Proiect Didactic - Organele de Simt

Embed Size (px)

Citation preview

NVTOARE :Srbu Bianca Lcrmioara

DATA :

CLASA : a III a

ARIA CURRICULAR : Matematic i tiine ale naturii

DISCIPLINA : tiine ale naturii

UNITATEA DE NVARE : Lumea vie

TEMA : Organele de sim

TIPUL LECIEI : Lecie de transmitere i nsuire de noi cunotine

( predare- nvare )

SCOPUL LECIEI : Recunoaterea i analizarea organelor de sim

MOTIVAIA : Lecia este important, deoarece n cadrul acesteia elevii

vor nelege faptul c legtura dintre organismul uman i

mediul nconjurtor se realizeaz prin intermediul organelor de sim.

OBIECTIVE CADRU :

1. nelegerea i utilizarea n comunicarea unor termeni i concepte

specifice tiinelor naturii.

2.Formarea i dezvoltarea capacitilor i abilitilor de experimentare

i explorare / investigare a realitii, folosind instrumente i procedee

specifice.

3.Dezvoltarea interesului i a responsabilitii pentru meninerea unui

mediu natural echilibrat, propice vieii.

OBIECTIVE DE REFERIN :

3.1. s contientizeze efecte ale activitii omului asupra mediului nconjurtor ;

OBIECTIVE OPERAIONALE :

COGNITIVE :

OC1- s descrie prile corpului omenesc;

OC2- s recunoasc i s denumeasc organele de sim ale corpului uman;

OC3- s realizeze corespondena logic dintre sim i organele de sim cu ajutorul cruia este perceput;

OC4- s recunoasc rolul organelor de sim n relaia organismului uman cu mediul nconjurtor ;

OC5- s descrie sumar funcionarea organelor de sim ;

OC6- s evidenieze practic sensibilitatea fiecrui organ de sim .

AFECTIVE :

OA1- s manifeste spirit de colegialitate dar i competitiv n cadrul lecie fiind activi i participnd cu interes la lecie .

STRATEGII DIDACTICE :

METODE I PROCEDEE :conversaia, explicaia, analiza, ciorchinele, observaia, descrierea, rspunde-arunc-interogheaz. MIJLOACE DIDACTICE : plan cu organele de sim , fie individuale. FORME DE ACTIVITATE : individual, frontal. RESURSE TEMPORALE : 45 minute. RESURSE UMANE : 14 elevi. RESURSE BIBLIOGRAFICE : www.didactica.ro.

NR CRTETAPELE LECIEIOB

OP ACTIVITATEA NVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORSTRATEGII DIDACTICE

1.2.

3.4.

5.

6.

7.

8.Moment organizatoric

1 minut

Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior

3 minute

Captarea ateniei

5 minute

Anunarea temei i a obiectivelor leciei

1 minut

Predarea noilor cunotine

22 minute

Fixarea cunotinelor

5 minute

Evaluarea

7 minute

Aprecieri

1 minutOC1

OC2

OC3

OC4

OA1OC2

OC3

OC6

OC5

OA1 Se creeaz condiiile necesare pentru buna desfurare a leciei de tiine ale naturii.Rog elevii s priveasc la tabl unde este desenat un ciorchine, iar n centrul este scris cuvntul corpul uman i i rog pe baza cunotinelor nsuite anterior s spun prile componente ale corpului uman i fiecare parte ce cuprinde.

Pe catedr am mai multe obiecte cu care pot desfura diferite aciuni . Rog elevii s denumeasc aceste obiecte.

Ce pot face cu aceste obiecte?

Omul, pe lng organele interne fr de care nu ar putea supravieui are ns nevoie s i perceap lucrurile , schimbrile din mediul nconjurtor, s le simt, de aceea corpul uman a fost nzestrat i cu o alt categorie de organe care datorit rolului pe care-l au, acela de a simi, -se numesc organe de sim.

Anun titlul leciei de astzi, Organele de sim, i obiectivele leciei.

Scriu titlul la tabl.*Ce am n mn?

Aleg un elev, l leg la ochi i l ntreb ce am n mn.

*De ce nu a putut s-mi spun ce am n mn?

*Cu ce ar fi putut el s vad dac nu era legat la ochi?

*Iat un prim organ pe care l descoperim- ochii.Ochii reprezint un organ de sim cu ajutorul cruia observ forma lucrurilor, culoarea, mrimea, micarea, iar vederea m ajut la estimarea distanelor, vzul fiind simul corespunztor ochiului.

