6
PENDEKATAN CLOSED ENDED RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 2 Tarikh : 31/3/2014 Hari : Isnin Waktu : 2 waktu Masa : 1 jam 20 minit Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tingkatan : 3 Berjaya Bilangan : 30 0rang Bidang Pelajar : Seni halus Unit Pembelajaran : Arca Tajuk / Tema : Arca Timbulan (Flora) Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengolah gubahan idea untuk arca timbulan pada minggu sudah. Murid telah melihat contoh-contoh arca yang ada disekeliling mereka. Murid telah mengetahui sejarah arca dan tokoh-tokoh arca dalam dan luar Negara. Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat : 1. Kognitif - menterjemahkan gubahan idea dalam menghasilkan arca timbulan kepada bahan gabus. 2. Psikomotor - mahir menggunakan alat-alat ukiran pada gabus untuk menghasilkan arca timbulan 3. Afektif - menghasilkan arca timbulan menggunakan teknik ukiran dengan cermat, dan kemas.

Rph Close Ended Arca Timbulan

Embed Size (px)

DESCRIPTION

nn

Citation preview

Page 1: Rph Close Ended Arca Timbulan

PENDEKATAN CLOSED ENDED

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 2

Tarikh : 31/3/2014

Hari : Isnin

Waktu : 2 waktu

Masa : 1 jam 20 minit

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tingkatan : 3 Berjaya

Bilangan : 30 0rang

Bidang Pelajar : Seni halus

Unit Pembelajaran : Arca

Tajuk / Tema : Arca Timbulan (Flora)

Pengetahuan sedia ada :

Murid telah mengolah gubahan idea untuk arca timbulan pada minggu sudah. Murid telah melihat contoh-contoh arca yang ada disekeliling mereka. Murid telah mengetahui sejarah arca dan tokoh-tokoh arca dalam dan luar Negara.

Hasil pembelajaran :

Di akhir pembelajaran pelajar dapat :

1. Kognitif - menterjemahkan gubahan idea dalam menghasilkan arca timbulan kepada bahan gabus.2. Psikomotor - mahir menggunakan alat-alat ukiran pada gabus untuk menghasilkan arca timbulan3. Afektif - menghasilkan arca timbulan menggunakan teknik ukiran dengan cermat, dan kemas.

Penggabungjalinan Kemahiran :

Membuat ukuran yang tepat untuk mereka letak lakaran gambar pada gabus sebelum menghasikan arca.

Mengulangkaji tentang sejarah dan tokoh-tokoh arca. Menggunakan alatan seperti alat pengukir, pisau, gabus dan pensel.

KBKK :

Menjana idea Membuat gambaran mental

Page 2: Rph Close Ended Arca Timbulan

Menilai

Nilai :

Cermat dan kemas.

Alat dan bahan :

Gabus, alat pengukir, kertas lukisan, pensel

Prosedur Pengajaran

Langkah / masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

catatan

Set Induksi5 minit

Tayangan slide karya-karya arca timbulan menggunakan teknik ukiran dan daripada bahan gabus

Contoh lakaran karya flora arca timbulan pada minggu lepas

Contoh arca timbulan

Contoh arca timbulan menggunakan gabus

Contoh lakaran flora yang telah dibuat

Guru mempamerkan slide gambar-gambar arca timbulan menggunakan teknik ukiran.

Guru meminta murid mengeluarkan lakaran flora untuk arca timbulan yang dihasilkan oleh pelajar pada minggu lepas.

Guru dan murid bersoal jawab tetang bagaimana menghasilkan arca timbulan dalam bahan-bahan yang ditunjukkan.

Contoh arca timbulan dari bahan gabus.

Slide

Page 3: Rph Close Ended Arca Timbulan

minggu lepas.

Langkah 1Alat dan bahan dan demonstrasi15 minit

Aras 1

Memperkenalkan alat dan bahan.

Demontrasi penghasilan arca timbulan

Teknik ukiran Langkah keselamatan

Guru menunjukkan alat dan bahan yang digunakan untuk membuat arca timbulan.

Guru menerangkan sifat-sifat bahan.

Guru menerangkan langkah-langkah keselamatan dalam mengunakan alat untuk membuat arca timbulan.

Guru menerangkan cara memotong gabus dan menjelaskan sehingga mana kedalaman gabus yang perlu di ukir dan dipotong.

Guru menunjukan demontrasi penghasilan arca timbulan.

Guru menerangkan unsur seni dan prinsip rekaan yang perlu diterapkan dalam arca.

Gabus Pemotong gabus Pisau

Langkah 2Lakaran atas bahan5 minit

Memindahkan lakaran 2D (flora) kepada bahan gabus.

Membuat ukuran di atas gabus.

Guru meminta murid memindahkan lakaran 2D(flora) ke atas bahan gabus.

Menggunakan ukuran tepat yang telah ditetapkan.

Murid melorek bahagian positif dan negatif pada lakaran ai atas gabus.

Ukuran panjang 16 cm lebar 8.5 cm.

Murid memindahkan lakaran 2D dengan menekap.

Lakaran flora arca timbulan

Gabus yang siap diukur.

Page 4: Rph Close Ended Arca Timbulan

Langkah 3Proses mengukir dan pemotongan35 minit

Aras 2 Menghasilkan karya

arca timbulan dengan menggunakan alat dan bahan yang disediakan.

Arca timbulan menggunakan teknik ukiran.

Guru memberi arahan kepada murid untuk menghasilkan arca timbulan menggunakan teknik ukiran

Berpandukan lakaran yang dilukis oleh murid.

Murid mula memotong secara berperingkat berdasarkan positif dan negatif yang telah dilorek tadi.

Murid juga memotong mengikut ketbalan dan kedalaman yang telah diukur.

Guru memantau muridsemasa penghasilan karya arca timbulan.

Murid membuat arca timbulan menggunakan teknik ukiran dari bahan gabus

Murid menggunakan pengukir dan pisau.

Langkah 4apresiasi5 minit

Kritikan karya Penilaian

Guru memanggil 4 orang murid untuk menunjukan hasil karya mereka.

Guru meminta murid menerangkan dan bercerita berkenaan hasil karya.

Guru menambaiki penerangan murid.

Guru membuat rumusan tentang arca timbulan.

Arca timbulan (flora) menggunakan teknk ukiran daripada murid.

Arca timbulan

Page 5: Rph Close Ended Arca Timbulan

Penutup5 minit Kognitif /

kemahiran

Aspek sosial

Rumusan pelajaran pada pencampaian hasil pelajaran.

Pandangan murid tentang pelajaran hari ini.

Murid memberi pandangan tentang hasil arca timbulan mereka.