Upload
corina222
View
1.491
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
DATA: 16.12.2010CLASA: IPROPUNĂTORI: GANEA MIOARA,DUMITRAŞCU(BENEA)ANDREEA-MONICA,OBRIJANU(LUCA) LĂCRĂMIOARAARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ŞCOLĂREI ŞI ŞCOLĂRIŢESUBIECTUL: Sunetul „u”. Scrierea biciuluiTIPUL LECŢIEI:predare-învăţare
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1 să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;1.2 să sesizeze intuitiv corectitudinea unei propoziţii ascultate;1.3 să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă; 1.4 să sesizeze sensul cuvintelor într-un enunţ dat ;1.5 să manifeste curiozitate faţă de mesajele emise de diferiţi interlocutori în situaţii de comunicare concretă ;2.1 sa formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date ;4.1 să scrie corect litere, silabe, cuvinte .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) COGNITIVE:
O1: - să sesizeze şi să identifice sunetul „u” în cuvintele date (poziţii diferite);O2:- – să răspundă în enunţuri logice,clare,corecte d.p.d.v. gramatical întrebărilor adresate;O3: - să pronunţe corect şi să conştientizeze modul de pronunţie a sunetului „u”;O4: -–să scrie corect biciul pe două spaţii;
b) AFECTIV-ATITUDINALE
O5: - să manifeste interes pentru lecţie ;O6: - să coopereze şi să participe activ la realizarea sarcinilor ;O7: - să îşi dorească să scrie;
c) PSIHO-MOTORII O8: - să deschidă corect cartea şi caietul;O9: - să ţină creionul corect în mână;O10: - să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrierii.
STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE:
a). metode şi procedee: M1 metoda fonetică, analitico-sintetică;
M2 conversaţia;
M3 explicaţia;
M4 demonstraţia;
M5 exerciţiul;
M6 problematizarea;
M7 joc de mişcare şi frământări de limbă.
b).resurse materiale: m1-caiet tip I; m2-fişă de lucru; m3-manual; m4-caiet cu foaie velină; m5-creioane colorate.
c).forme de organizare:- frontal;
- individual;
- pe grupe.
d).resurse umane:? studenţi
e).resurse temporale: 20 min (2x 50 minute)
FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:
a)formativă: aprecieri verbaleb)orală.BIBLIOGRAFIE:
-„Curriculum Naţional. De Programe şcolare pentru învăţământul primar”- Peneş, M. „Abecedar”( manual pentru clasa I), Editura Ana, Bucureşti, 2004;-Peneş, M., Molan, V. - „Îndrumător pentru folosirea Abecedarului”, Ed. Aramis, 2001;- Şerdean,I. „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, EDP, 1995;- Iordăchescu C., ,,Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis, Piteşti, 2004;
Nr.crt.
Timp
Evenimentele lecţiei
Ob.op
Activitatea cadrului didactic-student
Activitatea studenţilor
Resurseprocedurale
Forme de organizare
ResurseMateriale şi modalităţi de evaluare
1 2 min.
Momentorganizatoric
Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii. Asigur o atmosferă adecvată desfăşurării în condiţii optime a activităţii.
Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii.
Conversaţia Frontal Observarea
2. 8 min.
Reactualizarea cunoştinţeloranterior însuşite
Voi prezenta o planşă în care elevii trebuie să descopere sunetul „o” şi să precizeze poziţia lui în cadrul cuvântului.
Elevii vor analiza planşa şi vor răspunde la întrebări.
Metoda fonetico, analitico-sinteticăConversaţia
Frontal Planşa Orală Formativă
3 3 min.
Captarea atenţiei
O1
Voi citi câteva ghicitori al căror răspuns începe cu sunetul „u”.(Anexa 1) Elevii sunt
atenţi.
Exerciţiu-joc Frontal
Nr.crt.
Timp
Evenimentele lecţiei
Ob.op
Activitatea cadrului didactic-student
Activitatea studenţilor
Resurseprocedurale
Forme de organizare
ResurseMateriale şi modalităţi de evaluare
4 1 min.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Voi anunţa elevii că vor învăţa sunetul „u” pentru a cunoaşte şi pentru a pronunţa corect toate sunetele limbii române.„Vom descoperi cât mai multe cuvinte care conţin acest sunet”.
