16
1 PROIECT DIDACTIC

platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

1

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR POPA DIDICA,

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU ŞAFRAN“ BACĂU

Page 2: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

DOMENIUL ȘTIINȚE: ACTIVITATE MATEMATICĂ

CAPITOL: Propoziția logică

TEMA: Clasificarea figurilor și formelor geometrice cu folosirea propozițiilor logice

MODALITATEA DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare - evaluare

OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Dezvoltarea capacităţii să de recunoaştere, denumire,

construire şi utilizare a formelor geometrice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

            A. Cognitive:

-să identifice toate formele geometrice învățate (pătrat, triunghi, cerc);

-să recunoasacă toate culorile învățate (roșu, galben, albastru);

-să compare figurile geometrice;

-să descrie formele geometrice după formă, mărime, culoare;

-sa verbalizeze acțiunile;

-să realizeze asociații între formă și culoare.

           B. Psihomotorii:

-să manipuleze piesele după cerință;

-să mânuiască materialul pus la dispoziție.

         C. Afective:

-vor manifesta stări afective de admiraţie, bucurie faţă de acţiunile îndeplinite în timpul

jocului;

Conţinutul jocului (sarcini de învăţare) - identificarea formelor geometrice învățate (pătrat,

triunghi, cerc); recunoașterea culorilor învățate (roșu, galben, albastru); comparea figurilor

geometrice; descrierea formelor geometrice după formă, mărime, culoare.

Copiii vor rezolva sarcinile din interiorul cuburilor de gheață, vor completa fişele.

Răspunsurile corecte vor fi recompensate prin aplauze și puncte acordate fiecărei

echipe. În cazul în care un copil răspunde greşit sau nu ştie să rezolve o sarcină primită, poate

fi ajutat de un alt coleg.

Copiii vor fi recompensați la sfârșitul activității de către Olaf.

Sarcina didactică: identificarea formelor geometrice învățate;

Regulile jocului

2

Page 3: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

- toate sarcinile încep la semnalul dat de Olaf;

- răspunde copilul numit de Olaf, ceilalţi ascultă şi aplaudă.

Elementele de joc: Olaf, clopoțel.

STRATEGIA DIDACTICA: MIXTA

1. METODE SI PROCEDEE: explicația, conversația, problematizarea, exercițiul,

demonstrația, jocul didactic;

2. MATERIAL DIDACTIC: trusa ,,Logy”, Olaf, cutie cu figuri geometrice,

stimulente, cuburi de gheaţă, fişă de lucru;

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe, individuală

Durata: 35-40 min.

3

Page 4: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

EVENIMENTE

DIDACTICE

CONȚINUT ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE STRATEGIA DIDACTICĂ

EVALUAREACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATE

A COPIILOR

METODE

DIDACTICE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME

DE

ORGANI-

ZARE

MOMENT

ORGANIZATORIC

Crearea condiţiilor necesare bunei

desfăşurări a activităţii:

-aerisirea sălii de grupă;

-amenajarea spaţiului de desfăşurare

a activităţii ;

-pregatirea materialului demonstrativ

si distributiv ;

-introducerea copiilor în sala de

grupă;

frontal

1.CAPTAREA

ATENȚIEI

Olaf ne-a spus în scrisoare că vrea să

ajungă la Regatul de gheață, pentru

că acolo locuiește el, dar pentru a

ajunge, trebuie să găsească cheia

pentru a deschide cufărul ce îi dă

parola de intrare în regat.

preșcolarii sunt

atenți la

explica-

țiile

educatoarei

explicația elementele

surpriză:

-Olaf

frontal

4

SCENARIUL DIDACTIC

Page 5: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

Drumul nu va fi uşor fiindcă, este

păzit de cel mai puternic om de

gheață și dacă nu trece de probe,

puternicul și nemilosul om de gheață,

ce păzește intrarea în Regat nu-i va

da drumul lui Olaf până ce acesta nu

va descoperi parola..

2.ENUNȚAREA

TEMEI ȘI A

OBIECTIVELOR

Educatoarea le spune copiilor că Olaf

trebuie să ajungă la Regat, după ce va

reuși șă recunoască, să denumească

fiecare figură geometrică și îi va

enumera toate caracteristicile.

preșcolarii sunt

atenți la

explica-

țiile

educatoarei

explicația frontal

3.ACTUALIZAREA

CUNOSTINȚELOR

Educatoarea îi întreabă pe copii cum

se numește figura geometrică din

ecusoane, astfel, așezându-i pe

echipe: echipa pătratelor, echipa

triunghiurilor și echipa cercurilor

Fiecare copil

va denumi

figura

geometrică și

se vor așeza la

echipa de care

aparține

conversația

exercițiul

individual

frontal

recunoașterea

figurilor

geometrice

Voi prezenta regulile jocului şi

5

Page 6: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

4.PREZENTAREA

OPTIMĂ A

CONȚINUTU-

LUI ȘI DIRIJAREA

ÎNVĂȚĂRII

sarcinile pe care copiii trebuie să le

îndeplinească. Aceste sarcini au fost

lăsate în cuburile de gheață.

