26
www.funtronic.eu LAUREACI KONKURSU FUNTRONIC Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu

Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

  • Upload
    lekhanh

  • View
    224

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

www.funtronic.eu

LAUREACI KONKURSU FUNTRONIC

Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem

Magicznego Dywanu

Page 2: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA

3Funtronic Sp. z o.o.

Zwierzęta egzotyczne„Z wizytą w Afryce”

NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE „KRAINA GUMISIÓW” W PRZASNYSZU

AGNIESZKA MARCINKOWSKA

SCENARIUSZ – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE „Z WIZYTĄ W AFRYCE”

WIEK

4LATA

Page 3: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

rozbudzenie zainteresowania zwierzętami egzotycznymi, rozwijanie percepcji słuchowej poprzez dobieranie rymów do słów

oraz dzielenie słów na sylaby i podawanie liczby sylab w wyrazie, rozwijanie wyobraźni, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej, rozwijanie sprawności ruchowej, udział w zabawie.

CELE OGÓLNE

rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta egzotyczne; podaje słowa, które rymują się z wybranymi nazwami zwierząt; dzieli na sylaby nazwy zwierząt, które wyrzuciło na kostce,

a także przelicza sylaby i podaje ich liczbę; rozwija wyobraźnię; ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową; czerpie radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy; zna zasady zabawy ruchowej, aktywnie w niej uczestniczy.

CELE SZCZEGÓŁOWE

słowne, oglądowe, czynne, interaktywne – podłoga interaktywna Magiczny Dywan.

METODY

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Wiersz Z. Bronikowskiej, pt.: "Gdzie był Krzyś", ilustracja Afryki; globus; paszport; bilety na samolot do Afryki (23); ilustracje: mał-pa, krokodyl, lew, słoń, hipopotam, zebry; wybrane gry i zabawy z pomocy dydaktycznej Magiczny Dywan, tj. „Bananowa Kraina”, „Skok w dal”, „Woda”, „Tropiciele Śladów”, „Wesołe minki”; kostka z ilustracjami wybranych zwierząt egzotycznych; emblematy „Małego znawcy zwierząt Afryki (22).

Uczeń:

4Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE „Z WIZYTĄ W AFRYCE”

Page 4: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

SCENARIUSZ – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE „Z WIZYTĄ W AFRYCE”

Przebieg zajęć

Wysłuchanie wiersza

Z. Bronikowskiej,

pt.: „Gdzie był Krzyś”

- wprowadzenie do zajęć,

omówienie treści wiersza.

Nauczycielka pokazuje ilu-strację przedstawiającą ten kontynent; dzieci podejmują próby odnalezienia Afryki na globusie,

Nauczycielka pokazuje pasz-port i wyjaśnia, do czego jest potrzebny,

„Kasa biletowa” – zabawa – dzieci kupują bilet na samolot do Afryki,

„Lot samolotem” – zabawa ruchowa. Dzieci wykonują ruchy imitu-jące podróż samolotem:

• wsiadają do samolotu – pod-noszą najpierw prawą, potem lewą nogę i siadają w kręgu;

• zapinają pasy – krzyżują ręce na ramionach;

• włączają silnik samolotu – raz prawą, raz lewą rękę wyciągają przed siebie i cofają;

• obserwują chmury za oknem – przykładają ręce do oczu tworząc lornetkę, patrzą naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo;

• lecą – rozkładają ręce na boki i poruszają się swobodnie po sali.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

- Gdzie byłeś Krzysiu?- Daleko….W Afryce, nad rzeką Nilem!A dwa kroki przede mnąkąpały się dwa krokodyle!Były takie olbrzymie,paszcze miały szerokiejak bramy.Nie wierzysz? No to proszę,Możesz zapytać mamy!A potem hipopotampo szyję wylazł z błota,aż śmiały się goryle.Słonie biegały jak konie!Były zebry, żyrafy, szakale!A ja –Nie bałem się wcale.Siedziałem obok mamyi patrzyłem… patrzyłem….

Małpy jadły figi i daktyle,Nosorożec bawił się w strumie-niu,a tygrysy leżały pod palmą.I lwa widziałem,A jakże!I chociaż było ciemno,nie bałem go się także.Ale zabłysło światłoi ludzie zaczęli uciekać!Ja chciałem jeszcze zostać,chciałem jeszcze poczekać,ale mama…..– O czym ty mówisz Krzysiu?To ci się chyba śniło.Skądże?Naprawdę to widziałem!To wszystko w kinie było.

5Funtronic Sp. z o.o.

