12
1 PRIPREMA ZA VJERONAUČNU NASTAVU I. OPĆI PODATCI Škola: Profesor: Razred: 1. Redni broj pripreme: 2 Nastavna cjelina: I. U potrazi za smislom Nastavna jedinica: 2. Čovjek i njegov odnos prema životu Ključni pojmovi: čovjek, smisao, vjera, ateizam, stoicizam, maniheizam, hedonizam Cilj: Uočiti vrijednost vjere u otkrivanju smisla života Ishodi: obrazovni: znati navesti i objasniti najvažnija filozofska i teološka promišljanja o smislu života funkcionalni: izgrađivati kritičko razmišljanje prema današnjim filozofijama odgojni: htjeti priznati i prihvatiti važnost vjere u otkrivanju smisla Metodički sustav: interpretacijsko-analitički problemsko-stvaralački meditacijsko-stvaralački integrativno-terapijski heuristički mentorski kombinirani: interpretacijsko-analitičski s elementima heurističko-mentorskog Metodički oblici rada: individualni frontalni rad u paru grupni plenum Metodički postupci: molitva slušanje glazbe gledanje video-isječka izražavanje vlastitih stavova

PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

1

PRIPREMA ZA VJERONAUČNU NASTAVU

I. OPĆI PODATCI

Škola:

Profesor:

Razred: 1.

Redni broj pripreme: 2

Nastavna cjelina: I. U potrazi za smislom

Nastavna jedinica: 2. Čovjek i njegov odnos prema životu

Ključni pojmovi: čovjek, smisao, vjera, ateizam, stoicizam, maniheizam, hedonizam

Cilj: Uočiti vrijednost vjere u otkrivanju smisla života

Ishodi:

obrazovni: znati navesti i objasniti najvažnija filozofska i teološka promišljanja o smislu života

funkcionalni: izgrađivati kritičko razmišljanje prema današnjim filozofijama odgojni: htjeti priznati i prihvatiti važnost vjere u otkrivanju smisla

Metodički sustav:

interpretacijsko-analitički problemsko-stvaralački meditacijsko-stvaralački integrativno-terapijski heuristički mentorski kombinirani: interpretacijsko-analitičski s elementima heurističko-mentorskog

Metodički oblici rada:

individualni frontalni rad u paru grupni plenum

Metodički postupci:

molitva slušanje glazbe gledanje video-isječka izražavanje vlastitih stavova

Page 2: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

2

rad na tekstovima scenski prikaz rad na radnim listovima rješavanje interaktivnih zadataka razgovor pisanje interpretacija pjevanje rad uz prezentaciju izrada plakata izrada prezentacija debata izrada umnih mapa

Mediji komuniciranja:

LCD projektor laptop grafoskop TV (video-prilog) DVD

Nastavna sredstva i pomagala:

ploča i kreda udžbenik Tražitelji smisla bilježnica Sveto pismo CD – DVD – VHS - USB tekstovi slike fotografije biblijska karta radni listovi prozirnice magneti papiri pribor za stvaralačko i likovno izražvanje

Korelacija s drugim predmetima: filozofija, psihologija, etika, književnost

Izvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet

Izvori za pripremanje učenika: udžbenik

Page 3: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

3

II. GLOBALNA STRUKTURA SATA

Molitva Motivacija Najava teksta Čitanje teksta Kratka analiza teksta Dublje poniranje u temu Rad u skupinama Iznošenje rezultata i provjera točnosti Sinteza Aktualizacija

III. TIJEK VJERONAUČNOG SATA (detaljna razrada)

1. Molitva: Gospodine, često se osjećamo nezadovoljnima u životu i ne vidimo uvijek

smisao svoga postojanja. Molimo te, pomozi nam da se trudimo sve oko sebe pozorno promatrati i u svemu što nas okružuje otkrivati tragove tvoje ljubavi, te na takav način otkrivati istinski smisao svoga postojanja i razvijati zahvalnost za darovanost života.

2. Motivacija. Što biste za sebe rekli: da ste uglavnom sretni i zadovoljni u životu, da ste uglavnom nesretni i nezadovoljni ili da ima podjednako i jednih i drugih osjećaja i situacija? Možete li objasniti zašto se tako uglavnom osjećate i koliko je to povezano s vašom vjerom (ili nevjerom)?

