14
Proiect didactic Motto: “Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit.” UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “I. A. Bassarabescu” CLASA : a III-a C PROF.ȊNV.PRIMAR: Crăciun Daniela ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA TEMATICĂ: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor rotunde SUBIECTUL LECŢIEI: Ordinea efectuării operațiilor. TIPUL ACTIVITĂŢII: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoștințelor cu privire la ordinea efectuării operațiilor prin rezolvarea de exerciții și probleme COMPETENŢE VIZATE: Competențe generale: 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare; 2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător; 3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat; 4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică; 5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date; Competenţe specifice:

platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

  • Upload
    others

  • View
    8

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

Proiect didactic Motto: “Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit.”

UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “I. A. Bassarabescu” CLASA : a III-a C PROF.ȊNV.PRIMAR: Crăciun Daniela ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA TEMATICĂ: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor rotunde SUBIECTUL LECŢIEI: Ordinea efectuării operaţiilor. TIPUL ACTIVITĂŢII: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoștințelor cu privire la ordinea efectuării operațiilor prin rezolvarea de exerciții și probleme

COMPETENŢE VIZATE:

Competențe generale:

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare; 2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător; 3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat; 4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică; 5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;

Competenţe specifice:

2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 -10 000 ; 2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla împărţirii; 5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple; 5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0- 10 000.

Page 2: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

Competenţe integrate Educaţie civică: 1.3 Explorarea grupurilor mici şi a regulilor grupului; 3.1. Relaţionarea pozitivă, ȋn grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru; Limba şi literatura română 1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje ȋn contexte familiare.

Obiective operaţionale: O1- Să efectueze rapid şi corect exerciţii de calcul oral ; O2- Să opereze corect cu termenii specifici matematicii;

O3- să compună o problemă după un exerciţiu dat ;O4-să rezolve corect exerciţii şi problemele propuse utilizând corect algoritmul de rezolvare; O5 - să afle valoarea termenului necunoscut în exerciţii date;

STRATEGIA DIDACTICĂ Resurse procedurale:

a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming, jocul didactic, metoda ,,cadranelor ”, metoda ,,Cubul”, jocul didactic

b. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe . c. Resurse materiale: fişe de lucru, planșa „Îmbracă-l pe Omul de Zăpadă”,planşa „Labirint matematic”, marker, tablă, etc

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, proba orală, proba scrisă, autoevaluarea Resurse temporale: 45 minute Resurse spațiale: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a” pentru disciplina Matematică, clasele a III-a și a IV-a, aprobată prin OMEN, nr 5003/ 02.12.2014 Mihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura AramisDaniela Berechet, Florian Berechet, Jeana Tita, Lidia Costache , volumul I-II - Caiet de lucru Matematică şi explorarea mediului, Mate 2000, Editura Paralela 45Ion Neacșu – „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”,Editura Didactică și Pedagogică, 2008

Page 3: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

MOMENTELE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTURI STRATEGII DIDACTICE EVALUAREMETODE MIJLOACE FORME

DE ACTIV.1. Moment organizatoric

Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.

Conversaţia materialele elevilormaterialele învățătoarei

Frontal Observare sistematică

2.Verificarea temei Matematica este cea care organizează gândirea şi o face mai ingenioasă. Orice problemă ,,ascute” mintea şi o face mai inteligentă. Deci, la treabă!

Voi verifica oral câteva exerciții de la temă. Ei se vor autocorecta cu verde, dacă va fi cazul.

Conversația Frontal Evaluez capacitatea elevilor de a se autocorecta

3. Reactualizarea cunoștințelor însuşite anterior

O1 Exerciţii de calcul mintal:Voi cere elevilor să găsească răspunsurile corecte la următoarele exerciţii sub formă de joc ”Eu întreb, elevul răspunde!”-Prin ce operaţie pot afla un factor necunoscut?-Află produsul numerelor 100 şi 23.-Eu sunt 12, iar tu eşti de 4 ori mai mare decât mine.Tu eşti….-3 x 2 x 4 x 5 =-Dublează-l pe cel mai mic număr de două cifre diferite.- Care este mai mare triplul sau împătritul lui 320?

Exerciţiul mintal

Frontal Observarea sistematică a elevilor privind capacitatea de exprimare , de comunicare receptivă.

4. Captarea atenţiei O2 Fiecare elev va primi câte un rebus cu 12

întrebări referitoare la terminologiile specifice adunării, scăderii, înmulțirii și împărțirii. (Anexa 1)Pe tabla voi proiecta rebusul și voi numi câte un elev pentru fiecare întrebare, pentru a veni să

ConversațiaEuristicăExplicație

Rebus afișat cu ajutorulVideoproiectorului

Frontal Observare sistematică

Page 4: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

completeze răspunsul corect.

5. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite

Pornind de la soluţia rebusului, stabilim subiectul lecţiei şi voi comunica elevilor obiectivele într-un limbaj accesibil acestora.Prin urmare astăzi vă propun câteva exerciţii şi probleme interesante cu toate cele 4 operaţii învăţate Vom lucra pe echipe, individual, scopul fiind izbânda şi mai ales bucuria reuşitei. aflarea termenului necunoscut; ordinea efectuării operaţiilor rezolvarea problemelor cu două sau mai multe

operaţii;Anunț titlul lecției: Ordinea efectuării operațiilor. Exerciții și probleme recapitulative. Scriu titlul pe tablă.