„Podróż do Afryki”

1

2

Page 5: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

CZĘŚĆ GŁÓWNA „ Krótki spacer po dżungli” zabawa pantomimiczna do opowiadania nauczycielki oraz wyko-rzystanie wybranych zabaw i gier Magicznego Dywanu.

Nauczyciel:Dotarliśmy do Afryki. Czas ruszać w drogę, przedzieramy się przez dżunglę - ruchy rękoma na boki. Musimy być bardzo cicho by nie spłoszyć zwierząt, a także by nie usłyszał nas drapieżnik - idziemy na palcach. Kogoś słyszę…O! Jaka miła małpka - pokazanie ilustracji. Dzieci naśladują ruchy nauczycielki: drapią się po głowie, plecach; skaczą na jednej nodze, obunóż. Dość zabawy – małpka jest bardzo głodna, musimy jej pomóc w zrywaniu bananów z drzewa. Wykorzystanie podłogi interaktywnej.

• Gra „Bananowa Kraina” 7 dzieci Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć-Dzieci wykonują skok do przodu. Wykorzystanie podłogi interaktywnej.

• Gra „Skok w dal” cała grupa Po drugiej stronie rzeki czekają na nas 3 tratwy. Podział dzieci na trzy grupy, każda z grup siada do tratwy – dzieci naśladują machanie wiosłami, z prawej, lewej strony. Wykorzystanie podłogi interaktywnej.

• Zabawa „Woda” Podłoga interaktywna jest „tratwą”Uwaga! Krokodyl – pokazanie ilustracji. Wysiadamy z tratw i idzie-my na ląd po wodzie – wysokie unoszenia kolan. Następnie idziemy po gorącym piasku – lekkie podskoki po podłodze. Wykorzystanie podłogi interaktywnej.Jesteśmy na sawannie. Rozglądamy się na boki, widzimy jakieś ślady Wykorzystanie podłogi interaktywnej.

• Zabawa „Tropiciele śladów” 7 dzieci Ślady prowadzą do lwa – pokazanie ilustracji, który odpoczywa w cieniu pod drzewem. Jesteśmy przerażeni, jednak nie rzucamy się do ucieczki – wolnym krokiem idziemy dalej (marsz dzieci). Po drodze spotykamy smutnego słonia – pokazanie ilustracji, który nie może znaleźć drogi do rzeki. Wykorzystanie podłogi interaktywnej.

SCENARIUSZ – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE „Z WIZYTĄ W AFRYCE”

6Funtronic Sp. z o.o.

Page 6: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

• Gra „Wesołe minki” 8 dzieci Razem ze słoniem docieramy nad rzekę. Tam widzimy kąpiącego się w niej hipopotama, a w oddali spacerują zebry – pokazanie ilustracji. Jesteśmy zmęczeni poszukiwaniami, musimy odpocząć – dzieci siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym.

2. „Sylabowe zabawy” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem kostki.Na każdej ze ścian kostki widnieje ilustracja, przedstawiająca poznane zwierzę z Afryki. Zadaniem dzieci jest wykonanie rzutu i podzielenie na sylaby nazwy wyrzuconego zwierzęcia. Następnie trzeba podać liczbę sylab w wyrazie.

3. „Zwierzęce rymy” – zabawa dydaktyczna.Dzieci podają słowa rymujące się z wybranymi zwierzętami Afryki, np.: małpa – lampa, lew – zlew, słoń – koń.

Powrót do przedszkola. Zabawa ruchowa - dzieci wykonują ruchy imitujące podróż samolotem:• wsiadają do samolotu - podnoszą najpierw prawą, potem lewą nogę i siadają w kręgu; • zapinają pasy - krzyżują ręce na ramionach, • włączają silnik samolotu - raz prawą, raz lewą rękę wyciągają

przed siebie i cofają; • obserwują chmury za oknem - przykładają ręce do oczu tworząc

lornetkę, patrzą naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo; • lecą - rozkładają ręce na boki i poruszają się swobodnie po sali.

Rozdanie emblematów „Małego znawcy zwierząt Afryki”.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

ZAKOŃCZENIE

„Lot samolotem”

1

„Nagroda”

2

SCENARIUSZ – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE „Z WIZYTĄ W AFRYCE”

7Funtronic Sp. z o.o.

Page 7: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA

Zabawa z Kubusiem Puchatkiem

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W PANIÓWKACH

KATARZYNA SZCZEPANIAK

WIEK

3-5LAT

8Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – ZABAWA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

Page 8: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

kształtowanie zdolności motorycznych.CEL GŁÓWNY

ma poczucie sprawstwa, odczuwa satysfakcję z wykonanego zadania, rozwija zmysł dotyku, doskonali zręczność, usprawnia równowagę, rozwija szybkość reakcji, usprawnia koncentrację, doskonali spostrzeganie wzrokowe, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, doskonali umiejętność, rozwija wytrwałość, rozwija umiejętność skoku obunóż i jednonóż, współpracuje w grupie zadaniowej.

