7

Click here to load reader

legile eredității

Embed Size (px)

DESCRIPTION

lectie mixta

Citation preview

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: 27. 03. 2013Instituia: gimn. Gh.Rcanu

Profesor: Raifura SvetlanaDisciplina: Biologia

Clasa: IX-a

Subiectul: Legile ereditii

Tipul leciei: de formare a capacitii de dobndire a cunotinelor

Timp: 45min Competen general:

Competena de a utiliza cunotine de baz din domeniul biologiei n diverse situaii de comunicare referitoare la: legiti biologice i la rolul acestora n supraveuirea organismelor.

Subcompetene:

1.Utilizarea simbolurilor genetice in situatiile de comunicare scrisa si rezolvarea problemelor genetice.

2. Cunoasterea motenirii caracterelor ereditare conform Legilor lui G.Mendel

Obiective operaionale:1. S explice noiunile: caractere ereditare, caractere dominante, caractere recesive, organizm homozigot, organizm heterozigot, legile ereditii...etc.

2. S descrie mazrea ca obiect de cercetare genetic a legitilor ereditii de ctre Gregor Mendel.

3. S explice esena motenirii caracterelor n prima generaie, n a doua generaie, legea independenei caracterelor4. S rezolve probleme aplicnd cunotinele 5. S estimeze importana cunoaterii legitilor motenirii caracterelor ereditare.Metode i tehnici: nvarea prin descoperire, observarea, conversaia, explicaia, problematizarea, coluri, salat de cuvinte, rezolvarea problemelor, lucru cu manualul, 3-2-1Forme de activitate

-individual, frontal, grupe.

Material didactic:- manual, fie de lucru, prezentare ppt, proiector, laptop

Desfurarea activitii

Etapele leciei

obMetode

i procedeeT

i

m

pActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Evocarea

Conversaia

Coluri5-salut elevii

- notez absenele- elevii isi pregatesc cele necesare pentru ora- Ce capitol studiem noi acum?

- Ce tem am nceput s studiem?

- Notarea temei noi. Continum studierea legilor lui Mendel

-Anunarea obiectivelor.-verificarea temei de acasa cu ajutorul nsrcinrilor propuse grupurilor Grupul I- Indicai trsturile distinctive a gameilor, ovul i spermatozoid- diagrama Wenn

Grupul II- Asociai modul de fecundaie i animalele pentru care este caracteristic

Grupul III-Asociai modul de reproducere i trsturile lui distinctive

Grupul IV- Asociai simbolurile genetice i semnificaia lor

Grupul V Explicai noiunile genetice- Verificm rezolvarea sarcinilor

Captarea ateniei: Argumentai proverbul Ce iese din pisic- oareci prindese pregtesc pentru activitate

Se ncadreaz n discuiei noteaz titlul leciei n caiete

Rezolv sarcinile propuse

Argumenteaz ,evideniind noiunile de ereditate, variabilitate, genetic

Realizarea

sensului

O1

O2

O3

4Explozia stelarobservarea

explicaia

problematizarea

conversaia euristic

Rezolvarea problemelorLa tablLucru cu manualul

30Sarcina 1 Cu ajutorul metodei Explozia stelar elevii raspund la urmtoarele ntrebri

CINE a considerat printele geneticii?CE a descoperit G.Mendel?

UNDE se ntlneau clugrii pentru a discuta ntrebri nterzise? DE CE G.Mednel a ales n calitate de obiect de cercetare mazrea?CAND au fost recunoscute descoperirile lui Mendel?Sarcina 2 Examinarea tabelului rezultatelor ncrucirii monohibride Ce se formeaz n F1

Care caractere snt prezente n F1?

Ce numim caractere dominante?

Numete i expune legea formulat de G.Mendel n baza acestor rezultate experimentale?

Sarcina 3 Examinarea rezultatelor n F2? Care e raportul hibrizilor obinui?

Ce lege ne dovedete acest lucru? Ce numim caractere recesive?

Problema 1 Culoarea cpruie a ochilor la om domin culoarea albastr. Ce culoare vor avea ochii copiilor ntr-o familie unde tatl are ochi albatri iar mama ochi cprui?Problema 2 La gini, prezena penajului pe gt domin asupra lipsei penajului. La ncruciarea a dou forme heterozigote s-au obinut 76 pui. Ci dintre ei au penaj normal i ci nu au penaj pe gt?

Sarcina 4 Examinai schema din manual i caracterizai legea 3Sarcina 5 Argumentai importana cunoaterii legilor lui MendelRspund la ntrebrile propuseNetede, galben, violete, umflate,nalte

Caracterele ce predomin asupra celorlalte caractere

Legea uniformitii

1 elev- varianta cnd mama este homozigot

2 elev- varianta cnd mama este heterozigot

R/s: 100%- copii cu ochi cprui daca mama este homozigot

50% - copii cu ochi cprui, 50% copii cu ochi albatri dac mama e heterozigot

R/s: 57 pui cu penaj, 19 pui fr penaj

Reflecie

Rezolvarea problemelorLa tabl8Exerciiu 1,2 proiectate la ecran- 2 elevi vor rezolva exerciiileRezolvm 1-2 probleme la tablRezolv exerciiile

Extensie

3-2-12Autoevaluarea

3- termeni ce ai nvat2- idei care ai vrea s mai studiem1- capacitate, o pricepere care ai dobndit-o azi sau ce n-ai nelesVoi nota elevii care au fost activi pe parcursul orei.

De studiat tema Legile ereditii

De aplicat legile lui Mendel n rezolvarea problemelor

Complecteaz fieleScriu n agende