38
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATOARE: MAZILU VERONICA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 APA ASĂU, COM. ASĂU, JUD. BACĂU NIVEL I – II GRUPA: mixtă „Albinuțele” TEMA ANUALĂ:„Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Povești cu care crești” TEMA ZILEI: „Carnavalul poveștilor” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată „Aventuri în lumea poveștilor”ALA1, ALA2 , ADP,ADE (DLC+ DOS+ DȘ+ DEC + DPM) TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare – verificare de cunoștințe LOCUL DE DESFĂȘURARE: interior, exterior (outdoor) FORMA DE ACTIVITATE: frontală, pe două grupe. SCOPUL ACTIVITĂȚII: - dezvoltarea creativității și a expresivității verbale; - consolidarea priceperii și deprinderii de a intra în relație cu ceilalți pentru rezolvarea unor situații problematice; - dezvoltarea intelectuală,sociala,spirituală și fizică, punerea copilului în echilibru cu sine însuși, cu natura. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - să utilizeze diferite tehnici învățate pentru a rezolva situații reale cu care se confruntă cercetașii; - să descopere elementele ascunse pe traseu, utilizând obiectele puse in rucsac; - coopereze cu membrii grupului din care face parte și să accepte coordonarea unui lider. PRERECHIZITE: - cunoștințe despre personajele din poveștile cunoscute; - comportamente sociale adecvate diferitelor situații de grup;

Proiect de Activitate Integrata Aventuri in Lumea Povestilor

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect de activitate

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATEEDUCATOARE: MAZILU VERONICA

GRDINIA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 APA ASU,

COM. ASU, JUD. BACU

NIVEL I II

GRUPA: mixt Albinuele

TEMA ANUAL:Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

TEMA SPTMNII: Poveti cu care creti

TEMA ZILEI: Carnavalul povetilorFORMA DE REALIZARE: Activitate integrat Aventuri n lumea povetilorALA1, ALA2 , ADP,ADE (DLC+ DOS+ D+ DEC + DPM)

TIPUL ACTIVITII: consolidare verificare de cunotine

LOCUL DE DESFURARE: interior, exterior (outdoor)

FORMA DE ACTIVITATE: frontal, pe dou grupe.SCOPUL ACTIVITII:

dezvoltarea creativitii i a expresivitii verbale;

consolidarea priceperii i deprinderii de a intra n relaie cu ceilali pentru rezolvarea unor situaii problematice; dezvoltarea intelectual,sociala,spiritual i fizic, punerea copilului n echilibru cu sine nsui, cu natura. OBIECTIVE OPERAIONALE:

s utilizeze diferite tehnici nvate pentru a rezolva situaii reale cu care se confrunt cercetaii;

s descopere elementele ascunse pe traseu, utiliznd obiectele puse in rucsac;

s coopereze cu membrii grupului din care face parte i s accepte coordonarea unui lider. PRERECHIZITE:

cunotine despre personajele din povetile cunoscute;

comportamente sociale adecvate diferitelor situaii de grup;

deprinderi practice i gospodreti;

deprinderi psiho-motrice;

deprinderi de orientare n spaiu.

CAPACITI DE GNDIRE IMPLICATE:

cunoaterea unor informaii despre personajele implicate; generalizarea unor comportamente sociale pozitive, pentru evidenierea mesajului moralizator;

evaluarea activitii membrilor echipelor roie i galben.DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONAL VIZATE:

dezvoltarea limbajului i a comunicrii: dezvoltarea capacitii de recetare a mesajelor orale n contexte de comunicare variate i exprimarea corect a mesajelor verbale n diferite situaii de comunicare;

devoltarea cognitiv: dobndirea de cunotine proprii disciplinelor implicate, dezvoltarea gndirii logice;

dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice implicate n timpul jocurilor propuse;

dezvoltarea socio- emoional: dezvoltarea competenilor comunicative, n vederea stabilirii unor relaii armonioase cu cei din jur, creterea stimei de sine,prin implicarea n rezolvarea sarcinilor individuale i de grup.STRATEGII DIDACTICETipurile de experiene de nvare vizate:

activ;

creativSistemul metodologic: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, munca n echip, munca independent, problematizarea, brainstormingul, jocul, piramida i diamantul,puzzle,metoda Cltoria misterioas.Sistemul resurselor curriculare: imagini cu personaje din povetile cunoscute, costume i mti de carnaval, lipici solid, cartoane colorate, puzzle cu imagini din poveti, creioane colorate, couleul Scufiei Roii, coada ursului, pantofiorul Cenuresei, Delfinul, decoruri, csua piticilor i a Sfintei Vineri, Castelul Povetilor, butean, unelte, hrile traseelor stabilite, echipamente specifice celor dou grupe, earfe, diplome

Sarcin didactic: s descopere elementele ascunse prin metode i tehnici diferite, folosindu-se de uneltele si materialele puse la dispoziie.Elemente de joc: micarea, surpriza, mnuirea materialelor, asumarea rolului, interpretarea rolului etc.Resurse umane: 20 de copii ai grupei mixte Albinuele, prinii copiilor, educatoarea grupei, elevii clasei a III-a din Grupa de sprijin.

