21
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) Sekolah : SMPN 2 ..... Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas / Semester : VII /II Standar Kompetensi : Mendengarkan 1. Memahami cerita untuk anak (wacan bocah) melalui kegiatan mendengarkan Kompetensi Dasar Menemukan isi dan pesan cerita anak Indikator : Siswa mampu menyusun ringkasan cerita. Siswa mampu menyarikan pokok-pokok cerita menjadi isi cerita. Siswa mampu mewujudkam pesan yang tersirat dalam cerita untuk anak. Alokasi Waktu : 2 x 40 menit A. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menemukan isi dan pesan cerita anak yang diperdengarkan. B. Materi Pembelajaran : Pokok-Pokok cerita anak Bakuning gagasan yaiku ukara kang didhapuk kanggo natal an runtute salah sawijining reriptan utawa karangan. Isi dan pesan cerita anak Nggoleki pesen / piweling kang becik ana ing cerita anak Cara menemukan isi dan pesen cerita Kanggo nggampangake anggone nggoleki isi lan pesene ana ing cerita, kanti cara: 1. Macane dibolan-baleni supaya mangerteni isine cerita 2. negesi tembung-tembung sing angel ana ing wacan 3. nggoleki bakuning gagasan saben paragraf 4. nggawe ringkesan crita 5. nyimpulake isi cerita C. Metode Pembelajaran : Permodelan Diskusi 1

Rpp Bhs Jawa 7-2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rpp Bhs Jawa 7-2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Mendengarkan 1. Memahami cerita untuk anak (wacan bocah) melalui kegiatan mendengarkan

Kompetensi DasarMenemukan isi dan pesan cerita anak

Indikator :Siswa mampu menyusun ringkasan cerita.Siswa mampu menyarikan pokok-pokok cerita menjadi isi cerita.Siswa mampu mewujudkam pesan yang tersirat dalam cerita untuk anak.

Alokasi Waktu : 2 x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat menemukan isi dan pesan cerita anak yang diperdengarkan.

B. Materi Pembelajaran : Pokok-Pokok cerita anak

Bakuning gagasan yaiku ukara kang didhapuk kanggo natal an runtute salah sawijining reriptan utawa karangan.

Isi dan pesan cerita anakNggoleki pesen / piweling kang becik ana ing cerita anak

Cara menemukan isi dan pesen cerita Kanggo nggampangake anggone nggoleki isi lan pesene ana ing cerita, kanti cara:

1. Macane dibolan-baleni supaya mangerteni isine cerita 2. negesi tembung-tembung sing angel ana ing wacan 3. nggoleki bakuning gagasan saben paragraf4. nggawe ringkesan crita 5. nyimpulake isi cerita

C. Metode Pembelajaran : Permodelan Diskusi

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran: Kegiatan awal

a. Mengkondisikan siswa untuk mendengarkan cerita.b. Siswa mendengarkan cerita anak dari radio / tape recorder / VCD / TV /

narasumber. Kegiatan Inti

A Siswa menetukan pokok cerita.b. Siswa menyarikan isi ceritac. Siswa menyimpulkan pesan yang tersirat dalam cerita.

Kegiatan akhir

a. Guru memberikan evaluasi

1

Page 2: Rpp Bhs Jawa 7-2

E. Sumber belajar :

Kaset / CD cerita anak Majalah Buku Cerita anak Nara sumber

F. Penilaian

Tehnik : Tes Tulis Bentuk intsrumen : Tes Uraian Soal / Instrumen :

NO SOAL INSTRUMEN SKOR1.

2

3.

Tulislah pokok-pokok cerita

Tulislah ringkasan cerita!

Tentukan isi dan pesan cerita !

a. Menuliskan Pokok-pokok cerita lengkap.

b. Menuliskan Pokok-pokok cerita tdak lengkap

c. Tidak menuliskan apa-apa

a. Membuat ringkasan dengan baik dan lengkap

b. Membuat ringkasan kurang baik dan tidaklengkap

c. Tidak membuat ringkasan

a. Menjelaskan isi cerita dengan tepat

b. Menjelaskan isi cerita dengan kurang teapat

c. Tidak dapat menjelaskan

2

1

0

2

1

0

2

1

0

Skor Maksimal : 6

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627

2

Page 3: Rpp Bhs Jawa 7-2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Berbicara2. Mengungkapkan pikiran, gagasan, perasaan dalam bentuk menyampaikan

pesan dan himbauan secara langsungKompetensi Dasar

2.1 Menyampaikan pesan / informasi sacara lisan dengan menggunakan berbagai ragam Bahasa Jawa secara baik dan benar.

Indikator :2.1.1 Siswa mampu menyusun pokok-pokok pesan dan himbauan pribadi2.1.2 Siswa mampu menyampaikan pesan secara lisan dengan menggunakan

berbagai ragam bahasa Jawa yang baik dan benar..

