Revista Paqja, nr. 83, mars-prill 2014

 • View
  230

 • Download
  9

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Revist mujore pr aktualitet, kultur, arsim, etik

Transcript

 • 1Nr. 83 n MARS / PRILL'14VUSHTRRIA KA GJALLRI FETAREIntervist me prof. Shemsi Rrahimi, kryetar i KBI n Vushtrri

  Viti IX. Nr. 83. 19 mars - 19 prill 2014. Organ i Shoqats Kulturore Zri YnR E V I S T P R A K T U A L I T E T , K U L T U R , A R S I M , E T I K

  SHEJTANI!Kush sht ky?

  HISTORIA SHKRUHET VETM NJ HER

  Editorial

  KIAMET, APOKALIPS...SI T DONI QUANE

 • 2 MARS / PRILL'14 n Nr. 83

  1Nr. 83 n MARS / PRILL'14VUSHTRRIA KA GJALLRI FETAREIntervist me prof. Shemsi Rrahimi, kryetar i KBI n Vushtrri

  Viti IX. Nr. 83. 19 mars - 19 prill 2014. Organ i Shoqats Kulturore Zri YnR E V I S T P R A K T U A L I T E T , K U L T U R , A R S I M , E T I K

  SHEJTANI!Kush sht ky?

  HISTORIA SHKRUHET VETM NJ HER

  Editorial

  KIAMET, APOKALIPS...SI T DONI QUANE

  REVIST MUJORE PR AKTUALITET,KULTUR, ARSIM, ETIK

  Viti IX / Nr. 8319 mars - 19 prill 2014

  Botues

  O.J.Q. "Zri Yn"

  DrejtorMuhamed Jusufi - KAJOLLI

  kajolli5@hotmail.com

  Redaktor prgjegjsAvni AVDIU

  avni.avdiu@gmail.com

  Redaktor teknik/GrafikaOsman D. GASHI

  osmangashi@msn.com

  e-mail:revistapaqja@gmail.com

  revistapaqja@hotmail.com /revistapaqja

  @revistapaqjahttp://www.zeri-yne.org

  S H O Q A T A K U L T U R O R E

  prmbaj t ja

  Brutaliteti, tortura, dhunimi: Kriza e Egjiptitdo t vazhdoj derisa t montohet sundimi ushtarak

  Historia shkruhetvetm nj her

  20 Edhe ksaji thon jet...

  6

  Lulzim AhmetiRritja e pagave, presion pr sektorin privat

  4

  13

 • PAQJA 3Nr. 83 n MARS / PRILL'14

  Editorial

  Avni AVDIU

  Aneknd rreth nesh po ndodhin ngjarje nga m t ndryshmet, sa kurioze e t befasishme aq edhe t pabesueshme e t tmerrshme. Si kurr m par brenda pak astesh pr seciln ngjarje t veant mund t marr vesh thuajse do njeri prej njrit skaj n skajin tjetr t bots. T mbledhur n fshatin global t rrjetit social, t gjith njohur e pa njohur njri-tjetrin mund ta kundr-shtojm pr ngjarje q zgjojn krshrin ton. Pastaj shprthejn polemika, mo-spajtime dhe zi zakonisht n fund edhe sharje. Si anjher m par njerzit mund t shfrehen pa komplekse, madje edhe nn mburojn e anonimitetit. Hetohet nj tendenc e pafrenueshme e frustri-meve, pr tu zbrazur me fjal t egra e t ulta kundrejt secilit q mendon ndry-she. Tamam tjetri bhet ferr n syt e postimeve. Mbi t gjitha spikasin sulmet, akuzat dhe kritikat e pabaza. Karakteret e portretuara n baz t komenteve t kujtojn pikturat avangarde dhe kari-katurat: dikush me gjysm koke, tjetri me erek koke, ndonj me sy e vesh m t mdhenj se truri, e kshtu me radh.

