The Albanian London

  • Published on
    28-Apr-2015

  • View
    120

  • Download
    8

Embed Size (px)

Transcript

<p>Drgo para online*moneygram.co.ukNR. 9/24 www.thealbanian.co.uk info@thealbanian.co.uk</p> <p>Tel: 02082169527</p> <p>LONDON</p> <p>NEW YEAR</p> <p>*Pr nj list t plot t tarifave t transferimit n internet ju lutem vizitoni moneygram.co.uk. MoneyGram International Limited sht e autorizuar dhe e kontrolluar nga Autoriteti e Shrbimit Financiar. MoneyGram dhe Globi jan marka t MoneyGram. T gjitha markat e tjera jan pron e pronarve t tyre prkats. 2012 MoneyGram. T gjitha t drejtat e rezervuara.</p> <p>GZUAR! M DINJITOZ SE KURR</p> <p>AKTUALITET</p> <p>PRTEJ NDRRS PR NJ BUST...</p> <p>faqe 2</p> <p>100 VJET PAVARSI TRYEZ E RRUMBULLAKT N MINISTRIN E JASHTME 4 faqeSERBIN KOLAROV T MANCHESTER CITY-IT E IRRITON FLAMURI SHQIPTAR, KRKON Q T HIQET NGA STADIUMI</p> <p>MERRET N PYETJE NGA POLICIA</p> <p>faqe 4</p> <p>DOSSIER KONFERENCA E AMBASADORVE N LONDR DHE NJOHJA N PARIM E SHTETIT SHQIPTAR faqe 18PUNTO112 ASKEW ROAD SHEPERS BUSH LONDON W12 9 BL</p> <p>GEZUAR VITIN E RI</p> <p>URON T GJITH KLIENTET E SAJ DHE T GJITH SHQIPTART E BRITANIS S MADHE GZUAR VITIN E RI 2013!</p> <p>-Nese deshironi te kaloni nje darke te paharrueshme -Nese deshironi te shijoni nje kuzhine te mrekullueshme BARRESAURANTPUNTO -Vend ideal per te gjitha festat tuaja familjare, ditelindje, fejesa martesa etj, deri ne 100 veta -Ejani dhe binduni se nuk do te gjeni vend m fantastik</p> <p>Transportojm makina dhe mallra pr n Shqiperi dhe Kosov Tel: 07790950960</p> <p>TEL: 02087404767</p> <p>Gzuar!</p> <p>Gzuar!</p> <p>Aktualitet</p> <p>www.facebook.com/thealbanian.co.uk Kastriot Dervishi, Enkeleid Omi, Artan Zeneli, Jeni Myftari, Agim Shabani, Anila Hoxha, Shefit Domi, Web-design Shefdomi.com www.thealbanian.co.uk albania7@gmail.com</p> <p>faqe 2</p> <p>DREJTOR: PETRIT KUANA Kryeredaktor: BASHKIM METALIA</p> <p>REDAKSIA Akil Koci, Daut Dauti, Emanuel Bajra Pranvera Smith, Blerim Ciroka, Majlind Goge, Claire Fletcher, Flori Slatina,</p> <p>Tel/fax:02082169527</p> <p>PRTEJ NDRRS PR NJ BUST...NGA PETRIT KUANAa dolm! Kt mendoi kryediplomati shqiptar n Londr, ndrsa mori konfirmimin e fundit. Data shnonte 27 Nntor 2012. Tashm dukej se gjithka do t shkonte n rregull. ndrra e tij do t bhej realitet. Sknderbeu kishte kaluar pengesn e fundit, at t dogans britanike dhe t nesrmen, pikrisht n ditn e madhe, pikrisht me 28 Nntor, do t vendosej n zemr t Londrs... Tashm ishin ato gjerat q kishin m shum rndsi, ato q do t mbeteshin deri n prjetsi, emri dhe ajo q do t shkruhej. I paepuri dhe mbrojts i civilizimit perndimor. Ishte e prafrt me bustin e heroit ton kombtar n Itali. U vendos emri George ashtu si njihet nga perndimort, ashtu si sht npr enciklopedit botrore, ashtu si sht edhe npr bustet e tilla npr kryeqytete t ndryshme. U miratua edhe fondi shtes nga Qeveria Shqiptare, fond q mbulon edhe mirmbajtjen pr 30 vjet. Kur 28 Nntori po afrohej dhe kur i dilte sadopak koh e lir, n vazhdn e shum aktiviteteve t organizuara, saq paraardhsit e tij ndofta