Alokasi Waktu : 4 x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat menyampaikan secara lisan pesan atau himbauan dengan menggunakan ragam bahasa Jawa yang baik dan benar.

B. Materi Pembelajaran : Teks pesan atau himbauan

Tuladha: 1. Kepareng matur Pak, kula dipun utus Pak Budi, Inggih

bapakipun Marsini, kapurih matur panjenengan bilih dinten punika Marsini boten mlebet amargi sakit Tipus., lan enjing kalawau dipun bekta dhateng rumah sakit.

2. Gus, aku mau diutus Pak Budi, Bapake Marsini, mamitake Marsini yen dina iki ora mlebu amaraga lara Tipug, lan esuk mau digawa menyang rumah sakit.

3. Gus , aku mau dikongkon Andi, adhike Marsini, mamitake Marsini yen dina iki ora mlebu amarga lara Tipus, lan esuk mau digawa menyang rumah sakit.

Cara menyampaikan pesanWacan a. wong kapisan / sing rembugan yaiku murid Wong kapindo / sing diajak rembugan yaiku Pak Guru Wong katelu / sing dirembug yaiku Pak Budi (bapake

murid)Basane : Migunakake basa karma amarga murid rembugan karo

guru lan sing ngongkon yo wong tuwa.Wacan b. wong kapisan/ sing rembugan yaiku murid Wong kapindho / sing diajak rembugan yaiku murid

( kancane) Wong katelu/ sing dirembug yaiku Pak BudiBasane : Migunakake basa ngoko campuran karma, amarga sing

dirembug tatarane padaha, dene kecampuran krama awit sing dirembug ana sing luwih tuwa (Pak Budi)

Wacan c. Wong kapisan/ sing rembugan yaiku murid Wong kapindho sing diajak rembugan yaiku murid

(kancane) Wong katelu / sing dirembug yaiku adhine murid

3

Page 4: Rpp Bhs Jawa 7-2

Basane : migunakake basa ngoko kabeh amarga sing diajak rembugan lan sing dirembug tataran drajate padha lan sangisore.

Unggah-ungguh bahasa JawaManut Unggah-ungguhing basa Jawa kang baku kapilah dadi telung warna, yaiku

1. Basa ngoko yaiku basa wantah, tanpa nganggo pakurmatan. Kang migunakake basa ngoko yaiku:a. Bocah kang durung bisa guneman ganep utawa bocah

kang durung ngerti unggah-ungguh.b. Wong guneman marang sapdha-padha

sing kulina bangetc. Wong ngunandika.d. Wong tuwa marang wong kang

kaprenah enome. Wong luhur (pemimpin ) marang

andhane. Basa ngoko isih kapilah maneh dadi rong warna, yaiku:

(1). basa Ngoko lugu, yaiku basa kang tembung-tembunge ngoko kabeh ora kecampuran tembung madya lan tembung krama.

(2) Basa ngoko Andhap, yaiku basa kang tembung-tembunge ngoko kecampuran tembung krama inggil/krama mratelakake ngajeni.

2. Basa krama/ basa kurmat yaiku basa taklim utawa basa kang ngajeni . Dene kanggone:a. Wong enom marang wong tuwa.b. Murid marang Guruc. Anak marang wong tuwaned. Reh-rehan marang dhedhuwurane.

3. Basa Madya. Yaiku basa kang manggone ana ing antarane krama karo ngoko. Dadi kalah taklim karo krama, nanging luwih taklim tinimbang basa ngoko. Lumrahe awujud wancahaning tembung krama/ kurmat. Kaya umpamane: empun, teng, nggih, ngga, napa, niku, niki Lsp.

C. Metode Pembelajaran : Permodelan Pemberian tugas

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran:Pertemuan pertama

Kegiatan awala. Siswa dikondisikan untuk siap menerima materi.b. Mencari model menyampaikan pesan sesuai unggah-ungguh bahasa Jawa.

