15
1 DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT I. OPĆI PODATCI O VJERONAUČNOM SATU Škola: OŠ „Vladimir Nazor“, Đakovo Razred: 6.razred Vjeroučitelj/ica: Anamarija Josipović Nastavna cjelina: Crkva novi Božji narod Nastavna tema: Vjernici laici u Crkvi Nastavna jedinica: Područja djelovanja vjernika laika Ključni pojmovi: vjernici laici, područja djelovanja vjernika laika, Ivan Merz, II. vatikanski sabor i vjernici laici Cilj: Naučiti da smo svi, prema svojim sposobnostima, pozvani graditi Crkvu Kristovu. Ishodi: Obrazovno (kognitivno) područje: Učenik će moći: - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga u Crkvi - dati primjer područja djelovanja vjernika laika - prikazati u kratkim crtama živote i zalaganja pojedinih vjernika laika (bl. Ivan Merz, Marica Stanković, Majka svetica Ivanka Beretta Molla, bl. Bračni par Guerin) Odgojno (afektivno) područje: Učenik će moći: - biti spreman ugrađivati svoje talente u Crkvu - prihvaćati i uvažavati tuđa stajališta i mišljenja Djelatno (funkcionalno) područje: Učenik će moći: - prepoznati i imenovati vlastite talente koje je pozvan ugrađivati u Crkvu Metodički sustav: Heuristički metodički sustav Oblici rada: frontalni, individualni, grupni rad Aktivnosti učenika: moliti, razgovarati, čitati i raditi na tekstu, pisati, izlagati, rješavati radni list Nastavne metode: molitveno izražavanje, usmeno izlaganje, čitanje i rad na tekstu, pismeno izražavanje Nastavna sredstva i pomagala: ploča, kreda, udžbenik, radna bilježnica, radni listići, Korelacija:-

DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

1

DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT

I. OPĆI PODATCI O VJERONAUČNOM SATU

Škola: OŠ „Vladimir Nazor“, Đakovo

Razred: 6.razred

Vjeroučitelj/ica: Anamarija Josipović

Nastavna cjelina: Crkva – novi Božji narod

Nastavna tema: Vjernici laici u Crkvi

Nastavna jedinica: Područja djelovanja vjernika laika

Ključni pojmovi: vjernici laici, područja djelovanja vjernika laika, Ivan Merz, II. vatikanski

sabor i vjernici laici

Cilj: Naučiti da smo svi, prema svojim sposobnostima, pozvani graditi Crkvu Kristovu.

Ishodi:

Obrazovno (kognitivno) područje:

Učenik će moći:

- ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga u Crkvi

- dati primjer područja djelovanja vjernika laika

- prikazati u kratkim crtama živote i zalaganja pojedinih vjernika laika (bl. Ivan Merz,

Marica Stanković, Majka svetica Ivanka Beretta Molla, bl. Bračni par Guerin)

Odgojno (afektivno) područje:

Učenik će moći:

- biti spreman ugrađivati svoje talente u Crkvu

- prihvaćati i uvažavati tuđa stajališta i mišljenja

Djelatno (funkcionalno) područje:

Učenik će moći:

- prepoznati i imenovati vlastite talente koje je pozvan ugrađivati u Crkvu

Metodički sustav: Heuristički metodički sustav

Oblici rada: frontalni, individualni, grupni rad

Aktivnosti učenika: moliti, razgovarati, čitati i raditi na tekstu, pisati, izlagati, rješavati radni

list

Nastavne metode: molitveno izražavanje, usmeno izlaganje, čitanje i rad na tekstu, pismeno

izražavanje

Nastavna sredstva i pomagala: ploča, kreda, udžbenik, radna bilježnica, radni listići,

Korelacija:-

Page 2: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

2

Plan ploče:

Područja djelovanja vjernika laika

Pitanja za provjeru ishoda:

-Tko su to vjernici laici?

-Navedi primjere područja djelovanja vjernika laika.

-U kratkim crtama prikaži živote izabranih vjernika laika i područja djelovanja.