  Dexhal-vakti si do ta quanin pleqt po prpin mos. Si asnjher m par para sysh kemi tablon e zhvillimeve din-amike kudo n bot. Diku bhet luft e pakuptimt q sdi se si ta emrtosh: lirimtare a shkatrrimtare, armiqsohen njerz t cilt thirren n t njjtin ideal, vriten e priten pa fije mshire edhe pse thon se synojn ta knaqin t Gjith-mshirshmin. Anash rekrutohen aradha njerzish pr njrin a tjetrin k a m p , pr ta vazhduar kt loj parad-oksale deri n marrzi. Pastaj n s k e -

  n dalin edhe matrapaz t xhihadit, gj q as q ka mundur t imagjinohej ndonjher, por ja q ndodh; luhet me ndjenja njerzish dhe manipulohet me to. Kt mezi e presin mediet pr t br top lajme ashtu si din dhe ia kan zanat, por pa takt e analiz se far prapavijash sjell trumpetimi pompoz i tyre. Bhen vlersime n dy arshina, ku nj veprim i njjt ndryshe vlersohet kur e bn muslimani, e ndryshe tjetr kush. Kur e bn muzlimani quhet nxitje pr terrorizm, kurse e bn dikush tjetr quhet paqsor e heroizm. Thuhet se me kt synohet t ndalet e keqja, duke harruar se e keqja jan vet ato q ojn pluhur pa nevoj.

  do njeri normal vazhdon t ndihet i shokuar me nj dukuri tmerrsisht t tsdi as edhe si ta quash, sepse ia kalon egrsis, shtazaris dhe do poshtrsie t mund-shme. Nna e

  aborton fetusin dhe e gjuan n kontenjer pr tu br m pas mish-ushqim pr mace. Nna kap thikn n dor dhe pamshirshm therr tri vajzat e saj. Pa hyr n krimet tjera mjaftojn kto, pr t mos u ndalur s shkruari, s foluri e s vepruari n debate e tribuna, n mbled-hje parlamentare e qeveritare, n mbled-hje bashkish e lagjesh, n hutbe e tubime t ndryshme; me t vetmen tem: far po ndodh me ne dhe si tia bjm q t dalim nga ky qorrsokak?. A nuk jan kto dukuri aq rrqethse sa pr t na alarmuar, t gjithve, pa prjashtim?! Si mund t bjm gjum t rehatshm kur kto dukuri po marrin prmasa gjithnj e m serioze?! Seriozisht n baz t t gjitha argumenteve me t vrtet druaj, edhe at shum bile. Druaj se Durimit t Zotit mund ti vjen fundi. Druaj se mund t na godas ndonj hata e madhe prderisa nuk bjm gjn m t vogl kundr asaj q shohin syt tan. N botn ku ka humbur mshira skajshmrisht, druaj t na godas ajo q di ta jap vetm i Gjithmshirshmi Fuqiplot.

  Si duket duke jetuar gjithnj me an-ormalitetin, i jemi prshtatur atij dhe tashm abnormalja na sht br nor-male dhe normaliteti sht kthyer n rutin t mrzitshme. Mediet n vend se t fokusohen n kto ngjarje bjn buj pa nevoj pr gjra q nuk ia vlejn. Duam ose jo ta pranojm ato po luajn qllimisht rolin diabolik t futjes s zjar-rit dhe fryrjes s flaks s tij. Kiamet ose Apokalips, sido q t doni quani, ai me shenjat e tij sht afr. n

  KIAMET, APOKALIPSSI T DONI QUANE

 • PAQJA4 MARS / PRILL'14 n Nr. 83

  Lulzim AHMETI

  Me vendimin e Qeveris s Kosovs, pr rritjen e pagave do t prfitojn rreth 80 mij veta. Kjo sht nj rritje 25 pr qind n pagn baz, e cila do t ndikoj sado pak edhe n prmirsimin e jets, e po ashtu do t ket ndikime n amortizimin e in-flacionit, i cili viteve t fundit ka shkuar n vazhdimsi duke u rritur. Prve pagave do t rriten edhe pensionet n masn prej 25 pr qind derisa rritjet m t mdha n kt vendim t Qeveris, do ta ken pensionistt dhe ish-minatort e gjigantit Trepa, t cilt do t ken rritje t pensioneve pr 50 pr qind.

  N parim t gjith duhet t jemi pr rritjen e pagave, pa marr parasysh ku pu-nojn n sektorin publik, ose pr shu-micn, t cilt punojn n sektorin privat. Por rritja e pagave, pa krijuar dhe hapur vende t reja t puns, mund t ket efek-te jo t duhura dhe larg atyre t priturave. Sepse me rritjen e pagave do t prfitojn n shum 80 euro pr ata t cilt kan nj

  pag mesatare n Qeverin e Kosovs. Rritja e pagave do t ket efekte t pakta edhe tek shporta e konsumatorve pasi q nj familje, e cila ka konsumin mes-tar mujor prej 100 deri n 150 euro pr ushqime tash me kt rritje ksaj shum do tu shtoj edhe 20 deri n 40 euro, por jo m shum, pasi q me kt ne do t vazhdojm q t eksportojm para kesh nga Kosova, por jo edhe mallra, t cilat i prodhojm. Tjetr efekt me rritjen e pagave pr 25 pr qind, do t ket edhe te kredit, t cilat sipas t gjitha gjasave do t psojn rritje.