Kegiatan Intia. Siswa mendiskusikan kerangka pesan atau himbauan.b. Siswa menyusun pesan atau himbauan dalam bahasa ngoko.c. Siswa mengubah teks pesan berbahasa Jawa ngoko ke krama.

Kegiatan akhira. Guru melakukan evaluasi

Pertemuan kedua Kegiatan awal

a. Siswa mencermati lagi model penyampaian pesan atau himbauan. Kegiatan Inti

4

Page 5: Rpp Bhs Jawa 7-2

a. siswa memeperagakan menyapaian pesan atau himbauab kepada teman dan guru

Kegiatan akhira. Guru mengevaluasi

E. Sumber belajar :

Teks pesan himbauan Kerangka teks pesan atau himbauan Cara menyampaikan pesan Unggah-ungguh Bahasa Jawa Buku teks

F. Penilaian

Tehnik : observasi, penugasan Bentuk intsrumen : lembar observasi, Tugas proyek Soal / Instrumen :

1. Tugas Proyek

NO INSTRUMEN SKOR

1

a. Menuliskan pesan dengan benar dan penggunaan bahasa Jawa ngoko dan krama yang tepat.

b. Menuliskan pesan dengan benar dan penggunaan bahasa Jawa yang kurang tepat atau sebaliknya.

c. Menuliskan pesan dan penggunaan bahasa keduanya kurang tepat

d. Hanya menuliskan pesan dalam satu bahasa

e. Tidak menuliskan apa-apa

4

3

2

1

0

2. Lembar observasi

NO INSTRUMEN 3 2 1

1 Ketepatan intonasi (tepat/kurang tepat/ tidak tepat)

Ketepatan Volume ( jelas/ kurang jelas /tidak jelas)

Ketepatan ekspresi ( Tepat, kurang tepat/ tidak tepat)

Skor Maksimal : 13

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

5

Page 6: Rpp Bhs Jawa 7-2

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627 RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Membaca 3. Memahami ragam isi teks huruf Jawa dan latin dengan cara membaca cepat

dan membaca ekspresif. .Kompetensi Dasar

3.1 Menyimpulkan isi teks huruf Jawa dengan cara membaca cepat 10 kata permenit.

Indikator :3.1.1 Mampu mengukur kecepatan membaca diri sendiri dan teman3.1.2 Mampu menjawab pertanyaan tentang isi teks dengan kecepatan minimal

75%3.1.3 Mampu menulis dengan huruf Jawa.

Alokasi Waktu : 4 x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat mengungkapkan isi teks huruf Jawa dengan cepat

B. Materi Pembelajaran : Wacana Teks huruf Jawa Cara membaca cepat aksara Jawa

Sadurunge maca lan nulis teks aksara Jawa. Ana kang perlu digatekake luwih dhisik yaiku:1. Kudu wis apal aksara sapasange, sandhangan lan tata tulis aksara

Jawa2. Aja mbolan-mbaleni tembung sing wis diwaca3. Nalika maca, obahe mripat kudu cepet nyawang menyang aksara

apadene tembung bacute.4. pikirane ora kena nggrambyang (kudu konsentrasi)5. Diprayogakake macane ora munggel tembung, sokur saben rakitan

tembung. Cara mengukur kecepatan membaca

Kanggo ngukur kecepetane anggone maca yaiku kudu narjetake wektu anggone maca, upamane minimal 10 kata per 10 menit. Saka wektu kuwi bisa ngukur kecepetane maca.

C. Metode Pembelajaran : Permodelan Diskusi

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran: Kegiatan awal

a. Siswa dikondisikan untuk menyiapkan materi.

Kegiatan Intia. Siswa dan teman saling mengukur kecepatan membaca minimal 10 kata

permenit.

6

Page 7: Rpp Bhs Jawa 7-2

b. Siswa berlatih membaca teks berhuruf Jawa.c. Siswa membaca cepat teks huruf Jawa.

Kegiatan akhir

a. Guru melakukan evaluasi

E. Sumber belajar :

Buku kumpulan tembang berhuruf Jawa Buku teks

F. Penilaian

Tehnik : Observasi, tes tulis Bentuk intsrumen : Lembar observasi, tes uraian Soal / Instrumen :

NO INSTRUMEN SKOR

1

2.

a. Kecepatan membaca 10 kata atau lebih per menit

b. Kecepatan membaca kurang dari 10 kata atau lebih per menit

c. Tidak membaca

a. Menjawab pertanyaan dengan benar setiap soal skor 1 ( 5 soal)

b. Menjawab pertanyaan salah per soal skor 0

2

1

0

5

0

Skor Maksimal : 7

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627

7

Page 8: Rpp Bhs Jawa 7-2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Mendengarkan5. Memahami cerita untuk anak melalui kegiatan mendengarkan.