Explicația

Conversaţia

Observația

Tabla magnetică, marker, caietele elevilor

FrontalCapacitatea de a mobiliza atenția/motivația elevilor

6.Dirijarea activităţii de consolidare și sistematizare a cunoștințelor

O3O4

Dragii mei, cât a fost noaptea de lungă , Bulgăraş a făcut daruri tuturor celor care au avut nevoie.Din el nu a mai rămas decât cei trei bulgări de zăpadă şi zâmbetul său fericit! Propun să-l răsplătim pt.bunătatea lui, împodobindu-l din nou.1.Voi afişa pe tablă planşa Omului de zăpadă. Comunic elevilor că un reprezentant de pe fiecare rând (grupă) va veni la tablă și va rezolva câte o cerința, primind câte un punct, pentru fiecare rezolvare corectă, Ceilalți îl vor rezolva pe caietele de matematică. Pălărie: Metoda cadranelor presupune compunerea şi rezolvarea unei probleme care să se rezolvă prin exerciţiul: 120 +120 x 9 Nas : La diferența numerelor 87 si 35, adaugă produsul numerelor 110 și 9.Ochişori: Află triplul succesorului lui 211.Fular : Cu cât este mai mic împătritul lui 123 faţă de înnoitul răsturnatului său.

ProblematizareaExplicația

Metoda cadranelor/graficăExerciţiul de creaţieJocul didactic

Planșa cu om de zăpadăPodoabe cu exercițiiCaiete de matematică, instrumente de scris

Activitate pe grupe

Individual Frontal

Evaluarea activității de grup

Oferirea de explicaţii suplimentare, dacă este nevoie

Page 5: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

Nasture1: Află jumătatea sumei dintre 8 şi 10Nasture2: Află termenul necunoscut:

204x4 – b=430O3 2. Voi afișa pe tablă un labirint matematic. Le

voi spune copiilor ca acest labirint matematic îl poate duce pe Zăpezel în Ţara de Gheaţă unde îl aşteaptă familia sa.Labirintul poate fi completat doar dacă vom rezolva exerciţiile şi problemele prin Metoda Cubului (Anexa 2)Fiecare grupă va primi plicuri cu sarcini diferenţiate, conform cuvântului afișat pe cub. Fiecare elev va reuşi la finalul rezolvării exercițiului, să parcurgă labirintul.Pt.fiecare răspuns corect elevii vor primi un fulg pe spatele căruia stă ascuns un cuvânt.În urma ordonării se ajunge la soluţia proverb: Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit!Se poartă discuţii despre înţelesul proverbului.Ajută omul atunci când are nevoie ca să îţi mulţumească. Să dăruim celorlalţi fără să aşteptăm răsplată iar binele pe care ni-l fac alţii să-l întoarcem îndoit.

ProblematizareaConversaţiaExplicaţiaMetoda Cubului

Planșa cu labirintFulgi cu proverbeSarcini lucru CubCaiete de matematică, instrumente de scris

PPT-CubPlicuri cu fișe de lucru

Activitate grupă

Obsevarea comportamentului elevilor ȋn cadrul grupului

7.Obţinerea

performanţei

O5 Fiecare elev primeşte o fişă de evaluare.(Anexa 3) Sunt explicate sarcinile.

Problematizarea Fişe Individual Evaluare reciprocă

8. Aprecierea activităţii elevilor

Se vor face aprecieri cu privire la răspunsurile

oferite de elevi pe parcursul lecţiei, la modul în care

s-au implicat în rezolvarea sarcinilor pe echipe şi

individual.

Se dă temă pentru acasă. Fiecare elev va primi spre rezolvare câte un șotron matematic (Anexa 3)

Conversaţia Frontală Observare

sistematică

frontală

Page 6: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

ANEXA 1

Pălărie: Metoda cadranelor presupune compunerea şi rezolvarea unei probleme care să se rezolvă prin exerciţiul: 120 +120 x 9 Nas : La diferența numerelor 87 si 35, adaugă produsul numerelor 110 și 9.Ochişori: Află triplul succesorului lui 211.Fular : Cu cât este mai mic împătritul lui 123 faţă de înnoitul răsturnatului său.Nasture1: Află jumătatea sumei dintre 8 şi 10Nasture2: Află termenul necunoscut:

204x4 – b=430

Page 7: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

ANEXA 2

Page 8: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,
Page 9: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

ANEXA 3 - FIȘĂ DE EVALUAREAUTOEVALUARE

Ex. Verifică rezolvarea! Vezi cum stabileşti calificativul. Scrie

calificativul tău1. Dacă ai rezolvat corect colorează

cerculeţul corespunzător:

a-34+213x3=401x2

a-34 + 639= 802

a-34=802-639

a-34= 163

a=163+34

a= 197

Fb-

Ai scris corect denumirea toate 6 expresii matematice.

B -Ai scris corect denumirea 4 expresii matematice.

S-Ai scris corect denumirea toate 2 expresii matematice.

Page 10: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewMihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Daniela Berechet, Florian Berechet,

ANEXA 4 - TEMA