CELE SZCZEGÓŁOWE

METODY

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Uczeń:

zabawowa, zadaniowa.

indywidualna, grupowa.

gry Magiczny Dywan: jesień w parku, minkowa plansza, „Miś szuka miodu”, „Ślady na śniegu”, „Pękające balonki”, „Woda”, piłka senso-ryczna, fakturowe stopy, drabinka mostek, dyski z fakturami, płyta CD z muzyką relaksacyjną;

9Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – ZABAWA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

Page 9: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Nauczyciel recytuje wierszyk własnego autorstwa „Pewny miś”. Dzieci ilustrują go ruchem np. chodzą po dywanie odgarniając list-ki nogami, turlają się, pokonują tor przeszkód ułożony na brzegach dywanu z fakturowych stóp, odgarniają listki nogami, przechodzą przez drabinkę – mostek, odgarniają listki rączkami biegną pomię-dzy sensorycznymi stopami, skaczą, wykonują przysiad i uderzają paluszkami stóp o sensoryczne stopy.

Pewny miś bardzo smutny chodzi dziś W brzuszku burczy mu straszliwieNie chce przestać choć na chwilę.Chodzi, woła - Miodku dajcie!Pobiegł w las miodku szukaćAż tu nagle zawierucha. Kiedy wdrapał się na drzewo, łapką trącił to co jego Pszczoły misia okrążyły i już prawie użądliły Misio z drzewa bęc na ziemi i ucieka hen przed siebie .

Zabawa ruchowa

– odczaruj minkę

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1

CZĘŚĆ GŁÓWNA

W jakim humorze był miś? Dlaczego?

Zaproszenie dzieci do zabawy polegającej na odczarowaniu smutnej minki poprzez wypełnienie planszy wesołymi minkami. Odczarowa-nie polega na klepnięciu smutnej minki. Trzeba się jednak spieszyć – wesołe minki szybko się nudzą i uciekają.

Kto chciałby pomóc misiowi w szukaniu miodku?

Przebieg zajęć

10Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – ZABAWA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

Page 10: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

11Funtronic Sp. z o.o.

Ćwiczenia równoważne

3 Dzieci zamieniają się w niedźwiadki i tropią zwierzątka po ich śla-dach, jakie zostawiają na planszy.

Zgadują kogo tropią.

Przebijanie baloników

– podział na grupy

4Tropy zaprowadziły misia, aż do jego domku. Kiedy otworzył drzwi zo-baczył mnóstwo balonów. Oj! Zawołał, jak ja teraz zaniosę moje słoiczki z miodkiem do spiżarni?

Dzieci podają propozycję pomocy misiowi. Następnie przystępują do ćwiczenia. Zabawa polega na przebijaniu latających baloników. Aby przebić balonik dziecko skacze na niego obunóż. W tym zadaniu uczniowie podzieleni są na grupy. Wygrywa ta grupa, która przebije najwięcej baloników w określonym czasie.

SCEN SCENARIUSZ – ZABAWA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

Woda

– ćwiczenia relaksacyjne

5Miś po ciężkim dniu postanowił się odprężyć w wodzie.

Dzieci przeprawiają się przez kładkę na wodzie. Wykorzystanie w tym celu dysków z fakturami. Następnie kładą się na brzuchu na du-żych piłkach sensorycznych i kołyszą słuchając muzyki relaksacyjnej „odgłosy natury”.

Podsumowanie i ocena zajęć.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

ZAKOŃCZENIE

Skoki jednonóż

2 Uczestnicy muszą odnaleźć jak największą ilość garnuszków z mio-dem, omijając fruwające pszczoły, które również mają ochotę na miód. Aby zaznaczyć garnuszek dziecko wskazuje na niego.

Wspaniale! Pomogliście misiowi zebrać duże zapasy miodu. Kiedy miś wracał do swojego domku z garnuszkami. Kiedy miś wracał do swojego domku z garnuszkami, zauważył dziwne ślady na śniegu. Bardzo chciał się dowiedzieć, czy te ślady należą do jego przyjaciół. Postanowił tropić osobników.

Page 11: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA

„Kto zostawia takie ślady?”

SZKOŁA PODSTAWOWA W CZELINIEANNA KOTYŃSKA

WIEK

4-5LAT

12Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – KTO ZOSTAWIA TAKIE ŚLADY?