si kan br gjat gjith qndrimit t tyre, prsri mendja e kryediplomatit shkonte tek busti, dhe dshironte t besonte se do t bhej e mundur vendosja e tij me 28 Nntor n zemr t Londrs. Dhe kur shqiptart nga t gjitha trojet etnike po festonin n Tiran dhe Vlor, apo t gjith mrgimtart cep m cep t globit festuan n mnyrn e tyre, shqiptart e Britanis festuan ndryshe, festuan vendosjen e bustit t heroit ton kombtar n Londr. Ata q kan qen at dit do u tregojn brezave t ardhshm dhe brez pas brezi shqiptart do t ndjehen krenar q ata e kan heroin e tyre kombtar n zemrn e kryeqytetit britanik. E padyshim do t kujtohet edhe ai q e bri t mundur q kjo ndrr e shqiptarve t Britanis t mos mbetet thjesht nj dshir por t bhej realitet, ambasadori q u pat munguar shqiptarve t Britanise z.Mal Berisha.</p> <p>I</p> <p>Moment gjat vendosjes s bustit t sknderbeut n Londrdo t ishte e leht t realizohej, vazhdoi kontaktet e para me autoritetet britanike. Gjetja e vendit dhe marrja e lejes pr vendosjen e nj busti sht procedur vrtet e gjat, por kmbngulja dhe prkushtimi nuk mund t ln vend pr pesimizm. Mal Berisha nuk mund t demoralizohej, edhe kur shikonte q paraardhsit e tij n postin e ambasadorit shqiptar n Londr, kishin dshtuar njri pas tjetrit dhe se gjithka kishte mbetur n fazn e nj dshire. Nuk mund t demoralizohej edhe kur zyrtart lokal britanik mbase nuk u kishte rn t dgjonin ndonjher pr heroin ton kombtar. Kryediplomati kujton takimin e par me David Lloyd, q i ishte i pari q e prkrahu n kt iniciativ. I gjendur n vendin e duhur dhe n kohn e duhur, u arrit q punt t marrin pr mir. Ai kujton gjithashtu edhe ndihmn e Susie Redbridge dhe t gjith stafit t ambasads pr t br t mundur q s pari t sigurohej vendi, pikrisht n zemr t Londrs dhe t merrej leja pr vendosjen e bustit. Fal prkushtimit, t gjitha kto u realizuan n nj koh rekord, mbase t pabesueshme pr paraardhsit e z.Berisha. Lajmi i mir erdhi vetm pak dit prpara festimeve t 100 vjetorit. Shum i kujdesshm tregohej kryediplomati pr pasqyrimin e ktij lajmi, pasi nuk dihej... Gjithka mund t ndodhte kur t gjitha fonderit n Shqipri ishin t zna me bustet q do t vendoseshin npr Shqipri n kt prvjetor t madh, kur akoma nuk ishte miratuar fondi shtes pr bustin. Kujtojm q vendosja e nj busti n Londr kushton miliona euro, (busti i Mandels rreth 4 milion). Kontakti me skulptorin e njohur Kreshnik Xhiku ishte hapi i par, pr tu pasuar me kontaktimet me Akademin e Arteve t Bukura apo Akademin e Shkencave n Tiran.</p> <p>Pr her t par shqiptart e Britanis do t kishin monumentin e tyre, at pr t cilin do t ndjeheshin krenar brez pas brezi. Mal Berisha dukej srish i emocionuar, ndrsa tregon se ajo ndrr ishte ngjizur q me ardhjen e tij n krye t ambasads n Londr, n festn e madhe t 17 Shkurtit... Ai ia arriti q ta bj realitet at ndrr mbase edhe t kolegve t tij paraardhs. Dhe kur nj pun kryhet me sukses sikur nuk dshiron t kujtosh kaluarin e pengesave edhepse gjithka kishte filluar nga zero-ja. Projekti i bustit t Sknderbeut n Londr ishte kthyer n prioritet pr Malin dhe i vetdijshm se nuk</p> <p>Ambasada e Republiks s