32
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE ILI DRUGOG OBLIKA NASTAVE ILI DRUGOG OBLIKA ODGOJNO-OBRAZOVNOG RADA ODGOJNO-OBRAZOVNOG RADA (Vježba 2) (Vježba 2) Vježbe iz Didaktike dr. sc. Siniša Kušić, viši asistent

5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Embed Size (px)

DESCRIPTION

prezentacija

Citation preview

Page 1: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE ILI DRUGOG NASTAVE ILI DRUGOG

OBLIKA ODGOJNO-OBLIKA ODGOJNO-OBRAZOVNOG RADAOBRAZOVNOG RADA

(Vježba 2)(Vježba 2)

Vježbe iz Didaktikedr. sc. Siniša Kušić, viši asistent

Page 2: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• identificirati i objasniti važnost pripremanja za izvođenje nastavne situacije

• nabrojati i analizirati različite vrste pripreme

• nabrojati i objasniti tehnike pripremanja za nastavu

• analizirati sve elemente pisane pripreme

• izraditi detaljnu pisanu pripremu za jednu nastavnu situaciju

• objasniti izradu koncept pripreme za jednu nastavnu situaciju

Očekivani ishodi učenjaOčekivani ishodi učenjaPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 3: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• pozorno pročitati upute za izradu pripreme za nastavnu situaciju

• odabrati tip nastavne situacije za koju ćete izraditi pisanu pripremu

• odabrati sadržaj (nastavnu jedinicu) za koji će se izraditi pisana priprema

• sukladno odabranom sadržaju i tipu nastavne situacije odlučiti se za dominantni organizacijski oblik u njezinoj realizaciji

• izraditi opširnu (detaljnu) pisanu pripremu sa svim strukturnim elementima

Aktivnosti za studenteAktivnosti za studentePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 4: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

“Neozbiljno je doći u razred bez pismene pripreme i govoriti učenicima iz glave, improvizirati, jer tako nešto dopušteno

je samo pojedinim nastavnicima – virtuozima čija improvizacija daje

očekivane rezultate”

(Klafki)

Priprema za nastavu Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 5: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• proces nastave i učenja planska i organizirana djelatnost

• potrebna je određena priprema koja je nezaobilazni dio svakog organiziranog procesa odgoja i obrazovanja

• pripremanje nastave i učenja = pripremanje nastavnika i učenika za nastavu i učenje

Važnost pripremanja nastaveVažnost pripremanja nastavePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 6: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• priprema osobnih (individualnih) pretpostavki nastavnika i učenika

• priprema institucionalnih pretpostavki u kojima se odvija proces nastave i učenja

• priprema za upoznavanje i analizu ciljeva i očekivanih ishoda učenja i nastave

• priprema sadržaja nastave

• didaktičko-metodička priprema

• tehničko-organizacijska priprema

• psihološko-spoznajna priprema

• vremenska priprema

• priprema odgojno-obrazovnih mjera i postupaka u nastavi i učenju kao komunikacijskom procesu

Aspekti pripremeAspekti pripremePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 7: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• pripremanje situacije nastave i učenja nije samo obveza nastavnika (tradicionalna didaktika)

nastava je zajednička djelatnost nastavnika i učenika=

priprema je zajednička aktivnost nastavnika i učenika

• ako učenik nije na odgovarajući način (prema razvojnim mogućnostima, specifičnostima i tipovima situacija učenja) uključen u pripremanje procesa nastave, nemoguće je očekivati njegovo adekvatno aktivno sudjelovanje u ostvarivanju i evaluaciji pojedinih situacija i cjeline nastavnog procesa

• u pripremu moraju biti ugrađeni svi relevantni aspekti nastave i aktivnost nastavnika i učenika

• priprema je “misao vodilja”, podsjetnik za organizirano učenje

• priprema je osnova za evaluaciju ostvarenosti postavljenih ciljeva učenja

Priprema za izvođenje nastavne Priprema za izvođenje nastavne situacijesituacije

Priprema za nastavu Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 8: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• Ovisi od: ciljeva i očekivanih ishoda situacije

nastave i učenja didaktičko-metodičkih ciljeva tipa nastavne situacije

• Ponuditi odgovore na pitanja: što zašto koga kada gdje kako čime

Struktura pripremeStruktura pripremePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 9: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• ciljevi• očekivani ishodi• sadržaji• metode• tehnike• oblici učenja• mediji i tehnologija• faze i operacije u procesu učenja• vremenska struktura• aktivnosti nastavnika i učenika• metode i aktivnosti motiviranja učenika za proces

učenja• načini za stvaranje povoljnog ozračja (klime) za učenje• ....