Resurse spaiale: sala de grup, livada i curtea colii.Resurse temporale: o zi

BIBLIOGRAFIE: *** Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6// ani MECT, Bucureti, 2008;

CULEA, Laurenia (i colaboratorii) Activitatea integrat n grdini ( Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008

GRAMA, Filofteia ( i colaboratorii) Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar ( Ghid pentru cadrele didactice), vol. I , Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008

*** Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3 i 6/7 ani, MECT,Bucureti, 2008

BREBEN, Silvia ( i colaboratorii) Metode interactive de grup( Ghid metodic) , Editura Arves, 2008.

M.Tiban, V.Nistor, E.Brseti, M.Petre, V.Vornicu, A.Berescu, Cunotine despre natur i om Editura didactic i pedagogic, Bucureti, 1979;

C.Popa, Elemente de pedagogie precolar aplicat, editura Universitii din Oradea, Oradea, 2007;

K. Hansen, R.Kaufmann, K.Burke Walsh, Crearea claselor orientate dup necesitile copilului, C.E.D.P. Step by Step Romnia, Iai-Cermi, 1999APTITUDINI I CAPACITI IMPLICATE: receptarea mesajului oral; exprimarea oral corect; dexteritatea manual; capacitatea de operare cu noiuni tiinifice (operaii matematice); capacitatea de clasificare a unor comportamente sociale (pozitive, negative); spiritul de observaie; capacitatea de concentrare a ateniei; aptitudini senzorio-motoriiMODALITI DE VALORIFICARE A ACHIZIIILOR DOBNDITE:

confecionarea unor mti i a unor costume de carnaval; organizarea Carnavalului povetilorEVALUAREAa) procesului curricular:

dezvoltarea deprinderilor de comunicare;

nsuirea atitudinilor sociale pozitive;

dezvoltarea abilitilor psihomotrice;

implicarea motivaional- afectiv

b) produselor curriculare: calitate;

corectitudine;

complexitate;

valoare estetic SCENARIUL ZILEI ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

PRIMIREA COPIILOR (R1): exersarea deprinderilor de comunicare i relaionare, de ordine i disciplin, de autoservire.

SALUTUL (R2):

Dimineaa a sosist,

Toi copiii au venit,

n cerc s ne adunm

Cu toii s salutm:

M bucur c suntei aici!

Am nceput o nou zi,

Bun dimineaa, copii!

Astzi este o zi special: avem musafiri importani. Au venit la noi doamne educatoare de la grupele de copii de la mai multe grdinie. V propun s le salutm:

Albinue ne numim,

La Apa Asu locuim,

La Grdinia nr. 1 nvm

i cu drag v salutm! Bun dimineaa, nou,

Tuturor celor venii,

Bun dimineaa, vou,

Celor care ne privii! PREZENA: Fiecare copil are n mn silueta reprezentnd albinua cu fotografia sa i se prezint, rostind doar prima silab a numelui su, iar ceilali copii, n cor, completeaz cu silabele urmtoare: Bun dimineaa, sunt albinua Ra-...

Folosind metoda Cercul discuiilor, se poate cere copiilor s-i rosteasc numele i s completeze adugnd starea emoional n care se afl:Bun dimineaa, sunt Rare i sunt fericit!

Dei suntem mici, noi ne-am organizat, numindu-ne patrul, i desfurm multe activiti n echip. Cum se numete patrula noastr? (Patrula Exploratorii)

Care este strigtul nostru? (Hai-hui,hai!) CALENDARUL NATURII :

Prin metoda R.A.I.(Rspunde Arunc ntreab!):copiii sunt ncurajai s comunice prin ntrebri i rspunsuri. Participanii se selecteaz ad-hoc printr-un joc de aruncare prindere a unei mingi uoare. Copilul care arunc mingea adreseaz o ntrebare copilului care o prinde; acesta rspunde la ntrebare, dup care o arunc altui coleg, dup acelai algoritm.

Se aeaz jetoanele corespunztoare la Calendarul naturii,se marcheaz ziua, luna,anul. NTLNIREA DE DIMINEA : Dac-a fi....(personaj din poveti), mi-ar plcea s fiu... Moment de inviorare Salutul: GATA?/GATA ORICND!

Deviza noastr este (se extrage din versurile Imnului cercetasului): S facem o lume mai bun de cum am gsit-o

Mesajul zilei de astzi : mpreun s lucrm i personajele din poveti ajutm! TRANZIII: Versuri ritmate:

Haidei, venii cu noi,

Vom gsi comori, haidei i voi,

Astzi vom merge toi, cu toi pornim acum,n aventuri cu toii mergem la drum!

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!

Bravo, echipa mea,

mpreun am lucrat!

Proba am rezolvat

i mai departe am plecat!

