13
Proiect de lectie Şcoala cu clasele I-VIII, Brădeanu Profesor gr. I, Muresan Mihaela Data : 30.03.2009 Clasa : a VI-a B Obiectul : Fizica Unitatea de învăţare : Fenomene magnetice si electrice . Subiectul leciei : Circuitul electric simplu. Elemente de circuit. Simboluri. Tipul lecţiei : de predare-învăţare-evaluare. Obiectiv cadru : dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare a realităţii si de experimentare , prin folosirea unor instrumente si proceduri proprii fizicii . Obiective operaţionale -obiective cognitive : La sfarsitul lecţiei , elevii trebuie să fie capabili : să enumere componentele unui circuit electric simplu ; să formuleze oral , într-un limbaj ştiinţific adecvat , rolul elementelor de circuit ; să recunoasca elementele de circuit dintr-o schemă dată ; să reprezinte schema unui circuit electric dat, folosind simbolurile învăţate; să realizeze un circuit electric după o schemă dată ; să aplice cunoştintele învăţate în rezolvarea de exerciţii. -obiective afective: 1

Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

  • Upload
    others

  • View
    14

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

Proiect de lectie

Şcoala cu clasele I-VIII, Brădeanu Profesor gr. I, Muresan Mihaela Data : 30.03.2009 Clasa : a VI-a B Obiectul : Fizica Unitatea de învăţare : Fenomene magnetice si electrice . Subiectul leciei : Circuitul electric simplu. Elemente de circuit. Simboluri. Tipul lecţiei : de predare-învăţare-evaluare.

Obiectiv cadru : dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare a realităţii si de experimentare , prin folosirea unor instrumente si proceduri proprii fizicii .

Obiective operaţionale -obiective cognitive : La sfarsitul lecţiei , elevii trebuie să fie capabili :

să enumere componentele unui circuit electric simplu ; să formuleze oral , într-un limbaj ştiinţific adecvat , rolul elementelor de

circuit ; să recunoasca elementele de circuit dintr-o schemă dată ; să reprezinte schema unui circuit electric dat, folosind simbolurile învăţate; să realizeze un circuit electric după o schemă dată ; să aplice cunoştintele învăţate în rezolvarea de exerciţii.-obiective afective:

să-şi dezvolte interesul pentru studiul fizicii; să participe cu interes la lecţie ; să-şi asume responsabilităţile în grup.

Strategii didactice ;a. metode de învăţământ :conversatia euristică, experimentul, observaţia,

explicatia, descoperirea dirijată sau independentă, problematizarea, munca în echipă.

b. mijloace de învăţământ : trusa de fizica: becuri, conductoare de legatură, întrerupatoare,

baterii,generatorul electric, alte dispozitive aduse de elevi ; fişe de lucru, planşe cu schemele unor circuite ; tabla, creta, manualul, prezentarea Power Point « Circuitul

electric.Curentul electric » la calculator(realizată de profesor),videoproiectorul .

1

Page 2: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

c. forme de activitate : individuală şi pe grupe de lucru ; frontală.

d. metode de evaluare : evaluare continuă, pe parcursul derulării activităţilor; verificarea circuitelor şi schemelor realizate de elevi. Fişe de lucru.e.resurse umane:

-clasă eterogenă cu anumite cunoştinţe ce necesită consolidare. Surse informaţionale : Manualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora .

Desfăşurarea lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Moment organizatoric

Noteaza absenţele. Verifică materialele necesare lecţiei(becuri, baterii, conductoare de legătură).Aranjează elevii pe grupe de lucru.

Se pregătesc pentru lecţie.

2. Verificarea cunoştinţelor la lecţia ”Sarcina electrică”

Distribuie elevilor fişele de lucru(vezi fişa de lucru nr.1-« Sarcina electrică »).

Elevii primesc fişe de lucru cu tema « Sarcina electrică » pe care le completează.Timp de lucru : 8 min.

3. Anunţă titlul lecţiei noi şi îl notează pe tablă :

Circuitul electric.Curentul electric.Circuit electric simplu. Elemente de circuit. Simboluri.4. Captarea atenţiei : prezintă slide-ul nr. 2-

La ce folosim curentul electric ? şi pune aceeaşi întrebare elevilor.

Corectează eventualele greşeli.Defineşte curentul electric: Curentul electric este mişcarea dirijată a sarcinilor electrice.

Prezintă slide-ul nr.3-” Circuitul electric simplu”.Cere elevilor să identifice alcătuirea

Notează titlul lecţiei.

Elevii urmăresc prezentarea (cu ajutorul videoproiectorului) şi răspund la întrebarea profesorului.Dau exemple de aparate şi dispozitive care funcţionează pe baza curentului electric.Notează definiţia .

