3
Proiect de lectie Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, s.Slobozia Mare Profesor: Şerban Ana Data: 07.10.2014 Clasa: VIII Disciplina: fizica Unitatea de învăţare: Oscilaţii şi unde mecanice Subiectul lecţiei: Fixare a cunoştinţelor- rezolvări de probleme. Tipul lecţiei: Durata: 45 min. Locul de desfăşurare: labortorul de fizică Subcompetenţe: Să stăpînească un ansamblu de cunoştinţe fundamentale specifice capitolului; Să utilizeze mărimile fizice caracteristice oscilaţiilor şi undelor în rezolvări de probleme; Să rezolve diferite situaţii problemă. Obiective operaţionale: O 1 - să definească mărimile fizice referitoare la oscilaţii şi unde mecanice; O 2 - să scrie expresiile mărimilor fizice legate de oscilaţii şi unde mecanice. O 3 -să cerceteze dependenţa mărimilor fizice caracteristice mişcării oscilatorii în cazuri concrete; O 4 -să participe cu interes la discuţii în timpul orei. Nivelul iniţial al clasei: Elevii au însuşit toate noţiunile teoretice şi practice.

Proiect de Lectie Oscilatii Si Unde Mecanice 2014

Embed Size (px)

DESCRIPTION

serban ana , profesor fizica , slobozia mare

Citation preview

Page 1: Proiect de Lectie Oscilatii Si Unde Mecanice 2014

Proiect de lectieLiceul Teoretic „Mihai Eminescu”, s.Slobozia Mare

Profesor: Şerban Ana

Data: 07.10.2014

Clasa: VIII

Disciplina: fizica

Unitatea de învăţare: Oscilaţii şi unde mecanice

Subiectul lecţiei: Fixare a cunoştinţelor- rezolvări de probleme.

Tipul lecţiei:

Durata: 45 min.

Locul de desfăşurare: labortorul de fizică

Subcompetenţe:

Să stăpînească un ansamblu de cunoştinţe fundamentale specifice capitolului;

Să utilizeze mărimile fizice caracteristice oscilaţiilor şi undelor în rezolvări de probleme;

Să rezolve diferite situaţii problemă.

Obiective operaţionale:

O1- să definească mărimile fizice referitoare la oscilaţii şi unde mecanice;

O2- să scrie expresiile mărimilor fizice legate de oscilaţii şi unde mecanice.

O3-să cerceteze dependenţa mărimilor fizice caracteristice mişcării oscilatorii în cazuri concrete;

O4-să participe cu interes la discuţii în timpul orei.

Nivelul iniţial al clasei: Elevii au însuşit toate noţiunile teoretice şi practice.

Metode didactice: explicaţia, conversaţia, problematizara, exerciţiul, studiul de caz,

demonstraţia.

Resurse: Condiţiile materiale necesare sunt asigurate de laboratorul de fizică.

Page 2: Proiect de Lectie Oscilatii Si Unde Mecanice 2014

Forme de instruire: expunerea orală, instruirea reciprocă, lucrul individual si în grup

Bibliografie:

Botgros Ion, Viorel Bocancea, Donici V., Constantinov N. , Fizica, manual clasa a 8-a, Cartier 2013.

Demersul lecţiei

Momentul lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Observaţii

1.Evocarea Motto: „Nu lăsa să treacă o zi sau o oră fără să afli ceva nou şi interesant”(este scris pe tablă din timp).

Se citeşte mottoul cu comentarii).

Salutul. Verificarea temei de

acasă.(postere, comentarii pe postere).

Comentează mottoul.Prezintă tema de acasă.

1.Jocul didactic „Cuvinte încrucişate”(Aneza 1).

Se evidenţiază pe vertical cuvintele oscilatii- unde.

2.Tabelul(Aneza 3).

Completează propoziţiile astfel ca ele să fie adevărate(extrag din cutia fermecata fişe).(Anexa2).

Completează tabelul. Trec la tablă şi completează căsuţele cu mărimile fizice, notaţia, unitatea de măsură sau formula care lipseşte.

2.Realizarea sensului.

Propun să extragă din cutiuţa fermecată fiecare grup cîte o fişă.(Anexa 4).

Rezolvă problemele de pe fişe.

3.Reflecţie Diagrama Venn(Anexa 5). Comletează posterul cu asemănările şi deosebirile oscilaţiilor şi a

Page 3: Proiect de Lectie Oscilatii Si Unde Mecanice 2014

undelor.4.Extindere

Propune o metodă de determinare a vitezei sunetului în aer descriind-o într-un eseu de 4 propoziţii.Repetarea formulelor şi definiţiilor din capitolul oscilaţii şi unde.

Notează tema de acasă.