Kompetensi Dasar5.1 Memberikan tanggapan relevansi isi dan pesan cerita anak dengan situasi

sekarang.Indikator :

5.1.1 Mampu menemukan isi dan pesan dari cerita anak yang diperdengarkan.

5.1.2 Mampu menuliskan tanggapan relevansi isi dan pesan cerita anak dengan situasi sekarang

Alokasi Waktu : 2 x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat menemukan isi dan pesan cerita anak yang diperdengarkan.

B. Materi Pembelajaran : Cerita anak utawa wacan kanggo bocah yaiku salah sawijine wujud seni

kasusastraan sing wujude omongan/ lesan.Tuladha tumindak becik sarta kanggo panginget-inget kedadeyan jaman biyen.

Miturut isi, dongeng kapilah dadi: 1. Fabel: cerita kewan sing digambarake kang nduweni watak kaya

manungsa utawa cerita kewan kang bisa omomg-omomngan kaya manungsa. Tuladha: Dongeng kancil, dongeng bab manuk lsp

2. Mite : doneng/cerita kang ana gegayutane karo kapercayan masyarakat.Tuladha: Nyi Roro kidul, Jaka tarub lsp

3. Legenda : Dongeng kang nyritakake asal usule salah sawijining papan panggonanTuladha: Asal usule kutha Surabaya, Asl usule kutha banyuwangi ,lsp

4. Sage : dongeng sejarahTuladha : Panji Asmara bangun, Roro jonggrang lsp.

5. Dongeng lugu : Doneng kang isine sarwa aneh, khayalan tanpa ana buktineTuladha: Timun mas, Joko Bodho, Cinde laras lsp.

C. Metode Pembelajaran : Permodelan Diskusi

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran: Kegiatan awal

a. Siswa dikondisikan untuk mendengarkan cerita anak

. b. Siswa mendengarkan cerita anak dari radio / tape recorder / VCD /TV /narasumber

Kegiatan Inti

8

Page 9: Rpp Bhs Jawa 7-2

a. Siswa menemukan isi cerita.b. Siswa menemukan pesan cerita anak yang didengarkan.c. Siswa mengungkapkan pesan cerita anak yang ada relevansinya dengan

situasi sekarang.d. Siswa mengungkapkan baik / buruk tokoh cerita.

Kegiatan akhira. Guru memberikan evaluasi

E. Sumber belajar : Kaset / CD cerita anak Majalah Buku cerita anak Nara sumber

F. Penilaian

Tehnik : Tes Tulis Bentuk intsrumen : Tes uraian Soal / Instrumen :

NO SOAL INSTRUMEN SKOR

1.

2

.

Jelaskan isi dan pesan cerita anak yang telah kamu dengarkan

Berikan tanggapan relevansi isi dan pesan cerita anak dengan situasi sekarang .

a. Menjelaskan isi dan pesan cerita anak dengan benar.

b. Menjelaskan isi dan pesan cerita anak dengan kurang benar.

c. Tidak menjelaskan apa-apa

a Memberikan tanggapan dengan benar

b. Memberikan tanggapan dengan kurang benar

c.. Tidak memberikan tanggapan

2

1

0

2

1

0

Skor Maksimal : 4

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627

9

Page 10: Rpp Bhs Jawa 7-2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Menulis 4. Mengungkapkan pikiran, gagasan dan perasaan melalui kegiatan menulis

kreatif. .Kompetensi Dasar

4.1 Menuliskan kalimat yang mengandung “Bahasa Rinengga”.

Indikator :4.1.1 Mampu memberikan contoh kata “Basa Rinengga”4.1.2 Mampu menjelaskan arti kata “Basa Rinengga”4.1.3 Mampu menerapkan kata “Basa Rinengga “ ke dalam kalimat

Alokasi Waktu : 2 x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat menuliskan kalimat yang mengandung “ Basa Rinengga”

B. Materi Pembelajaran : Basa Rinengga yaiku basa sing dirangkai kanthi cara tembunge digabung

karo tembung liya saengga dadi basa sing indah lan nresepake ati. Basa Rinegga biasane digawe ana 9ing acara pedhalangan, panata

cara( sambutan temanten ,peingatan taun anyar lsp) Cara membuat Basa Rinengga

1. Tetembungane dipilih saka tembung-tembung sing luwih bregas kaya umpamane migunakake : tembung saroja, tembung yogyaswara, tembung entar, lsp.

