Upload
kynan
View
44
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Projekt USPOSABLJANJE UČITELJEV ZA UVAJANJE POSODOBITEV GIMNAZIJSKIH PROGRAMOV. PRIPRAVA NA TIMSKO IZVEDBO POUKA: Šolski primeri in refleksija. PROJEKTNI TIMI ZA TIMSKO POUČEVANJE, 16 in 18/3 – 2010 Katja Pavlič Škerjanc, [email protected]. - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007-2013, razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjsko učenje;
prednostne usmeritve: Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.
PRIPRAVA NA TIMSKO IZVEDBO POUKA:
Šolski primeri in refleksija
Projekt USPOSABLJANJE UČITELJEV ZA UVAJANJE POSODOBITEV GIMNAZIJSKIH PROGRAMOV
PROJEKTNI TIMI ZA TIMSKO POUČEVANJE, 16 in 18/3 – 2010Katja Pavlič Škerjanc, [email protected]
interaktivno timsko
poučevanje
pripravena timsko
izvedbo pouka (DN):
ugotovitve
• Ni idealne priprave, predloge … (učitelja)
statičnost vs. dinamičnost, fleksibilnost … (prilagajanje kontekstu – šoli, dijakom, učni situaciji … učitelju - učiteljem)
“žlahtna rutina”
Skupna predloga za načrtovanje?
Nujnost (zapisa) priprave na pouk?K(d)aj?
• Z zakonom določena delovna obveznost učitelja (ZOFVI, 119. člen: Priprava na pouk obsega: - sprotno vsebinsko in metodično
pripravo, - pripravo didaktičnih pripomočkov.)
• Šolska obveznost• Vpeljava novosti Timski pouk
V kakšni obliki?
• Šolska predloga
• Skupna predloga ► Skupni okvir
1. Določitev ciljev ITP2. Oblikovanje poučevalnih
timov3. Določitev izvedbenih
okvirov (čas, prostor)Predloga oz.
obrazec za pripravo na pouk?
Spremljanje izvajanja?
Kaj? Kdo? Kako?
Priprava na ITP: (Nujni?) elementi1. Splošni podatki:
Ciljna skupina dijakov (letnik, oddelek, starost), Predmet(a) Učitelja Datum, šolska ura, prostor (kateri, posebne zahteve – ureditev
učilnice) Učni pripomočki (za učitelja, za dijake)
2. Žarišče/Fokus ure oz. učnega sklopa3. Tip ure/Učni pristop, metoda, oblika4. Vrsta ITP5. Potrebno predznanje6. Učni cilji in/oz. pričakovani učni dosežki7. Potek ure in/oz. dejavnosti učiteljev in dijakov8. Ugotavljanje učnih dosežkov (preverjanje, ocenjevanje …9. Logistika: Kdo bo poskrbel za ureditev učilnice, kdo za fotokopije,
kdo bo odklenil učilnico, kdo s dogovoril z vzdrževalcem naprav/knjižničarko za …?
Iz priprave na ITP …
• GLAVNE POMANJKLJIVOSTI:- Kurikularne povezave vs. timsko poučevanje- Ne-rezultatno opredeljevanje ciljev- (Cilji/rezultati vs. vrsta ITP)- Opredelitev učnih dejavnosti: aktivnosti vs. miselni procesi (spoznavna pot) - Zapisi/Načrti poteka učne ure
Splošne ugotovitve• V vsaki šolski pripravi zanimive, kažipotne rešitve.
Pojmovna zmešnjava ali nujnost soočenja z mnogopomenskostjo
besed• Izdelava plakata• Je to
– cilj, – pričakovani učni rezultat ali – dejavnost?
• V resnici vse troje, odgovor se skriva v pomenu in/oz. interpretaciji posameznih pojmov.
Cilj vs. pričakovani učni rezultat
Ključna razlika je v gledišču (točki, s katere gledamo):
----------------------- Cilj = (se prevede v)
-------------------------- Pričakovani učni
dosežek/rezultat
Cilj vs. pričakovani učni rezultat----------- CILJ = želja oz. namen, postavljen v prihodnost in
opredeljen z nedokončnimi trditvami • prevladujejo nedovršne glagolske oblike in brezosebno
izražanje• npr. razvijanje medkulturne občutljivosti
------------- PRIČAKOVANI UČNI REZULTAT= cilj, ki ga gledamo kot že uresničenega v
optimalni kakovosti, ki jo lahko ugotavljamo (ne pa vedno tudi ocenjujemo);
• izraženi s stališča dijaka v dovršnih glagolskih oblikah in opremljeni z dokazili o dosežku in njegovi kakovosti
• npr. dijak razvije medkulturno občutljivost; to dokaže tako, da…
IZDELAVA PLAKATA?• Izdelava plakata kot cilj (►izdelovanje …)
– Dijak naj bi se naučil izdelati plakat/izdelovati plakate; zato mora razumeti, kakšen medij je plakat, katere jezike oz. govorice uporablja (verbalno, vizualno) in kdaj je to sredstvo učinkovito oz. smotrno, razvijal bo veščine izdelovanja plakata v vseh elementih itd.
