Download docx - Rph Kh Litar Siri Selari

Transcript
Page 1: Rph Kh Litar Siri Selari

FORMAT RANCANGAN MENGAJAR HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tarikh 31 Mac 2011

Hari : Khamis

Masa : 9.00 – 10.oo pagi

Kelas : 4 Bestari

Bilangan murid : 30 orang

Topik : Elektrik dan Elektronik

Subtopik : a) Penghasilan projek elektrik

Membezakan litar siri dan litar selari

Pengetahuan sedia ada : a) Murid-murid sudah mengetahui mengenai litar siri dan litar selari

Objektif Pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid-murid dapat :

a) mengenali litar siri dan litar selari

b) dapat membezakan perbesaan antara litar

c) dapat menyambung litar

Kemahiran Generik / Bernilai Tambah : Kemahiran Mendengar, Kemahiran Berfikir dan Kemahiran Mentaksir dan Menilai

Pengurusan Grafik : persembahan video dan pover point

Teori Kecerdasan : Kecerdasan Visual

Bahan Bantu Mengajar : Video, Persembahan power point dan Aktiviti kerja

Nilai murni : Bekerjasama, Bertolak ansur, Berhemah tinggi, kekemasan

Page 2: Rph Kh Litar Siri Selari

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

LANGKAH

/ MASA

ISI KANDUNGAN

PEMBELAJARANAKTIVITI P&P CATATAN

Set

Induksi

( 5 minit )

Kemahiran

Pemudahcaraa

n

Penyoala

n

1. Guru bertanya murid-

murid tentang tajuk yang

lepas

2. Soalan yang ditanya :

I. Apakah kegunaan

litar dalam

kehidupan kita

seharian?

II. Di manakah litar

ini biasa

digunakan?

Langkah 1

( 15 minit )

Persembahan

power point dan

video tentang

litar siri dan litar

selari

1. Guru menayangkan

video tersebut dan

menerangkan mengenai:

I. Konsep litar

II. Bagaimana litar

berfungsi

2. Guru menayangkan

persembahan power

point tersebut.

Kemudian, menyoal

murid:

I. Ciri-ciri litar

II. Perbezaan antara

litar siri dan litar

selari

ABM:

Video dan power point

STRATEGI :

pemusatan pelajar,

bahan dan aktiviti

KAEDAH :

Latih tubi, soal jawab

dan demonstrasi

Page 3: Rph Kh Litar Siri Selari

Langkah 2

( 25 minit )

Pemasangan

litar

Kenalpasti

komponen

yang

terlibat

Litar siri

Litar selari

1. Murid diminta

membentuk empat

kumpulan

2. Setiap ketua kumpulan

diminta ke hadapan

untuk mengundi litar

yang akan mereka buat

3. Setiap kumpulan diberi

komponen untuk

memasang litar

4. Pemasangan litar

merujuk kepada simbol

yang telah dibekalkan

5. Setelah siap, setiap

ketua kumpulan akan

membentangkan hasil

litar yang telah mereka

buat

Langkah 3

( 10 minit )

AKTIVITI :

Latihan

pengukuhan

1. Guru memberi latihan

pengukuhan berdasarkan

topik yang diajar

2. Latihan pengukuhan

melibatkan :

I. Padankan

II. Isi tempat kosong

III. Jawapan pilihan

(objektif)

IV. Melukis

gambarajah

/simbol

Page 4: Rph Kh Litar Siri Selari

Penutup

( 5 minit )

1. Guru membuat perkaitan

berhubung dengan

pengalamanharian murid

2. Merumus apa yang telah

dipelajari

3. Guru mewujudkan rasa

ingin tahu murid

4. Guru memberi

peneguhan dan pujian

kepada semua kumpulan

Page 5: Rph Kh Litar Siri Selari

LITAR ELEKTRIK

LITAR SIRI

LITAR SELARI

K o m p on e n lita r d is a m b

u n g s e b e la h

-m e n y e b

e la h .

L in ta s an y a n g m e m b en a rk a n

a ru s e le k tr ik m e n g a li

r m e la lu i

n y a

K o m p on e n -

k o m p o ne n li ta r d is a m b

u n g s e c a ra h u ju n g

k e h u ju n g

a ta u s e d e re t

u n tu k m e m b in

a s a tu lin ta s a n le n g k a p

SOALAN SUBJEKTIF

A ) Suai dan padankan maksud bagi setiap perkataan yang diberi

B ) Lukis gambarajah beserta simbol

LITAR SIRI LITAR SELARI

GAMBAR RAJAH

SIMBOL

Page 6: Rph Kh Litar Siri Selari

C ) Bandingkan antara Litar Siri dan Litar Selari

LITAR SIRI LITAR SELARI

ARUS

VOLTAN

RINTANGAN

KECERAHAN MENTOL

KEADAAN LITAR APABILA 1 MENTOL TERBAKAR

Page 7: Rph Kh Litar Siri Selari

SOALAN OBJEKTIF

1. Gambar rajah di atas menunjukkan sambungan 3 mentol. Apakah nama litar tersebut?

A. Litar siri

B. Litar selari

C. Litar pintas

D. Litar siri-selari

2. Antara penyataan berikut, yang manakah adalah BENAR tentang litar selari?

I. Arus yang digunakan bagi setiap laluan tidak bergantung pada bahan elektrik

II. Nilai voltan bagi setiap beban elektrik adalah sama

III. Membenarkan arus elektrik mengalir melaluinya lebih daripada satu aliran

IV. Jika terdapat bahagian litar terputus, keseluruhan litar tidak berfungsi

A. I, II dan III

B. L, ll dan iv

C. I, iii dan iv

D. I, ii, iii dan iv

Page 8: Rph Kh Litar Siri Selari

3. Antara litar berikut, yang manakah mempunyai satu laluan arus mengalir sahaja?

A. Litar siri

B. Litar selari

C. Litar pintas

D. Litar siri-selari

4. ________________ digunakan untuk menyambung dan memutuskan litar elektrik.

A. Suis

B. Mentol

C. Bateri

D. Wayar

i Ii

iii iv

5. Pilih sambungan litar yang betul.

A. I dan iii

B. Ii dan iii

C. Iii dan iv

Page 9: Rph Kh Litar Siri Selari

D. Ii dan iv

6. Antara sambungan litar tersebut, yang manakah membolehkan mentol menyala?

7. Litar ________________ diguna untuk pendawaian elektrik di rumah.

A. Siri

B. Selari

C. Pintas

D. Siri-selari

A.

B.

C.

.

D.


Recommended