2. Sawetara tembung-tembunge diganti tembung kawi utawa tembung ndakik dipaesi, Tuladaha; Basa Lumrah Kudu basa rinegga Tan oral sp.

Tuladha Basa Rinengga 1. papa cintraka sengsara banget2. Negor gedhang negor wit gedhang3. bagaskara srengenge4. hastungkara ndonga5. pamitra- sekretaris lsp

C. Metode Pembelajaran : Permodelan Penugasan

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran: Kegiatan awal

a. Siswa mengamati ciri-ciri kata “basa Rinengga”

b. Siswa mendiskusikan cirri-ciri kata “basa Rinengga”

10

Page 11: Rpp Bhs Jawa 7-2

Kegiatan Intia. Siswa mengintevarisir kata-kata “basa Rinengga”b. Siswa menjelaskan arti kata “basa Rinengga”.c. Siswa menyusun kalimat denagn basa Rinengga

Kegiatan akhira. Guru memberikan penilaian.b. Siswa dan guru melaksanakan refleksi.

E. Sumber belajar :

Buku referensi Majalah Buku teks

F. Penilaian

Tehnik : Tes Tulis, Tes unjuk kerja Bentuk intsrumen : Tes uraian, uji Petik kerja produk. Soal / Instrumen :

NO SOAL INSTRUMEN SKOR

1.

2

3.

Tuliskan 10 kata “ basa Rinengga”

Sebutkan arti kata “basa Rinengga “ pada soal no 1.

Buatlah kalimat yang mengandung kata ‘basa Rinengga”

- Setiap kata nilainya 1.

- Setiap arti kata yang benar nilainya 1

- Menuliskan kalimat dengan benar nilainya 1

10

10

10

Skor Maksimal : 30

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627

11

Page 12: Rpp Bhs Jawa 7-2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Membaca 6. membaca ragam tekshuruf latin dan huruf Jawa dengan tehnik membaca cepat

dan membaca ekspresif.. .Kompetensi Dasar

6.1 Membaca dengan penuh penghayatan dengan intonasi, volume, ekspresi dan kinestik sesuai isi, bacaan dialog.

Indikator :6.1.1 Mampu menandai penjedaan teks dialog6.1.2 Mampu membaca ekspresif teks dialog.

Alokasi Waktu : 2x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat mengungkapkan isi teks dialog dengan cara membaca ekspresif.

B. Materi Pembelajaran : Teks bacaan Maca wacan ora adoh karo maca guritan

Maca teks wacan kapilah dadi 2 yaiku:1. Maca kangge awake dhewe tujuane kangge mahami isi wacan2. kudu nggatekake bab lagune ukara kang pas jumbuh karo isi /

piwelinge mau. Sakdurunge diwaca luwih dhisik menehi tandha jeda kanggo pamacane supaya pas, amarga andhege ukara ora mesthi.

3. Kudu nggatekake tandha waca. Kang perlu digatekake nalika maca wacan dialog

1. Maca kanthi swara kang banter lan cetha.2. Maca kanthi ekspresi utawa polatan kang jumbuh kari isi lan karep

ing saben ukara lan crita kang diwaca.3. Maca kanthi lafal lan lagu kang bener.4. Maca kanthi “gaya” utawa maragakake polah lan olah swara kang

beda watak isine pacelaton saben paraga siji lan sijine

C. Metode Pembelajaran : penugasan Demontrasi

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran: Kegiatan awal

a. Siswa dikondisikan untuk siap menerima materi bacaan.

b. Siswa dan Guru bertanya jawab tentang cara membaca ekspresif.

12

Page 13: Rpp Bhs Jawa 7-2

Kegiatan Intia. Siswa menandai penjedaanb. Siswa berlatih membaca ekspresif teks dialog.c. Siswa melaksanakan tugas membaca ekspresif teks dialog.