Page 12: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

dzieci poznają tropy zwierząt (zając, wróbel, sarna, niedźwiedź).CEL GŁÓWNY

pogłębianie wiedzy na temat zwierząt leśnych, poznanie pojęcia „trop”, kształtowanie umiejętności rozpoznawania tropów zwierząt, wdrażanie do uważnego słuchania i wyciągania wniosków

na podstawie opowiadania M. Kownackiej, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

podczas zabawy na Magicznym Dywanie, wzbudzanie radosnej atmosfery podczas wspólnych zabaw.

CELE SZCZEGÓŁOWE

METODY

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Uczeń:

rozmowa kierowana, metody aktywizujące - „Burza mózgów”, zabawy edukacyjne dostępne na Magicznym Dywanie

„Tropiciele śladów”, prezentacja, działanie dzieci.

indywidualna, grupowa.

taca z mąką, opowiadanie M. Kownackiej „Zapisane na śniegu”, karty z rysunkami zwierząt i ich tropów, gra „Tropiciele śladów” na Magicznym Dywanie, emblematy zwierząt, kartoniki z buziami (wesoła i smutna dla każdego dziecka).

13Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – KTO ZOSTAWIA TAKIE ŚLADY?

Page 13: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Zabawa z „Powitanką” – nauczyciel śpiewa, dzieci odpowiadają na-śladując odgłosy zwierząt.

„Przywitajmy się jak kotki…”

Zagadka Jak nazywa się ślad, jaki zwierzątko zostawia na śniegu? Spróbujmy wspólnie odpowiedzieć na tą zagadkę.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

CZĘŚĆ GŁÓWNA Aktywna działalność dzieci: na tacy mamy mąkę. Na wygładzonej nawierzchni dzieci odciskają różne ślady (swoje dłonie, palce, pojaz-dy, ślady zabawkowych zwierząt itp.).

Rozmowa o tym, co dzieci zaobserwowały podczas zabawy.

„Burza mózgów” – jak mogą nazywać się takie ślady – odciski, śla-dy, dołki, znaki itp.

Prezentacja zdjęć tropów różnych zwierząt leśnych

1

Przebieg zajęć

14Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – KTO ZOSTAWIA TAKIE ŚLADY?

Page 14: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Świeży śnieg to dla leśnika ważne wydarzenie. Nazywa go ponową i nigdy nie zaniedba wyjść na ponowę do swojego lasu. Może wtedy policzyć, ile ma w łowisku saren, dzików, jeleni, może sprawdzić, skąd chodzą lisy na polowania, znaleźć dziuplę kuny, przekonać się, czy bez-pańskie psy grasują w jego okolicy.

To wszystko wyczyta z tropów zwierząt, wszystko znajdzie zapisane na śniegu.

Po leśnej ścieżce jeszcze nikt tego dnia nie szedł. Śnieg leży gładki, bez skazy. Tylko po środku widać krótki łańcuszek jakiegoś tropu. Biegnie około dwóch metrów i urywa się. Tu usiadł ptak. Trzy silne palce zakoń-czone wyraźnym, tępym pazurem odbite są dokładnie. Bażant.

Tu usiadł, przeszedł ten kawałek i odleciał. Kto choć raz widział bażanta, może przymknąć oczy i od razu wyobrazi sobie jego pyszną złotordzawą pierś, strojny ogon i łeb, połyskujący ciemną zielenią.

Tropy na śniegu przypominają, co się kiedyś widziało i uczą wyobraźni.Małe pólko pod lasem poznaczone jest zajęczymi śladami. Biegną one tam i z powrotem, w różne strony. Leśnik taki trop nazywa rakietką. Dwie mniej-sze łapy, czyli skoki, odbite w tyle – dwie większe, trochę rozsunięte na boki – w przodzie. Zając posuwa się susami, wyrzucając tylne nogi do przodu.Wygląda na to, że na moje pole wybiegło kilka zajęcy. Nieprawda! Te wszystkie ślady zostawił jeden zając. Sprawdziłem to na tropie wyjściowym z lasu.Jeśli jednak lis, sarna, dzik czy jeleń znaczą łańcuch tropów prosty, zmierzający w jakimś wybranym kierunku, to tropy zajęcze są kapryśne, kręte i nigdy nie można być pewnym, w którym kierunku zając zmierzał.Nie warto za nim chodzić – nie dojdzie się do niego...

