fizik statistike

 • View
  69

 • Download
  10

Embed Size (px)

DESCRIPTION

sfedfdfd

Text of fizik statistike

 • Contents 4.1 Hyrje ................................................................................................................................................. 2

  4.2 Numrat e okupacionit ........................................................................................................................ 5

  4.3 Gazi fotonik ...................................................................................................................................... 6

  4.4 Gazi fononik ...................................................................................................................................... 8

  4.5 Gazet ideale t grimcave reale ........................................................................................................ 10

  Bozonet ................................................................................................................................................... 10

  Fermionet ................................................................................................................................................ 12

  4.6 Elektronet n metale ....................................................................................................................... 13

  4.7 Gazet ideale klasike. Limiti klasik. ................................................................................................. 17

  4.8 Termodinamika e nj gazi ideal t grimcave klasike pa struktur .................................................. 20

  4.9 Ushtrime t zgjidhura ...................................................................................................................... 23

 • Hiqmet Kamberaj Fizika Statistike

  2

  Kapitulli 4: Sistemet ideale (jo-bashkvepruese)

  4.1 Hyrje

  N kt kapitull do t konsiderojm sistemet m t thjesht q trajtohen nga mekanika statistike. Kto

  sisteme jan t prbra prej grimcave q nuk bashkveprojn me njra-tjetrn; kto modele quhen edhe

  gaze ideale.

  Parimet e mekaniks statistike prshkruajn llogaritjen e funksioneve t shprndarjes si prshembull

  exp E

  ose

  exp E N .

  Kto jan peshat statistike t Boltzmannit shumuar mbi t gjitha fluktuacionet e mundshme, q do t

  thot, t gjitha gjndjet mikroskopike jan lejuar nga kushtet q kontrollojn sistemin. N shum e par,

  t gjitha gjndjet me numr t njjt t grimcave jan konsideruar; ndrsa n t dytn, numri i grimcave

  ndryshon, gjithashtu, dhe potenciali kimik do t llogaris pjesn energjetike si rrjedhoj e ndryshimit t

  grimcave. N qoft se n shum e dyt, ne do t prqndrojm shumn vetm pr ato gjndje me N

  konstante, dhe t barabart me N , ather shuma e dyt sht proporcionale me t parn.

  Kto shuma ose funksione t shprndarjes jan qndrore pr teorin meq propabiliteti pr dika t ndodh

  sht pesha e Boltzmannit shumuar mbi t gjitha fluktuacionet ose mikrogjndjet n prputhje me kt

  ndodhje. Pr shembull, n nj sistem t hapur ku numri i grimcave, N , mund t ndryshoj nga nj gjndje

  n gjndjen tjetr, propabiliteti q t kemi saktsisht N grimca sht

  exp expN NN N

  N

  P E N e E

  ku mbishkrimi ``N n shum tregon q shuma prfshin vetm ato gjndje pr t cilat N N , dhe

  ato gjndje jan shnuar me indeks N .

  N munges t kushtzimeve, fluktuacionet ndodhin spontanisht, dhe kto formula tregojn q mundsia

  e fluktuacioneve spontane sht e drejtuar nga energjetikat e ktyre fluktuacioneve n krahasim me

 • Hiqmet Kamberaj Fizika Statistike

  3

  energjin termike t Boltzmannit, 1Bk T . Kshtu, T m t mdha lejojn pr fluktuacione m t

  mdha, dhe kur 0T , vetm ato gjndje pr t cilat energjia pr grimc sht e njjt me energjin pr

  grimc n gjndjen baz jan t arritshme.

  Vrojtimi sistematik i t gjitha fluktuacioneve t mundshme sht shpesh nj proes shum i komplikuar

  prshkak t numrit t madh t gjndjeve mikroskopike q mund t konsiderohen, dhe hollsirave t

  lodhshme q nevojiten pr t karakterizuar kto gjndje. Ky kompleksitet sht arsyeja pse mekanika

  statistike sht shikuar shpesh si nj subjekt i vshtir. Si do t vazhdojm n kt libr, ne do t fusim

  nj numr metodash praktike pr t marr fluktuacionet q kan vlera praktike. M t thjeshtat prej tyre

  jan prafrimet faktorizuese q bhen plotsisht t sakta kur sistemi sht prbr prej grimcave q nuk

  bashkveprojn.

  Pr t kuptuar si metoda faktorizuese punon, po supozojm energjin E e cila ndohet n dy pjes:

  1 2n mE E E , ku gjndja varet nga n dhe m , dhe kto indekse m dhe n jan t pavarura nga njra-

  tjetra. Ather funksioni i shprndarjes kanonike,

  1 2exp exp

  E

  n m

  n,m

  Q e

  E E ,

  mund t faktorizohet si

  1 2

  1 2

  exp expn mn m

  Q E E

  Q Q ,

  ku barazimi i dyt paraqet 1

  Q dhe 2

  Q si pesha shumore t Boltzmannit t shoqruara me energjit

  1nE dhe

  2mE , prkatsisht. Duhet t theksohet q kto energji jan t pa korreluara n kuptimin q

 • Hiqmet Kamberaj Fizika Statistike

  4

  1 2 1 2 1 21

  1 2

  1 2

  ln ln

  n m n m

  n,m

  E E Q E E exp E E

  Q Q

  E E .

  N rastin e prgjithshm kur kemi N grad lirie t pa korreluara, mund t shkruajm

  1 2 N

  Q Q Q Q .

