19
Data : Unitatea : Prof. înv. primar : Clasa : Pregătitoare Aria curriculară : Consiliere şi Orientare Disciplina : Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată Unitatea tematică : ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate : Matematica şi explorarea mediului(MEM), Comunicare ȋn limba românǎ(CLR), Arte Vizuale şi Abilitǎţi Practice (AVAP), Subiectul lecţiei : “ Personaje bune-personaje rele“ Tipul activităţii : Activitate de consolidare şi verificare a cunoştinţelor Scopul lecţiei : Consolidarea cunoştinţelor despre poveşti şi personajele acestora ; aplicarea acestora în diverse contexte de învăţare; PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC 1

platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

  • Upload
    others

  • View
    11

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Data :Unitatea :Prof. înv. primar : Clasa : Pregătitoare Aria curriculară : Consiliere şi Orientare Disciplina : Dezvoltare personala(DP) - Activitate integratăUnitatea tematică : ,,Ȋn lumea poveştilor”Domenii integrate : Matematica şi explorarea mediului(MEM), Comunicare ȋn limba românǎ(CLR), Arte Vizuale şi Abilitǎţi Practice (AVAP), Subiectul lecţiei : “ Personaje bune-personaje rele“Tipul activităţii : Activitate de consolidare şi verificare a cunoştinţelorScopul lecţiei :

Consolidarea cunoştinţelor despre poveşti şi personajele acestora ; aplicarea acestora în diverse contexte de învăţare;

Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter ; formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.

Competenţe generale : Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi. Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare. Aplicarea unor norme elementare de conduită în viaţa cotidiană.

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

1

Page 2: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Competenţe specifice : DP :

2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea.

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară. CLR :

1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt rostit clar şi rar ; 2.2. Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, pirn mesaje scurte.

MEM : 1.2. Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte/*cel mult 31 de obiecte 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.

AV/LM : 2.2.Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/modelaj /colaj/ desen animat care reflectǎ un context familiar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :O1- să enumere poveştile cunoscute;O2- sǎ recunoascǎ pe baza unor poezii personajele din poveştile date;O3- sǎ clasifice personajele date pe baza faptelor sǎvârşite ȋn “personaje bune” şi “personaje rele”;O4- sǎ exemplifice comportamente bune/rele din propria viaţǎ;O5- să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical în cadrul lectiei;O6- să manifeste o implicare afectivă în realizarea cerinţelor.

STRATEGII DIDACTICE 2

Page 3: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

1. Resurse procedurale Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, conversaţia euristicǎ Forme de organizare : individual, frontal.

2. Resurse materiale : imagini cu personaje din povesti, fişe de lucru, , carioci, creioane colorate3. Resurse temporale : 35 minute activitatea+10 minute activitate în completare.4. Resurse umane : 13 elevi5. Resurse spaţiale : sala de clasă6. Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.

Bibliografie : H. C. Andersen, Poveşti, Editura Cartex 2000; Programa şcolară pentru disciplinele CLR, DP, MEM, AV/LM; Cursul de formare “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici 2012”.

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Metode Mijloace Forme de Evaluare

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIDESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

3

Page 4: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Didactic organizare1.Moment

organizatoricCreez climatul optim desfǎşurării activităţilor propuse.Dirijez conversaţia cu elevii pe temele : Salutul:,,A început o nouă ziBună dimineaţa, dragi copii !”Copiii răspund salutului, salutând apoi şi invitaţii . Voi anunta copiii cǎ astǎzi sunt personaje din poveşti si vor trebui sǎ se salute folosind numele unui personaj dintr-o poveste. Prezenţa Se va realiza prezenţa la panou.Fiecare copil ȋsi va muta ecusonul la rubrica “prezenţi”.Se vor numǎra fetele/bǎieţii prezenţi/absenţi. Calendarul naturii Se completează calendarul naturii (repere temporale : anotimpul, ziua din săptămână, data, luna, anul, starea vremii.)Întâlnirea de dimineață se încheie într-o notă veselă, cu cântecul ,,Ȋn lumea poveştilor’’.

Conversaţia

Calendarul naturii

Frontală Aprecieri verbale

4

Page 5: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

2.Captarea atenţiei

Captarea atenţiei se va realiza printr- o prezentare ppt intitulatǎ ,,Lumea povestilor”,,Poveşti şi personaje au scăpatŞi ursul,iepuraşul şi broscuţaLupul şi vulpea,baba şi fata

Iezii ,căpriţa ,cocoşul şi moşulS-au răspândit în lume.

Vă rog copii să mi le adunaţiŞi dupǎ fapte sǎ mi le clasificaţi.

De-au facut rǎu ,de-au fǎcut bine

Clasificaţi-le cum se cuvine!”

Conversaţia euristică

FrontalObservarea comportamentului verbal şi nonverbal

3.Anunţarea temei

Astăzi vom realizǎ jocul “Cine este? Cum este?” şi vom clasifica personajele dupǎ faptele pe care le-au fǎcut. Va trebui sǎ fiţi atenţi la poeziile pe care le voi citi,sǎ identificaţi personajul despre care se vorbeşte ȋn poezie şi apoi sǎ ataşaţi imaginea corespunzǎtoare la posterul potrivit.

ExplicaţiaFrontal

Observarea focalizării şi menţinerii atenţiei

4.Dirijarea învăţării

a)explicarea şi demonstrarea regulilor jocului Voi citi câte o poezioarǎ.Un copil va trebui sǎ ghiceascǎ

Conversaţia euristică

Frontal

5

Page 6: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

personajul şi povestea din care face parte ,apoi sa aleagǎ imaginea cu personajul despre care s-a vorbit ȋn poezie şi sǎ-l lipeascǎ la posterul corespunzǎtor, dupǎ faptele sǎvârşite.b)jocul de probă Ofer explicaţii suplimentare în cazul în care se constată că regulile sau modul de desfăşurare nu au fost bine înţelese.c)executarea jocului propriu-zis Dupa ce toţi copiii au ȋnţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Un copil va identifica personajul despre care s-a vorbit ȋn text ,va alege imaginea corespunzǎtoare şi-o va lipi la ,,ciorchinele’’ cu “fapte bune” sau la cel cu “fapte rele”.