...Na zamarzniętą powierzchnię starego śniegu nasypało świeżego pu-chu.Pod rozłożystą olchą ta delikatna ponowa poznaczona jest wypukłymi, krętymi liniami. Kto to zrobił?Linie zaczynają się przy pniu drzewa, obiegają go nie dalej jak sięga ko-rona i koło pnia się kończy. Dotykam palcem wypukłości i kawałek jej za-pada się. A więc ta wypukłość to korona korytarzyka. Domyślam się, że zrobiły go myszy. Mają norki wśród korzeni olchy, gdy poczuły głód, po pniu drzewa wyszły na zmarzniętą powierzchnię, gdyż pamiętały, że na niej leżą czarne nasionka wysypane z olchowych szyszek. A tymczasem wszystko pokrył świeży śnieg.

15Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – KTO ZOSTAWIA TAKIE ŚLADY?

Zapoznanie dzieci

z fragmentem opowiadania

M. Kownackiej

„Zapisane na śniegu”

2

Page 15: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Zabawa ruchowa

„Tropiciele śladów”

z wykorzystaniem

Magicznego Dywanu

4 Dzieci chodzą po tropach i dowiadują się, jakie zwierzę zostawia określony ślad (zając, wróbel, niedźwiedź). Muszą chodzić szybko i sprawnie, żeby ślady nie zniknęły i żeby mogły dojść do celu.

Po poprawnym przejściu dziecko wyszukuje z rozsypanki obrazko-wej rysunek zwierzęcia, do którego dotarło po śladach.

W ten sposób powstają trzy grupy, które będą miały za zadanie zna-lezienie na kartkach tropów swoich zwierząt i narysowanie linii po ich tropach.

Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz?”Nauczyciel czyta zdania. Dzieci mają za zadanie podnieść kartonik z uśmiechniętą buzią, jeżeli zdanie jest prawdziwe bądź ze smutną buzią jeśli zdanie jest fałszywe.

• Niedźwiedź to zwierzę leśne.• Zajączki lubią miodek.• Wróble mają długie czerwone dzioby.• Ślady zwierząt na śniegu to tropy.• Sarny mają duże rogi na głowie.• Dziki poruszają się na czterech łapach.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

PODSUMOWANIE

Rozmowa kierowana

dotycząca treści

opowiadania

3 • Co zaobserwował w lesie gajowy?• Jakie zwierzęta odwiedziły las?• Jak nazywają się ślady zwierząt?• Jakie znacie zwierzęta leśne?• Czy każde zwierzę pozostawia taki sam ślad?

Wytłumaczenie, że zwierzęta zostawiają ślady na śniegu lub piasku czy błocie. Wytłumaczenie pojęcia „tropy”.

Tropy – to odciski kończyn (nóg, łap) pozostawione na podłożu.

16Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – KTO ZOSTAWIA TAKIE ŚLADY?

Page 16: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

17Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – GRZYBOBRANIE. PRZELICZANIE GRZYBÓW TO DLA PRZEDSZKOLAKA NIE TRUDNA SPRAWA.

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA

Grzybobranie.Przeliczanie grzybów

to dla przedszkolaka nie trudna sprawa.

NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE BAJKA W KALISZU

RENATA SCHROTER

WIEK

4LATA

Page 17: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

rozwijanie samodzielnego myślenia, kształtowanie umiejętności współpracy, rozwijanie umiejętności słuchania i koncentracji uwagi.

CELE OGÓLNE

słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je; potrafi liczyć do czterech i więcej indywidualnie i z innymi dziećmi; potrafi rozróżniać wielkości; posługuje się słowami: największy, średni, najmniejszy; reaguje na sygnał w zabawie; potrafi odpowiedzieć na pytania związane z tematem zajęć; dzieli się spostrzeżeniami na temat lasu; potrafi wymienić zwierzęta zamieszkujące lasy i niektóre grzyby.

CELE SZCZEGÓŁOWE

oglądowa: obserwacja, pokaz; czynna: aktywność własna, zadania stawiane do wykonania;

METODY

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

zbiorowa, grupowa, indywidualna.

tekst opowieści ruchowej; sylwety grzybów w trzech rozmiarach; grzybki do rozmieszczenia w sali (około 25 w trzech rozmiarach

zgodnych z rozmiarami sylwet); trzy koszyki wiklinowe; tamburyno; gry dostępne na Magiczny Dywan - grzybobranie, wesołe minki;

18Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – GRZYBOBRANIE. PRZELICZANIE GRZYBÓW TO DLA PRZEDSZKOLAKA NIE TRUDNA SPRAWA.

