1
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Oprioiu Corina Daciana
coala Gimnazial Andrei Mureanu, Deva
CLASA: a II-a D
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE NVARE: Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 1000
SUBIECTUL: Adunarea i scderea numerelor naturale n concentrul 0 1000. Exerciii i
probleme
TIPUL LECIEI: consolidarea priceperilor i deprinderilor (sistematizare)
SCOPUL LECIEI:
Sistematizarea cunotinelor i exersarea deprinderilor dobndite de elevi cu privire la
algoritmul adunrii i scderii numerelor naturale formate din sute, zeci i uniti;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- O1 - s cunoasc noiunile de sum (total), termeni, diferen (rest), desczut,
scztor;
- O2 - s efectueze corect i rapid exerciii de adunare i scdere a dou sau
mai multe numere naturale n concentrul 0 1000, cu i fr trecere peste
ordin;
- O3 - s verifice rezultatele unor exerciii de adunare i scdere, efectund
proba acestora;
- O4 - s determine termenul necunoscut dintr-un exerciiu folosind limbajul
matematic;
-O5 - s rezolve o problem dat i s compun o problem sintetiznd
rezolvarea ntr-o expresie numeric;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
STRATEGIA DIDACTIC:
1. METODE I PROCEDEE: exerciiul, explicaia, conversaia, problematizarea, jocul
didactic, teoria inteligenelor multiple.
2. MIJLOACE DIDACTICE: fie de munc independent, manual, plane cu proba
adunrii i a scderii;
2
BIBLIOGRAFIE: Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/
nvtorilor curriculum pentru clasele I i a II-a, Ministerul
educaiei, cercetrii i tineretului, Centrul naional de formare
a personalului din nvmntul primar, Bucureti, 2003
- Descriptori de performan pentru nvmntul primar,
Editura ProGnoses
-Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Mate-
matic primar i gimnaziu,MEC i Consiliul Naional
pentru curriculum, Bucureti, 2001
-Metodica predrii matematicii la clasele I-IV,Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1988
- Culegere de exerciii i probleme de matematic pentru
ciclul primar, Mdlina Bogdan, Ed. Coresi, 2004
3
DESFURAREA LECIEI Nr. crt.
Secvenele leciei
Ob. Coninutul nvrii Strategia didactic
Evaluare
1. 2.
Moment organizatoric
Verificarea i
reactualizarea cunotinelor
a)Verificarea temei
b)Verificarea cunotinelor
anterioare
O4
O2
O1
Asigur climatul de ordine i disciplin necesar desfurrii orei n bune condiii. Cer elevilor s-i pregteasc cele necesare pentru ora de matematic: caiete, manualul i instrumentele de scris. Voi distribui elevilor fiele de munc independent. -Despre ce am discutat ora trecut la matematic? R: Ora trecut la matematic am efectuat exerciii i probleme cu operaiile de adunare i scdere n concentrul 0 -1000. -Ce ai avut de scris? R: Am avut de scris exerciiul 5 i 6 de la pagina 99. n timp ce eu verific tema din punct de vedere cantitativ, elevii vor realiza prima sarcin din fia de munc independent.
Munca independent 1. Alege rezultatul corect: 268 +122 389 390 395 790 - 29 760 759 761 Verific munca independent calitativ (prin autocorectare) , apoi verific sub aspect calitativ tema prin ntrebri: -Citii primul exerciiu! Ce operaie ai efectuat? Ce rezultat ai obinut? Cu pixul verde elevii vor corecta acolo unde este nevoie i m voi opri pentru explicaii, dac sunt greeli. -Ce operaii am nvat la matematic ? R: Noi am nvat adunarea i scderea. -Cum se numesc numerele care se adun? Dar rezultatul? R: Numerele care se adun se numesc termeni iar rezultatul sum sau total. -Cum se numete primul numr la scdere? Dar al doilea? Dar rezultatul? R: Numrul din care scdem se numete desczut iar cel pe care l scdem, scztor. Rezultatul se numete diferen sau rest .
Conversaia
Activitate individual Exerciiul
Conversaia
Evaluare individual- elevii citesc cu voce tare completrile
fcute i corecteaz eventualele
greeli. Autocorecta-rea temei i a muncii inde-
pendente
Apreciez rspunsurile elevilor cu calificative
4
3.
4. 5.
Captarea ateniei
Anunarea titlului i a obiectivelor
Dirijarea nvrii
O2
O2
-Ce operaie ne indic expresia cu ...... mai mare? R: Ne indic operaia de adunare. -Ce alte expresii care ne indic aceast operaie mai cunoatei? Elevii pot rspunde:cu.. mai mult, adunai, adugai, etc. -Dar pentru scdere, ce expresii putem folosi? Elevii pot rspunde:cu... mai mic, mai puin, scdei, luai, etc. -Atenie la aceste ghicitori! n gradin i veselie , Se marit-o iasomie , Florile perechi tot vin , S se distreze din plin: Douzeci sunt viorele , Patruzeci sunt albstrele , Douzeci i unu-s bujorei i ase sunt ghiocei , Cinci sunt flori de glbenele i-nc nou sunt lalele . Se gndete o albin : Cte flori joac-n grdin ? -Astzi la matematic vom rezolva exerciii i probleme cu adunri i scderi, cu numere de la 0 la 1000. -Astfel, la sfritul orei vei fi capabili s efectuai exerciii cu operaiile de adunare i scdere, cu i fr trecere peste ordin, s aflai termenul necunoscut, s rezolvai i s compunei probleme. Exerciii de calcul mintal: Voi cere elevilor s gseasc rspunsurile corecte la urmtoarele exerciii:
1. Gsii suma numerelor 300 i 200. 2. Care este jumtatea lui 800. 3. Mrii pe 320 cu 8. 4. Aflai diferena dintre 450 i 20. 5. Micorai pe 32 cu 4. Calcul n lan:
Afl suma dintre 50 i 230; mrete rezultatul cu 11; scade 100; adaug 7; micoreaz cu 198.
