Upload
saharuddin-abdullah
View
3.308
Download
0
Embed Size (px)
Pengajaran Puisi TradisionalTingkatan 3
Dihasilkan oleh ;
SAHARUDDIN BIN ABDULLAH
SMK Sijangkang Jaya.
Pantun NasihatBersatu Hati
Tingkatan Tiga
Masa 70 minit
Tajuk Pantun Nasihat Bersatu Hati
Genre Puisi Tradisional
Contoh Rancangan Pelajaran
Fokus
Utama
10.5
Menghuraikan maksud, gaya bahasa, dan unsur bunyi dalam puisi.
Aras 1 (i)Menghuraikan maksud puisi dengan perkataan sendiri.
Fokus Sampingan
2.5
Berbincang dan membuat penjelasan secara spontan tentang sesuatu perkara terhadap isu yang dikemukakan. Aras 2 (iv)Menjelaskan pendapat sesuatu isu secara spontan.
Objektif
Pada akhir pelajaran, murid dapat :
i.Menghuraikan maksud puisi dengan bahasa sendiri dan menyenaraikan unsur bunyi dalam pantun. [FU – 10.5 –aras 1(i)] ii.Menyatakan pandangan terhadap tajuk yang diberikan berdasarkan sumber atau pengalaman murid dalam perbincangan kumpulan.[FS – 2.5 – aras 2 (iv) ] iii. Menyatakan lima maksud frasa mengikut konteks ayat dalam pantun. – Sistem Bahasa
Kemahiran Bahasa
Kemahiran BertuturKemahiran Membaca
Sistem Bahasa
Sebutan dan intonasiTatabahasa: Maksud frasa
Pengisian Kurikulum
Ilmu: Pendidikan Moral dan AgamaNilai: Menjaga maruah diri, bekerjasama, berusaha
Kemahiran Bernilai Tambah
Kecerdasan pelbagai (verbal linguistik), Kemahiran berfikir, Kemahiran Kontekstual (mengaitkan isi pengajaran dengan pengalaman murid)
LangkahAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Penilaian Formatif
KBT/Catatan
Set
Induksi
Guru menunjukkan gambar perlakuan remaja pada masa ini (baik dan buruk) kepada murid.
Guru meminta respons daripada murid tentang kedua-dua gambar tersebut.
Guru mengaitkan gambar tersebut dengan kehidupan murid dan isi pelajaran hari ini.
Lampiran 1Gambar perlakuan remaja
Apa yang anda lihat
Siapa mereka Apa yang mereka buat
T N U A N P
P A N T U N
S H T N A A I
A S I H A TN
S
T E R U A B S
B E R A T U
T A H I
A T IH
1
Maksud dan Unsur Bunyi Guru melagukan Pantun Nasihat dan meminta semua murid mengikut lagu tersebut.Guru meminta murid melagukan pantun tersebut mengikut kumpulan lelaki dan perempuan.Guru meminta murid menjalankan aktiviti ‘bedah karya’ untuk mengetahui maksud dan unsur bunyi dalam pantun.Guru meminta murid menjelaskan penggunaan unsur bunyi asonansi dan aliterasi dalam mana-mana baris pantun pilihan.Guru mendengar dan membuat pembetulan jawapan murid.
Objektif (i) tercapai
Pantun Nasihat (Bersatu Hati) Lampiran 2(a) Lembaran Sifir Akronim Kajian Puisi. Lampiran 2(b) Latihan mengesan maksud pantun dan unsur bunyi.
Maksud Pantun / Puisi
Lampiran 2 (a) – Lampiran Sifir Akronim Puisi
Lampiran 2 (a) – Lampiran Sifir Akronim Puisi
Kajian PuisiKajian Puisi
Unsur BunyiAsonansiAliterasi
TemaUnsur Bahas
BentukPersoalanNilai
Pengajaran
Kajian Puisi Maksud Pantun/Puisi Tema Persoalan Bentuk Unsur-Unsur Bunyi Asonansi Aliterasi
Kajian Puisi Unsur-Unsur Bahasa Hiperbola Personifikasi Nilai Pengajaram
Lampiran 2 (a):Lampiran Sifir Akronim Kajian Puisi
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud
Gunung Tahan sama didaki, Sungai Pahang sama direnang, Jikalau semua bersatu hati, Kerja yang payah menjadi senang.
Melangir keris pusaka hikmat, Keris sejarah sejak bahari, Kalau gadis ingin selamat, Jangan murah menjual diri.
Maksud Pantun
Menanam bunga di dalam pasu, Bunga melati dan bunga pandan, Jangan ikut hawa nafsu, Kelak nanti binasa badan.Nyiur muda dibuat pengat,Mari dimakan bulan puasa,Wahai pemuda hendaklah beringat,Kerana mulut badan binasa.
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud
Orang berkelah di Tanjung Rhu,Sambil memanggang si ikan sepat,Hendaklah banyak menghadap guru,Supaya terang jalan makrifat.