3. Najava teme i teksta. Danas ćemo govoriti o tome kakav ljudi imaju odnos prema životu, a posebno gdje je u tome mjesto smisla i patnje. Pišem na ploču naslov

Čovjek i njegov odnos prema životu

Pročitat ćemo jedan kratak tekst koji je napisala roditeljma jedna djevojka od 17 godina prije no što se ubila. Dok čitamo, probajte se staviti u njezinu situaciju i uočiti jeste li se do sada ikada vi slično osjećali.

4. Čitanje teksta: udžbenik Tražitelji smisla, str. 16. Čita učenik koji se javi. 5. Kratka analiza teksta. Jeste li se, dale, ikada slično osjećali? Poznajete li neke vaše

vršnjake koji ne vide smisao životu? Zašto su neki ljudi tako pesimistični? Može li netko biti tako očajan ako je vjernik?

6. Dublje poniranje u temu. Uz prezentaciju i zajedničku raspravu iznijeti vlastito mišljenje na pitanje o smislu života. Zaključiti i naglasiti da je posebno stav prema zlu i grijehu ono što mnogima ne pruža smisao života. Pokazati učenicima nekoliko fotografija svete Majke Tereze, kako bi vidjeli što znači duboki vjernički smisao i nužnost pomaganja drugima. U nekoliko im rečenica reći o njezinom životu i brizi za siromašne i bolesne, odnosno naglasiti kako je to bio njezin put borbe protiv zla. On izvire iz istinske kršćanske vjere.

Page 4: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

4

Page 5: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

5

Page 6: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

6

Page 7: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

7

7. Rad u skupinama. Za razliku od Majke Tereze, postoje različite filozofije koje ne vide takav smisao patnje, bolesti i zla, a vaš je zadatak na temelju udžbenika (str. 23-27) otkriti koje su to i u kakvom su one odnosu prema kršćanstvu. Podijeliti učenike u 6 skupina, a svaka skupina treba pročitati i kratko svima obrazložiti po jednu zadanu filozofiju/teološko promišljanje i njihov pogled na zlo i patnju. To su:

a. Ateizam b. Epikureizam c. Maniheizam d. Ateizam e. Egzistencijalizam

Page 8: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

8

f. Kršćanstvo

Za dovršenje zadatka učenici imaju 3 minute.

8. Iznošenje rezultata i provjera točnosti. Iz svake skupine jedan ili više učenika predstave pred razredom kako pojedina filozofija gleda na patnju i zlo, a to ostali prate preko slajdova koliko je točno, te, ako treba nešto nadopuniti, nadopunim.

Page 9: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

9

Page 10: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

10

9. Sinteza. Provjerit ćemo koliko smo zapamtili. Učenici trebaju riješiti križaljku na papiru (sami ili u paru, kako žele), a potom ju zalijepiti u bilježnicu. Nakon što su riješili, zajednički ćemo provjeriti točnost preko interaktivnog zadatka u prezentaciji.

Page 11: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

11

10. Aktualizacija. Kada čovjek ima istinsku vjeru, onda će svemu, pa i patnji i bolesti

znati naći smisao i cijeli će mu život biti zahvaljivanje. To izvrsno pokazuje isječak iz emisije Provjereno o mladiću koji boluje od progerije, ali unatoč takvim teškim životnim okolnostima ima duboko pouzdanje u Boga i zahvaljuje mu na svakom trenutku u životu koji mu daruje. Mladić Samy Basso i Majka Tereza su nam izvrsni putovi kako shvatiti smisao života i smisao vjere. (Pustiti video-prilog.) nakon video-priloga dodati kako je Majka Tereza znala dijeliti ljudima u susretu određene riječi ispisane na malim karticama, da im budu podsjetnik u životu na ono što je važno. Učenici dobivaju papiriće s ispisanim riječima i trebaju ih zalijepiti u bilježnicu.

Page 12: PRIPRMA ZA VJRONAUČNU NASTAVU - ovjek-i-njegov... · PDF fileIzvori za pripremanje nastavnika: udžbenik, V. Frankl, Zašto se niste ubili?, internet Izvori za pripremanje učenika:

12

11. Molitva: Hvala ti, Gospodine, na daru vjere i molimo te pomozi nam da se nikada ne udaljimo od tvojih putova, jer samo oni mogu pružiti istinski smisao i radost života.

IV. KRITIČKI OSVRT