9
REKOD PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia Tahun : 5 Gemilang Bil.Murid : 27 orang Hari : Isnin Masa : 09.00 – 10.00 pagi ( 1 jam) Tema : Kekeluargaan Tajuk : Keluarga harmoni hidup diberkati Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan menekankan pada intonasi dan sebutan yan betul ii. Menyatakan isi utama yang terdapat dalam petikan iii. Menulis ayat yang lengkap berdasarkan maklumat yang diperoleh. Fokus Utama : 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan gaya pembacaan yang sesuai 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. 5.1 Aras 2 (i) Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca. Fokus Sampingan : 7.0 Membaca, menaakul , dan menghayati kandungan teks yang dibaca

62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

Embed Size (px)

DESCRIPTION

hjhidhf9pwy8hfiowkfewafhw98wyfuiajkdlekdq-a9o-olx,eut3ut39urweorjfo

Citation preview

Page 1: 62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

REKOD PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia

Tahun : 5 Gemilang

Bil.Murid : 27 orang

Hari : Isnin

Masa : 09.00 – 10.00 pagi ( 1 jam)

Tema : Kekeluargaan

Tajuk : Keluarga harmoni hidup diberkati

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan menekankan pada intonasi

dan sebutan yan betul

ii. Menyatakan isi utama yang terdapat dalam petikan

iii. Menulis ayat yang lengkap berdasarkan maklumat yang diperoleh.

Fokus Utama :

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan gaya pembacaan yang sesuai5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang

betul dan memahami perkara yang dibaca.

5.1 Aras 2 (i) Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan

pada intonasi berdasarkan tanda baca.

Fokus Sampingan :

7.0 Membaca, menaakul , dan menghayati kandungan teks yang dibaca

7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan

tersirat.

7.2 Membaca dan mengenal pasti perkataan, pelbagai jenis ayat, dan gaya

bahasa daripada bahan sastera dan bukan sastera yang dapat membawa

kesan tertentu kepada pembaca.

8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.

Aras 2 i. Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat

Page 2: 62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

Kemahiran Bahasa : Membaca, dan Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa ; Jenis-jenis ayat, tanda baca

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Moral

Nilai Murni : Hormat-menghormati, bekerjasama , kasih sayang

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir : Menjana idea,menghubung kait,

merumus,

Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mendengar, Membaca, Menulis

Kecerdasan Pelbagai : Verbal & Linguistik, , interpersonal,

Intrapersonal,muzik

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah pernah mengalami peristiwa berkelah

bersama keluarga

Bahan Bantu Belajar : Gambar( berkelah di tepi pantai), Kad perkataan,

Petikan,

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Page 3: 62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

BBB: Gambar

“Berkelah bersama

keluarga”

Soalan;

-Apakah yang dapat

kamu perhatikan dalam

gambar ini?

Set Induksi ( 5 minit )

Guru mempamerkan gambar

sebuah keluarga berkelah di tepi

pantai.

Guru bersoal jawab dengan murid

tentang gambar yang dipamerkan

KB –

menghubungkait

BCB –

mendengar

dengan teliti

Teknik bersoal

jawab

KP –

interpersonal

Keluarga harmoni

hidup diberkati

Langkah 1( 10 minit )

Aktiviti 1

Guru mengedarkan petikan kepada

murid.

Murid membaca berdasarkan

petikan.

Aktiviti 2

Guru membuat ulasan tentang

petikan yang dibaca.

,

Ilmu: Pendidikan

Moral

KB: merumus

BCB: mendengar

aktif,

Kemahiram

membaca

Teknik Mekanis

KP:apersonal

Nilai: kasih sayang

BBB ;

-Guru mempamer

gambar - pantai, tepi

sungai,

Langkah 2( 15 minit )

Aktiviti 1

Guru mengedarkan petikan keratan

surat khabar.