Rendang sungguh pohon ara,Tumbuh subur tepi telaga,Tidak salah berkenal mesra,Tatasusila perlu dijaga.
2
Aktiviti Adaptasi Karya Guru meminta murid duduk dalam kumpuan. (4 orang) Guru memberikan tajuk perbincangan yang berbeza-beza untuk setiap kumpulan berdasarkan maksud pantun. Guru meminta setiap ahli kumpulan menyatakan pandangan berdasarkan sumber atau pengalaman masing-masing. Guru memberi komen atau pujian terhadap percambahan fikiran oleh kumpulan-kumpulan murid.
Objektif (ii) tercapai
Lampiran 3-Tajuk-tajuk perbincangan
Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
diberi.
• Kumpulan 1
• Tajuk: Kebaikan Bekerjasama
• Nyatakan pendapat anda tentang kepentingan bekerjasama dalam masyarakat
Lampiran 3
Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
diberi.
• Kumpulan 2
• Tajuk: Kepentingan Menjaga Maruah Diri
• Nyatakan pendapat anda tentang pentingnya menjaga maruah diri sendiri
Lampiran 3
Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
diberi.
• Kumpulan 3
• Tajuk: Cara-cara Membudayakan Amalan Berbudi Bahasa
• Nyatakan pendapat anda tentang cara-cara membudayakan amalan berbudi bahasa.
Lampiran 3
Diberi kepada kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
diberi.
• Kumpulan 4
• Tajuk: Ciri-ciri Remaja Berilmu
• Nyatakan pendapat anda tentang ciri-ciri dan contoh-contoh remaja berhemah.
(5 pendapat)
Lampiran 3
Diberi dalam kumpulan yang telah dibentuk, berikan pendapat anda berdasarkan tajuk yang
diberi.
• Kumpulan 5
• Tajuk: Kepentingan Berguru
• Nyatakan pendapat anda tentang kepentingan berguru ketika menuntut ilmu.
(5 pendapat)
Lampiran 3
3
Aktiviti Guru menyarankan maksud frasa mengikut konteks ayat dalam petikan.
Guru meminta murid merujuk kamus untuk menjelaskan maksud frasa dalam LPG.
Guru membuat rumusan tentang tugasan murid.
Objektif (iii) tercapai
Lampiran 4Lembaran kerja – maksud frasa
Nyatakan maksud frasa yang terdapat dalam Pantun Nasihat ’Bersatu Hati’ dengan merujuk kamus.
Pantun Nasihat ’Bersatu Hati” Maksud Frasa
Gunung Tahan sama didaki, Sungai Pahang sama direnang, Jikalau semua bersatu hati, Kerja yang payah menjadi senang.
Melangir keris pusaka hikmat, Keris sejarah sejak bahari, Kalau gadis ingin selamat, Jangan murah menjual diri.
Menanam bunga di dalam pasu, Bunga melati dan bunga pandan, Jangan ikut hawa nafsu, Kelak nanti binasa badan.
Nyatakan maksud frasa yang terdapat dalam Pantun Nasihat ’Bersatu Hati’ dengan merujuk kamus.
Nyiur muda dibuat pengat,Mari dimakan bulan puasa,Wahai pemuda hendaklah beringat,Kerana mulut badan binasa.
Orang berkelah di Tanjung Rhu,Sambil memanggang si ikan sepat,Hendaklah banyak menghadap guru,Supaya terang jalan makrifat.
Rendang sungguh pohon ara,Tumbuh subur tepi telaga,Tidak salah berkenal mesra,Tatasusila perlu dijaga.
Penilaian dan
Peneguhan
Guru meminta murid untuk melagukan ‘Pantun Nasihat’ dengan sebutan dan intonasi. Guru merumuskan pelajaran hari ini.
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud
Gunung Tahan sama didaki, Sungai Pahang sama direnang, Jikalau semua bersatu hati, Kerja yang payah menjadi senang.
Sekiranya kita bekerjasama melakukan sesuatu pekerjaan, kerja sukar pasti menjadi lebih senang.
Melangir keris pusaka hikmat, Keris sejarah sejak bahari, Kalau gadis ingin selamat, Jangan murah menjual diri.
Seseorang gadis akan selamat hidupnya jika sentiasa menjaga maruah dirinya.
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud
Menanam bunga di dalam pasu, Bunga melati dan bunga pandan, Jangan ikut hawa nafsu, Kelak nanti binasa badan.
Seseorang itu tidak boleh mengikut hawa nafsu kerana hal ini akan membinasakan dirinya.
Nyiur muda dibuat pengat,Mari dimakan bulan puasa,Wahai pemuda hendaklah beringat,Kerana mulut badan binasa.
Seseorang itu dinasihatkan supaya menjaga tutur kata agar tidak mendatangkan kesusahan kepada diri sendiri.
Maksud Pantun
Pantun Nasihat ”Bersatu Hati” Maksud
Orang berkelah di Tanjung Rhu,Sambil memanggang si ikan sepat,Hendaklah banyak menghadap guru,Supaya terang jalan makrifat.