ALA2: Carnavalul povetilor personajele care au primit ajutorul din partea patrulei Exploratorii invit pe copii s participe la carnaval. DESCRIEREA ACTIVITII:

Activitatea ncepe cu ntlnirea de diminea a patrulei Exploratorii (salutul, prezena, deviza, strigtul, mesajul zilei), prezentarea celor doi elevi din Grupa de sprijin, venii pentru a ne ajuta n desfurarea activitii i a doamnelor educatoare invitate. Copiii de la grupa mare sunt mprii n 2 grupe: grupa roie i grupa galben, avnd echipament adecvat: tricouri roii i galbene, rucsacuri echipate cu diferite unelte, earfe etc. S-au pregtit traseele de urmat, marcate cu ciupercue roii, confecionate din farfurii de unic folosin i cu floricele confecionate din pahare de unic folosin i PET-uri. Copiii, ajutai de elevi, se vor orienta dup harta fiecrui traseu. La punctele marcate vor gsi plicuri ce conin sarcinile de indeplinit, de a cror realizare depinde finalizarea cu succes a traseului. La fiecare sarcin ndeplinit, copiii vor culege o ciupercu sau o floare. Copiii vor ajuta cte un personaj din povetile cunoscute s ias dintr-o anume situaie, pentru ca s poat participa la Carnavalul organizat la Palatul povetilor, punctul de reunire a echipelor. Bineneles, la sfrit,toi copiii vor participa la Carnaval. Ei pot s-i aleag din cufr mti de carnaval ce sugereaz diferite personaje. Toate costumele i accesoriile sunt confecionate din materiale refolosibile. Fiecare copil va rosti cteva versuri care caracterizeaz personajul reprezentat. n continuare, copiii danseaz pe melodii adecvate. nainte de a porni la drum, se stabilesc echipele (roie i galben), se reamintesc regulile, se mpart sarcinile n cadrul echipei (se stabilete liderul, responsabilul cu colectarea obiectelor pe traseu); se verific echipamentele (rucsac, unelte etc.); se mpart i se observ hrile; se stabilete traseul de urmat de ctre fiecare grup (traseul marcat cu ciupercue rosii i traseul marcat cu floricele galbene).

Copiii vor porni pe traseul echipei lor, n ir indian, condui de liderul desemnat. Ei vor fi nsoii i de cte un elev, care are rolul de a supraveghea grupul, modul de implicare a fiecrui copil n cadrul grupului, ct i de a citi sarcina de pe bileele.

PROBA 1 Ambele echipe cnt cntecele Haidei, venii cu noi, Haide, echipa mea... i Bravo, echipa mea.... n timpul deplasrii, cnd ajung la punctul unde se afl probele i dup rezolvarea probelor.Echipa roie ajunge la csua piticilor din pdure. Aici o ntlnesc pe Alba ca Zpada. Ea este trist pentru a rtcit un diamant pe care i-l druiser piticii . Copiii rezolv piramida cu patru trepte,avnd ca baz un citat. Sarcina didactic: s recunoasc povestea;

s denumeasc personaje din poveste;

s caracterizeze personajul principalAceasta reprezint o jumtate de diamant.

Echipa primete un set de imagini. Liderul mparte cte o imagine din povestea Alba ca Zpada i cei apte pitici, de Fraii Grimm. Pe un suport este aezat o piramid n patru trepte colorate. La semnalul Cine aeaz primul imaginea care arat..., se denumete i se aeaz imaginea n locul indicat. Fiecare rspuns corect este rspltit cu cte o ciupercu. Aceast piramid se va completa de sus n jos.

Copiii vor rspunde la urmtoarele ntrebri pe care le va citi elevul din grupa de sprijin:

1. Titlul povetii din care face parte personajul.

2. Cine locuiete n csua din pdure?

3. Enumer trei personaje din poveste.

4. Cum este Alb ca Zpada?Echipa galben ajunge la csua Sfintei Vineri, unde i ntmpin Fata moului. Liderul mparte cte o imagine din povestea Fata babei i fata moneagului, de Ion Creang.Fata este suprat c a rtcit ldia pe care i-o druise Sfnta Vineri pentru munca ei.

Sarcina didactic: s caracterizeze pe fata moului; s enumere trei personaje ntlnite de fat n drumul spre cas;

s denumeasc dou personaje printe-copil; s recunoasc i s denumeasc povestea; Pe un suport este aezat o piramid n patru trepte colorate. La semnalul Cine aeaz primul imaginea care arat..., se denumete i se aeaz imaginea n locul indicat. Fiecare rspuns corect este rspltit cu cte o floricic. Aceast piramid se va completa de la baz spre vrf.

Copiii vor rspunde la urmtoarele ntrebri pe care le va citi elevul:

1. Recunoate un personaj pozitiv din poveste.

2. Denumete dou personaje printe-copil?

3. Enumer trei personaje ntlnite pe drumul ctre cas.

4. Cum era fata moului?

Echipa a rezolvat piramida, adic cealalt jumtate de diamant.

Dar, unde este diamantul pierdut de Alb ca Zpada? Aezm cele dou piramide baz pe baz i astfel descoperim diamantul! Alb ca Zpada primete un mic diamant aflat ntr-o cutiu, pentru care mulumete echipei roii, care primete drept recompens o ciupercu. Fata babei primete ldia descoperit de echipa galben, pentru care mulumete echipei galbene, care primete drept recompens o floare galben.PROBA a II-aCntnd cntecul Haidei, venii cu noi..., Echipa roie ajunge la un lac, unde, pe o buturug, st suprat ursul. Acesta le spune pania sa i i roag s-l ajute s-i gseasc coada.

