Revista Paqja, nr. 105, shkurt - mars 2016

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Revistë mujore për aktualitet, kulturë, arsim, etikë

Text of Revista Paqja, nr. 105, shkurt - mars 2016

 • 1Nr. 105 n SHKURT/MARS'16

  Viti XI. Nr. 105. 19 shkurt - 19 mars 2016. Organ i Shoqats Kulturore Zri YnR E V I S T P R A K T U A L I T E T , K U L T U R , A R S I M , E T I K

  Pse religjionisht aq i rndsishmn Botn e sotme?

  Editorial

  Qasjet selektiven Islam

  PSIKOTERAPIN SOT IA REKOMANDOJ SECILIT Q NDIEN NEVOJ PR KSHILLIM

  Intervist me psikoterapistin pozitiv t akredituar, Arbr Zeka

 • 2 SHKURT/MARS'16 n Nr. 105

  REVIST MUJORE PR AKTUALITET,KULTUR, ARSIM, ETIK

  Viti XI / Nr. 10519 shkurt - 19 mars 2016

  Botues

  O.J.Q. "Zri Yn"

  DrejtorMuhamed Jusufi - KAJOLLI

  kajolli5@hotmail.com

  Redaktor prgjegjsAvni AVDIU

  avni.avdiu@gmail.com

  Redaktor teknik/GrafikaOsman D. GASHI

  osmangashi@msn.com

  e-mail:revistapaqja@gmail.com

  revistapaqja@hotmail.com /revistapaqja

  @revistapaqjahttp://www.zeriyne.com

  prmbaj t ja

  Lulzim AHMETIShtrenjtimi i rryms thellon...

  6 Bota nn hijen e armven mes lufts dhe paqes

  17

  Shqipria strehonmuhaxhir nga Irani

  4

  Pingpongu prokurorivs gjykata

  7

 • PAQJA 3Nr. 105 n SHKURT/MARS'16

  Editorial

  Avni AVDIU

  Muslimant prgjat gjith histo-ris kan vuajtur nga sindromi i keqkuptimit, keqinterpreti-mit dhe keqpasqyrimit t fes s tyre. Dallimet e pakta kan shprthyer n plasaritje e prplajse t mdha, kurse pikat e shumta prafruese jan injoruar e kan prhumbur nn valn e sterio-tipeve, paragjykimeve dhe prirjeve t ndryshme tendencioze. Rrall mund t gjesh raste t jen br prpjekje pr minimizimin e dallimeve dhe n thek-simin dhe harmonizimin e gjrave t prbashkta. S ktejmi sot kemi nj bot t tr divergjencash e kontraditash brendaprbrenda orbits islame.

  Muslimant, secili grupacion i ndar m vete, ka marr e prvetsuar msime e dijetar ndaj t cilve sillen sikurse ndaj shnjtris, pa asnj sy kritik. Vllime t ndryshme tefsiresh jan marr me aq besnikri, ashtu si i pasojn krishtert msimet e Paps. Nuk ka rndsi fakti se nj tefsir sht shkruar shum shekuj m von, ai gjithqysh sht koherent edhe n kohn moderne. do sy kritik ndaj tyre shihet me iritim. T mos flasim pr komentet e shokve t Pejgamberit Mu-hamed (a.s) - (r.a). Jo vetm thniet e

  tyre, por edhe veprimet merren absolut-isht t mirqena. Po t pyesish, bie fjala, pr argumentin e ndalimit t muziks n Islam, fakti i par q t parashtrohet sht tefsiri i Ibn Abasit ndaj nj ajeti kuranor, dhe kt topi se luan ani pse po ky sahab (r.a) lidhur me ajetet koz-mologjike n mes tjerash ka komentuar se Tokn e mbajn mbi shpin balena t mdha.

  shtje prplot ndrlikimesh paraq-iten n disa hadithe, q pr udi kan vuln e besueshmris n zinxhirin e transmetuesve (n dy koleksionet m relevante Buhari e Muslim), hadithe kto q her bijn ndesh me ajete, her m vet disa hadithe tjera, e t mos fla-sim me logjikn e shndosh. N kt mnyr sot jemi dshmitar kur bhet sebep nj hadith pr tu ndar nj frak-sion - nj grupacion nga tjetri e q me lehtsi shpall kundrshtarin pr tekfir - heretik. Kjo situat tragjiko-komike n t ciln me a pa vetdije bijn shum musliman, ka krijuar nj gjendje t prgjithshme qesharake, ku muslimant kundrohen nga t tjert si objekt talljeje.