-Navedi koje svoje talente možeš i želiš ugraditi u Crkvu.

Izvori za pripremanje nastavnika: Pozvani na slobodu, udžbenik za katolički vjeronauk

šestoga razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014., Pozvani na slobodu, radna bilježnica za

katolički vjeronauk šestoga razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014., Pozvani na slobodu,

priručnik za vjeroučitelje, KS, Zagreb, 2004., Božidar Nagy, Ivan Merz-odgojitelj kršćanske

mladeži, članak objavljen u Kateheza 23(1999)3, str.254-269 (u ovoj pripremi dijelovi

članka), Meditativni tekst Biti Isusov svjedok od Josipa Šimunovića (tekst iz Mak-a- Novi

zavjet

www.wikipedija.org/Blaženi Ivan Merz

Izvori za pripremanje učenika: Pozvani na slobodu, udžbenik za katolički vjeronauk šestoga

razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014., Pozvani na slobodu, radna bilježnica za katolički

vjeronauk šestoga razreda osnovne škole, KS, Zagreb, 2014.

II. GLOBALNA STRUKTURA SATA

1. Molitveno - meditativni početak

2. Motivacija

3. Najava teme

4. Otkrivanje i razumijevanje sadržaja (samostalnim radom učenika)

5. Sistematizacija

6. Aktualizacija

7. Molitveno - meditativni završetak

III. TIJEK SATA

1.Molitveno – meditativni početak

Učenike pozvati da se udobno smjeste. Tko želi može zatvoriti oči. Razmišljati o tekstu uz

tihu glazbu. Učenicima pročitati Biti Isusov svjedok.(prilog 1.) Učenike ostaviti kratko

vrijeme u tišini zatim izmoliti Slava Ocu.

2. Motivacija

Pozvati učenike da u bilježnicu zapišu što više asocijacija na pojmove dar i služba, u zadanom

vremenu (2 min). Nasumce odabrati neke učenike koji će pročitati svoje asocijacije.

Poslušajte što o darovima i službama govori sv. Pavao u 1 Kor12,4-11.

Page 3: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

3

O čemu govori NZ tekst? Daruje li Bog darove-talente samo onima koji će se zarediti i postati

svećenici ili časne sestre? Tko su vjernici laici?

Svatko od nas, od Boga je primio različite darove i službe koje treba darovati svojoj

kršćanskoj zajednici. Različiti su darovi, različite službe, ali svi služe dobru cijele zajednice.

3. Najava teme

Na današnjem satu upoznat ćemo se sa vjernicima laicima koji su svoje darove iskoristili na

dobro svoje kršćanske zajednice. Naučit ćemo i na koji način su oni slijedili i naviještali

Krista. U bilježnice zapisati naslov Područja djelovanja vjernika laika.

4. Otkrivanje i razumijevanje sadržaja (samostalnim radom učenika)

Učenike podijeliti u skupine. Objasniti im da će kroz rad u skupinama otkriti na koji način su

izabrani vjernici laici naviještali Krista. Ponoviti učenicima pravila za rad u skupinama (svi

rade, dogovaraju se, govore tiše da ne ometaju jedni druge). Sve skupine će imati zadatak

predstaviti vjernika laika u JA obliku, odgovoriti na pitanja. (radni listovi prilog 6.)

1. Skupina: bl. Ivan Merz (prilog 2.)

2. Skupina : Marica Stanković (prilog 3.)

3. Skupina: Bračni par Guerin (prilog 4.)

4. Skupina: Majka svetica Ivanka Beretta Molla (prilog 5.)

Nakon što završe rad u skupinama ili istekne predviđeno vrijeme, slijedi izlaganje učenika.

Dok učenici izlažu, pozvati ostale učenike da pažljivo prate izlaganja. (Napomenuti učenicima

koji će zapisivati na ploču da će to učiniti nakon što sve skupine izlože svoje radove).

