18
Sveučilište u Zagrebu Učiteljski fakultet Studentica : Ana Grahovac Skupina: V 11 Modul informatika Metodika hrvatskog jezika 1 Profesor metodike: Dr. sc. Ante Bežen Voditeljica vježbi: dipl. učitelj Katarina Franjčec, učitelj - savjetnik PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOG JEZIKA Nastavni predmet: Hrvatski jezik

Pridjevi - osn.šk

Embed Size (px)

DESCRIPTION

osnovna škola

Citation preview

Page 1: Pridjevi - osn.šk

Sveučilište u Zagrebu

Učiteljski fakultet

Studentica : Ana Grahovac

Skupina: V11

Modul informatika

Metodika hrvatskog jezika 1

Profesor metodike: Dr. sc. Ante Bežen

Voditeljica vježbi: dipl. učitelj Katarina Franjčec, učitelj - savjetnik

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOG JEZIKA

Nastavni predmet: Hrvatski jezik

Nastavno područje: Jezik

Nastavna jedinica: Pridjevi

OŠ Tina Ujevića u Zagrebu

Razredni odjel: 3.b (Zvjezdice)

Učiteljica mentorica: Biljana Gruić

Nadnevak održavanja nastavnog sata: 28.04.2009.

Page 2: Pridjevi - osn.šk

1. OPĆI METODIČKI PODATCI:

1. nastavni predmet: Hrvatski jezik

2. nastavno područje: Jezik

3. nastavna jedinica: Pridjevi

4. tip sata: Ponavljanje i vježbanje pridjeva

2. CILJ NASTAVNOG SATA: ponoviti pridjeve kao vrstu riječi kojima opisujemo

imenice, a odgovaraju na pitanje kakvo je što i čije je što.

3. ZADATCI NASTAVNE JEDINICE:

OBRAZOVNI ZADATCI: ponoviti i prepoznati pridjeve kao riječi kojima opisujemo

imenice, a odgovaraju na pitanje kakvo je što i čije je što.

FUNKCIONALNI ZADATCI: prepoznati pridjeve, odrediti primjere za pridjeve koji

odgovaraju na pitanje kakvo je što i čije je što.

ODGOJNI ZADATCI: razvijati osjetljivost i zanimanje za jezik, poticati točnost,

samostalnost i sustavnost u radu, njegovati komunikaciju i suradnju.

4. NASTAVNE METODE:

1. metoda razgovora

2. metoda izlaganja

3. metoda pisanja

4. metoda čitanja

5. METODIČKI SUSTAVI:

1. problemsko – stvaralački

2. korelacijsko – integracijski

Page 3: Pridjevi - osn.šk

6.NASTAVNI IZVORI, ZNANJA, NASTAVNA SREDSTVA I

POMAGALA:

1. plakat

2. nastavni listići

3. ploča

4. kreda

5. grafoskop

6. prozirnica

7. KOMUNICIRANJE

1. učiteljica – učenik

2. učiteljica - učenici

8. OBLICI RADA U NASTAVI

1. frontalni

2. individualni

9. KLJUČNI POJMOVI

Pridjevi, uočavanje i razlikovanje pridjeva koji odgovaraju na pitanja kakvo je što i čije je

što, te sposobnost izražavanja cjelovitom rečenicom koja sadrži pridjeve koji opisuju

imenice.

Page 4: Pridjevi - osn.šk

TIJEK NASTAVNOG SATA

I. nastavna etapa

A dio sataMotivacija: Učiteljica započinje sat igrom odgovaranja na pitanja / križaljka koja sadrži pitanja kakvo je što i čije je što. Učiteljica nadopunjava praznu crtu pokraj sličice uz pomoć učenika.

B i C dio sataOsvježivanje potrebnog predznanja i najava zadatka sata: Učiteljica postavlja pitanje koja je skupina riječi koju dobili u rješenju križaljke? To su pridjevi. Što su pridjevi? Danas je sat ponavljanja pridjeva.

II. nastavna etapaČitanje i kratka interpretacija polaznog teksta: Čitam priču „Kaput“. Kratko razgovaramo o tekstu.

III., IV., V. nastavna etapaUvježbavanje gramatičkih činjenica: Podcrtavanje pridjeva u prethodno pročitanom tekstu koji se nalazi na prozirnici uz pomoć učenika koji će doći i podcrtati pridjeve određenom bojom markera. Učiteljica naglašava i objašnjava pridjeve koji odgovaraju na pitanje kakvo je što i čije je što. učiteljica postavlja pitanje što smo danas ponavljali? Kojim riječima opisujemo imenice?

VI. nastavna etapaUtvrđivanje znanja: Na prozirnici se nalazi nekoliko zadataka koje ćemo potom zajednički riješiti uz nadopunjavanje koje će učiteljica prepustiti učenicima, uz njihovo prethodno čitanje zadatka.

