21
Proiect didactic Data:5.03.2009 Clasa: a-VI-a B Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Disciplina: Biologie animala Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate Profesor: BRATCOVICI IULIA Scoala: Pictor Nicolae Grigorescu -Titu Tema: Pasari-Porumbelul Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte Scopul: insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii porumbelului ca urmare a adaptarii lor zbor. I. OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa identifice grupe si specii de animale (1.1) Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să explice structura şi funcţiile organismului(1.4) Să evidenţieze tipuri de comportamente(2.3) Sa exerseze utilizarea unor surse de informare(3.1) II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE. La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili : O1.Să indice mediul de viaţă al porumbelului. O2Sa recunoasca si sa denumeasca corect elementele de alcatuire externa si interna ale porumbelului O3Sa observe imaginile de pe videoproiector si sa desprinda caracterele de pasare O4Sa identifice animale inrudite din atlas si videoproiector, O5. Să evidentieze adaptarile porumbelului la mediul de viata.. III. STRATEGIA DIDACTICĂ. METODE ŞI PROCEDEE: Observaţia ; Explicaţia; Invatarea prin descoperire Conversaţia euristica MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Planse cu structura interna si externa a porumbelului; CD, Fise de activitate ; Fise de evaluare Flip-chart; Manual, atlas ; FORME DE ORGANIZARE: Individual; Frontal. Pe grupe Locul de desfasurare: laboratorul de biologie IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE. Programa şcolară; 1

Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

  • Upload
    others

  • View
    34

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Proiect didactic

Data:5.03.2009Clasa: a-VI-a BAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiDisciplina: Biologie animalaUnitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrateProfesor: BRATCOVICI IULIAScoala: Pictor Nicolae Grigorescu -TituTema: Pasari-PorumbelulTipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinteScopul: insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii porumbelului ca urmare a adaptarii lor zbor.I. OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa identifice grupe si specii de animale (1.1) Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să explice structura şi funcţiile organismului(1.4) Să evidenţieze tipuri de comportamente(2.3) Sa exerseze utilizarea unor surse de informare(3.1)

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE. La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili :O1.Să indice mediul de viaţă al porumbelului.O2Sa recunoasca si sa denumeasca corect elementele de alcatuire externa si interna ale porumbelului O3Sa observe imaginile de pe videoproiector si sa desprinda caracterele de pasareO4Sa identifice animale inrudite din atlas si videoproiector,O5. Să evidentieze adaptarile porumbelului la mediul de viata..III. STRATEGIA DIDACTICĂ.METODE ŞI PROCEDEE:

Observaţia ; Explicaţia; Invatarea prin descoperire Conversaţia euristica

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Planse cu structura interna si externa a porumbelului; CD, Fise de activitate ; Fise de evaluare Flip-chart; Manual, atlas ;

FORME DE ORGANIZARE: Individual; Frontal. Pe grupe

Locul de desfasurare: laboratorul de biologieIV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa şcolară; Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982 Aglaie Ionel,Zoe Partin.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed.Humanitas, 1999. Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Cartea- forma de baza a organizarii procesului de

predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007. Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008

DESFASURARE LECŢIEI

1

Page 2: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Etapele lectie Activitatea de învăţare

Activitatea profesorului Activitatea elevului1. Organizarea clasei -pregateste materialul didactic;

-noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;

-isi pregatesc cartile si caietele;

2.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

-prin completarea unui rebus(anexa1) vor fi redate reptilele studiate.Pe baza acestuia adreseza întrebări, urmăreste elaborarea răspunsurilor din care se va verifica caracterele generale ale reptilelor.

-completeaza rebusul,ascultă, răspund.

3.Captarea atentiei -solicita elevilor sa descopere din rebusul completat anterior titlul lectiei -prezinta imagini power –point cu diferite pasari pe care le vor studia..

-se gandesc la solicitarea profesorului si gasesc cuvantul cheie din rebus:PASARI-urmaresc materialul;

4.Anuntarea temei si obiectivelor

- anunţarea titlului lecţiei si il scrie pe tabla :Pasari si ca reprezentant PORUMBELUL- comunica clar obiectivele operaţionale ale lecţiei:O1.Să indice mediul de viaţă al porumbelului.O2Sa recunoasca si sa denumeasca corect elementele de alcatuire externa si interna ale porumbelului O3Sa observe imaginile de pe videoproiector si sa desprinda caracterele de pasareO4Sa identifice animale inrudite din atlas si videoproiector,O5. Să evidentieze adaptarile porumbelului la mediul de viata..