5.Sistematizacija

Učenicima dati zadatak da u bilježnicu nacrtaju cvijet sa 5 velikih latica. U sredinu cvijeta

napisati VJERNICI LAICI, u svaku laticu pisat će najvažnije o svakom vjerniku laiku(ono što

budu pisali učenici pojedinih skupina zaduženi za pisanje)

6.Aktualizacija

Po primjeru ovih blaženih i svetih vjernika laika naučili smo da smo svi, po krštenju, pozvani

na svetost. Bog nam je darovao različite darove koje bi trebali staviti i u službu svoje

kršćanske zajednice. Možete li prepoznati koje darove-talente je vama Bog dao? Želite li ih

staviti u službu svoje zajednice? U praznu laticu u cvijetu zapišite darove – talente koje vam

je Bog dao, a posebno istaknite onaj koji bi željeli staviti u službu svoje kršćanske zajednice.

Ukoliko bude vremena učenici koji žele mogu pročitati što su zapisali.

7.Molitveni završetak

Prekrižiti se.

Page 4: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

4

Prilog 1.

BITI ISUSOV SVJEDOK

Biti Isusov znači živjeti Njegov stil života u svijetu koji me okružuje.

Ja nisam Isusov samo u nekim trenutcima života ili određenim prigodama.

Ne! Njegov sam uvijek i zato moram davati svjedočanstvo svojim životom

svima oko sebe da sam Isusov.

No više puta mi to ne ide od ruke.

Nisam uvijek baš ja kriv, ali u većini slučajeva …

Znao je Isus što će biti s Njegovim učenicima tijekom stoljeća i stoljeća.

Znao je što će ih sve zadesiti,

kakva će se mišljenja širiti svijetom i kakvim će se pogledom gledati oni

koji će nositi Njegovo ime.

Zato je za njih molio.

Budući da sam danas Isusov učenik,

Isus je molio i za mene.

I meni su potrebne Isusove molitve.

Nije uvijek lako svjedočiti.

Mnogi ne žele prihvatiti Isusa kao Put, Istinu i Život,

pa te gledaju kao čudaka iz nekog prošlog vremena.

Ali unatoč njihovim razmišljanjima želim biti Isusov učenik i svjedok u svom vremenu i

prostoru.

Znam komu vjerujem i tko je za mene Isus.

Samo Ga molim da mi u sve dane života bude potpora,

da bih zaista mogao biti svjetlo Neba na zemlji,

bez obzira na to što me može zadesiti i bez obzira na ljude koji za Njega neće ni čuti.

Josip Šimunović

Page 5: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

5

Prilog 2.

Ivan Merz rodio se u Banja Luci 16.prosinca 1896. Bio je jedinac. Otac, austrijski časnik, bio

je šef željezničke postaje u Banja Luci. Mladi Ivan odgajan je u liberalnoj sredini. Gimnaziju

je završio u rodnom mjestu. Nakon mature, pohađao je tri mjeseca vojnu akademiju, a potom

započeo studij prava na bečkom sveučilištu. Prvi svjetski rat prekida mu studij. Mobiliziran

je. Proživljava sve strahote rata na fronti u Italiji od 1916.-1918. Nakon rata nastavlja studij

književnosti u Beču i dovršava ga u Parizu. Po završetku studija dolazi u Zagreb gdje postaje

profesor francuskog jezika i književnosti na Nadbiskupijskoj klasičnoj gimnaziji. Kao prvi

laik u Hrvatskoj studira filozofiju i teologiju pod vodstvom isusovaca nastojeći se tako što

bolje osposobiti za svoj apostolski rad.

Razmišljanjem, studijem dolazi do spoznaje o istinitosti kršćanske vjere. Potpuno se

dariva Kristu načinivši kao laik zavjet vječne čistoće. Sve svoje slobodno vrijeme posvećuje

odgoju hrvatske mladeži u katoličkoj organizaciji „Hrvatski Orlovski Savez“ kojoj je dao

geslo „Žrtva-Euharistija-Apostolat“. Kao katolički intelektualac riječju i perom oduševljava

mlade i odrasle za Krista i Crkvu. Jedan je od prvaka liturgijskog pokreta među Hrvatima.