Page 18: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

19Funtronic Sp. z o.o.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

Dzieci siedzą na dywanie, a nauczycielka rozmawia z nimi na temat wy-glądu lasu. Dzieci wypowiadają się na temat tego, jakie zwierzęta można spotkać w lesie, jakie rośliny i grzyby. Dzieci wymieniają się spostrzeże-niami dotyczącymi ich osobistych obserwacji z wycieczek do lasu.Nauczycielka wiesza na tablicy sylwety trzech grzybów różnej wiel-kości. Grzyby ułożone są losowo. Zadaniem dzieci jest nazwanie po-wieszonych sylwet oraz wskazanie różnic i podobieństw.

Nauczycielka zadaje pytania:• Czym różnią się grzyby? • Który grzyb jest największy? • Który z nich jest najmniejszy?• Który jest średniej wielkości?

Następnie zadaje pytania dotyczące podobieństw: • Jakie elementy grzybów są takie same? • Czy kolory są podobne?

Dzieci przeliczają grzyby oraz na prośbę nauczycielki układają je kolejno:• od najmniejszego do największego – wspólnie sprawdzają po-

prawność wykonania polecenia

Rozmowa

1

Nauczycielka wita się z dziećmi opowieścią ruchową. Dzieci wyko-nują ruchy zgodne z poleceniami nauczycielki.Wyobraź sobie, że jesteś w lesie, liście na drzewach szumią (dzieci unoszą do góry ręce i naśladują poruszające się gałęzie drzew), nie-które ptaki przelatują z drzewa na drzewo (dzieci podskakują obunóż). Kilka małych wiewiórek wspina się na konary i obserwuje okolicę (na-śladują wspinaczkę rękami i nogami na przemian, obserwują stając na palcach stóp). W lesie zaczyna kropić deszczyk (dzieci stukają palusz-kami o dywan), zwierzęta uciekają do swoich mieszkań (chowają się w wyznaczonym miejscu). Deszcz na chwilę ustaje i zwierzęta mogą wrócić do swoich zajęć (dzieci siadają na dywanie). Zza drzewa wy-łania się potężny niedźwiedź, więc zwierzęta uciekają znów do swo-ich dziupli lub wspinają się na drzewa (dzieci naśladują wspinanie). Wszystkim udało się uciec przed niebezpieczeństwem.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

SCENARIUSZ – GRZYBOBRANIE. PRZELICZANIE GRZYBÓW TO DLA PRZEDSZKOLAKA NIE TRUDNA SPRAWA

Przebieg zajęć

Page 19: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Porządkowanie grzybów

W różnych miejscach w sali rozmieszczone są grzyby w trzech roz-miarach – jest ich tyle samo, co dzieci. Przedszkolaki mają za zada-nie wybrać się na grzybobranie i uzbierać każdy po jednym grzybku. Następnie dopasowują grzyby do odpowiedniego koszyka oznaczo-nego sylwetą grzyba. Nauczycielka obserwuje czy dzieci odkładają grzyby do odpowiedniego koszyka.

• od największego do najmniejszego – wspólnie sprawdzają po-prawność wykonania polecenia

Nauczycielka włącza na Magicznym Dywanie grę Grzybobranie.Dzieli dzieci na trzy grupy. Ich zadaniem jest zbieranie na leśnej ścieżce grzybków (wystarczy tupnąć na nie nogą). Zwraca dzieciom uwagę, że muszą uważać na jeże, które też mają na nie ochotę.

Dzieci przystępują do wspólnego przeliczania grzybów. Ta grupa, która zebrała najwięcej grzybów wygrywa.

Dalsza zabawa w Grzybobranie odbywa się przy dźwiękach tambu-ryna. Przedszkolaki poruszają się w rytmie zbierając grzyby. Gdy tamburyno przestaje grać, chowają się przed deszczem po przeciw-nych stronach Magicznego Dywanu.

Zabawa

matematyczna

2

Gra grzybobranie

3

Nauczycielka włącza na Magicznym Dywanie grę Wesołe minki: • dzieci, które wybrały wesołą minkę – zajęcia się podobały, • dzieci, które wybrały smutną minkę – chciałyby robić coś innego.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

OCENA ZAJĘĆ

20Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – GRZYBOBRANIE. PRZELICZANIE GRZYBÓW TO DLA PRZEDSZKOLAKA NIE TRUDNA SPRAWA.