-ascultă ,noteaza

5.Dirijarea invatarii Imparte colectivul de elevi in 4 grupe .Ofera fise de lucru fiecarei grupe.Stabileste ca :grupa I sa indice mediul de viata si alcatuirea corpului porumbelului;grupa II sa stabileasca modul de hranire,grupa III modul in care se realizeaza respiratia,grupa IV modul de inmultire.Se acorda timp de lucru 10 minute.Dupa ce elevii isi exercita rolurile ,lidelul fiecarei grupe prezinta sarcina ce a avut de indeplinit.Pe parcursul redarii noilor notiuni, profesorul explica si realizeaza schema lectiei la tabla.(anexa 2)

- ascultă, observă, scriu, - fiecare grupa va completa fisa de activitate (anexa 3)

- urmaresc explicatiile,materialul power-point

5.Obţinerea performanţei

Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a verifica masura in care au fost atinse obiectivele.

- ascultă, gândesc, răspund

6. Asigurarea feed– back-ului

- prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si pe baza fisei de evaluare .(anexa 4)

- rezolvă cerinţele de pe fişa de evaluare

2

Page 3: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Anexa 1   

1animale superioare amfibienilor 1              

2.isi pierd usor coada 2              

3.nu are stern 3          

4.’’ proprietarele’’ testului 4                

5.prieten cu pasarea pluvian 5                

6.temperatura corpului 6                  

ANEXA2PASARILE

Porumbelul

Mediul de viata: traieste in toate tariile cu clima temperata, fiind un animal adaptat la viata de zbor Alcatuire :

- corpul – forma aerodinamica (ca un fus) - acoperit cu pene ( adaptare la zbor):

mari-fixate pe aripi si coada folosite la zbor fulgi-pentru acoperire puful-situat sub fulgi

- cap: mic, maxilarele alungite, fata dinti= cioc - 2 nari situate la baza ciocului pe 2 umflaturi moi - ochii cu 3 pleope (una transparenta- il apara de lumina puternica) - urechile sunt lipsite de pavilioane (auzul este bine dezvoltat) - trunchiul- se termina cu o coada cu pene lungi si tari - membre – anterioare- transformate in aripi- servesc la zbor - posterioare- adaptate la mers-scurte, au 4 degete terminate cu gheare - prezenta solzilor pe picioarele pasarilor dovedeste legatura pasarilor cu reptilelor -scheletul alcatuit din -oase pneumatice(subtiri,pline cu aer) -stern cu osul pieptului (stern=carena)bine dezvoltat

Hranirea : -Se hraneste cu graunte-Aparatul digestiv constă din: tub digestiv

Cavitate bucala-gura fara dinti Faringe Esofag Dilatare a esofagului=guşặ ( unde se înmagazineaza si se înmoaie) Stomac glandular ( hrana se îmbibặ cu sucul gastric) Stomac macinặtor=pipotặ ( hrana este marunţitặ) Intestinul subţire Intestinul gros Cloacặ glande anexe Ficat Pancreas

3

Page 4: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Respiratia: -pulmonara : -Aparatul respirator alcatuit din :cai aeriene

Fose nazale Faringe Laringe Trahee

plamani cu 9 saci aerieni(proveniti din dilatarea bronhiilor) -in zbor inspiratia si expiratia se realizeaza in prin dilatarea sau comprimarea plmanilor si sacilor aerieni odata cu ridicarea sau coborarea aripilor. -in repaus respiratia se realizeaza prin ridicarea si cobararea cutiei toracice.

Functia de reproducere:- sexe separate- se inmultesc prin oua pe care femela le depune intr-un cuib facut din ierburi uscate si captusit

cu puf - ouale sunt clocite de ambii parinti timp de 14-15 zile- puii sunt hraniti cu o substanta asemanatoare laptelui=”lapte de porumbel” produsa de gusa

porumbitei si apoi cu graunte

PASARILE SUNT VERTEBRATE CE AU COPRUL ACOPERIT CU PENE,AU 2 ARIPI,2 PICIOARE SI UN CIOC.