“Ȋn cǎsuţa din pǎdureEu ȋndatǎ fac curat :

Farfurii , ceşcuţe , oale ,Stau acum frumos ȋn raft ,

Şi hǎinuţe şi pǎtuţuriAstǎzi am aerisit ,

Explicaţia

Exerciţiu de identificare

Joc didacticExplicaţia

Exerciţiu de selectare

Joc didactic

Explicaţia Demonstraţia

Exerciţiul

Imagini cu personaje din povesti

Metoda “ciorchinelui”

Frontal

Frontal

Observarea măsurii în care sunt înţelese şi respectate regulile

Observarea măsurii în care sunt înţelese şi respectate regulile

6

Page 7: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Iar piticii pot sǎ vinǎ ,Totul este pregatit.”

(Alba-ca –Zǎpada)

Iezii mamii , iezi frumoşiMai rǎmâneţi sǎnǎtoşi…

Ȋnsǎ lupul dacǎ vine ,Sǎ ȋncuiaţi uşa bine !

(Capra cu trei iezi)

Cred cǎ mǎ cunoşteţi bine !Eu sunt lupul cel vestitŞi pe iezi şi pe ScufiţǎUneori i-am ȋnghiţit .

Mi-a venit de hac cumǎtra ,Vânǎtorul iscusit ,

Dar , sǎ stiţi , de-atunci , prieteni ,Jur pe pǎr , m-am cuminţit !

(Lupul)

Vai , ce greu e sǎ fii vulpe ,Cǎci toti te vorbesc de rǎu !

Spun cǎ-s hoaţǎ , cǎ-s vicleanǎOri … cǎ mint …Şi-mi pare rǎu .

M-aţi vǎzut , copii , vreodatǎC-o gǎinǎ de furat ?

Uite , sacu-i gol acum … ,De … trei zile n-am mâncat !

(Vulpea)

Eu de muncǎ nu mǎ sperii :Curǎţ , perii şi gǎtesc ,

Doar mǎmuca mea şi sora

Conversaţia euristică

Exerciţiu de selectare

Joc didactic

Explicaţia Demonstraţia

Exerciţiul

Imagini cu personaje din povesti

Metoda “ciorchinelui”

Individual

FrontalAprecieri verbale

7

Page 8: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Tot mereu mǎ necǎjesc .Şi-am sǎ plec acum ȋn lume ,

Dar tǎtuca m-a-nvǎţatSǎ fiu harnicǎ şi bunǎ

Şi voi urma al sǎu sfat !(Fata moşului)

Cum sǎ spǎl cu mâna-mi finǎJavra asta de cǎţel …

Ori sǎ-mi rup ia cea nouǎ ,Cocoţându-mǎ ȋn pǎr ?

Iar fântana cea murdarǎŞi cuptorul cel stricat

Cu aste mânuţe gingaşeCum sǎ le fi curǎţat ?

(Fata babei)

Cucurigu ! Cucurigu !Hai , deschide iute poarta ,

Moşule , cǎ am venitCu doi bani gǎsiti ȋn pungǎ

Şi cu ce-am agonisit .Cucurigu ! Cucurigu !

Strig de zor sǎ m-auziţi ,Ȋn ograda moşului

Rog cu toţii sǎ poftiţi !(Cocoşul)

Sunt orfanǎ şi, de micǎ,De când nu mai am mǎmicǎ,

Tare mult mai pǎtimesc:Ȋn cenuşǎ eu trǎiesc!

(Cenuşǎreasa)

Exerciţiu de selectare

Joc didactic

Explicaţia Demonstraţia

Exerciţiul

Imagini cu personaje din povesti

Frontal

Frontal

Observarea măsurii în care sunt înţelese şi respectate regulile

Aprecieri verbale

8

Page 9: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Toata ziua ȋntreba:“Oglindǎ ,oglinjoarǎ

Cine-i cea mai frumoasǎ din ţarǎ?”Când rǎspunsul ȋl afla Mai rǎu se ȋnfuria.”

(Mama Albei-ca-Zǎpada)

Ȋntr-o zi cu soareA plecat la plimbare

Ca sa-i ducǎ bunicuţeiCeva bun de mâncare.

(Scufiţa Roşie)

Joc didacticExplicaţia Exerciţiul

Individual

4.Asigurarea feed-backului

Elevii vor trebui sǎ aleagǎ ce personaj din poveste ar dori sǎ fie.Fiecare copil ȋsi va scrie numele sub imaginea cu personajul favorit. Se va face centralizarea rǎspunsurilor identificându-se personajul preferat de clasa pregǎtitoare.

ExplicatiaExercitiul

Imagini personaje din povesti

Frontal

Individual

Aprecieri verbale

5.Activitate ȋn completare

,,Scufiţa Roşie te provoacǎ!’’Joc Labirint Individual Aprecieri verbale

6.Încheierea activităţii

Aprecieri stimulative cu privire la activitatea elevilor. Conversaţia

Frontal Individual

9

Page 10: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

10

Page 11: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

Anexe

11

Page 12: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

12

Page 13: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web view: Dezvoltare personala(DP) - Activitate integrată. Unitatea tematică: ,,Ȋn lumea poveştilor” Domenii integrate: Matematica

13