13
DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUĈNI SAT I. OPĆI PODACI O VJERONAUĈNOM SATU Škola: OŠ IVANA KOZARACA, ŢUPANJA Razred: 2. Trajanje vjeronauĉnog sata: 45 minuta Tip sata: obrada Vjerouĉiteljica: Jasna Pejić Nastavna cjelina: Izborne teme Nastavna tema: Naša zahvalnost Bogu i ljudima Nastavna jedinica: Naša zahvalnost Bogu i ljudima Kljuĉni pojmovi: otac, dijete CILJ: Naučiti da trebamo biti zahvalni Bogu što nas je stvorio i što nam je dao roditelje kojima trebamo isto tako biti zahvalni što nas uče i vode kroz ţivot. ISHODI UĈENJA: Obrazovni: naučiti što je zahvalnost i kako ju trebamo pokazivati prema Bogu i ljudima Funkcionalni: biti spremni poštivati Boga i ljude oko sebe i pokazivati im zahvalnost Odgojni: potaknuti učenike da poštuju svoje roditelje i starije, da budu zahvalni Bogu na daru ţivota Metodiĉki sustav: kombinirani stvaralački sa elementima interpretacijsko - analitičkog Oblici rada: frontalni, individualni, rad u parovima

DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUĈNI SAT I. OPĆI PODACI O …vjeroucitelji.djos.hr/wp-content/uploads/2015/03/53.-Naša-zahvalnost... · 9. Aktualizacija Nakon što smo prepisali sve

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

  • DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUĈNI SAT

    I. OPĆI PODACI O VJERONAUĈNOM SATU

    Škola: OŠ IVANA KOZARACA, ŢUPANJA

    Razred: 2.

    Trajanje vjeronauĉnog sata: 45 minuta

    Tip sata: obrada

    Vjerouĉiteljica: Jasna Pejić

    Nastavna cjelina: Izborne teme

    Nastavna tema: Naša zahvalnost Bogu i ljudima

    Nastavna jedinica: Naša zahvalnost Bogu i ljudima

    Kljuĉni pojmovi: otac, dijete

    CILJ: Naučiti da trebamo biti zahvalni Bogu što nas je stvorio i što nam je dao roditelje kojima

    trebamo isto tako biti zahvalni što nas uče i vode kroz ţivot.

    ISHODI UĈENJA:

    Obrazovni: naučiti što je zahvalnost i kako ju trebamo pokazivati prema Bogu i ljudima

    Funkcionalni: biti spremni poštivati Boga i ljude oko sebe i pokazivati im zahvalnost

    Odgojni: potaknuti učenike da poštuju svoje roditelje i starije, da budu zahvalni Bogu na daru

    ţivota

    Metodiĉki sustav: kombinirani – stvaralački sa elementima interpretacijsko - analitičkog

    Oblici rada: frontalni, individualni, rad u parovima

  • Aktivnosti uĉenika: slušanje, pisanje, razgovor, izrada plakata

    Nastavne metode: razgovor, usmeno i pismeno izraţavanje, čitanje, slušanje, rad na tekstu

    Nastavna sredstva i pomagala: ploča i kreda, biljeţnica i olovka, udţbenik iz vjeronauka za 2.

    razred osnovne škole, hamer papir, škare, ljepilo

    Suodnos: Hrvatski jezik, Likovna kultura, GraĊanski odgoj

    Izvori za pripremanje nastavnika: Biblija, udţbenik za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “ ,

    radna biljeţnica za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “

    Izvori za pripremanje uĉenika: udţbenik za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “ , radna

    biljeţnica za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “

    Plan ploĉe:

    PLAN PLOĈE

    NAŠA ZAHVALNOST BOGU I LJUDIMA

    ZAHVALNOST

    Možemo biti zahvalni Bogu tako da: se molimo, idemo na vjeronauk, idemo nedjeljom na

    sv. Misu.

    Možemo biti zahvalni roditeljima tako da: pomažemo, slušamo, volimo, poštujemo.

  • Pitanja/zadatci za provjeru ostvarenosti ishoda:

    - što je to zahvalnost?

    - na koji naĉin možemo biti zahvalni svojim roditeljima?

    - kako sve možemo zahvaljivati Bogu?

    II. GLOBALNA STRUKTURA SATA

    1. Meditativno – molitveni poĉetak

    2. Motivacija

    3. Najava teme

    4. Interpretativno ĉitanje teksta

    5. Emocionalno – intelektualna stanka

    6. Rad u parovima

    7. Iznošenje rezultata rada u parovima

    8. Sinteza

    9. Aktualizacija

    10. Molitveni završetak

  • ARTIKULACIJA METODIĈKE ( NASTAVNE ) JEDINICE

    1. Meditativno – molitveni poĉetak

    Ulazim u razred i pozdravljam uĉenika sa „ Hvaljen Isus i Marija “. Nakon što su se

    uĉenici pripremili za nastavu zapoĉinjemo sa molitvom „ Oĉe naš! “

    2. Motivacija

    Za motivaciju uĉenika uzimam igru kolo sreće. Na ploĉu stavljam deset praznih crtica i

    prozivam uĉenike da pogaĊaju slova. Svako pogoĊeno slovo upisujem na praznu crtu sve

    dok ne dobijemo konaĉno rješenje ZAHVALNOST! Nakon što smo dobili konaĉno rješenje

    postavljam uĉenicima nekoliko pitanja vezano uz današnju temu.