Putem concluziona c observm cu ochii i micarea. Aparent, simul acesta, ni se pare simplu. Avem doi ochi i cu ei percepem lumea nconjurtoare.Organul vzului este ns un organ complex a crei funcionalitate v-ar fi greu vou s-o nelegei explicat n termeni tiinifici.

*Dau unui elev s miroas un parfum i l ntreb ce simte.

*Cu ce ai simit acest miros ?

*Ce putem spune c este nasul?

Nasul este un organ de sim cu care putem depista mirosurile plcute, neplcute, neptoare, omul avnd posibilitatea s depisteze pn la 3000 de mirosuri diferite, simul corespunztor nasului fiind mirosul.* S privim iari mrul. Dac este s l gustm , ce gust ar avea?

*Ce organ l-a ajutat s afle acest lucru ?

Care este simul de care este responsabil limba?

Limba este organul care ne ajut la depistarea gustului srat, dulce, acrior, amar, acru, iute al unor alimente, gustul fiind simul corespunztor limbii.

* Produc un zgomot i i ntreb pe elevi cu ce l-au perceput.

Urechea este un alt organ de sim cu ajutorul cruia auzim sunete de diferite intensiti, zgomote produse n mediul nconjurtor, auzul fiind simul urechii care ne ajut s ne orientm n spaiu.

* Rog un elev s pun mna pe calorifer.

Cum este caloriferul ?

Cu ce ai simit caloriferul fierbinte?

De fapt, ceea ce te-a ajutat s i dai seama c este fierbinte caloriferul a fost pielea.

Pielea este un alt organ de sim care permite recunoaterea nsuirilor unor obiecte atinse : rece, fierbinte, cald, ea fiind cea care simte durerea atunci cnd ne ardem, rnim, nghem, cu ajutorul pielii putem pipi diferite obiecte, pipitul fiind simul pielii.

Att omul ct i animalele posed organe de sim, plantele simind schimbrile din mediu prin toate prile din care este sunt alctuite.

Cu ajutorul metodei rspunde-arunc- interogheaz voi fixa cunotinele asimilate la ora de tiine ale naturii.

* Care sunt organele de sim? ( arunc o minge la un elev iar el va rspunde ).

* La ce folosesc organele de sim?

* Ce organ folosesc pentru a simi gustul unei lmi ?

* Atunci cnd miros o floare ce organ folosesc ?

* Cnd m strig cineva, ce organ de sim intervine?

* Cnd citesc un text la limba romn, ce folosesc?

* i cnd mngi o pisic?

mpart elevilor fia de evaluare i dau indicaiile potrivite.

Fac aprecieri asupra modului n care au rspuns la ora de tiine ale naturii. Elevii i pregtesc cele necesare orei de tiine ale naturii.

Elevii vor spune care sunt prile principale ale corpului uman i fiecare parte ce cuprinde.

Pe catedr avem : un binoclu, un parfum, cti, un mr i o ppu.

Cu binoclul pot privi, parfumul l miros, cu ctile ascult muzic, mrul l mnnc, iar cu ppua m joc, o mngi.

Elevii ascult cu interes la doamna nvtoare i scriu titlul leciei n caiete.

Un mr.

Pentru c nu a vzut.

Ar fi vzut cu ochii.

Elevii noteaz de pe tabl informaiile date de doamna nvtoare.

Elevii sunt ateni la explicaiile doamnei nvtoare.

Simt un miros plcut.

Cu nasul.Un alt organ de sim.

Elevii ascult la doamna nvtoare i noteaz n caiete.

Ar fi dulce.

L- a ajutat limba.Simul este gustul.Elevii noteaz n caiete.

L-au perceput cu urechea.

Elevii noteaz n caiete.

Elevul pune mna pe calorifer i spune c este fierbinte.

Cu mna.

Elevii noteaz n caiete.

Elevii ascult explicaia doamnei nvtoare.

Organele de sim sunt : nasul, urechea, limba, pielea, ochii.

Acestea folosesc omului pentru a culege informaii din mediul nconjurtor.

Folosesc limba.

Folosesc nasul.

Urechea.

Folosesc ochii.

Folosesc pielea.

Elevii rezolv sarcinile de pe fia de evaluare.

Elevii ascult aprecierile doamnei nvtoare.Problematizarea

Explicaia

Explicaia

Explicaia

Observaia

Descrierea

Activitate frontal

Explicaia

Analiza

Explicaia

Explicaia

Analiza

Conversaia

Explicaia

Activitate frontal

Conversaia

Exerciiul

Munca independent