  Pr fatin e keq e tragjik t umetit ky qerthull dogmatik, nga rrafshi teo-rik rrokulliset n at praktik. N zona paqeje ke fraksione t ndryshme mus-

  limansh q zihen e hahen mes veti pr cikrrima, kurse n zona konfliktuoze luftojn edhe me arm mes veti. Dhe duket se kjo ska t ndalur.

  Kuptimi selektiv, i fragmentuar dhe prplot defekte i Islamit gjenezn e ka edhe n prpjekjet e vazhdueshme t shum predikuesve q t prshtatin in-terpretimin klasik n do shoqri, pa prpjekjen m t vogl s paku pr t kuptuar harkun kohor t zhvillimeve shoqrore nga e kaluara n t tashmen, nga nj popull n popullin tjetr dhe nga nj zhvillim i ult shkencor n nj zhvillim marramends. Duke e topitur mendjen me interpretime joadekuate q kan shprputhje n koh e mental-itet, ssht udi kur sot shohim disa q kapen me fanatizm pas nj adhurimi t caktuar: disa mburren me namaz, disa me agjrim, disa me lshimin e mjekrrs, disa me shkurtimin e pantol-lonave, e kshtu me radh. Duke u ka-pur pas nj gjje, aq shum fokusohen n t, sa harrojn t tjerat. Dikush fal shum namaze e bn dhikr, po bhet introvert dhe harron obligimet ndaj familjes, farefisit, shokve etj. Tjetri lshon mjekrr e shkurton pantollona, por nuk sht i kujdesshm n hakun ndaj prindrve, fmijve ose sht ar-

  QASJET SELEKTIVE

  N ISLAM

 • 4 SHKURT/MARS'16 n Nr. 105 PAQJA

  rogant n sjellje. Dikush sht dhn pas dgjimit t derseve, po harron se nuk jetohet si parazit, se duhet t pu-noj e fitoj me djers. Tjetri agjron e fal namaz nate, por prgojon, shpif ose bn vepra tjera t pahijshme. T pakt jan ata q Islamin e kuptojn si trsi q si sistem jete ka ardhur ta komple-toj individin e shoqrin me t gjitha tiparet shembullore, e jo ta hipnotizoj n nj veprim t caktuar sado sumblim t duket ai.

  Dhe s fundmi, muslimant n krahasim me t tjert jan n gjum t thell. T mos flasim pr ngecjet n shkenc e teknologji. Fjaln e kam jemi shum mbrapa n fe. Nuk ka as prpjekje minimale pr t br at q sht m s shumti imediate: nj inter-pretim shumdimensional bashkkohor t Kuranit. Nuk shkollohen kuadro nga t gjitha profilet shkencore t shken-cave ekzakte e shoqrore, kuadro kto q m pas do t vazhdonin studimet n drejtimet islame. Si asnjher m par, sot sht imperativ i kohs q Kura-ni t komentohet nga nj ekip i till shkenctarsh q pasi jan specializuar n t gjitha drejtimet, vazhdojn me studimet islame. Ky ekip i prbr nga specialist - doktor t t gjitha fushave shkencore, pasi t studioj edhe dijet

  fetare do ti qasej Kuranit ajet pas ajeti duke i vn e pasur prpara edhe ko-mentet e mparshme. Tek ather do t mund t bhej nj komentim tamam adekuat e i plot q do t plotsonte krit-eret q nj lexues kritik i huaj i krkon me etje. Po ama kjo do pak investim. E pr kt mungon vullneti e gatishmria.

  Mbretrit dhe diktaturat e sotme arabe skan interes t investojn pr dika t till. Atyre u duhen misionar q magjepsen me pak t holla, q hid-hen n terren e vazhdojn t brtasin npr hytbe pa kurrfar takti. Mjafton t bjn pak ithtar, t ndahen pastaj n grupacione dhe t vazhdojn t bjer-rin kohn duke u grindur pr ndonj hadith a mesele. Kshtu situata mbahet nn kontroll, pushteti i tyre vazhdon jetgjatsin, kurse intelegjenca gradu-alisht vdes. N kt mnyr mentaliteti i muslimanve vazhdon t shnoj rnie n raport me popujt e tjer, ndrsa kr-kimi i knaqsis s Zotit bhet gjithnj e m i turbullt, sepse secili grupacion mendon se sht ai i shptuari - se jan paria e zgjedhur. E gjith kjo gjendje merr karakterin e nj histerie kolektive, ku muslimant n syt e t tjerve shiko-hen si nj specie e prapambetur, kurse Islami i tyre si nj bindje konfuze q i ka ln aty ku jan. n