Sarcina didactic: s gseasc coada ursului, ghidndu-se dup indiciile date n versurile audiate;

s sparg cubul de ghea, folosind materialele din rucsac.Copiii, ghidndu-se dup indiciile din versurile rostite de urs, caut coada, care se afl ntr-un cub de ghea. Echipa trebuie s aleag unealta potrivit pentru a scoate din cub coada ursului(apa cald din termos, ciocanul)Copiii sparg cubul de ghea i-i nmneaz coada ursului. Acesta, bucuros, le mulumete i-i invit la carnaval. Pentru rezolvarea probei, echipa primete o ciupercu.Echipa galben ajunge pe drumul indict de hart pe malul mrii, unde, pe un bolovan, st Ariel, Mica Siren. Le spune copiilor c vrjitoarea i ine prizonier pe cel mai bun prieten, Delfinul.

Sarcina didactic: s rezolve exerciiile;

s descifreze codul cutii pentru a o deschide;

s foloseasc materialele puse la dispoziie pentru a rezolva exerciiile.Elevul citete proba pe care trebuie s o rezolve copiii: trebuie s rezolve nite exerciii pentru a descoperi codul cutii n care st nchis Delfinul.

Dup rezolvarea probei,Ariel le mulumete i-i invit pe toi la Carnaval.Copiii primesc o floare,apoi cnt, deplasndu-se spre urmtorul punct de pe hart.

PROBA a III-a

Cntnd, echipa roie se deplaseaz spre urmtorul punct.Scufia Roie i ntmpin, rugnd pe copii s-o ajute s-i recupereze couleul pe care l-a pierdut ct timp a cules floricele pentru bunica. Pentru aceasta trebuie s rezolve un puzzle care reprezint o imagine din poveste.Sarcina didactic: s reconstituie imaginea;

s recunoasc povestea din care face parte;

s denumeasc personajele din imagine;

s redea dialogul dintre cele dou personajeCum trebuie s procedeze pentru a ajunge la el i s-l dea jos? mpreun, vor rostogoli o buturug, un copil pe care l va delega echipa se va urca pe buturug i va da jos couleul.

Scufia Roie mulumete i-i invit pe toi la Carnaval. Echipa i ia ciupercua i pleac mai departe, cntnd.

Echipa galben se deplaseaz spre urmtorul punct: locul unde se afl Cenureasa. Aceasta i ntmpin pe copii, rugndu-i s-o ajut s-i gseasc pantofiorul, pentru c, fr el, nu poate merge la Carnaval. Sarcina didactic:

s reconstituie imaginea;

s recunoasc povestea din care face parte;

s denumeasc personajele din imagine;

s redea dialogul dintre cele dou personajePantofiorul se gete ntr-un cufr ncuiat cu o cheie. Copiii trebuie s aleag, dintre mai multe chei, pe cea potrivit. I se nmneaz pantofiorul Cenuresei, care le mulumete i i invit pe toi la Carnaval.

Proba a IV-aCntnd, echipa roie se deplaseaz spre urmtorul punct.

Aici sunt ntmpinai de Eliza, care cere ajutorul copiilor s-i gseasc coronia de prines. Pentru aceasta, ei trebuie s joace popice. Echipa trebuie s se strduiasc s doboare ct mai multe popice confecionate din pet-uri umplute cu ap colorat. La sfritul jocului, Eliza primete cutia ce conine coronia sa.Echipa galben este ntmpinat de Degeica. Ea i roag pe copii s o ajute s gseasc aripile cu care s zboare din floare n floare mpreun cu Craiul Florilor. Pentru aceasta, ei trebuie s rezolve o prob. Copiii trebuie s joace un otron n form de fluture, apoi vor descoperi o pereche de aripioare pe care le vor nmna Degeici.

Copiii vor merge cu recompensele pe care le-au obinut la ultimul punct de pe hart: locul de reunire, i anume la Palatul povetilor, locul unde se organizeaz Carnavalul. Se verific recompensele obinute de ctre ambele echipe. Se realizeaz o apreciere verbal asupra modului de implicare i colaborare a fiecrui copil n cadrul echipei, a ateniei acordate fiecrei sarcini, ct i a modului exemplar de realizare a sarcinilor.

Se concluzioneaz: nerespectarea regulilor stabilite nc de la nceputul activitii, ct i nerealizarea unei sarcini ar fi mpiedicat finalizarea traseului; abaterea de la traseu ar fi putut duce la rtcire sau chiar pierderea de grup.Copiii i aleg din cufr mti de carnaval ce sugereaz diferite personaje i rostesc cteva versuri care caracterizeaz personajul sugerat de masc.

Copiii danseaz i se distreaz la carnaval.

La sfritul activitii, pentru c au respectat Regulile stabilite pe ntregul parcurs al traseelor, pentru c au rezolvat toate probele, copiii primesc diplome de merit.