Elementi pripremeElementi pripremePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 10: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

tehnike usmene pripreme

tehnike pismene pripreme

kombinirane tehnike

Tehnike pripremanja za proces Tehnike pripremanja za proces nastavenastave

Priprema za nastavu Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 11: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• zamišljen plan aktivnosti “slika plana” nastavnika i učenika za situaciju učenja

• kreativni čin nastavnika

• ostvarenje neponovljive (originalne) situacije nastave i učenja

• priprema temeljnih strukturnih elemenata nastave

• raspored strukturnih elemenata

• povezanost strukturnih elemenata s konkretnom situacijom nastave

Usmena pripremaUsmena pripremaPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 12: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• priprema temeljnih strukturnih elemenata nastave

• raspored strukturnih elemenata

• povezanost strukturnih elemenata s konkretnom situacijom nastave

• svi temeljni strukturni elementi nastave u pisanoj formi

Pismena pripremaPismena pripremaPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 13: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• s obzirom na opseg i intenzitet razrade strukturnih elemenata

opširne (detaljne) kratke (koncept)

• s obzirom na formu u kojoj je napisana

slobodna forma dokument, formular

Vrste pismene pripremeVrste pismene pripremePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 14: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• detaljan “plan aktivnosti, događanja u situaciji nastave i učenja”

• cjelokupni tijek procesa nastave i učenja za konkretnu situaciju

• precizno razrađeni svi strukturni elementi

• izrađuje se tijekom pripremanja nastavnika za nastavnički poziv i tijekom prvih nekoliko godina rada (pripravnički staž)

Opširna pripremaOpširna pripremaPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 15: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• “osnovna konceptualna razrada i priprema za nastavnu situaciju”

• ukratko razrađeni svi temeljni strukturni elementi (teze, natuknice)

• vodič nastavniku za svrhovito izvođenje nastavne situacije

• primjena u praksi kod iskusnijih nastavnika

Koncept pripremaKoncept pripremaPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 16: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• nema određene strukturne elemente

• nije određen opseg i intenzitet razrade

• nastavnik sam odabire strukturne elemente, opseg razinu razrade, tehniku pripreme

• omogućava kreativnost ali ujedno postoji opasnost da se izostave bitni elementi

• npr. radne mape, radne bilježnice za pripremu…

Slobodna forma pripremeSlobodna forma pripremePriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 17: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• određeni strukturni elementi

• određen opseg i razina razrade

• određena forma

• upućuje nastavnika na to koje elemente treba unijeti u pripremu

• opasnost od shematizma i gubitka kreativnosti

Dokument, formular za pripremuDokument, formular za pripremuPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 18: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• nastavnik pripremu neposredno kreira u tijeku samog izvođenja

• nastavnik može odstupati od pripreme mijenjajući njene pojedine elemente (radi optimalnog postizanja postavljenih ciljeva i očekivanih ishoda) imajući u vidu temeljni didaktičko-metodički cilj

• tijek procesa nastave ne ovisi samo o kompetentnosti nastavnika, već i o motiviranosti učenika, njihovim sposobnostima, predznanju, stilovima učenja, interesima, pažnji, ozračju u razredu…

• nastavnik mora biti upoznat sa svim temeljnim strukturnim elementima koji uvjetuju svaku konkretnu situaciju

• važnije je da su zastupljeni svi elementi nego opširnost pripreme

Bitne pojedinosti za pripremu Bitne pojedinosti za pripremu nastavenastave

Priprema za nastavu Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 19: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• uvodna (priprema) – cilj je učenika dovesti do teme, cilja učenja, motivirati ga i stvoriti povoljno ozračje za učenje. Ostvaruje se verbalnim ili medijalnim impulsom, kratkim uvodnim predavanjem, vježbom, demonstracijom, informacijom nastavnika u svezi teme, slobodnim razgovorom s učenicima

• središnja (realizacija) – realizira se glavni didaktičko-metodički cilj koji je postavljen. Odabiru se različiti oblici rada, metode rada, oblici komunikacije, personalni i nepersonalni mediji

• završna (evaluacija) – provjera ostvarenih rezultata učenja odnosno kvaliteta i kvantiteta naučenog, uvježbanog ili primijenjenog. Može se planirati usmeno ponavljanje, primjenu naučenog, stvaranje sustava znanja, priprema za samostalan rad u školi ili kod kuće…