Sarcinile le voi citi, iar ei le vor

rezolva pas cu pas; nu vor putea

trece la următoarea dacă precedenta

nu este rezolvată.

Copii, haideti să-l ajutăm pe Olaf să

găsească drumul spre Regatul de

Gheață.

Explicarea și demonstrarea

regulilor jocului:

Voi citi fiecare sarcină pe care

trebuie să o rezolvăm:

- nu trecem mai departe până ce

fiecare echipă nu rezolvă fiecare

sarcină,

-fiecare echipă va primi câte un punct

pentru fiecare sarcină rezolvată

correct;

-veți porni în rezolvarea sarcinilor

preșcolarii sunt

atenți la

explicații

explicația

explicația

demonstrația

explicația

cuburi de

gheaţă

individual

frontal

frontal

individual

6

Page 7: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

doar la semnalul dat de Olaf.

Fixarea regulilor:

Solicit 1-2 copii să repete regulile de

joc.

Demonstrarea jocului de către

educatoare

Educatoarea va executa jocul

demonstrativ.

Prima sarcină: Așezaţi fiecare formă

geometrică la căsuța ei! Echipa

triunghiurilor își va aduna

triunghiurile, echipa pătratelor își va

aduna pătratele și echipa cercurilor

își va aduna cercurile.

Desfășor un exercițiu de

exemplificare.

Executarea jocului de către copii

Olaf dă startul pentru ca fiecare

echipă să-și adune figurile

geometrice ce le reprezintă echipa

Complicarea jocului:

preșcolarii

repetă regulile

jocului

sunt atenți la

demonstrație

preșcolarii

execută jocul

de probă

rezolvă

sarcinile

preșcolarii

asează

-jocul

-exercițiul

demonstrația

exercitiul

cuburi de

gheață

frontal

pe grupe

alcatuire

multimi dupa

formă,

mărime,

culoare,

grosime.

.

7

Page 8: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

Sarcina nr.2: Așezați formele

geometrice după mărime, indiferent

de culoare , de formă şi de grosime!

Sarcina nr.3: Așezați formele

geometrice după culoare, indiferent

de mărime , formă sau grosime.

Sarcina nr.4: Așezați formele după

grosime, nu contează că e mare sau

mică și nici ce culoare are,sau formă!

corespunzator problematizarea

exercitiul

problematizarea

-

5.OBȚINEREA

PERFORMANȚEI

Olaf ia câte o piesă și îi întraeabă pe

copii ce și cum este această piesă: ex:

acesta este un pătrat mic, roșu ,

subțire.

preșcolarii

numesc figurile

geometrice și

proprietățile

acestora

exercițiul

problematizarea

individual identificarea

figurilor

geometrice și

proprietățile

acestora

8

Page 9: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

6.FEEDBACK-UL Olaf, îi întreabă pe copii ce obiecte

din mediul înconjurător au forma

figurii geometrice ce le reprezintă

echipa (câte 2 -3 denumiri pentru

fiecare echipă, ex: - cubul de

gheață, geamul, .. – bulgărele de

zăpadă, capul… -brazii,

acoperișurile caselor…

asociază figura

geometrică cu

elemente din

mediul

înconjurător

exercițiul,

conversația

problematizarea

pe grupe asocierea

elementelor

din mediul

înconjurător cu

figurile

geometrice

7.EVALUAREA

REZULTATELOR

-vor complete o fișă de evaluare exercițiul

individual

analiza

activității

8.RETENȚIA ȘI

TRANSFERUL

Șorțul cu surprize: educatoarea are un

șorț și scoate din buzunar câte o

figură geometrică, pe care copiii o

vor denumi:

Acesta este un cerc

Şi-am să-l rostogolesc,

Parcă-i portocală

Sau soarele de afară.

La, la, la,la……….

Acesta-i un pătrat

conversația

pe grupe

individual

9

Page 10: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

Uşor de desenat,

El patru laturi are

Şi toate sunt egale.

La, la, la,la……….

Triunghiul este diferit

Trei colţuri am găsit,

Seamană cu-n cort

Sau cu o felie de tort.

La, la, la,la……….

Fiecare echipă deține probabil puncte

egale, iar dacă acest lucru nu se

întâmplă, Olaf este darnic și le

transmite că pentru el, toți sunt niște

câștigători, pentru că l-au ajutat să

deschidă cufărul ce deține parola

intrării în Regat.

Pentru că toate probele au fost trecute

cu succes, Olaf găsește cheia în unul

din cuburile de gheață, și poate

descuia cufărul ce conține parola:

,,Regat de gheață dar inimă caldă!”

exercițiul,

conversația

problematizarea

analiza

activității

10

Page 11: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · PROFESOR POPA DIDICA, GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.24 BACĂU. ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. ALEXANDRU

Astfel, Olaf poate pleca în Regatul de

Gheață., locul unde este casa lui, dar

noi ne dorim să-i dăm în dar o

amintire că a trecut pe la noi și îi vom

face un tablou din figuri geometrice.

11