VII. nastavna etapaProvjera stečenih znanja: Učenici dobivaju listić za samostalni rad.

VIII. nastavna etapaDavanje uputa za učenje i domaću zadaću: Za domaću zadaću učenici dobivaju zadatke na nastavnim listićima.

Page 5: Pridjevi - osn.šk

TIJEK NASTAVNOG SATA

Nastavne etape

Sadržaj nastavne situacije

Nastavne metode, postupci, izvori i

sredstva

Korelacije s nastavnim

područjima i predmetima

CiljNastavne situacije

I. nastavnaetapa

Priprava

A dio sataMotivacija

B dio sataOsvježivanje

potrebnog predznanja

C dio sataNajava zadatka

sata

Učiteljica pozdravlja učenike i za početak igraju igru odgovaranja na pitanja (križaljka) koja sadrži pitanja kakvo je što i čije je što. Učenici uz pomoć fotografija pogađaju rješenja. Učiteljica ujedno rješenje po rješenje piše po plakatu u određen red koji je tome namijenjen.

Učiteljica pita učenike: 1. Kako se zove vrsta riječi koju smo danas ponovili? Učenici odgovaraju da su to pridjevi. 2. Na koja pitanja pridjevi odgovaraju? Učenici kakvo je što i čije je što.

Učiteljica najavljuje sat ponavljanja pridjeva i piše naslov na ploču, kako bi učenici imali cjeloviti prikaz i lakše pratili nastavne situacije.

Učiteljica čita učenicima tekst „Kaput“.Slijedi nekoliko trenutaka tišine, a zatim učenici kratko opisuju što su čuli, što ih je najviše dojmilo ... Učiteljica pita učenike:1. Kada je kaput nesretan?- učenici odgovaraju da je kaput nesretan kada se nalazi u

Metodarazgovora

Metoda razgovora

Metoda usmenog izlaganja

Hrvatski jeziks korelacijom jezika

Hrvatski jeziks korelacijom jezika

Pripremiti učenike za daljnji

rad

Ponoviti pridjeve

Page 6: Pridjevi - osn.šk

II.nastavna

etapa

Glavni dio sata

Čitanje i kratka interpretacija

polaznog teksta

III., IV., V. nastavna

etapa

Uvježbavanje gramatičkih

činjenica

ormaru.2. Što kaput voli?- učenici odgovaraju da se kaput voli šetati po ulicama, ćaskati sa drugim kaputima u garderobi...

Na grafoskop stavljam prozirnicu s pročitanim tekstom na kojoj zajedno određujemo pridjeve. Svaki učenik dolazi podcrtati jedan pridjev određenom bojom koju paralelno pišem na ploču u određen stupac. Ujedno za svaki podcrtani pridjev učiteljica zahtjeva od učenika da kaže na koje pitanje odgovara pridjev koji je podcrtao.

Učiteljica postavlja učenicima pitanje:Što su danas ponavljali? – pridjeve.Na koja pitanja pridjevi odgovaraju? – kakvo je što i čije je što.

Potom utvrđujemo znanje zadatcima na prozirnici. Npr.:1. ____(čija?) baka je ____ (kakva?)2. Dopuni rečenice jednom od ponuđenih riječi.Iz jajeta je prokljucalo ______ (veliko, goluždravo, žuto) pile.3. Ispiši pridjeve koji

odgovaraju na pitanja kakvo je što i čije je što u posebne stupce.

Učenici dobivaju nastavni listić za samostalni rad. Na njemu se nalaze dva zadatka kako bi mogli malo odmoriti, i

Metoda djelatnosti na tekstu

Metodapokazivanja

Hrvatski jezik

Hrvatski jezik

Hrvatski jezik

Uočiti pridjeve

Page 7: Pridjevi - osn.šk

VI. nastavna

etapa

Utvrđivanje znanja

VII.nastavna

etapa

Provjera stečenih spoznaja

VIII. nastavna

etapa

Davanje uputa za učenje i domaću

zadaću

ponovljeno znanje apsorbirati.

Učenici dobivaju zadatak za domaću zadaću u kojoj moraju iz sastavka ispisati sve pridjeve.

Ponavljanje

Ponavljanje

Vježbanje i ponavljanje

Hrvatski jezik

Hrvatski jezik

Uočiti pridjeve

Paziti na pravopis

Page 8: Pridjevi - osn.šk

PLAN PLOČE:

PONAVLJANJE - PRIDJEVI

LITERATURA:

1. Težak, S., Babić, S.: Gramatika hrvatskog jezika, Školska knjiga, Zagreb, 2000.

2. Babić, S., Finka, B., Moguš, M.: Hrvatski pravopis, Školska knjiga, Zagreb, 2002.

3. Bežen, A.:Metodički pristup nastavi Hrvatskoga jezika 3, Profil, Zagreb, 2007.

4. Pavličević-Franić, D., Domišljenović, D., Hrvatski jezik 3-radna bilježnica za

3.razred OŠ, Alfa, Zagreb, 2007.