Svojim apostolskim radom i svojom opsežnom spisateljskom djelatnošću u katoličkom

tisku ostavio je dragocjenu duhovnu baštinu koja je postala izvor nadahnuće budućim

naraštajima.

Ivan Merz bio je čovjek žive vjere, iskrene molitve, samoodricanja, dnevne pričesti,

predanog trpljenja, široke naobrazbe, bliz ljudima i svakom je čovjeku iskazivao kršćansku

ljubav. Svirao je glasovir i violinu. Aktivno se bavio sportom. Igra tenis, vozi bicikl,bavi se

gimnasticiranjem šahom, klizanjem na ledu i kuglanjem.

Posebno je štovao Gospu Lurdsku od koje je dobio znatne milosti u svom duhovnom

životu. Čovjek predanog trpljenja, znao je prihvatiti križ kad mu ga je Gospodin poslao, a svoj

je život okrunio žrtvom svog mladog života. Svjestan da Bog želi da mlad umre, prihvaća tu

smrt i prikazuje Bogu sebe i svoj mladi život kao žrtvu za hrvatsku mladež.

Umro je u Zagrebu 10.svibnja 1928. godine u 32.godini života na glasu svetosti.

1958.godine započet je biskupijski postupak za njegovo proglašenje blaženim. 1977.godine

Page 6: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

6

njegovi posmrtni ostatci preneseni su u Baziliku Srca Isusova u Zagrebu u kojoj se redovito

pričešćivao.

Prilog 3

Page 7: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

7

Page 8: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

8

Prilog 4.

Page 9: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

9

Prilog 5.

Page 10: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

10

Prilog 6.

Page 11: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

11

1. Skupina

BLAŽENI IVAN MERZ

- Pročitajte tekst o bl. Ivanu Merzu.

- Dopunite radni list podatcima iz teksta.

- Odgovorite na pitanja.

- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati

Zovem se ___________________ ______________________. Rođen sam ______________

godine u _______________ ________________. Gimnaziju sam završio u

_________________. Nakon mature pohađao sam _________________ akademiju, a zatim

započeo studij ______________ u Beču. Nakon I. svjetskog rata nastavio sam studij

______________ u Parizu.Po završetku studija dolazim u Zagreb gdje sam postao profesor

________________________________________ na Nadbiskupijskoj

______________________________. Kao prvi laik studirao sam _________________ i

______________. Načinio sam i zavjet ___________ _______________. Svoje slobodno

vrijeme posvetio sam odgoju ______________ _____________________ u organizaciji

„_______________________ __________________ _________________“. Svirao sam

______________________ i __________________. Aktivno se bavim

sportom:_________________, ______________________, _________________...

Bio sam svjestan da ću _________________ mlad, prihvatio sam smrt i prikazao Bogu sebe

za ______________ za hrvatsku _______________.

Ivan je umro na glasu svetosti,______________________ u ____________________. Imao je

samo ____________ godine.

Pitanja:

1. Kada se rodio a kada umro van Merz?

2. Kome je posvetio svoj život?

3. Po čemu se isticao kao vjernik laik?

Odgovori na pitanja:

1.

Page 12: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

12

2. Skupina

MARICA STANKOVIĆ

Zadatci:

- Pročitajte tekst o Marici Stanković.

- Dopunite radni list podatcima iz teksta.

- Odgovorite na pitanja.

- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati.

Zovem se ________________ __________________. Rođena sam __________________

godine u Zagrebu. Školovala sam se kod sestara ___________________ i postala sam

_______________. Kao mlada djevojka isticala sam se __________________ i vjerskim

___________________ na raznim područjima. Na moje djelo veliki utjecaj imao je bl.

______________ _________________ kojega sam upoznala 1920.godine. Postala sam

predsjednica Velikog ______________ _________________, uređivala sam časopis

__________________________________. 1938.godine utemeljila sam _______________

___________________ _________________- prvi svjetovni institut. Brojnim člancima

potvrdila sam svoju ___________________ i ljubav prema _____________, mladima sam

darivala dio te ljubavi. Onima kojima Bog ništa nije značio u životu smetao je moj doprinos

Crkvi i vjeri, zato su me _______________ godine osudili zbog ______________

____________ na 5 godina zatvora.

Marica je umrla _______________________ u Zagrebu, pokopana je na ________________.