DEMERSUL DIDACTIC

SECVENE DIDACTICECONINUTSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

METODE I PROCEDEEMIJLOACE DIDACTICEFORME DE ORGANI-

ZAREFORMEMETODE I INSTRU-MENTEINDICA-TORI

Organizarea activitii- organizarea traseelor echipelor n curtea grdiniei i a colii; aranjarea msuelor cu scunelele necesare realizrii puzzle-urilor; pregtirea suporturilor pentru realizarea piramidelor i a diamantului pregtirea locului de ntlnire Castelul povetilor pentru Carnaval Echiparea copiilor n inutele specifice, cu tricouri galbene i roii, earfe, rucsac echipat, grupndu-i astfel in dou echipe: roie i galben. explicaia,

conversaiaTraseele echipelor roie i galben materialele necesare

realizarii

piramidelor i a diamantului, a puzzle-urilorinutele i echipamentul specific

Frontal cu

ntreaga patrulExplora-toriiObserva-rea comporta

mentului iniial,

interesul

2.Captarea ateniei Activitatea ncepe cu ntlnirea de diminea a patrulei Exploratorii (salutul, prezena, deviza, strigtul, mesajul zilei), prezentarea celor doi elevi din Grupa de sprijin, venii pentru a ne ajuta n desfurarea activitii i a doamnelor educatoare invitate,prin transmiterea mesajului zileiconsemnarea evenimentului la Calendarul naturii, dar i cu ajutorul ver-surilor ritmate utilizate in tranziii . joc de rol

metoda RAI

calendarul

naturiiFrontal:

Calenda-rul naturiiApreciere

verbalaObserva-rea capacitii de atenie voluntar

manifest interes

3. Anunarea

temei i enunarea obiectivelor -V anun cu bucurieC azi vei face o cltorie,

Vei cltori cu mare zor

n lumea povetilor!

V vei juca, v vei distra,vei cnta,

Dar, cu siguran, vei i nva! -Am invitat special pentru aceast zi, doi elevi din Grupa de sprijin (Denisa i Florentin),pe care voi i cunoatei i de la alte activiti, care s ne urmreasc i s ne ajute pe tot parcursul activitii.

S-au pregtit traseele de urmat, marcate cu ciupercue roii, confecionate din farfurii de unic folosin i cu floricele confecionate din pahare de unic folosin i PET-uri. Copiii, ajutai de elevi, se vor orienta dup harta fiecrui traseu. La punctele marcate vor gsi plicuri ce conin sarcinile de indeplinit, de a cror realizare depinde finalizarea cu succes a traseului. La fiecare sarcin ndeplinit, copiii vor culege o ciupercu sau o floare. Copiii vor ajuta cte un personaj din povetile cunoscute s ias dintr-o anume situaie, pentru ca s poat participa la Carnavalul organizat la Palatul povetilor, punctul de reunire a echipelor. Toi copiii vor participa la Carnaval. Ei i vor alege din cufr mti de carnaval ce sugereaz diferite personaje. Toate costumele i accesoriile sunt confecionate din materiale refolosibile. Fiecare copil va rosti cteva versuri care caracterizeaz personajul reprezentat. n continuare, copiii danseaz pe melodii adecvate. explicaiaFrontal cu

intreaga patrul Explora-torii

Observa-rea capacitii de atenie voluntar

manifest interes i atenie

4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii5. Obinerea performaneii asigurarea conexiunii inverse

- Am nvat c, atunci cnd pornim ntr-o misiune, trebuie s respectm cteva reguli, ne pregtim mult i avem nevoie de cteva lucruri.

Deci,s ne reamintim :

-Ce poveti am nvat n cadrul proiectului Poveti cu care creti i a activitii opionale Lumea povetilor?-Care sunt obiectele necesare unui explorator ce pornete ntr-o expediie de cercetare? (rucsac echipat).-Care sunt regulile pe care trebuie s le respectm? ( conform anexei 1) -Formm echipele (echipa roie i echipa galben) i stabilim responsabilitile fiecrui membru din echip.

-Alegem liderul echipei(conform regulilor ).-Fiecare echip primete o hart i un traseu de urmat. Se observ harta (Anexa 2) Explicarea i demonstrarea jocului:

Urmrind pe hart traseul marcat cu cupercue roii /galbene, ne oprim in zonele cu probe marcate.Ne vor ntmpina perso-naje din povetile cunoscute, care ne vor cere ajutorul.Vom primi un plic ce conine probele de rezolvat.Pe traseu ne vor ajuta elevii din Grupa de sprijin a clasei a III-a. Atenie!

-Echipa roie va urma traseul marcat cu ciupercue roii i echipa galben traseul marcat floricele galbene .

-Elevul insoitor va citi biletul,va supra-veghea modul n care voi parcurgei traseul i ndeplinii sarcinile, iar la sfritul misiunii va acorda diplome de merit.

-Nu uitati, s luai cu voi recompensele pe care le vei primi de la personajele pe care le vei ajuta !

-Se verific cele necesare pentru parcurgerea traseelor, repartizarea elevilor nsoitori, echipele (roie i galben).Pentru a ncepe activitatea propriu zis, vom rosti strigtul: SUNTEM GATA? - GATA ORICND!Copiii vor cnta Imnul Grupei:

Haidei, venii cu noi,

Vom gsi comori, haidei i voi,

Azi vom merge toi, cu toi pornim acum,

n aventuri cu toii mergem la drum!Executarea jocului:PROBA I

Piramida i diamantul

-Etape:

- Fiecare echip are in fa o piramid cu patru trepte construit pe un suport.