  Shqipria sht gjetur zgjidhje pr nj problem t ri, q po ten-tohet t mbahet fsheht. Medie t ndryshme botrore kan njoftuar se Shqipria ka rn dakord t pranoj antart e organizats Muxhahedint Popullor t Iranit (MEK), e cila deri para pak vitesh nga shumica e vendeve perndimore konsiderohej organizat terroriste. Sipas burimeve iraniane, m 6 shkurt 2016 n Shqipri mbrritn, nga kampi i tyre n Irak, 22 muxhahedin, duke e uar numrin total t muxhahedi-nve t strehuar deri tani n rreth 750. Ky numr prbn rreth 70 pr qind t gjith muxhahedinve t MEK-ut t stre-huar n vende t treta me ndrmjetsi-min e SHBA-ve. Ka qen SHBA ajo q i ka krkuar Shqipris strehimin e tyre. Shqipria nga ana tjetr, nuk ka mun-dur ti thot jo ksaj krkese. N baz t marrveshjes SHBA do t garantojn siguri dhe mbshtetje financiare pr ta. N njfar mnyre Shqipria ka qen e detyruar ti pres muxhahedint, sepse ka br nj marrveshje paraprake me SHBA. MEK sht nj lvizje islamike e themeluar n shtator t vitit 1965 pr t kundrshtuar lvizjen shah n Irak dhe m tej pr t luftuar kundr regjimit islamik, i cili erdhi n pushtet nga revo-lucioni i dhunshm dhe i vrasjeve m 1979. Muxhahedint jan opozita ira-niane pr t ciln SHBA kan obligim juridik ndrkombtar pr ti marr n mbrojtje. Ata drejtohen nga nj ift bashkshortsh: Masud Raxhavi dhe gruaja e tij Merjem. Masud Raxhavi ka

  Shqipria strehon muhaxhir nga Irani

 • 5Nr. 105 n SHKURT/MARS'16PAQJA

  lindur m 1953 n nj familje iraniane dhe ju bashkua Organizats Popullore Muxhahedine t Iranit (MEK) m 1970. Pasi organizata u zhvendos nga Irani n Paris, ai u zgjodh kreu i saj, n vi-tin 1981. Ky grup u vendos n Irak m 1986 ku ndrtuan kampin Ashraf pran kufirit iranian, pasi u sht dhn sta-tusi i refugjatve nga presidenti i asaj kohe Sadam Hyseni. Shumica e mux-hahedinve u mirpritn n Irak nga Sadam Huseini, i cili i ofroi organizats nj territor t pazhvilluar pran kufirit me Iranin. MEK-u e shndrroi terri-torin n nj qendr me infrastructure moderne dhe ekonomi t zhvilluar q u njoh si Qyteti Ashraf. N Ashraf, MEK iu prkushtua prgatitjes ushtarake t antarve t saj duke u shndrruar n grupin m t madh dhe m t fuqishm militant kundr regjimit iranian, i cili zhvilloi, pr m shum se dy dekada, nj veprimtari intenzive terroriste pr rrzimin e qeveris iraniane. MEK, njkohsisht, bashkpunoi ngushtsisht me regjimin e Sadam Huseinit, si gjat lufts Irak-Iran edhe pas saj. Pr shkak t aktivitetit t saj, MEK ka qen njohur zyrtarisht si organizat terroriste nga shum qeveri perndimore, prfshir at t SHBA-ve. Uashingtoni e ka cil-suar si nj organizat terroriste m 1997, pasi m 1970 kishin vrar 6 amerikan. N gusht t vitit 2012, Shtetet e Bash-kuara t Ameriks i hoqn nga lista e organizatave t huaja terroriste. Deri m tani pr kt shtje ende nuk ka nj qndrim zyrtar nga qeveria shqip-

  tare. Vendosja e tyre n Shqipri filloi n vitin 2013, pas pranimit nga ish-kryeministri Sali Berisha t krkess s qeveris amerikane pr t pritur rreth 210 muxhahedin, t cilt qeveria ameri-kane duhet ti shprngulte nga baza e saj ushtarake n Irak, pas trheqjes nga ky vend. Grupi fillimisht u vendosn n Tiran, m konkretisht afr Babrrus, ku morn dhe statusin e refugjatit. M pas qever