5. Zokić, T., Bralić, J., Tajna slova 3-radna bilježnica A za hrvatski jezik u 3.razredu

OŠ, Školska knjiga, Zagreb, 2007.

6. Težak, D., Polak, S., Carstvo riječi-radna bilježnica i jezični udžbenik za 3.razred

OŠ , Alfa, Zagreb, 2008.

7. Težak, D., Polak, S., Carstvo riječi-čitanka i jezični udžbenik za 3.razred OŠ, Alfa,

Zagreb, 2008.

8. Pavličević-Franić, D., Domišljenović, D., Hrvatski jezik 3-jezični udžbenik za

3.razred OŠ, Alfa, Zagreb, 2007.

KRIŽALJKA

--P----------------------R-----------------------I-----------------------D-----------------------

PROZIRNICA:

PRIČA O KAPUTU

PROZIRNICA:

ZADACI

Page 9: Pridjevi - osn.šk

BILJEŠKE VODITELJICE VJEŽBI:

BILJEŠKE UČITELJICE MENTORICE:

OCJENA JAVNOG PREDAVANJA:

Page 10: Pridjevi - osn.šk

KAPUT

U hodniku je stajao stari ormar izrezbarenih nogu i iskićenih vrata. U

njega je svakog ljeta, zapravo već u proljeće, dospijevao Marijin kaput

s krznenim ovratnikom. Naravno, zimski se kaput tome nije veselio!

Bilo je puno zanimljivije šetati Zagrebačkim ulicama, susretati

prolaznike također u zimskim kaputima, a koji put i bez njih. Bilo je

zanimljivije odlaziti u kino ili mokar stajati u kazališnoj garderobi i

tamo ćaskati s drugim kaputima. Bilo je zanimljivije visjeti u

predsoblju i slušati zvonjavu na vratima, promatrati poštara kako

predaje paket ili preporučeno pismo, pa susjedove goste koji se

ljubazno rukuju sa domaćinima. Ukratko, sve je bilo zanimljivije od

boravka u starom ormaru koji je bio neobično šutljiv.

Page 11: Pridjevi - osn.šk

1. Dopuni!

_________________ baka je _________________.(Čija?) (Kakva?)

Mirta je ________________ sunce.(Čije?)

_________________ kučica je _______________.(Čija?) (Kakva?)

2. Pročitaj rečenice, dopuni ih jednom od ponuđenih riječi. Odaberi onu koja ti se čini najprikladnijom.

Iz jajeta prokljucalo ________________________ pile.( veliko, goluždravo, žuto)

Hod mu ne ide lako jer mu nožice nisu dovoljno ________________ . ( duge, jake, tanke )

Napokon, evo ga! Ljulja se na _______________________ nožicama. ( tankim, čvrstim, debelim )

Pijuče iz sve snage kao da veli:Kako sam ja ________________________ !

( velik, malen, jak, lijep )

Ubrzo se skrilo pod ______________________ krilom majke kvočke.

Page 12: Pridjevi - osn.šk

( hladnim, toplim, širokim, pernatim )3.Ispiši pridjeve koji odgovaraju na pitanja kakvo je što i čije je što u posebne stupce.

Page 13: Pridjevi - osn.šk

1. Odredi kakav je tko ili kakvo je što.raznobojan, mirisan, valovito, bistro, slano, snažan, jak, hrabar,

svijetlo, žuto, toplo, topla, plava, pletena, narančasta, sočna kisela

CVIJET _________________________________________________MORE __________________________________________________SUNCE__________________________________________________KAPA___________________________________________________NARANČA______________________________________________VOJNIK_________________________________________________

2. Zelenom bojom oboji po jedan pridjev u svakom listu.

ZGRADAVISOKA

CVJETNICVIJET

GNJEZDOPTIČJE

MOREMORSKO

HLADNAKIŠA

KNJIGADEBELA

DJEDDJEDOV

MOKREČARAPE

GUSTAKOSA

RIJEKADUBOKA

Page 14: Pridjevi - osn.šk

DOMAĆA ZADAĆA:

Moja je baka najbolja na svijetu. Svi kažu da smo vrlo slične. Valjda zato što imamo iste plave oči i crnu kosu. Zapravo, baka ima sijedu kosu, ali vidjela sam na slikama, bila je crna.

Volim odlaziti baki. U seoskom dvorištu ili vrtu uvijek se događa nešto zanimljivo. Zajedno hranimo male piliće, zalijevamo mirisno cvijeće, okopavamo zelene gredice povrća.

Navečer mi baka priča prekrasne priče. Ona je strpljivija od tate i blaža od mame. Nikada joj nisu dosadna moja dječja pitanja. Samo se nasmije i kaže: Milo moje.

--IZ OVOG SASTAVKA ISPIŠI SVE PRIDJEVE--