  Aktualisht sipas statistikave t Banks Qendrore t Kosovs (BQK), rreth 450 mij kosovar jan n kredi n bankat, t cilat operojn n tre-

  gun bankar kosovar. E me kt rritje do t rritet edhe m shum hyrja e qytetarve

  n kredi qoft pr nevojat konsumuese e po ashtu edhe pr t br rregullime t ndry- shme, por t vo- gla n

  shtpit a bane-

  Rritja e pagave, presion pr sektorin privatRritja e pagave nga ana e Qeveris s Kosovs, pr puntort, t cilt paguhen nga buxheti i shteti do t ndikoj n prmirsimin e standardit t jetess s kosovarve, por tash Qeveria duhet t angazhohet pr t gjeneruar zhvillim t qndrueshm ekonomik, hapje t vendeve t reja t puns, pasi me kt do t ishin prfitimet m t mdha, sesa rritja e rrogave pr disa kategori

 • PAQJA 5Nr. 83 n MARS / PRILL'14

  Rritja e pagave, presion pr sektorin privatsat e tyre. Nj vendim shum i duhur sht ai pr mosrritjen e pagave pr ministrat, zvendsministrat, stafin politik, presi-denten, kryeministrin dhe deputett e Ku-vendit t Kosovs, ku nga ky vendim do t kursehen 5.5 milion euro, pasi q kto kategori kan pagat m t larta n institu-

  cionet publike. Me kto mjete sht themeluar Fondi pr Fmijt e Smur nga Leu-kemia. Ky s h t

  hap tepr i rnd-s i shm p r v e t fak-

  tin kur dihet se n far gjendje sht sistemi i shndetsis n vend.

  Rritja me efekteTjetr efekt i rritjes s pagave do t jet

  edhe presioni q do ti bj sektori publik, sektorit privat pasi q me rritjen pagave

  do t ket tendenc q puntort t ikin nga sektori privat n at p u b l i k . Ka pasur krkesa nga pu- ntort e sektorit privat pr rritje pagash,

  madje Sindikata e Sektorit Privat ka krcnuar me prsh-kallzim t gjendjes dhe fillimin e protestave, pr pr-mirsim t kush-t e v e d h e rritje t

  pagave n kt sektor.N shum raste pagat e sektorit privat

  jan t tmerrshme s bashku m kushtet q u ofrojn pundhnsit puntorve. Nj ndr sektort n sektorin privat ku kushtet dhe pagesat jan t ulta dhe jasht do standardi, sht ndrtimtaria. Prve q puntorve nuk u ofrohen kontrata pune e su paguhen kontributet pensionale, atyre u vonohen pagesat me muaj t tr prkundr se biznesi i ndrti-meve ka lulzuar n tr vendin me theks t veant n Prishtin, ku viteve t fundit ndrtesat kan bir si kpurdhat pas shiut.

  Po ashtu rastet m t shpeshta t lndimeve, e edhe vdekjeve n vendet e puns n thuajse t gjitha rastet kan ndodhur n sektorin privat. Qeveria e Kosovs pasi ka br ngritjen e pagave dhe pensioneve ka marr edhe nj hap tepr t rndsishm, i cili ndikon n prmirsimin e kushteve t puntorve e po ashtu u krijon edhe m shum sig-uri pr ta n vendet e puns sht edhe nnshkrimi i kontrats kolektive. Kjo kontrat sht krkuar me ngulm pr vite t tra nga Bashkimi i Sindikatave t Pavarura t Kosovs (BSPK) dhe organizatat e tjera, t cilat merren me mbrojtjen dhe avancimin e kushteve dhe pozits s puntorve t Kosovs. n

 • PAQJA6 MARS / PRILL'14 n Nr. 83

  Prderisa Maqedonia bn pr-pjekje pr tu prgatitur pr zgjedhjet presidenciale dhe ato t parakohshme parlamentare, varfria dhe gjendja e rnduar ekonomike vazh-don t godas edhe m tepr, kryesisht ata q edhe ashtu kan trashguar nj gjendje t till edhe n t shkuarn, e pr t cilt shteti nuk ka pasur parasysh a