Page 20: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA

Jesienny dywan

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE „POD DĘBEM” W KAROLEWIE

MARTA BORSUKKAROLINA SZPERLIK

21Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – JESIENNY DYWAN

WIEK

4LATA

Page 21: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

rozbudzanie zainteresowań jesienną przyrodą, klasyfikowanie obiektów ze względu na jedną cechę, słuchanie muzyki, rozpoznawanie jej nastroju, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

CELE OGÓLNE

rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk charakterystycznych dla jesieni,

zapoznanie z kształtem i barwą jesiennych liści, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej

- wskazanie liści tego samego kształtu, rozwijanie wyobraźni ruchowej i orientacji w przestrzeni, grupowanie obiektów ze względu na jedną cechę, uwrażliwianie na różne elementy muzyki

- taniec według własnej pomysłowości, rozpoznawanie i nazywanie kolorów.

CELE SZCZEGÓŁOWE

czynne (samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku), oglądowa (obserwacja i pokaz naturalnych eksponatów

oraz ilustracji), słowna (rozmowa, instrukcje).

METODY

FORMY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

przewidywana liczba dzieci: 20, zbiorowa, indywidualna.

tablica interaktywna; program „Przedszkolak na start”; Magiczny dywan; jesienne liście (naturalne lub wycięte z papieru) dębu, klonu,

kasztanowca, jarzębiny; miotła; utwór Vivaldi „Jesień”.

22Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – JESIENNY DYWAN

Page 22: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Nauczycielka wita dzieci w przebraniu jesieni, przestawia się oraz opowiada skąd przybyła. Wyjaśnia, że wiatr porwał z jej koszyczka jesienne listeczki, prosi dzieci. Następnie prosi dzieci by pomogły jej odnaleźć zaginione jesienne skarby.

Dzieci odnajdują ukryte w sali liście oraz układają je na dywanie. Nauczyciel nazywa gatunki drzew, od których pochodzą. Następnie zachęca dzieci, by posegregowały jesienne skarby ze względu na kształt.

Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku listek jesienny, który do ogon-ka przewiązany ma sznurek. Przy akompaniamencie utworu Vival-di’ego „Jesień” dzieci dowolnie poruszają się z rekwizytem po sali.

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym wokół Magicznego Dywanu, na którym wyświetlona jest aplikacja z jesiennymi liśćmi. Przed-szkolaki przyglądają się im. Nauczyciel zachęca dzieci do opisania tego, co widzą.

• Jakiego koloru są liście?• Czy wszystkie liście są takie same?• Czym różnią się poszczególne liście od siebie?

Następnie nauczyciel prezentuje kolejno naturalne lub wycięte z papieru liście dębu, klonu, kasztanowca, jarzębiny. Zadaniem dzie-ci jest ich odszukanie na Magicznym Dywanie i wskazanie ich za pomocą wskaźnika.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Powitanie Pani Jesień

2 Liście, listeczki

1

3 Psotny wietrzyk

4 Jesienny dywan

23Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – JESIENNY DYWAN

Przebieg zajęć

Page 23: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Na Magicznym Dywanie uruchamiamy grę pianino. Nauczyciel prosi dzieci, aby wskazały na pianinie te klawisze, które są w charaktery-stycznych kolorach jesienni. Przedszkolaki przez tupnięcie na odpo-wiedni klawisz sprawdzają, jaki wydaje on dźwięk. Następnie nauczy-ciel wybiera małą orkiestrę składającą się z czworga dzieci. Każdy z małych muzyków wybiera sobie klawisz w jesiennym kolorze i sta-je obok niego. Nauczyciel zamienia się w dyrygenta, który pokazuje plansze (liście) w kolorach klawiszy, które wybrały dzieci.

Kiedy wychowawca pokazuje plansze, np. z kolorem pomarańczo-wym, dziecko stojące obok tego koloru tupie na swój klawisz wydo-bywając dźwięk, kiedy prezentuje plansze czerwoną, reaguje dziec-ko stojące obok czerwonego klawisza, gdy wskazuje plansze żółtą gra muzyk stojący przy żółtym klawiszu itd. Zabawę powtarzamy do momentu, kiedy wszystkie dzieci zagrają swój koncert.

Psotny wiatr rozdmuchał wszystkie jesienne liście. Trzeba je po-sprzątać. Przedszkolaki otrzymują miotłę i za jej pomocą starają się jak najlepiej pozamiatać Magiczny Dywan.

2 Zabawa

jesienne melodie

Podsumowanie i ocena zajęć.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

ZAKOŃCZENIE

CZĘŚĆ GŁÓWNA

1 Zabawa

jesienne porządki

24Funtronic Sp. z o.o.

SCENARIUSZ – JESIENNY DYWAN

Page 24: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

ZABAWY

25Funtronic Sp. z o.o.

Can you smile?

Wybrana para dzieci skacze po dywanie, odczarowując smutne i rozgniewane buźki.

Nauczycielka wydaje polecenia uczniom.