  N qoft se secila prej ktyre gradve t liris sht e t njjtit lloj, formula e msiprme mund t

  thjeshtohet akoma n

  1

  N

  Q Q .

  Ky faktorizim n kt mnyr nnkupton q nevojitet vetm t vizitojm mikrogjndjet pr nj grad lirie

  dhe ather thjesht marrim fuqin e N -t t ktij rezultati. Pr t treguar vshtirsin e ktij thjeshtimi,

  supozojm nj sistem q ka 1000N grad lirie, dhe secila mund t ndodhet n 5 mikrogjndje. Numri i

  prgjithshm i gjndjeve pr t vizituar pr t gjith sistemin sht 10005 , nj numr pamundsisht i

  madh. Por faktorizimi, nnkupton q na nevojiten vetm 5 gjndje, t cilat jan t numrueshme.

  N disa raste, prafrimi i faktorizimit sht i aplikueshm sepse sistemi i prbr prej grimcave jo

  korreluese. Nj shembull sht ai i gazit klasik ideal. Ktu, energjia sht shum e energjive t nj

  grimce, dhe, n qoft se grimcat do t ishin t dallueshme, funksioni i shprndarjes do t ishte thjesht

  Nq , ku q sht shuma e Boltzmannit mbi t gjitha gjndjet e nj grimce t vetme. Pr m tepr, pr

  temperatura t larta pr t cilat modelet klasike jan nj prafrim i mir, numri i gjndjeve t nj grimce t

  vetme sht shum i madh n krahasim me numrin e grimcave. N kt rast, do gjndje e sistemit prej

  N grimcave ndodh !N her, q korrespondon me numrin e mnyrave t zgjedhjes s N gjndjeve t

  ndryshme t sistemit prej nj grimce tek N grimca t padallueshme. Kshtu q, korrekt funksion i

  shprndarjes do t jet

  1

  !

  NQ q .N

 • Hiqmet Kamberaj Fizika Statistike

  5

  Pa faktorin 1!N , ne do t rrisnim numrin e gjndjeve t dallueshme.

  N raste t tjera, prafrimi i faktorizimit sht i aplikueshm edhe kur grimcat e sistemit jan t

  korreluara. N kt rast, sht e mundur t gjejm disa parametra kollektive q jan t pa korreluar, t

  cilat varen nga koordinatat ose gjndjet e nj numri t madh grupi t grimcave. Nj shembull sht modt

  e lkundjeve t vogla n trupat e ngurt. Kto mod jan quajtur fonone. Nj shembull tjetr sht numri i

  okupacionit pr sistemet e mekaniks kuantike t prbr nga grimca jo-bashkvepruese.

  4.2 Numrat e okupacionit

  Hapi i par n analizn e do modeli prfshin prcaktimin e mikrogjndjeve. Gjndja e nj sistemi

  kuantik mund t prcaktohet nga funksioni valor pr kt gjndje,

  1 2 N, , , . r r r

  Ku sht -t zgjidhja vetjake e ekuacionit t Schrdingerit pr nj sistem me N grimca. N qoft se

  grimcat nuk bashkveprojn, ather funksioni i vals mund t shprehet si nj prodhim i funksioneve

  simetrike t nj grimce t vetme. Shnojm funksionet valore t nj grimve t vetme me

  1 2 jr , r , , r , . Pr nj gjndje t veant, t themi , 1 2 Nr ,r , ,r do t jet nj prodhim

  simetrik i prbr prej 1n grimcash me funksion valor t nj grimce 1 , 2n grimcash me funksion valor t

  nj grimce 2 , dhe kshtu me rradh. Kto numra, 1 2 jn ,n , ,n , jan quajtur numrat e okupacionit e t

  parit, dytit, , j -t, gjndjeve t nj grimce t vetme. N qoft se N grimcat jan t padallueshme,

  ashtu si dhe grimcat kuantike jan, ather nj gjndje, , sht plotsisht e prcaktuar prej bashksis

  s numrave t okupacionit 1 2 jn ,n , ,n , meq do e dhn shtes do t dalloj midis grimcs s jn n

  gjndjen e j -t t nj grimce t vetme.

  Pr shembull, konsiderojm tre grimca (si tregohet n me rrath n figurn e mposhtme) t cilat mund t

  ndodhen n nj prej dy gjndjeve t nj grimce t vetme, dhe .

  State 1 State 2 State 3 State 4

 • Hiqmet Kamberaj Fizika Statistike

  6

  T gjitha gjndjet e mundshme pr kt sistem prej tre grimcash jan treguar n figurn e msiprme. N

  lidhje me numrat e okupacionit, gjndja 1 ka 0n , 3n ; gjndja 2 ka 1n , 2n ; dhe kshtu me

  rradh. Duhet t dihet q nj numr okupacioni sht nj parametr kollektiv n kuptimin q vlera e tij

  varet nga gjndja e njkohshme e t gjith grimcave.

  Tani mund t shprehim numrin e prgjithshm t grimcave dhe energjin e prgjithshme si funksion t

  numrave t okupacionit. Shnojm me

  1 2 jn ,n , ,n ,

  gjndjen e -t. Ather

  jj

  N n

  numrin e prgjithshm t grimcave n gjndjen e -t. Shnojm me j energjin e gjndjes s j -t t

  nj grimce t vetme. Ather,

  j j

  j

  E n

  sht energjia n gjndjen e -t.

  Grimcat me spin gjysm t plot i nnshtrohen parimit t prjashtimit: 0jn ose 1jn vetm. Kto

  grimca quhen fermione dhe statistika e shoqruar me 0jn ose 1 qhe