4

Page 5: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

ANEXA 3

FISA DE ACTIVITATEGrupa I

Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.Cerinte:

Citeste cu atentie textul referitor la mediul de viata si alcatuirea corpului porumbelului. Stabileste mediul de viata si alcatuirea corpului,analizeaza imaginile prezentate mai jos si

imaginile de pe videopoiector.

PasariPORUMBELUL

Mediul de viata:adaptat la viata de zbor,porumbelul domestic traieste in toate tarile cu clima temperata.Alcatuirea corpului: Corpul ,ca un fus(forma aerodinamica),il ajuta sa invinga cu usurinta rezistenta aerului.El este

acoperit cu pene,care sunt folosite : Pentru efectuarea zborului;ele sunt pene mari,fixate pe aripi si pe coada; Pentru acoperire fulgii cu o axa flexibila si moale si puful ,cu o axa scurta ,cu fire izolate,situat

sub fulgi.Acest invelis este impermeabil si cald;el micsoreaza greutatea corpului in zbor si ii mentine temperatura constanta(42ºC).

Corpul porumbelului este alcatuit din :cap,trunchi si membre.Capul mic are maxilarele alungite ;ele formeaza un cioc;la baza lui ,pe 2 umflaturi moi se gasesc narile.Ochii au 3 pleoape ;cea de a treia ,transparenta ,il apara de lumina puternica ;vederea este agera.Urechile nu au pavilioane.Trunchiul se termina cu o coada cu pene lungi si tari.Membrele anterioare (aripile) servesc la zbor,iar cele posterioare (picioarele)sunt adaptate la mers.Ele sunt scurte si au degete cu gheare:3 indreptate inainte si unul inapoi. Prezenta solzilor cornosi pe picioare dovedeste legatura pasarilor cu reptilele.Scheletul are oase subtiri ,pline cu aer(pneumatice),inlesnindu-i zborul.Sternul,bine dezvoltat,are o creasta ,numita carena ,pe care se prind muschii pieptului.

Alcatuirea externaa corpuluicap ochi

naricioc

membre anterioare(aripi) trunchi

membre posterioare(picioare)

coada

degete

urechi

Alcatuirea scheletului

Schelet cap

Schelet membreanterioare

Schelet membreposterioare

Coloana vertebrala

coaste

Stern=carenaCutia

toracica

5

Page 6: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:

Care este mediul de viata a porumbelului?

..........................................................................................................................................................

Care este forma corpului ;cu ce este acoperit corpul?

.................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

Care este alcatuirea corpului?

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

6

Page 7: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

FISA DE ACTIVITATEGrupa II

Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.Cerinte:

Citeste cu atentie textul referitor la hranirea porumbelului. Stabileste modul de hranire si alcatuirea aparatului digestiv ,analizeaza imaginile prezentate mai

jos si imaginile de pe videopoiector.

Cioc=cavitate bucala PasariPORUMBELUL

Alcatuire ap.digestiv

HranireaPorumbelul apuca grauntele cu ciocul ,lipsit de dinti si le inghite intregi.Lipsa dintilor reduce greutatea corpului si determina unele modificari ale tubului digestiv.Aparatul digestiv este alcatuit din tub digestiv(cioc,faringe,esofag,gusa,stomac glandular,stomac macinator,intestin subtire,intestin gros,cloaca) si glande anexe(ficat,pancreas)Grauntele ajung din gura in faringe si apoi intr-o dilatare a esofagului ,numita gusa,unde se inmagazineaza si se inmoaie.In stomacul glandular,mic,cu peretii subtiri,hrana se imbiba cu sucul gastric.Ajunsa in stomacul macinator(pipota),hrana este maruntita sub actiunea muschilor acestuia si a nisipului inghitit odata cu grauntele.In intestinul subtire se termina digestia ,sub actiunea fierii,a sucului pancreatic si a sucului intestinal.Resturile nedigerate trec in intestinul gros ,care este foarte scurt ,apoi in cloaca ,unde se deschid ureterele ,care aduc urina de la rinichi si tuburile prin care vin ouale de la ovar.Prin orificiul cloacal se elimina excrementele ,urina si ouale.

7

Page 8: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce

ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:

Cu ce se hraneste porumbelul?