I like when you are smiling!Can you smile for me again?So, let’s play a game on The Magic Carpet.Please pair up!Jump on every sad or angry face to win.

Magiczny Dywan: Gra Minkowa Plansza

Czwórka dzieci siada przy każdym boku dywanu i na czworakach odczarowują swoim uśmiechem smutne i rozgniewane buźki.

Nauczycielka wydaje polecenia uczniom.

Stay on your hands and knees, please.Smile to every sad and angry face you can see, to make it happy as you are!

Magiczny Dywan: Gra Wesołe Minki

Gry logopedyczne i rozwijające spostrzegawczość

Wspólne śpiewanie piosenki z pokazywaniem:

„Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek,jedna nóżka, druga nóżka a tu jest mój zadek,lubię miodek, kocham miodek, podkradam go pszczółkom,jedną łapką, drugą łapką, albo spijam rurką.”

Zajęcia logopedyczne z użyciem miodu:• dzieci oblizują swoje usta i podniebienie z miodu,• naśladowanie odgłosów mlaskania, mruczenia.

Dzieci łapią jak największą ilości garnuszków z miodem uważając na pszczoły.

Magiczny Dywan: Miś szuka miodu

Dzieci recytują wspólnie wierszyk z pokazywaniem :

„W lesie grzyby sobie rosły, nagle wszystkie się podniosły,zobaczyły zająca, wszystkie się schowały, tylko nie ten mały,przyszedł zając ugryzł go, wszystkie grzyby mówią sio!!!”

Dzieci zbierają grzyby, uważając aby nie nadepnąć jeża.

Magiczny Dywan: Grzybobranie1 2

1 2

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA: KINGA LUDOROWSKA KLIMATYCZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR. 2 IM. JERZEGO MICHEJDY W USTRONIU

ZAJĘCIA OPRACOWAŁA: KATARZYNA BYCZYK / ŻŁOBEK MIEJSKI W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

Page 25: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

ZAJĘCIA OPRACOWAŁAPUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W WIELUNIU

ANETA JASKUŁAMAGDALENA WABNIC-STARUCH

1 Powitanie w rytm melodii, naśladowanie ruchów nauczyciela:„Wszyscy są, witam Was,Zapraszamy już czas,Jestem ja, jesteś Ty,Raz, dwa, trzy”

2 Dzieci dobierają się w pary. Witają się delikat-nie dotykając kolejnych części ciała, które wymienia nauczyciel.

3 Zabawa –„Lustro”. Dziecko naśladuje ruchy partnera.

4 Przenosimy się w zaczarowany świat zabaw poprzez magiczne zaklęcie:„Czary mary, czary mary,Niech popłyną z góry czary”.Uruchomienie projektora.

5 Wykonywanie poleceń prowadzącego – apli-kacja „Pękające baloniki”:• przebijanie lecących baloników poprzez

tupnięcie prawą nogą, a później lewą ręką,• przebijanie lecących baloników poprzez

tupnięcie lewą nogą, a później prawą ręką.

6 Rzuty piłką – aplikacja „Pękające baloniki”: Celowanie piłką w balonik.

7 Zgarnianie liści według instrukcji prowadzą-cego – aplikacja „Liście”:• zagarniaj prawą ręką,• zagarniaj lewą ręką,• rozgarniamy liście nogami na przemian

lewą i prawą nogą.

8 Ruchy naprzemienne nóg – aplikacja „Grzy-bobranie”. Skakanie na pojawiające się grzy-by raz prawą, raz lewą nogą.

9 Turlanie po materacu w określonym kierunku góra – dół: aplikacja „Woda”:• turlanie partnera do przodu i do tyłu,• samodzielne turlanie w różnych kierunkach.

10 Jazda na deskorolce w określonym kierunku góra – dół: odpychanie się rękoma – aplika-cja „Spadające jajka”.

11 Chodzenie wzdłuż wyznaczonej linii stopa za stopą – aplikacja „Tropiciele śladów”.

10 Ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej do muzyki relaksacyjnej.

10 Pożegnanie – uścisk naprzemienny dłoni, uścisk lewych dłoni, a później prawych.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

Podróż w świat zabaw na Magicznym Dywanie

ZABAWY

26Funtronic Sp. z o.o.

Page 26: Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem Magicznego Dywanu · Ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem ... każda z grup siada do tratwy ... Świeży śnieg to dla leśnika ważne

Funtronic sp. z o.o. Kwidzyńska 1a, 04-695 Warszawa Telefon stacjonarny: 22 610 02 30 | E-mail: [email protected]

www.funtronic.eu