- Se intuiete forma, numrul de trepte, aezarea cresctoare i descresctoare a irurilor de ptrate.

- Ambele echipe primesc cte un set de imagini. Liderul imparte cte o imagine fiecrui copil.

- La semnalul Cine aeaz primul imaginea care arat... se denumete i aeaz imaginile la locul pot- rivit.Proba se desfoar sub form de intrecere.Fiecare rspuns bun este rspltit cu cte o ciupercu sau o flaore, dup caz.Echipa roie ajunge la csua piticilor din pdure.Aici o ntlnete pe Alba ca Zpada. Ea este trist pentru a rtcit un diamant pe care i-l druiser piticii.

Bun ziua, dragi copii!Cred c m recunoatei.

tii cine sunt.

n csua din pdure

Eu ndat fac curat,

Farfurii, cecue, oale

Stau acum frumos n raft.

i hinue, i ptucuri

Astzi am aerisit,

Am splat, am mturat,

Peste tot e-acum curat!

Dar nu tiu cum am fcut:

Diamantul piticilor l-am pierdut!

Echipa cnt:

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!Copiii rezolv piramida avnd ca baz un citat. Aceasta reprezint o jumtate de diamant.

Copiii vor rspunde la urmtoarele ntrebri pe care le va citi elevul din grupa de sprijin:

1. Titlul povetii din care face parte personajul.

2. Cine locuiesc n csua din pdure?

3. Enumer trei personaje din poveste.

4. Cum este Alb ca Zpada?Dup rezolvarea porbei, echipa cnt:

Bravo, echipa mea,

mpreun am lucrat!

Proba am rezolvat

i mai departe am plecat!Echipa galben ajunge la csua Sfintei Vineri, unde o ntmpin Fata moului. Liderul mparte cte o imagine din povestea Fata babei i fata moneagului, de Ion Creang .Fata este suprat c a rtcit ldia pe care i-o druise Sfnta Vineri pentru munca ei.

Eu sunt fata din povestea

C-o bbu i-un moneag,

i n portul meu de-acas

Am venit cu mare drag!

Eu, de munc nu m sperii:

Cur, mtur i gtesc,

Doar mmuca mea i sora

Tot mereu m necjesc!

Am plecat singur-n lume,

Iar ttuca m-a-nvat

S fiu harnic i bun

i am urmat al su sfat.

Sfnta Vineri mi-a dat o ldi pentru munca mea,Dar eu am rtcit-o, nu mai tiu de ea!

Ajutai-m,copii

i ldia voi gsi!Echipa cnt:

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!La semnalul Cine aeaz primul imaginea care arat..., se denumete i se aeaz imaginea n locul indicat. Fiecare rspuns corect este rspltit cu cte o floricic. Aceast piramid se va completa de la baz spre vrf.

Copiii vor rspunde la urmtoarele ntrebri pe care le va citi elevul:

5. Cum era fata moului?

6. Enumer trei personaje ntlnite pe drumul ctre cas.

7. Denumete dou personaje printe-copil?

8. Recunoate un personaj pozitiv din poveste. Alb ca Zpada nu crede c va gsi diamantul, dar, aeznd cele 2 piramide baz pe baz, se obine diamantul pe care l vom citi mpreun, ambele echipe. Alb ca Zpada gsete un mic diamant, iar Fata moneagului gsete ldia.Amndou mulumesc echipelor:

Dragi copii, v mulumim

i spre Carnaval pornim!

Ambele echipe cnt:

Bravo, echipa mea,

mpreun am lucrat!

Proba am rezolvat

i mai departe am plecat!

PROBA A II-ACntnd Haidei, venii cu noi,

Vom gsi comori, haidei i voi,

Astzi vom merge toi, cu cei pornim acum

n aventuri cu toii mergem la drum!,Echipa roie ajunge la un lac, unde, pe o buturug, st suprat ursul. Acesta le spune pania sa i i roag s-l ajute s-i gseasc coada:

Bun ziua, copii!

Vreau, v rog, s v gndii:

De unde oare m tii?

Acum sunt tare suprat,

Cred c tii ce mi s-a ntmplat:

O noapte-ntreag am tremurat

Creznd c am pescuit,

Dar coada-n lac mi-a ngheat

De vulpe pclit.

Din rsputeri m-am opintiti-am tras ct am putut,

Dar, lacul tot a ngheat

i coada mi s-a rupt!

Copii, v rog s m-ajutai

i coada napoi s-mi dai!

Sarcina didactic: s gseasc coada ursului, ghidndu-se dup indiciile date n versurile audiate;

s sparg cubul de ghea, folosind materialele din rucsac.Echipa cnt:

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!Copiii, ghidndu-se dup indiciile din versurile rostite de urs, caut coada, care se afl ntr-un cub de ghea. Echipa trebuie s aleag unealta potrivit pentru a scoate din cub coada ursului(apa cald din termos, ciocanul)

Copiii sparg cubul de ghea i-i nmneaz coada ursului. Acesta, bucuros, le mulumete i-i invit la carnaval.-Dragi copii,v mulumesc!

Spre Carnaval eu pornesc!

Echipa cnt:

Bravo, echipa mea,

mpreun am lucrat!

Proba am rezolvat

i mai departe am plecat! Pentru rezolvarea probei, echipa primete o ciupercu.