• Izdelava plakata kot pričakovani učni rezultat – Plakat je pričakovani končni rezultat nekega projektnega dela, s katerim
dijak dokaže, da je dosegel cilje projekta … Izdelek je “merljivi” učni rezultat, zato morajo obstajati kriteriji in merila (opisniki) za njegovo ocenitev, s katerimi je dijak vnaprej seznanjen, saj usmerjajo celotni učni proces, torej tako poučevanje kot učenje. - Če je plakat dijakov pričakovani učni rezultat, za katerega še nima ustreznega predznanja, je izdelava plakata hkrati tudi cilj kurikularne povezave.
• Izdelava plakata kot učna dejavnost - (►izdelovanje …)– Dijak v učnem procesu izdela plakat z ustrezno podporo učitelja ob
upoštevanju kriterijev in meril za ocenjevanje kakovosti.
“Inflacija” ciljev kurikularnih povezav?
• KAR NAČRTUJEMO, TO TUDI SPREMLJAMO IN EVALVIRAMO!
• Sito smiselnosti: Kurikularne povezave morajo– biti skladne z UČNIMI CILJI kurikula in predmetov oz. s
PRIČAKOVANIMI UČNIMI REZULTATI (in/oz. nacionalnimi standardi znanja) in
– vključevati VSE KORAKE UČENJA IN VSE FAZE UČNEGA PROCESA (vključno z ugotavljanjem doseganja ciljev - s preverjanjem in ocenjevanjem učnih rezultatov)
• Primarni cilji in pričakovani učni rezultati kurikularnih povezav:– Vse primarne pričakovane učne rezultate je treba
spremljati in ugotavljati, tiste, ki jih je mogoče, pa – po preverjanju - tudi oceniti.
• Sekundarni cilji in dodatni/naključni oz. kolateralni dosežki kurikulanih povezav ?
VZVRATNO NAČRTOVANJE• Opredeliti
pričakovane dosežke
• Določiti načine za ugotavljanje dosežkov
• Načrtovati proces učenja in poučevanja
KAKO SE PRIPRAVLJAMO NA POUK
vzvratno načrtovanje (backward planning)
Najprej si postavimo tri ključna vprašanja:
1. Kam želim, da prispejo moji učenci?
učni cilji ► pričakovani učni izidi - standardi znanja (expected learning outcomes)
2. Kako bom vedel, ali so prišli na cilj oz. do kam so prišli na poti do cilja?
vrednotenje “znanja” standardi znanja ► kriteriji, opisniki 3. Kako bodo (= bomo
skupaj) prispeli tja? učni proces = dejavnosti dijaka +
dejavnosti učitelja (ob uporabi različnih učnih orodij)
Aktivnosti in (učne) dejavnosti in izvedba: pred/med/po?
Pred izvedbo Med izvedbo Po izvedbi
UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki
? ? DN ? ? DN
predznanje -predpriprava
učne dejavnosti po zaključku – navezava na … …
interaktivno timsko
poučevanje
priprava na timsko
izvedbo pouka:
nujni razmisleki
• Smiseln cilj• Dosegljiv rezultat• Izvedljiva “logistika”• Racionalna delitev
dela (kaj skupaj, kaj posamično / ločeno; kaj pred, kaj med, kaj po …?)
• “Dober” načrt izvedbe (dejavnosti, ki podpirajo cilje in pričakovane rezultate; potek učne ure/učnih ur)
Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)
• “Dober” načrt spremljave
• “Dobra” evalvacija
• “Dobra” diseminacija
Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)
• Dosegljiv rezultat
• Dosegljivost v časovnih okvirih, ki upoštevaj dijakove učne dejavnosti– pred poukom– med njim in – po njem
• Ugotovljivost/merljivost dosežka– standardi znanja– kriteriji, opisniki
Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)
Aktivnosti in (učne) dejavnosti in izvedba: pred/med/po?
Pred izvedbo Med izvedbo Po izvedbi
UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki
? ? DN ? ? DN
predznanje -predpriprava
učne dejavnosti po zaključku – navezava na … …
Čas? Čas?
Čas?
• Dosegljiv rezultat
Refleksija (5 min)
Poročanja in razprava
Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)
• Dosegljiv rezultat
ZAPISKI:
Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)