Identifică şi notează alcătuirea

2

Page 3: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

unui circuit electric simplu.Prezintă slide-ul nr.4-Bateria electrică

Bateria electricăBateria are două borne:borna pozitivă(+) şi borna negativă(-).Cere elevilor să identifice bornele bateriilor de pe mesele de lucru.Prezintă slide-ul nr.5-Becul electric şi conditia de funcţionare a becului electric.Cere elevilor să realizeze un circuit electric, folosind materialele de pe mese.Prezintă slide-ul nr.6-Elemente de circuitExplică rolul fiecărui element de circuit.Prezintă slide-ul nr.7-Simbolurile( şi le defineşte).Simbolurile sunt reprezentări schematice ale elementelor de circuit. Cu ajutorul lor realizăm schema circuitului electric.

Prezintă slide-ul nr.8-Circuitul electric simplu şi reprezentarea lui scematică.Fixarea cunoştinţelor

Cere elevilor să realizeze schema unui circuit electric pe fişa de lucru nr. 3, folosind simbolurile elementelor de circuit . Distribuie fişele de lucru dând indicaţii asupra modului de rezolvare a acestora.

circuitului electric simplu.

Urmăresc prezentarea, notează pe caiete.Identifică bornele bateriilor de pe mese.Identifică bornele becului cu ajutorul profesorului.Realizeaza circuitul electric sub îndrumarea profesorului.Notează pe caiete elementele de circuit şi rolul fiecăruia ; identifică elementele de pe mesele de lucru.

Primesc fişa nr.2- Simbolurile elementelor de circuit.Identifică şi notează în dreptul fiecăruia denumirea.

Studiaza sarcinile de lucru din fisele primite.Notează pe fişe schemele circuitelor date, pun întrebări în cazul unor neclarităţi..

Răspunde la întrebările adresate de elevi. Evidenţiază elevii (grupa) cu rezultatele cele mai bune, încurajează elevii mai puţin activi, evaluează toţi elevii.

Adresează întrebări profesorului.

Tema pentru acasă :ex. 1,2,3,4,5,6 şi7,pag. 72, din manual.Indică şi explică tema pentru acasă .Distribuie elevilor fişa nr. 4 cu întrebări referitoare la desfăşurarea lecţiei.

Noteaza tema pentru acasa .

Răspund liber la întrebări.

3

Page 4: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

Numele si prenumele -------------------------------------------- Clasa a VI-a B, Scoala cu cls. I-VIII, Brădeanu Prof. Mureşan Mihaela

Fişa de lucru nr.1-Sarcina electrică

Completaţi spaţiile libere : 

1.In general, corpurile din jurul nostru sunt în stare-------------------------------------.

2.Sarcina electrică este o -----------------------------------ce caracterizează starea de ----

--------------------------- a corpurilor.

Sarcina electrică se notează cu litera-------.

Unitatea de măsură pentru sarcina electrică în Sistemul Internaţional se numeşte----

-----------------------------şi se notează cu litera--------.Denumirea ei a fost dată în

memoria savantului francez, ---------------------------------------.

3.Metodele de elecrizare a corpurilor sunt :

Electrizarea prin------------------;

Electrizarea prin------------------;

Electrizarea prin influenţă( de la-----------------).

Noi am electrizat prin -------------------cu o ţesătură un corp confecţionat din material plastic(pixul sau rigla) şi apoi l-am apropiat de bucăţele mici de hârtie ; am observat că acel corp electrizat-------------------------- bucăţelele de hărtie neutre, încărcându-le cu sarcină electrică.

4

Page 5: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

Numele si prenumele -------------------------------------------- Clasa a VI-a B, Scoala cu cls. I-VIII, Brădeanu Prof. Mureşan Mihaela

Fişa de lucru nr.2 - Simbolurile elementelor de circuit

Notează denumirea în dreptul fiecărui simbol al elementelor de circuit.

1.--------------------------electric ;

2.---------------------------electric ;

3. -------------------------- --------------------------

4. întrerupător -------------------------

5.întrerupător --------------------------

6.------------------------------------------de legătură.

5

Page 6: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

Numele si prenumele -------------------------------------------- Clasa a VI-a B, Scoala cu cls. I-VIII, Brădeanu Prof. Mureşan Mihaela

Fişa de lucru nr.3

Exerciţiul 1. Reprezentaţi schema electrică a circuitului:

Exerciţiul 2. Precizaţi care din circuitele – a, b, c, d, e, f – sunt corecte şi care sunt greşite :

6

Page 7: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

Exerciţiul 3. Stabiliţi care dintre circuitele I şi II este corect şi reprezentaţi schema acestuia :

I II

7

Page 8: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

Exerciţiul 4. Cum credeţi că este întrerupătorul din imaginea de mai jos: închis sau deschis? Reprezentaţi alături schema electrică a circuitului.

Numele si prenumele -------------------------------------------- Clasa a VI-a B, Scoala cu cls. I-VIII, Brădeanu Prof. Mureşan Mihaela

Fişa de lucru nr.4

1. Mi-au plăcut la această lecţie, următoarele :

2. Vreau sa mai stiu despre:

8

Page 9: Proiect de lectie - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/2_3proiec... · Web viewManualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora Culegerea de probleme de fizica

3. Propuneri pentru o viitoare lectie :

9