Kegiatan akhira. Guru mengevaluasi

E. Sumber belajar :

Teks dialog Majalah Buku Teks

F. Penilaian

Tehnik : Observasi Bentuk intsrumen : Lembar observasi Soal / Instrumen :

NO INSTRUMEN 3 2 1

1

2

3

4

Memberikan tanda penjedaan (tepat / kurang tepat /tidak tepat)

Ketepatan intonasi ( tepat/ kurang tepat /tidak tepat)

Kejelasan volume ( Jelas / kurang jelas/ tidak jelas)

Ekspresi / mimik ( tepat,/ kurang tepat/ tidak tepat)

Skor Maksimal : 12

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627

13

Page 14: Rpp Bhs Jawa 7-2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

Sekolah : SMPN 2 .....Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : VII /II

Standar Kompetensi : Menulis 7. Mengungkapkan pikiran, gagasan dan perasaan melalui kegiatan menulis

dengan huruf latin dan huruf Jawa .Kompetensi Dasar

7.1 Menuliskan parikan dengan memperhatikan cirri dan kaidah penulisannya.Indikator :

7.1.1 Mampu menjelaskan cirri-ciri pantun7.1.2 Mampu menulis parikan dengan berbagai macam isi dan cirri

Alokasi Waktu : 2 x 40 menit

A. Tujuan Pembelajaran :Siswa dapat menulis parikan dengan memperhartikan cirri dan kaidah penulisan parikan.

B. Materi Pembelajaran :Parikan uga disebut Pantun jawa sing bisa kita rungokake lewat kidungan ing acara ludruk (biasane dinyanyekaeke karo penari remo).Parikan Yaiku unen-unen kang nanggo wewaton:1) Kedadeyan saka Rong ukara.2) Saben saukara kedadean rong gatra3) Nggunakake purwakanthi guru swara4) Ukara kapisan minangka pambuka, ukara kapindho isi (surasa) Purwakanthi

Purwakanthi yaiku ateges nggandheng, purwane utawa wiwitane. Sing digandheng swarane, aksarane utawa tembunge. Purwakanthi kaperang dadi 3 werna, yaiku : Purwakanthi guru swara, purwakanthi guru sastra, lan purwaknthi basa uatawa lumaksita.1. Purwakanhi guru swara, wewaton runtute swasa utawa vocal

Tuladha: a. sapa jujur bakal luhur (swara U)b. tutwuri, handayani (swara I

2. Purwakanhi guru sastra, wewato runtute aksara utawa konsonanTuladha: a. Sluman, slumun, slamet (sastra =S)b. Bibit , bobot, bebet (Sastra = B)

3. Purwakanthi basa utawa lumaksito, wewaton runtute tembung Tuladha:a. Bayen arda, arda ngrasuk busana.b. Kulik priya ,priya anjani putra

Tuladha Parikan

14

Page 15: Rpp Bhs Jawa 7-2

1. gresik Surabayakalah dhisik aja ngresula

2. abang-abang ora legi kadhung nantang ora wani

C. Metode Pembelajaran : Permodelan Penugasan

D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran: Kegiatan awal

a. Siswa dikondisikan untuk memperhatikan model parikan.

Siswa mencermati contoh parikan. Kegiatan Inti

a. Siswa mendiskusikan cirri / kaidah parikanb. Siswa menjawab tentang cara mudah menyusun parikan.c. Siswa menyusun Parikan

Kegiatan akhir

a. Guru mengevaluasi

E. Sumber belajar :

Buku referensi Majalah Buku teks VCD / Kaset

F. Penilaian

Tehnik : Tes Tulis, Tes unjuk kerja Bentuk intsrumen : Tes uraian, uji Petik kerja produk. Soal / Instrumen :

NO SOAL INSTRUMEN SKOR

1.

2

.

Sebutkan cirri-ciri parikan

Berikan tanggapan relevansi isi dan pesan cerita anak dengan situasi sekarang .

a. Menulikan cirri-ciri parikan secara lengkap dan benar

b. Menuliskan cirri-ciri parikan secar lengkap tetapi kurang benar

c. Menuliskan cirri-ciri parikan secara tidak lengkap.

d. tidak menulikan apa-apa

a Membuat 3 contoh parikan dan semua benar.

b. Yang benar hanya 2c.. Yang benar hanya 1d. Menuliskan hanya 2 parikane. menuliskan hanya 1 parikanf. Tidak menuliskan apa-apa

3

2

1

0

6

54320

Skor Maksimal : 9

Nilai akhir = Skor Perolehan X 100 Skor Maksimal

15

Page 16: Rpp Bhs Jawa 7-2

Mengetahui : ....., Pebruari ..... Kepala SMPN 2 ..... Guru Mata Pelajaran

M. SAKIRUN, S. Pd LENA MARGA SEKTA, S.Pd NIP. 130527627

16