Murid membaca surat khabar

secara mentalis

Aktiviti 2

Ilmu: Kajian

Tempatan

KB: Menjana

idea

BCB: mencatat,

Teknik bercerita

KP: intrapersonal

Page 4: 62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

Guru meminta murid mencari isi-isi

penting berdasarkan petikan surat

khabar tersebut.

Guru membuat ulasan tentang isi

yang diperoleh oleh murid.

Nilai: Hormat-

menghormati

ngBBB:

-Gambar

-lembaran

petikan

Mencari isi penting

Langkah 3( 10 minit )

Aktiviti 1

Aktiviti kumpulan ;

Guru meminta murid mencari isi-isi

penting berdasarkan petikan yang di

beri,

Murid mencatat isi 5 isi penting

KB: Menjana

idea

KP: Verbal &

Linguistik,

BCB; kemahiran

mencatat

Isi penting

Aktiviti kumpulan

Membaca isi isi penting

Langkah 4( 15 minit )

Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan

Guru meminta murid membaca isi-isi

penting yang diperoleh

Setiap kumpulan membentangkan isi-

isi penting.

KB – Menjana

idea

KBCB:

KP: intrapersonal

BBB: Lembaran

kerja

Guru membuat ulasan;

-Apakah kebaikan

berkelah bersama

keluarga

BBB: menyanyi lagu

Penutup ( 5 minit)

Guru membuat ulasan

Nyanyian ‘kalau rasa gembira tepuk

tangan’

KB: merumus

Ilmu: Kajian

Tempatan

KP: muzik

TUGASAN 2 : Kemahiran Membaca

Page 5: 62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga

Cuti sepatutnya dirancang supaya kita mendapat memanfaatkannya dengan

baik. Salah satu perkara yang patut dipertimbangkan ialah bagaimana masa cuti ini

boleh mengeratkan ikatan kekeluargaan. Bagi ibu bapa yang bekerja, semasa anak-

anak bercuti inilah peluang untuk bersama-sama mereka dengan lebih mesra lagi.

Untuk bersama-sama anak-anak tidak semesti dilakukan dengan pergi bercuti

ke tempat-tempat percutian atau peranginan ke luar negeri . Malah di rumah juga

boleh dilakukan berbagai aktiviti bersama sepanjang satu hari bercuti.

Masa yang lain hendaklah diisikan dengan aktiviti yang melibatkan semua

orang; ibu, bapa dan semua anak-anak. Sebenarnya jika kita pandai mengatur masa

dan aktiviti harian, memang banyak yang boleh dilakukan bersama-sama keluarga

yang boleh mengeratkan ikatan kekeluargaan.

Selain merapatkan hubungan ibu bapa dengan anak-anak, ikatan persaudaraan

antara adik-beradik, biras dan sepupu juga boleh terus disemai. Memancangkan

dewasa ini dengan masalah disiplin pelajar dan gejala sosial yang berleluasa dalam

kalangan remaja salah satu cara untuk mengatasinya ialah dengan memperkukuhkan

institusi keluarga. Jika setiap keluarga itu dianggotai oleh ahli yang baik sudah tentu

akan menjurus kepada membentuk satu masyarakat yang harmoni.

Contoh soalan tambahan

1. Apakah aktiviti yang boleh kita lakukan ketika bercuti ?

……………………………………………………………….

2. Mengapakah kita perlu merancang cuti terlebih dahulu ?

………………………………………………………………

3. Apakah kelebihannya jika kita bijak mengatur masa ?

……………………………………………………………….

4. Bagaimanakah membentuk satu masyarakat yang harmoni ?

…………………………………………………………………..

5. Berikan maksud ungkapan ‘ikatan kekeluargaan’ .

Idea keseluruhan

Page 6: 62069801-RPH-Bahasa-Melayu-Tahun-5.doc

Merancang dan mengurus cuti hujung tahun supaya

menjadi satu percutian yang bermakna.

Idea Utama

Mengerat hubungan kekeluargaan.

Menghargai masa lapang

Idea sampingan

Mengatasi masalah disiplin pelajar dalam

masyarakat.

Merancang cuti bersama ahli keluarga.