Echipa galben ajunge la malul mrii unde, pe un bolovan, st Ariel, Mica Siren. Le spune copiilor c vrjitoarea i ine prizonier pe cel mai bun prieten, Cluul de mare.Eu nu sunt o feti oarecare:

Am o coad sclipitoare,

Sunt o bun i vesel prines,

Iar marea este a mea cas.

Mica Siren m numesc

i toi copiii m iubesc!

Dar, copii, sunt suprat

C vrjitoarea cea urt

Tare m-a necjit

Cnd prietenul mi-a-nchis!

V rog s m ajutai

i prietenul s-mi salvai!

Sarcina didactic: s rezolve exerciiile;

s descifreze codul cutii pentru a o deschide;

s foloseasc materialele puse la dispoziie pentru a rezolva exerci-iile.Elevul citete proba pe care trebuie s o rezolve copiii: trebuie s rezolve nite exerciii pentru a descoperi codul cutii n care st nchis Cluul de mare.

Echipa cnt:

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!Dup rezolvarea probei,Ariel le mulumete i-i invit pe toi la Carnaval.Copiii primesc o floare,apoi cnt,Bravo, echipa mea,

mpreun am lucrat!

Proba am rezolvat

i mai departe am plecat! deplasndu-se spre urmtorul punct de pe hart.

Pornind spre urmtorul punct de pe hart, copiii cnt:

Haidei, venii cu noi,

Vom gsi comori, haidei i voi,

Azi vom merge toi cu ce pornim acum,

n aventuri cu toii mergem la drum!Proba a III-aCntnd, echipa roie se deplaseaz spre urmtorul punct.

Scufia Roie i ntmpin, rugnd pe copii s-o ajute s-i recupereze couleul pe care l-a pierdut. Eu sunt vesela feti

Ce am roie scufi,

La bunica am plecat

Cu couleul ncrcat,

De mama n-am ascultat

i prin pdure am alergat.

Vreau s v spun ce am pit:

Couleul l-am rtcit!

V rog s m ajutai

i couleul s-mi artai!

Dar, ca s-l pot gsi,

O prob trebuie s rezolvai, copii!

Pentru aceasta trebuie s rezolve un puzzle care reprezint o imagine din poveste. Sarcina didactic: s reconstituie imaginea;

s recunoasc povestea din care face parte;

s denumeasc personajele din imagine;

s redea dialogul dintre cele dou personajeEchipa cnt:

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!Apoi, trebuie s gseasc couleul, care se afl agat ntre crengile unui copac. Cum trebuie s procedeze pentru a ajunge la el i s-l dea jos? mpreun, vor rostogoli o buturug, un copil pe care l va delega echipa se va urca pe buturug bbbbbbScufia Roie mulumete i-i invit pe toi la Carnaval.Dragi copii, v mulumesc

i la Carnaval pornesc!

Echipa i ia ciupercua i pleac mai departe, cntnd.Bravo, echipa mea,

mpreun am lucrat!

Proba am rezolvat

i mai departe am plecat!

Echipa galben se deplaseaz spre urmtorul punct: locul unde se afl Cenureasa. Aceasta i ntmpin pe copii:

Despre mine ai aflat, C am sufletul curat. Cele dou surioare

mi fac zilele amare. Mama vitreg i ea

Viaa-mi face i mai grea. Muncesc din zori n noapte, i doar de ceart eu am parte.Dar, tare m-am bucurat

Cnd, la balul de la palat

Doar cu prinul am dansat.

Iar acum s v spun oful: Mi-am pierdut pe scri pantoful! i, la Carnaval ca s pornesc

Pantoful trebuie s-l gsesc! Pentru aceasta trebuie s rezolve un puzzle. Sarcina didactic:

s reconstituie imaginea;

s recunoasc povestea din care face parte;

s denumeasc personajele din imagine;

s redea dialogul dintre cele dou personajeEchipa cnt:

Haide, echipa mea,

Toi tim cum s procedm,

i-acum noi vom putea

Proba s o rezolvm!Pantofiorul se gsete ntr-un cufr ncuiat cu o cheie. Copiii trebuie s aleag, dintre mai multe chei, pe cea potrivit(cea a crei umbre se potrivete). I se nmneaz pantofiorul Cenuresei, care le mulumete i i invit pe toi la Carnaval:Dragi copii, v mulumesc

i la Carnaval pornesc!

Proba a IV-aCntnd, echipa roie se deplaseaz spre urmtorul punct.Aici sunt ntmpinai de Eliza:

Bun ziua, copii! Eu sunt Eliza!

Pentru fraii mei iubii

Cmi din fire de urzici

Zi i noapte am lucrat

i de vraj i-am scpat!

Dar, nu tiu cum am fcut:

Coronia de prines am pierdut.

Ajutai-m s-o gsesc

i la Carnaval s pornesc!

Pentru aceasta, ei trebuie s joace popice. Echipa trebuie s se strduiasc s doboare ct mai multe popice confecionate din pet-uri umplute cu ap colorat. La sfritul jocului, Eliza primete cutia ce conine coronia sa. Ea le mulumete copiilor:

Dragi copii, v mulumesc

i la Carnaval pornesc!Echipa galben este ntmpinat de Degeica:

Eu sunt mica

Degeica,

Ct un deget sunt de mic,

Dorm ntr-o coaj de nuc,

Prin multe ntmplri am trecut

Pn la Craiul Florilor am ajuns.