    - što bi za tebe bila zahvalnost?

    - kome sve možemo biti zahvalni i zašto?

    - kome trebamo biti najviše zahvalni?

    - kako mi možemo pokazati svoju zahvalnost Bogu i roditeljima?

    Pišem naslov na ploĉu a uĉenici ga prepisuju u svoje bilježnice.

    3. Najava teme

    Nakon što sam uĉenike kroz pitanja i odgovore uvela u današnju temu otvaramo udžbenik

    na stranicama 86., 87. i 88. i ĉitam im dio teksta o kojem nam Biblija govori o Tobiji. ( Tob

    1- 12 )

    Prilog br. 1 ( tekst iz udžbenika na stranicama 86., 87. I 88. )

  • 4. Interpretativno ĉitanje teksta

    5. Emocionalno – intelektualna stanka

    Nakon što smo proĉitali tekst napravimo kratku pauzu kako bi uĉenici malo razmislili o

    onome što su upravo ĉuli. Pitam ih da iznesu svoje dojmove u vezi proĉitanog teksta!

    6. Rad u parovima

    Uĉenike dijelim u parove. Svaki par ima za zadatak proĉitati još jednom tekst o Tobiji iz

    udžbenika na stranicama 87 i 88. Nakon što je svaki par proĉitao tekst otvaraju radnu

    bilježnicu na stranici 59, gdje se nalaze 4 slike o ovom dogaĊaju iz Biblije i ispod svake

    slike na crtice moraju napisati rijeĉi koje nedostaju i o kojima govori crtež.

    Vidi prilog br. 2

    7. Iznošenje rezultata rada u parovima

    Svaki par nakon što ga prozovem izaći pred ploĉu i proĉitati cijelom razredu što su trebali

    napraviti i kako su riješili zadatak iz radne bilježnice. I nakon što su iznijeli ono što su

    napisali postavljam im pitanje: Na ĉemu Tobija treba biti zahvalan Bogu?

    8. Sinteza

    Djeco nakon što smo vidjeli kako je to Bog i na koji naĉin pomogao Tobiji i kako je Tobija

    bio zahvalan Bogu što mu je posao anĊela ta ga ĉuva i štiti zajedno ćemo na ploĉu napisati

    kome sve to mi trebamo biti zahvalni i na koje naĉine možemo biti zahvalni prema

    roditeljima i prema Bogu.

  • 9. Aktualizacija

    Nakon što smo prepisali sve s ploĉe uĉenicima dijelim papiriće na kojima će napisati

    kratku molitvu zahvale. ( kome i na ĉemu su oni zahvalni u svom životu )

    Nakon 5 minuta što su napisali svoje molitve zahvale, svatko ĉita i donosi svoju molitvu i

    lijepi je na hamer papir koji je postavljen na ploĉi.

    Prilog 2

    MOLITVA ZAHVALNOSTI

    Na papir djeca lijepe svoje molitve zahvalnosti i taj hamer papir stavljamo na pano u

    uĉionici.

  • 10. Molitveni završetak

    Nakon što su djeca svoje molitve nalijepila na ploĉu zajedno molimo molitvu „ AnĊele

    ĉuvaru “ koje sam im prethodno na papirićima podijelila da nam se bude lakše pomoliti.

    Molitva anĊelu ĉuvaru

    AnĊele ĉuvaru mili

    svojom snagom me zakrili.

    Prema Božjem obećanju

    ĉuvaj mene noću, danju.

    Osobito pak me brani

    da mi dušu grijeh ne rani.

    A kad s ovog svijeta poĊem

    sretno da u nebo doĊem,

    da se ondje s Tobom mogu

    vijekom klanjat dragom Bogu.

    ( prilog br. 4 )

    Prilog br. 1

  • Prilog br. 2

  • Prilog br. 3

    MOLITVA ZAHVALNOSTI

    Na papir djeca lijepe svoje molitve zahvalnosti i taj hamer papir stavljamo na pano u

    uĉionici.

  • Prilog br. 4

    Molitva anĊelu ĉuvaru

    AnĊele ĉuvaru mili

    svojom snagom me zakrili.

    Prema Božjem obećanju

    ĉuvaj mene noću, danju.

    Osobito pak me brani

    da mi dušu grijeh ne rani.

    A kad s ovog svijeta poĊem

    sretno da u nebo doĊem,

    da se ondje s Tobom mogu

    vijekom klanjat dragom Bogu.