Faze situacije nastave i učenjaFaze situacije nastave i učenjaPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 20: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Priprema za nastavu Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

VJEŽBA 2:VJEŽBA 2:

OPŠIRNA (DETALJNA) PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE ILI

DRUGOG OBLIKA ODGOJNO-OBRAZOVNOG RADA

Page 21: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• škola

• razred i odjeljenje

• nastavni predmet

• nastavna cjelina

• nastavna jedinica (tema)

• vrijeme i mjesto izvođenja nastave

• tip nastavne situacije

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 22: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• operacionalizacija cilja i očekivanih ishoda učenja i nastave za nastavnu jedinicu (situaciju)

materijalni

funkcionalni

odgojni

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 23: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Struktura nastavne jedinice

Etape nastavne situacije

Temeljni sadržaji

Didaktičko-metodičke odluke

Potrebno vrijeme

Uvodna etapa (priprema )

Središnja etapa (realizacija didaktičko-

metodičkog cilja)

Završna etapa (evaluacija)

Page 24: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Materijalno-tehničke komponente

• didaktičko-metodičke komponente

• prostor i materijalni uvjeti rada

• nastavna sredstva i pomagala (mediji)

• izvori znanja za učenike

• izvori za pripremanje nastavnika

• metode i metodičke varijante

• oblici rada (socijalne forme)

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 25: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• tijek izvođenja nastavne jedinice

• detaljno opisati:

sadržaj

didaktičko-metodičke strategije i odluke

ostvarivanje postavljenih ciljeva i očekivanih ishoda nastavne situacije

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

Page 26: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• zapažanja o izvođenju nastavne jedinice

• procijeniti ostvarivost postavljenih zadataka nastavne situacije

• evaluirati: ciljno-sadržajne komponente didaktičko-metodičke komponente materijalno-tehničke komponente organizacijske komponente komunikacijsko-spoznajne komponente

Formular za vježbu*Formular za vježbu*Priprema za nastavu

Vježba 2

Siniša Kušić, asistent* primjer1 i primjer2 detaljne pripreme za izvođenje

nastave

Page 27: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Priprema za nastavu Vježba

Siniša Kušić, asistent

KRATKA (KONCEPT) PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE ILI

DRUGOG OBLIKA ODGOJNO-OBRAZOVNOG RADA

Page 28: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• škola

• razred i odjeljenje

• školska godina

• nastavni predmet

• nastavna jedinica (tema)

• tip nastavne situacije

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba

Siniša Kušić, asistent

Page 29: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• operacionalizacija cilja i očekivanih ishoda učenja i nastave za nastavnu jedinicu (situaciju)

materijalni

funkcionalni

odgojni

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba

Siniša Kušić, asistent

Page 30: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba

Siniša Kušić, asistent

Struktura sadržaja (koncept)Metode i

oblici radaMaterijalno-tehnički uvjeti i organizacija

Potrebno vrijeme

Uvodna etapa

(priprema )

Središnja etapa

(realizacija didaktičko-metodičkog

cilja)

Završna etapa

(evaluacija)

Page 31: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

• zapažanja o izvođenju nastavne jedinice

• procijeniti ostvarivost postavljenih zadataka nastavne situacije

• evaluirati: ciljno-sadržajne komponente didaktičko-metodičke komponente materijalno-tehničke komponente organizacijske komponente komunikacijsko-spoznajne komponente

Formular za vježbuFormular za vježbuPriprema za nastavu

Vježba

Siniša Kušić, asistent* primjer1 i primjer2 koncept pripreme za izvođenje

nastave

Page 32: 5_Pripreme Za Izvođenje Nastavne Situacije

Priprema za nastavu Vježba 2

Siniša Kušić, asistent

PITANJA?PITANJA?

Napomena: Izradom Vježbe2 student stječe određeni broj ocjenskih bodova koji je određen izvedbenim programom kolegija. Student će se upoznati sa obrazcem za vrednovanje i ocjenjivanje Vježbe2.

Rok za predaju Vježbe2 određen je prema izvedbenom programu kolegija. Studentu koji na vrijeme ne preda Vježbu2 oduzeti će se određeni broj bodova za svaki tjedan kašnjenja.

Student konačnu verziju Vježbe2 šalje na e-mail asistenta od kojeg će dobiti povratnu informaciju (e-mailom) o vježbi koju je samostalno izradio.

Printanu verziju seta vježbi student predaje na usmenom dijelu ispita.Student vježbe izrađuje samostalno i za svaki pokušaj plagiranja poduzeti će se potrebne mjere.