Shqipris n Mbretrin e BashkuarEmbassy of the Republic of Albania 33 St. Georges Drive London SW1V 4DG Tel. +44 (0) 20 7828 8897 Fax +44 (0) 20 7828 8869 E-mail: embassy.london@mfa.gov.al http://www.albanianembassy.co.uk To contact the Albanian Embassy for emergency cases only please call: 07518662630</p> <p>Ambasada e Republiks s Kosovs n Mbretrin e BashkuarEmbassy of the Republic of Kosovo 100 Pall Mall London SW1Y 5NQ Tel.: +44(0) 207 659 6140 +44 (0) 207 659 6134 Fax.: +44(0) 207 659 6137 Email: embassy.uk@rks-gov.net</p> <p>F&amp;M SATELITE SHOPNA KONTAKTONI UNIT 5PAGE GREEN ROAD LONDON N15 4PG TEL.02088011538, Mob: 07983570355 www.fmsat.co.uk</p> <p>Disponojme aparate satelitore me internet per te gjithe ata qe nuk mund te vendosin antene satelitore. Keto aparate jane te teknologjise me te fundit me cilesi HD ku perfshihen 64 kanale shqiptare Digital me te gjithe platformen e tij, +SS HD +7 kanale te Kosoves +3 kanale te maqedoniseDISPUNOJME gjithashtu DEKODER TE DIGITALB DHE TE GJITHE LLOJET E APARATURAVE TE TJERA DIGITALB HD 3D TRING SPIDER BOX 500/9000/9900 BEJME GJITHASHTU INSTALIMIN, RIPARIMIN DHE RREGULLIMIN TEKNIK TE APARATEVE TUAJA</p> <p>ME NJE EKSPERIENCE SHUMEVJEARE OFROJME MIMET ME TE LIRA NE TREG NDIHMOJME NEPERMJET TELEFONIT PER DO PROBLEM QE MUND TE KENINE JEMI NJE HAP PERPARA</p> <p>LAVAZH I RI PER SHITJE NE ESSEX, 5 VITE LEASE 1000 QIRAJA TE GJITHA BASHK MIMI 11.000. ADRESA: 15 BROOK ROAD RALEIGH SS6 7UT. TEL: 07791637577 07859885547</p> <p>A keni probleme me kalimin e testit per marrjen e pasaportes Britanike? LONDON NORTH ACADEMY LTD NE NDIHMEN TUA J JU DUHEN VETEM PER 9 ORE 182 SEVEN SISTERS ROAD FINSBURY PARK LONDON N7 7PX TEL:0207263 7804 MOB: 079 4436 7779</p> <p>aktualitet</p> <p>www.facebook.com/thealbanian.co.uk</p> <p>faqe 4</p> <p>M</p> <p> 29 nntor 2012, n mjediset e Foreign and Commonwealth Office u mbajt nj tryez e rrumbullakt ku u diskutua mbi 100 vjet t historis s marrdhnieve midis Britanis s Madhe dhe shtetit shqiptar.</p> <p>Organizimi i tryezs u b n bashkpunim t ngusht mes Ambasads Shqiptare n Londr dhe Departamentit pr Ballkanin dhe Zgjerimin e BE-s n Foreign Office. Aty ishin ftuar diplomat, analist, akademik, shkrimtar dhe ekspert pr Shqiprin dhe shtjen shqiptare. Diskutimet i drejtoi z. Owen Jenkins, Drejtor pr Ballkanin Perndimor dhe zgjerimin e BE-s. Tryeza e rrumbullakt u hap nga Ministri pr Evropn, z. David Lidington. Nga pala jon ishin t pranishm znj. Edith Harxhi, Zv. Ministre e Punve t Jashtme, z. Mal Berisha, i Ngarkuar me Pun n Ambasadn e RSH n Londr dhe stafi i Ambasads. Gjat nj diskutimi q zgjati rreth katr or u prekn temat e mposhtme: 1. Nj vshtrim mbi 100 vjet histori unike: msimet q mund t nxirren pr proesin e reformave t tanishme n Shqipri? 