.......................................................................................................................................................

Care este alcatuirea aparatului digestiv ?

...........................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................

Care este alcatuirea tubului digestiv ?

...........................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Care sunt glandele anexe si ce produc ?

...........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................

8

Page 9: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

FISA DE ACTIVITATEGrupa III

Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.Cerinte:

Citeste cu atentie textul referitor la respiratia porumbelului. Stabileste modul in care se realizeaza respiratia,analizeaza imaginile prezentate mai jos si

imaginile de pe videopoiector. Pasari

PORUMBELUL

Alcatuirea aparat respirator.Respiratia Aerul din fosele nazale trece in faringe ,laringe ,trahee.La locul de bifurcare a traheei se gaseste un organ care emite sunete,sirinxul nu prea dezvoltat la porumbel.Din trahee aerul ajunge la plamani ,care comunica cu 9 saci aerieni,proveniti din prelungirea si dilatarea bronhiilor.Sacii aerieni comunica cu golurile oaselor si au rolul de a asigura ventilarea plamanilor in timpul zborului si de a reduce greutatea corpului.Fosele nazale,faringele,laringele,traheea,bronhiile formeaza caile aeriene care impreuna cu plamanii si cei 9 saci aerieni formeaza aparatul respirator.In zbor ,porumbelul ridica aripile ,plamanii si sacii aerieni se dilata si aerul cu oxigenul patrunde in ei.Trecand prin plamani,aerul cedeaza acestora o parte din oxigen. Cand coboara aripile ,sacii aerieni sunt comprimati ,aerul din ei este eliminat si trecand din nou prin plamani ,lasa cealalta parte din oxigen si ia dioxidul de carbon.Deci,inspiratia si expiratia se realizeaza automat;de aceea porumbelul nu este obosit ,dupa un zbor lung el respirand normal.In repaus,respiratia se realizeaza prin ridicarea si cobararea cutiei toracice.

9

Page 10: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:Care este alcatuirea aparatului respirator?.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................

Cum se realizeaza in zbor inspratia si expiratia?

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

Cum se realizeaza respiratia in repaus?

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................

10

Page 11: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

FISA DE ACTIVITATEGrupa IV

Materiale:manual,atlas zoologic,coli,creioane,plansa,fise de activitate.Cerinte:

Citeste cu atentie textul referitor la inmultirea porumbelului. Stabileste modul in care se realizeaza inmultirea,analizeaza imaginile prezentate mai jos si

imaginile de pe videopoiector. Pasari PORUMBELUL

Inmultirea.Primavara ,inainte de imperechere,pentru a atrage atentia porumbitei,masculul isi desface coada in forma de evantai si isi umfla gusa.Dupa imperechere,porumbita depune cate doua oua,de mai multe ori pe an,intr-un cuib facut dein ierburi uscate si captusit cu puf.Ouale sunt clocite de ambii parinti,pe rand;dupa 14-15 zile din oua ies puii golasi si orbi.Ei sunt hraniti cu o substanta asemanatoare laptelui ,”lapte de porumbita”,produsa de gusa porumbitei si apoi cu graunte.Inrudite cu porumbeii sunt turturerele si gugustiucii.

Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la urmatoarele intrebari:

Care este modul de inmltire al porumbelului?

.................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

Cu ce sunt hraniti puii?

.................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................

Ce alte pasari inrudite cu porumbelul cunoasteti ?

................................................................................................................................................................

11

Page 12: Proiect didactic - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/0porumb... · Web viewSa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Să

ANEXA 4

FISA DE EVALUARE

1.Completati spatiile libere:Porumbelul este adaptat la…….………………........... .Forma corpului este ………..………................……………. .Porumbelul respira prin........................................................Scheletul este alcatuit din oase.....................................................Porumbelul se inmulteste prin…………………….………....

2. Stabiliti corespondenta notiunilor punand litera in dreptul cifrei corespunzatoare: a. cap ….1.scurte ;au degete cu gheare b.trunchi …..2.transformate in aripi c.membre anterioare ….3.terminat cu o coada cu pene lungi si tari d.membre posterioare …4.mic cu maxilare alungite

Punctaj: oficiu 1p;subiectul 1=5p,subiectul 2=4p

Timp de lucru: 5 minute

12