Elevii sunt atenţi.
.
Conversaţia Explicaţia
Frontal
5 37 min.
Dirijarea învăţării O
1O8
O5
Voi cere elevilor să deschidă manualele.Intuirea imaginilor din manual.Voi adresa următoarele întrebări:Ce vedem în imaginea din manual? Ce animale avem în imaginea mare?După ce descoperim animalele din imagine le vom analiza pentru a depista
Elevii vor deschide manualele şi vor privi imaginea în întregime pentru familiarizare,apoi se vor concentra pe imaginea mare.Elevii vor
Conversaţia Explicaţia Exerciţiul Problematizarea
Frontal Individual
Manual Observarea Orală
O3
O5
O3O5
O3
O6
O5
sunetul „u” prin despărţirea numelor acestor animale în silabe.
Voi cere elevilor să analizeze şi celelalte imagini: umbrelă,vulpe,lup,tigru,bursuc
Voi cere elevilor să se grupeze câte 4 şi împreună să descopere cât mai multe cuvinte care încep cu sunetul „u”;sunetul „u” este în interior şi sunetul „u” se află la sfârşitul cuvintelor.
Se fac exerciţii de pronunţie a sunetului „u”.Voi cere elevilor să analizeze d.p.d.v. fonetic toate cuvintele găsite.Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii.Voi anunţa elevii că vom scrie biciul.
răspunde întrebărilor şi vor despărţi în silabe numele animalelor descoperite în imagine .Elevii vor analiza şi cuvintele reprezentate de celelalte imagini.Elevii se vor grupa în 4 echipe.Prima echipă va descoperi cuvinte care încep cu sunetul „u”.A doua echipă va descoperi cuvinte care au sunetul „u”în interior.A treia echipă va
Conversaţia Explicaţia Exerciţiul Problematizarea
Frontal Individual Pe echipe
Manual Orală Scrisă
descoperi cuvinte care au sunetul „u”la sfârşit.A patra echipă va denumi personajele şi vor analiza cuvintele.
6 18 min.
Fixarea cunoştinţelor
O9O10
O4
Voi reaminti elevilor care este poziţia corectă în timpul scrierii şi încadrarea corectă în pagină,dată,titlu,alineat,spaţiu dintre semne.Voi cere elevilor să scrie după model pentru început câte trei semne grafice pe caietele de clasă.Elevii care le execută corect
Elevii vor asculta cu atenţie.Elevii vor scrie câte trei semne grafice.Elevii care execută semnele corect vor scrie singuri încă 4 rânduri, iar
Conversaţia Explicaţia Exerciţiul
Frontal Individual
Caietul de clasăObservarea
vor continua şi cei care nu le fac corect vor fi ajutaţi.
ceilalţi vor fi ajutaţi pentru a putea scrie semnele.
7 15 min.
Obţinerea performanţei
Joc de mişcare şi frământări de limbă „Trenuleţul”.(Anexa 2)Elevii grupaţi în şiruri de ? ,prinşi unul de altul, imită pornirea şi oprirea trenului; mersul şi fluieratul trenului.Voi cere elevilor să îmi analizeze primele trei versuri ale cântecului pe care l-am folosit la jocul de mişcare şi să îmi despartă în silabe cuvintele care conţin sunetul „u”.
Elevii se vor implica în jocul de mişcare şi frământări de limbă.
Elevii vor analiza primele trei versuri ale cântecului „Trenuleţul”.
Explicaţia Exerciţiul
Explicaţia Exerciţiul Problematizarea
Frontal Pe grupeIndividual
8 Încheierea lecţiei
O10
Se vor face aprecieri asupra modului în care elevii au participat la lecţie.
Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
Se va anunţa tema de casă: de scris 10 rânduri cu noul semn grafic învăţat :biciul.
FIŞĂ DE LUCRU
Scrie cuvântul!
_________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
NUMELE ________________ DATA: 07.12.2010
LITERA C1.Încercuieşte litera C:
A , a , m , M , u , r, R, U, x, G, C , V, c, S , C , Y, b , C.
Ana, Carmen ,Carina , Cornel, Maria , cocoş, Carpaţi
2.Scrie litera încercuită .
3. Personalizează litera C: 4. Coloraţi litera „C” mare de tipar .