V rog s m ajutai s gsesc nite aripioare

S pot zbura i eu din floare n floare,

mpreun cu Craiul Florilor

Din Lumea povetilor!

i, ca s m ajutai

O prob trebuie s rezolvai!

Copiii trebuie s joace un otron n form de fluture, apoi vor descoperi o pereche de aripioare pe care le vor nmna Degeici. Ea le mulumete copiilor:

Dragi copii, v mulumesc

i la Carnaval pornesc!Explicaia,

conversaia

conversaiaobservaiaexplicaia

demonstraia

explicaia

exerciiul

metoda interactiva Piramida

Explicaia

Conversaia

Exerciiul

Exerciiul

Exerciiul

ExplicaiaConversaiaDemonstraia

exerciiul

explicaiaconversaia

demonstraia

exerciiulExerciiul

Exerciiul

Exerciiul

ExerciiulConversaia

Explicaia

ExerciiulConversaia

Explicaia

ExerciiulConversaia

Explicaia

Rucsacul exploratorilortricouri roii i galbene, earfeRegulile exploratorilor Hrile traseelor traseu marcat

cu ciupercue roii i flori galbenePiramida

Alba ca Zpada Desene/ imagini din povestea Alba ca Zpada i cei apte piticibileel cu

sarcina

didacticcutie

cu

materiale necesare realizrii piramidelormateriale din rucsac

biletel cu

sarcina didactica,

unelte din

rucsac,

suport pentru piramidabiletel cu

sarcina didactica

unelte din

rucsac

Bolovan

Scoici, melci

cuca delfinului

biletel cu

sarcina didactica

Couleul Scufiei Roii

Puzzle

Bileel cu sarcina didactic

Puzzle

Cufr cu pantoful Cenuresei

Bileel cu sarcina didactic

Bileel cu sarcina didactic

Cutie cu coronia

Popice din pet-uri

Minge

Bileel cu sarcina didactic

otron

aripioare

Frontal cu

intreaga patrul Explora-toriifrontal

pe echipe

pe echipe

pe echipe

pe echipe

pe echipe

echipa roie

echipa galbenEchipa roie

Echipa galben

Echipa roieEchipa galbenEchipa roie

Echipa galben

evaluare oral

acional

oral

aprecieri verbale

oral

aprecieri verbale

acional

orala,

aprecieri verbale

acional

acional

Acional

AcionalAcional

Acional

Acional

Observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

Observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

Observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

Observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

observa-rea capacitii de atenie voluntar

observ comporta-mentul, interesul

observ comporta-mentul, interesul

observ comporta-mentul, interesul

identific,

denumesc

identific,

denumesc

Comple-teaz

analizea-z,

stabilesc legturi,

apreciaz decid

Analizea-z,

stabilesc legturi,a-preciaz, decid

manifest interes

Analizea-z,

stabilesc legturi,a-preciaz, decid

manifest interes

analizea-z,

stabilesc legturi,a-preciaz, decid

analizea-z,

stabilesc legturi,a-preciaz, decid

manifest interes

Comple-teaz

analizea-z,

stabilesc legturi,

apreciaz decid

Comple-teaz

analizea-z,

stabilesc legturi,

apreciaz decid

Comple-teaz

analizea-z,

stabilesc legturi,

apreciaz decid

Comple-teaz

analizea-z,

stabilesc legturi,

apreciaz decid

Comple-teaz

analizea-z,

stabilesc legturi,

apreciaz decid

6. Asigurarea reteniei i a transferului

Copiii vor merge cu recompensele pe care le-au obinut la ultimul punct de pe hart: locul de reunire, i anume la Palatul povetilor, locul unde se organizeaz Carnavalul. Se verific recompensele obinute de ctre ambele echipe. Copiii i aleg din cufr mti de carnaval ce sugereaz diferite personaje i rostesc cteva versuri care caracterizeaz personajul sugerat de masc.

Copiii danseaz i se distreaz la carnaval.joc de rol

costume

de carnavalcalculator

CD cu muzic pentru copii

frontaloralobserv comporta-mentul,

interesulanalizeaz i apreciaz

7. Evalarea activitii Se realizeaz o apreciere verbal asupra modului de implicare i colaborare a fiecrui copil n cadrul echipei, a ateniei acordate fiecrei sarcini, ct i a modului exemplar de realizare a sarcinilor.

Se concluzioneaz: nerespectarea regulilor stabilite nc de la nceputul activitii, ct i nerealizarea unei sarcini ar fi mpiedicat finalizarea traseului; abaterea de la traseu ar fi putut duce la rtcire sau chiar pierderea de grup.La sfritul activitii, pentru c au respectat Regulile stabilite pe ntregul parcurs al traseelor, pentru c au rezolvat toate probele, copiii primesc diplome de merit. Conversaiafrontalaprecieri verbaleobserv comporta-mentul,

interesulanalizeaz i apreciaz

ANEXA 1

ANEXA 2 HARTA TRASEULUI