2. Nj vshtrim mbi rajonin: far roli luan Shqipria n Ballkanin Perndimor, duke pasur parasysh popullsin e madhe etnike shqiptare prtej kufijve t saj? 3. Nj vshtrim drejt 100 viteve t ardhshme: marrdhnet q duhet t vazhdoj t ndrtoj Britania e Madhe me Shqiprin si nj aleat i NATO-s dhe nj partnere e ardhshme n BE? Ministri pr Evropn, z. David Lidington kujtoi se 100 vite m par kur e ardhmja e Shqipris nuk ishte shum e qart, n Londr filloi punimet Konferenca e Ambasadorve. Sot pas 100 vitesh Shqipria jo vetm q sht e pavarur por kjo pavarsi sht e garantuar. Ministri Lidington u shpreh se</p> <p>100 VJET PAVARSI TRYEZ E RRUMBULLAKT N FCODr. Stephanie SchwandnerSievers, antropologe n University College of London, tha se shqiptart mund t konsiderohen si pragmatist dhe sjellja e tyre ndaj institucioneve lidhet edhe me gjendjen ekonomike. Dr. Arjan Gjonca, nga London School of Economics, u shpreh se nacionalizmi shqiptar sht pozitiv. Roli q ka luajtur dhe do t luaj Shqipria n rajon, n lidhje me shqiptart n rajon dhe me Kosovn sht pozitiv dhe jo kundr t tjerve/fqinjve, krahasuar kjo me nacionalizmin e vendeve t tjera. Integrimi n BE sht qllimi i t gjith shqiptarve kudo q jan n rajon. ishte mjaft e rndsishme q t shnohej ky 100 vjetor nga ana e Britanis si vend mik dhe partner dhe q do t mbshtes popullin shqiptar edhe 100 vite t tjera pr nj t ardhme akoma m t mir. Zv. Ministrja Harxhi, pasi falenderoi pr organizimin e tryezs, theksoi se shqiptart festojn sot kt 100 vjetor dhe shprehin identitetin e tyre si kurr m par. Prparimet shihen do dit n vend. Duke vazhduar me rndsin e Konferencs s Ambasadorve n Londr 100 vite m par, ajo vlersoi rolin thelbsor dhe vendimtar t Britanis s Madhe n ekzistencn e Shqipris s sotme dhe n lirimin e Kosovs n vitin 1999. Z. Bernd Fischer, shkrimtar dhe historian, foli mbi progresin e br duke patur parasysh llojin e diktaturs q ka prjetuar Shqipria, por theksoi nevojn pr reforma t mtejshme thelbsore. Sir Henry Brooke, i angazhuar me ndihmn n sistemin e drejtsis, foli pr reformat n kt fush. Ai tha se nuk mund t pretendojm qe ligjet n letr t sjellin zgjidhje t shpejta n jetn e nj vendi, por se Britania e Madhe duhet t vazhdoj t transmetoj eksperiencn e vet n favor t konsolidimit t institucioneve shqiptare t drejtsis. Joanna Hanson, analiste pr rajonin e Ballkanit n FCO, nnvizoi se konsolidimi i besimit t qytetarve tek shteti dhe institucionet ka kaluar faza t ngjashme n t gjith vendet q kan prjetuar regjime komuniste. Ajo prmendi gjithashtu rndsin e ruajtjes s identitetit kombtar shqiptar nprmjet ruajtjes dhe mbrojtjes s trashgimis kulturore. Dr. Paulin Kola shprehu opinionin se n Shqipri partit politike duhet t gjejn konsensus pr shtje t rndsis kombtare. T pranishm ishin dhe tre ish-ambasador t MB n Shqipri, z. Stephen Nash, z. Fraiser Wilson MBE dhe z. Andrew Tesoriere. Z. Nash, ndrkoh edhe kryetar i Shoqris Anglo-Shqiptare, foli mbi rndsin e forcimit t bashkpunimit edhe n fushn ekonomike, kultur, etj. M tej e mori fjaln z. Mal Berisha, i Ngarkuar me Pun i cili falenderoi FCO-n pr organizimin dhe t gjith t pranishmit pr kontributin e vyer n diskutime. Z.Berisha krahasoi festimet, patriotizmin dhe entuziazmin e shqiptarve pr 100 vjetorin me ato t qytetarve britanik me rastin e Jubileut t Diamant/60 vjetorit t Mbretreshs Elizabet II n fron, dhe festimet me rastin e Lojrave Olimpike. Ai nnvizoi se ky lloj