Seseorang itu hendaklah sentiasa berguru supaya memperoleh ilmu dalam hidupnya.
Rendang sungguh pohon ara,Tumbuh subur tepi telaga,Tidak salah berkenal mesra,Tatasusila perlu dijaga.
Berkenal-kenalan amat digalakkan tetapi kita harus menjaga tatasusila.
Maksud Pantun
Penanda wacanaPenanda wacana
Di samping itu (isi 3)Di samping itu (isi 3)
..... Juga merupakan ......... Juga merupakan ....
Selain ituSelain itu
Antara ....... ialah ......Antara ....... ialah ......
dan (isi 1 dan 2) dan (isi 1 dan 2) Seterusnya (isi 4)Seterusnya (isi 4)
Apa yang anda lihat
Siapa mereka Apa yang mereka buat
Tajuk Perbincangan Rumusan
Faktor-Faktor Malaysia Menjadi Tumpuan Pekerja
Asing dan Kesannya
Keburukan-keburukan merokok dan
kekangan mengatasi masalah.
Arahan tugasan
• Petikan 1 :Kumpulan 1a)Pendahuluanb)7 isi tersurat
Kumpulan 2 4 Isi tersirat Penutup
• Petikan 2 :Kumpulan 3a)Pendahuluanb)7 isi tersurat
Kumpulan 4 4 Isi tersirat Penutup
Agihkan kerja :a)Membuat pendahuluan/penutupb)Mencari isi ikut perenggan.
39
Pembentangan Rumusandan
Rumusan Guru
Petikan 1 : Rumusan
Baca petikan di bawah dengan teliti, kemudian buat satu rumusan tentang
faktor-faktor yang menyebabkan Malaysia menjadi tumpuan pekerja
asing dan kesan-kesannya
Kata kunci pertama
Kata kunci kedua
Isi Tersurat (Faktor Malaysia menjadi tumpuan pekerja asing)
Mendapatkan pelaung pekerjaan yang lebih baik berbanding dengan negara asal.
Terdapat banyak pekerjaan di Malaysia. Keadaan negara kita yang aman dan makmur. Permintaan yang tinggi terhadap buruh asing oleh majikan Malaysia Sanggup menerima upah yang murah berbanding buruh tempatan. Ada pihak di negara kita memberi perlindungan kepada pekerja
asing. Keadaan pantai yang luas menyebabkan kawalan oleh pihak
berkuasa menjadi sukar. Kekurangan penguatkuasa di jabatan yang bertanggungjawab.
Implikasi kedatangan pekerja asingImplikasi kedatangan pekerja asing
Isi tersirat (pendapat sendiri)Kata kunci kedua
Kadar penganggguran dalam kalangan penduduk tempatan meningkat
Persaingan dengan pekerja tempatan kerana majikan lebih berminat menggaji pendatang asing disebabkan kos upah yang rendah
Timbul pelbagai kegiatan jenayah di negara ini
Penempatan setinggan makin bertambah kerana pendatang asing membina rumah secara haram
Berlaku pengaliran mata wang ke luar negara dan merugikan negara
Kemahiran yang dimiliki oleh tenaga kerja tempatan disia-siakan
Penutup
harusmestipatut
supayaagar
Kesimpulannya, semua pihak haruslah bekerjasama untuk menangani masalah kedatangan supaya masalah kebanjiran pekerja dapat
ditangani secara lebih efektif.
Petikan 2 : Rumusan
Baca petikan di bawah dengan teliti, kemudian buat satu rumusan tentang keburukan-keburukan merokok dan
kekangan mengatasi masalah merokok dalam kalangan pelajar
Kata kunci pertama Kata kunci
kedua
Isi Tersurat (Keburukan merokok)
Satu pembaziran yang jelas. Punca kepada pelbagai penyakit yang dikategorikan sebagai
penyakit berbahaya. Sebagai pembunuh nombor satu negara. Bukan sahaja membahayakan diri sendiri malah pada masa yang
sama membahayakan kesihatan kelyarga dan orang disekeliling. Menganggu keselesaan orang lain akibat bau rokok. Menjejaskan komunikasi seseorang. Menghadapi gejala ketagihan yang sukar diatasi. Menjadi punca kebakaran kerana puntung rokok dibuang merata-
rata.
Kekangan mengatasi masalah merokokdalam kalangan pelajar.
Kekangan mengatasi masalah merokokdalam kalangan pelajar.
Isi tersirat (pendapat sendiri)Kata kunci kedua
Pekedai menjual rokok kepada remaja bawah 18 tahun
Tiada penguatkuasaan yang tegas
Tiada kerjasama dari ibu bapa dan masyarakat
Pengaruh dari rakan sebaya yang terlalu kuat
Penjualan rokok secara berleluasa dan mudah didapati
Penutup
harusmestipatut
supayaagar
Kesimpulannya, semua pihak haruslah berganding bahu untuk menangani masalah merokok dalam kalangan pelajar supaya dapat
melahirkan warga negara yang sihat