Upload
fadhliyana-abd-ghaffar
View
223
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
FORMAT RANCANGAN MENGAJAR HARIAN KEMAHIRAN HIDUP
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Tarikh 31 Mac 2011
Hari : Khamis
Masa : 9.00 – 10.oo pagi
Kelas : 4 Bestari
Bilangan murid : 30 orang
Topik : Elektrik dan Elektronik
Subtopik : a) Penghasilan projek elektrik
Membezakan litar siri dan litar selari
Pengetahuan sedia ada : a) Murid-murid sudah mengetahui mengenai litar siri dan litar selari
Objektif Pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid-murid dapat :
a) mengenali litar siri dan litar selari
b) dapat membezakan perbesaan antara litar
c) dapat menyambung litar
Kemahiran Generik / Bernilai Tambah : Kemahiran Mendengar, Kemahiran Berfikir dan Kemahiran Mentaksir dan Menilai
Pengurusan Grafik : persembahan video dan pover point
Teori Kecerdasan : Kecerdasan Visual
Bahan Bantu Mengajar : Video, Persembahan power point dan Aktiviti kerja
Nilai murni : Bekerjasama, Bertolak ansur, Berhemah tinggi, kekemasan
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
LANGKAH
/ MASA
ISI KANDUNGAN
PEMBELAJARANAKTIVITI P&P CATATAN
Set
Induksi
( 5 minit )
Kemahiran
Pemudahcaraa
n
Penyoala
n
1. Guru bertanya murid-
murid tentang tajuk yang
lepas
2. Soalan yang ditanya :
I. Apakah kegunaan
litar dalam
kehidupan kita
seharian?
II. Di manakah litar
ini biasa
digunakan?
Langkah 1
( 15 minit )
Persembahan
power point dan
video tentang
litar siri dan litar
selari
1. Guru menayangkan
video tersebut dan
menerangkan mengenai:
I. Konsep litar
II. Bagaimana litar
berfungsi
2. Guru menayangkan
persembahan power
point tersebut.
Kemudian, menyoal
murid:
I. Ciri-ciri litar
II. Perbezaan antara
litar siri dan litar
selari
ABM:
Video dan power point
STRATEGI :
pemusatan pelajar,
bahan dan aktiviti
KAEDAH :
Latih tubi, soal jawab
dan demonstrasi
Langkah 2
( 25 minit )
Pemasangan
litar
Kenalpasti
komponen
yang
terlibat
Litar siri
Litar selari
1. Murid diminta
membentuk empat
kumpulan
2. Setiap ketua kumpulan
diminta ke hadapan
untuk mengundi litar
yang akan mereka buat
3. Setiap kumpulan diberi
komponen untuk
memasang litar
4. Pemasangan litar
merujuk kepada simbol
yang telah dibekalkan
5. Setelah siap, setiap
ketua kumpulan akan
membentangkan hasil
litar yang telah mereka
buat
Langkah 3
( 10 minit )
AKTIVITI :
Latihan
pengukuhan
1. Guru memberi latihan
pengukuhan berdasarkan
topik yang diajar
2. Latihan pengukuhan
melibatkan :
I. Padankan
II. Isi tempat kosong
III. Jawapan pilihan
(objektif)
IV. Melukis
gambarajah
/simbol
Penutup
( 5 minit )
1. Guru membuat perkaitan
berhubung dengan
pengalamanharian murid
2. Merumus apa yang telah
dipelajari
3. Guru mewujudkan rasa
ingin tahu murid
4. Guru memberi
peneguhan dan pujian
kepada semua kumpulan
LITAR ELEKTRIK
LITAR SIRI
LITAR SELARI
K o m p on e n lita r d is a m b
u n g s e b e la h
-m e n y e b
e la h .
L in ta s an y a n g m e m b en a rk a n
a ru s e le k tr ik m e n g a li
r m e la lu i
n y a
K o m p on e n -
k o m p o ne n li ta r d is a m b
u n g s e c a ra h u ju n g
k e h u ju n g
a ta u s e d e re t
u n tu k m e m b in
a s a tu lin ta s a n le n g k a p
SOALAN SUBJEKTIF
A ) Suai dan padankan maksud bagi setiap perkataan yang diberi
B ) Lukis gambarajah beserta simbol
LITAR SIRI LITAR SELARI
GAMBAR RAJAH
SIMBOL
C ) Bandingkan antara Litar Siri dan Litar Selari
LITAR SIRI LITAR SELARI
ARUS
VOLTAN
RINTANGAN
KECERAHAN MENTOL
KEADAAN LITAR APABILA 1 MENTOL TERBAKAR
SOALAN OBJEKTIF
1. Gambar rajah di atas menunjukkan sambungan 3 mentol. Apakah nama litar tersebut?
A. Litar siri
B. Litar selari
C. Litar pintas
D. Litar siri-selari
2. Antara penyataan berikut, yang manakah adalah BENAR tentang litar selari?
I. Arus yang digunakan bagi setiap laluan tidak bergantung pada bahan elektrik
II. Nilai voltan bagi setiap beban elektrik adalah sama
III. Membenarkan arus elektrik mengalir melaluinya lebih daripada satu aliran
IV. Jika terdapat bahagian litar terputus, keseluruhan litar tidak berfungsi
A. I, II dan III
B. L, ll dan iv
C. I, iii dan iv
D. I, ii, iii dan iv
3. Antara litar berikut, yang manakah mempunyai satu laluan arus mengalir sahaja?
A. Litar siri
B. Litar selari
C. Litar pintas
D. Litar siri-selari
4. ________________ digunakan untuk menyambung dan memutuskan litar elektrik.
A. Suis
B. Mentol
C. Bateri
D. Wayar
i Ii
iii iv
5. Pilih sambungan litar yang betul.
A. I dan iii
B. Ii dan iii
C. Iii dan iv
D. Ii dan iv
6. Antara sambungan litar tersebut, yang manakah membolehkan mentol menyala?
7. Litar ________________ diguna untuk pendawaian elektrik di rumah.
A. Siri
B. Selari
C. Pintas
D. Siri-selari
A.
B.
C.
.
D.