Activitate frontal
Explicaia
Problematiza-rea
Explicaia
Conversaia
Exerciiul
Aprecieri individuale
Aprecieri ale rspunsurilor cu : corect-
greit
5
O3
O4
O5
-Se vor rezolva exerciii la tabl: 1.Calculai : (cte un elev pe rnd) 426+ 781- 897- 342 142 453 2.Facei proba, prin adunare: 236+ 820- 208+ 129 352 492 -Cine termin trece la rezolvarea exerciiului 2 de pe fi: 2. Afl termenul necunoscut: a+270=461 a- 39=580 a= a= Se verific munca independent i se rezolv exerciiul la tabl. 3. Efectuai: 409+114+237= 625-307+128= (800-445)+255= 3. La diferena numerelor 620 i 381, adugai suma numerelor 190 i 56. Se discut exerciiul: -Ce cuvinte ne indic operaiile? Ce operaii trebuie s efectum? (620-381)+(190+56)=485 239 + 246 = 485 Se efectueaz exerciiul 3 de pe fi: Se efectueaz problema la tabl: Elevii clasei a II-a sdesc n grdinia colii 481 de zambile i cu 279 mai puine lalele. Cte lalele au sdit elevii? Se repet problema de mai multe ori apoi se discut: -Ce cunoatem n problem? R: Noi cunoatem c s-au sdit 481 de zambile. -Ce tim despre numrul lalelelor? R: Numrul lalelelor este cu 279 mai mic, -Care este ntrebarea problemei? R: Problema ne cere s aflm numrul de lalele. -Dac tim c sunt cu 279 mai puine,
Exerciiul
Activitate frontal
Problemati-
zarea
Activitate individual
Evaluarea se
va face pe rnduri de
elevi: vor fi apreciai cei
care nu greesc
Evaluare individual: primii cinci
elevi primesc note.
Evaluare frontal i individual
6
6.
7.
Asigurarea reteniei i a transferului
Fixarea cunotinelor
O2 O5
prin ce operaie vom afla cte lalele s-au sdit? R: Vom afla numrul de lalele prin operaia de scdere. Se scrie rezolvarea problemei la tabl i n caiete: 481 zambile..........cu 279 mai puine lalele...........? lalele Rezolvare
1. Cte lalele s-au sdit? 481-279=202(lalele) R:202 lalele
-Dac tim numrul de zambile i am aflat i numrul de lalele, ce mai putem afla? R: Noi mai putem afla cte flori s-au plantat n total. -Prin ce operaie vom afla? R: Prin operaia de adunare. -Ce vom aduna? R: Vom aduna numrul de zambile cu numrul de lalele i vom obine numrul total de flori. -Dac problema ne cerea s aflm numrul total de flori, prin cte operaii s-ar fi rezolvat problema? R: Problema s-ar rezolva prin dou operaii. Elevii vor fi mprii n 4 grupe, pe tipuri de inteligene:
1. Logico-matematic 2. Spaial- vizual 3. Naturalist 4. Verbal-lingvistic
Cerinele pentru activitatea fiecrei grupe( prezentate n anexele 1, 2, 3, 4) sunt explicate elevilor, precum i sarcinile de lucru. Propuntorul trece pe la fiecare grup i explic sarcinile, supravegheaz activitatea fiecrei grupe. Timpul de lucru este de 10 12 min, dup care se verific fiele mpreun cu toat clasa, corectndu-se greelile i motivnd rspunsurile.
Problemati-
zarea
Activitate frontal
Problemati-
zarea
Activitate individual
Jocul didactic
Evaluare individual a rspunsurilor
elevilor Apreciez cu calificative rspunsurile
corecte
Apreciez modul n
care scriu pe caiete
Evaluare individual a rspunsurilor
elevilor
Evaluez elevii care compun
probleme dup
exerciiul propus
7
8.
9.
Tema pentru
acas
Aprecieri generale
-Ca tem pentru acas avei de rezolvat problema 10 de la pagina 99. -Se citete problema i se rezolv oral, aducndu-se cteva lmuriri. Se emit cteva concluzii i aprecieri asupra modului n care s-a desfurat lecia, a activitii elevilor, evideniindu-se elevii care s-au remarcat.
Evaluarea activitii
8
ANEXE
FI
1. Alege rezultatul corect:
268 +122 389 390 395
790 - 29 760 759 761
2. Afl termenul necunoscut:
a+270=461 a- 39=580
a= a=
a= a=
3. . La diferena numerelor 620 i 381, adugai suma numerelor 190 i 56.
................................................................
.................................................................
.................................................................
9
Rezolv exerciiile i compune o problem dup unul dintre ele: 390 + 27 =
825 - 25 =
210 130 =
700 + 205 =
444 307 =
236 + 436 =
82 + 145 =
485 123 =
1
1. Pentru a putea cobor pe planeta Pmnt, micii extrateretrii, trebuie s afle suma tuturor numerelor ntlnite. Ajutai-i!
2. Afl diferena dintre numrul descoperit de ei i rsturnatul numrului
41.
______________________________________________________
511
142
305
30
1
700+ 5= 116+=496 657-627= 30+200+ 1= 888-=514 236- 4= 39+
543- 21= Unii punctele de la 1 la 41. Efectuai calculele apoi colorai cum v place.
1
Alctuii o problem folosindu-v de expresiile cu 258 mai puini castani, 386 tei, n total, apoi facei rezolvarea ei. ___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________