Pitanja:

1. Kada i gdje je rođena Marica Stanković?

2. Kada i gdje je umrla?

3. Po čemu se isticala, koje talente joj je Bog dao i kako ih je iskoristila?

Odgovori na pitanja:

1.

Page 13: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

13

3.SKUPINA

BRAČNI PAR GUERIN

Zadatci:

- Pročitajte tekst o bračnom paru Guerin.

- Dopunite radni list podatcima iz teksta.

- Odgovorite na pitanja.

- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati.

Mi smo roditelji sv. _____________ ______________, a zovemo se Luis- Martin i Marie-

Zelie GUERIN. Iako smo oboje osjećali _______________ poziv, Bog je s nama imao

drugačiji plan. Od Boga smo primili _____________ djece. Svih pet kćeri postale su

______________, a najpoznatija je sv. Terezija od ____________ ___________________.

Svaki radni dan započinjali smo ______________ ujutro u ________________. Nedjeljom

smo svi išli na _____________ ____________, a svako jutro i večer smo molili

____________ _________________ . Proizvodili smo čipku a prema radnicima smo bili

__________________. Mnoge ljude smo oduševljavali za ________________

_____________ i za posjećivanje ________________.

Naš život je ____________________ i znak da se i u _____________________ može živjeti

______________________ _____________________. Svi smo po _______________

pozvani na ________________________.

Pitanja:

1. Kako su se zvali roditelji sv. Male Terezije?

2. Zašto su proglašeni blaženima?

3. Na koji način su iskoristili talente koje im je Bog dao?

Odgovori na pitanja:

1.

Page 14: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

14

4. Skupina

MAJKA SVETICA

IVANKA BERETTA MOLLA

Zadatci:

- Pročitajte tekst o Ivanki Beretta Molla.

- Dopunite radni list podatcima iz teksta.

- Odgovorite na pitanja.

- Odgovore na pitanja zapisat ćete u jednu laticu na ploči. Odredite tko će pisati.

Zovem se _________________ Beretta Molla. Rođena sam u Italiji, _______________

godine. Iako sam u mladosti razmišljala o ____________________ zvanju, ipak sam na

koncu postala ________________. Dolazim iz brojne, pobožne obitelji. Bila sam

_______________ od trinaestero djece oca _______________ i majke _____________.

Obitelj je bila _____________, dva brata su postali _________________ a jedna sestra

_______________. Kao mala sam zavoljela ____________________, prvu pričest sam

primila prije navršene _____________ godine. Sa __________ godina sam donijela odluku da

ću se čuvati ______________ _____________ i radije tisuću puta umrijeti nego

________________ __________________. Voljela sam _____________,

_______________, ___________________, _________________. Kao studentica radila sam

sa ______________ i ________________ ljudima. Udala sam se i postala majka __________

djece. Dok sam se radovala rođenju četvrtog djeteta liječnici su mi otkrili __________ i

predložili uklanjanje. Nekoliko dana prije poroda rekla sam liječnicima: „Budete li trebali

odlučiti između mene i _________ birajte _________. Njega spasite!“ Glas o mojoj

____________ iz _______________ prema djetetu se brzo proširio.

Blaženom je proglašena __________________. Papa _________________________ ju je

proglasio svetom ________________ godine.

Pitanja:

1. Gdje i kada je rođena sveta Ivanka?

2. Po čemu se od malena isticala?

3. Zašto je proglašena svetom?

Odgovori na pitanja:

Page 15: DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT OPĆI PODATCI O ...vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/04/38.-Područje... · - ponoviti tko su vjernici laici i koja je njihova uloga

15