manifestimi ishte pasqyrim i cilsive t liris q gzojn shqiptart sot. Z. Mal Berisha bri nj prmbledhje t opinioneve t hedhura gjat diskutimit mbi situatn politike dhe nevojn pr ecjen prpara me zbatimin e reformave n vend. Ai theksoi marrdhniet e shklqyera q ekzistojn mes Shqipris dhe Britanis s Madhe dhe thellimin e mtejshm t bashkpunimit jo vetm n fushn e mbrojtjes, drejtsis por edhe n bashkpunimin ekonomik, investime, kultur dhe arsim. N fund e mori fjaln z. Owen Jenkins. Pas falenderimeve t rastit, ai konkludoi se mbajtja e ksaj tryeze t rrubullakt ishte mjaft e rndsishme dhe vet diskutimet dhe prania e dy titullarve treguan se ekziston interesi nga t dyja palt pr t tilla aktivitete. Ai tha se doli qart q Shqipria ka br progres, ka arritje t jashtzakonshme si antarsimi n NATO, sht vend partner q kontribuon n sigurin dhe paqen jo vetm n rajon por edhe n bot, sht n rrugn e duhur drejt intergrimit n BE dhe n zbatimin e reformave drejt integrimit. Z. Jenkins prsriti mbshtetjen e vendit t tij pr integrimin e Shqipris n BE. N 100 vitet e ardhshme Shqipria dhe Britania jan vende partnere dhe dy popuj miq. Ai vlersoi theksin q iu vu thellimit t bashkpunimit n mbrojtje, drejtsi, rritjen e investimeve, kultur dhe arsim.</p> <p>Serbin Kolarov t Manchester City-it e irriton Flamuri shqiptar, krkon q t hiqet nga stadiumiMerret n pyetje nga policiaFlamuri Shqiptar ka shkaktuar nj hetim nga Policia n Newcastle n ndeshjen e s shtuns se Premier ligs Angleze, mes Newcastle dhe Manchester City. Shprehjet raciste dhe irritimi kur n stadium u ndodhen tifoz shqiptar t cilt mbanin n duar Flamurin kombtar, ka br q t degjeneroj n nj znk m kta t fundit nga Serbi Kolarov. Ndrkoh, q kudo n arenat sportive, krkohet q racizmi t mos shfaqet tek sportdashsit , jan pikrisht sportist , si sht serbi Kolarov q nuk duron q t valvitet ngjyra kuq e zi n arenn e ktij stadiumi. Sipas t prditshmes Daily Mail, Policia ka marr nj ankes pr shprehje raciste ku jan prdorur fjal fyese kundrejt tifozve ,n kt rast shqiptar, q mbanin Flamurin kombtar, ku Kolarove do t merret n pyetje javn tjetr. Sipas Daily Mail, armiqsia n mes serbve dhe shqiptarve ekziston pr shkak t Kosovs. Kolarov u fut n loj n minutn e 27-t duke zvendsuar francezin Samir Nasrin e lnduar, por u largua pas 18 minutave</p> <p>N GJURMT E EDWARD LEAR: SHQIPRIA N PEJSAZHET DHE LITOGRAFIT E SHEKULLIT T XIXShoqata Anglo-Shqiptare dhe Ambasada e Shqipris n Londr organizuan me 12 dhjetor 2012, n ambientet e ambasads, nj veprimtari mbi artistin britanik Edward Lear dhe udhtimin e tij n Shqipri n vitin 1848. Gjat mbrmjes u shfaq dhe u diskutua filmi dokumentar An Exile in Paradise. The Adventures of Edward Lear i regjizorit Derek Smith. Ky dokumentar shkon n krkim t pejsazheve, vendeve, monumenteve q Lear kishte fiksuar mjeshtrisht me artin e tij gjat nj udhtimi epik npr Shqipri dhe Ballkan. Protagonisti Robert Horne, ne vitin 2007, ndjek gjurmt e Lear nper rrugn Egnatia nga liqeni i Ohrit deri n Durrs, nga Kruja n Shkodr e nga Berati n Gjirokastr, Vlor e Himar. Ai ndalet tek monumente histo...</p>