NACIONALNI PROGRAM RANOG OTKRIVANJA RAKA DEBELOG CRIJEVA Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske

  • View
    46

  • Download
    4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

NACIONALNI PROGRAM RANOG OTKRIVANJA RAKA DEBELOG CRIJEVA Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske. PROVEDBA PROGRAMA Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Osijek, 2. siječnja 2008. DEBELO CRIJEVO i REKTUM. najčešći malignom GIS-a - PowerPoint PPT Presentation

Text of NACIONALNI PROGRAM RANOG OTKRIVANJA RAKA DEBELOG CRIJEVA Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske

  • NACIONALNI PROGRAM RANOG OTKRIVANJA RAKA DEBELOG CRIJEVAMinistarstvo zdravstva Republike Hrvatske PROVEDBA PROGRAMA Zavod za javno zdravstvo Osjeko-baranjske upanijeOsijek, 2. sijenja 2008.

  • DEBELO CRIJEVO i REKTUMnajei malignom GIS-arazlike izmeu pojedinih podruja svijeta i 25 puta, vjerojatno uzrokovane razliitim djelovanjem imbenika okolianajee sijelo karcinoma u starijoj dobiprisutan pad incidencije u nekim razvijenim zemljama (SAD, Kanada)

  • DEBELO CRIJEVO i REKTUMSAD i Kanada biljee pad zbog:promjene u prehrani i stilu ivotairoke primjene mjera za rano otkrivanje uz odstranjenje premalignih lezijapoboljanje naina lijeenja i rehabilitacije

  • INCIDENCIJA I MORTALITET KOLOREKTALOG KARCINOMA U SVIJETU Hrvatski zavod za javno zdravstvo Prof. dr. sc. Marija Strnad

  • INCIDENCIJA I MORTALITET OD KOLOREKTALOG KARCINOMA U REPUBLICI HRVATSKOJ, 1970-2005Hrvatski zavod za javno zdravstvo Prof. dr. sc. Marija Strnad

  • RAK DEBELOG CRIJEVA U HRVATSKOJ (colon, rectum, rectosigmoidalni dio, anus)INCIDENCIJA:2005.g. 2.843 (64/100.000) 1.616 M i 1.227 1990.g. 1.648 (34,5/100.000) MORTALITET: 2006.g. 1.800 (40,6/100.000) 1.028 M i 772 1990.g 1.049 (21,9/100.000)

  • Incidencija kolorektalog karcinoma u upanijama Republike Hrvatske u 2004. godiniHrvatski zavod za javno zdravstvo Prof. dr. sc. Marija Strnad

  • INCIDENCIJA NAJEIH SIJELA RAKA U ENA 2005. OBbronhi i plua 40dojka 171kolorektalni 76tijelo maternice 31eludac 24Izvor podataka: Registar za rak RH

    Grafikon2

    50

    22.2222222222

    11.6959064327

    9.0643274854

    7.0175438596

    incidencija_OB

    Broj novih sluajeva raka debelog crijeva u Osjeko-baranjskoj upaniji od 1988. do 2005. godine

    153153153154154154153-154153-154153-154

    C18C18C18C19-C21C19-C21C19-C21C18-C21C18-C21C18-C21

    ColonColonColonRectum, sigma et anusRectum, sigma et anusRectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anus

    GODINAMukieneUkupnoMukieneUkupnoMukieneUkupno

    19882525502828565353106

    19892430542231534661107

    19902728553020505748105

    19912528532736635264116

    1992242145222244464389

    19933426602125465551106

    19943524593614507138109

    19952721483319526040100

    19963026563034646060120

    19973137683545806682148

    19983733704834828567152

    19993639755441959080170

    200044368045571028993182

    200140397945571028596181

    200255439850439310586191

    2003493988665211811591206

    20044250925238909488182

    2005604410441327310176177

    smrtnost_OB

    Broj umrlih od raka debelog crijeva u Osjeko-baranjskoj upaniji

    u razdoblju od 1988. do 2006. godine

    153153153154154154153-154153-154153-154

    C18C18C18C19-C21C19-C21C19-C21C18-C21C18-C21C18-C21

    ColonColonColonRectum, sigma et anusRectum, sigma et anusRectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anus

    GODINAMukieneUkupnoMukieneUkupnoMukieneUkupno

    1988181129241842422971

    1989132033192544324577

    1990162339221638383977

    1991191938182240374178

    1992171229181634352863

    1993131225121325252550

    1994221335211132432467

    199515823181331332154

    1996251641232245483886

    1997192645212344404989

    19981929483524595453107

    19993116472033535149100

    20003528633526617054124

    2001202343202747405090

    20022829573131625960119

    20033522573929687451125

    20042730573233655963122

    20055132833121528253135

    20063945842624506569134

    Izvor podataka:

    DEM-2 obrazac; Dravni zavod za statistiku za godine 1988.-2006. godine

    INC I SMRTNOST-KOLOREKTALNI RAK

    Broj umrlih od raka debelog crijeva u Osjeko-baranjskoj upaniji

    od 1988. do 2006. godine

    SMRTNOSTINCIDENCIJA

    153-154153-154153-154SVI UZROCI SMRTI153-154153-154153-154

    C18-C21C18-C21C18-C21C18-C21C18-C21C18-C21

    Colon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusSMRTNOST OD RAKAUKUPNOColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anus

    GODINAMukieneUkupnoMukarcieneUkupnoMukarcieneUkupnoMukieneUkupno

    19884229714493327812,1171,9484,0655353106

    19893245774473377842,0911,9714,0624661107

    19903839774663498152,1041,9784,0825748105

    19913741784722957672,3771,8714,2485264116

    19923528633892776662,3061,8054,111464389

    19932525503592476061,5511,3962,9475551106

    19944324673341945281,5061,4262,9327138109

    19953321543562315871,5081,4182,9266040100

    19964838863932806731,7001,6813,3816060120

    19974049894573027591,9851,7483,7336682148

    199854531074933698622,0042,0774,0818567152

    199951491005223658872,0862,0024,0889080170

    200070541245053298341,9281,8723,8008993182

    20014050905013528531,8841,8293,7138596181

    200259601194973728691,9101,8713,78110586191

    200374511255363638992,0311,9994,03011591206

    200459631225273668931,8501,8743,7249488182

    200582531356113779882,0521,9243,97610176177

    200665691344934119041,9032,0213,924

    Izvor podataka:

    DEM-2 obrazac; Dravni zavod za statistiku za godine 1988.-2006. godine

    Registar za rak Hrvatske, 1988.-2005.

    List6

    Izvor podataka: Registar za rak RH

    f dg200020012002200320042005

    Zlocudna novotvorina dojke153166161172160171

    Zloudna novotvorina debeloga i zavrnog crijeva939686918876

    Zloudna novotvorina dunika (bronha) i plua373447383440

    Zloudna novotvorina tijela maternice374241374231

    Zloudna novotvorina eluca284536353024

    m dg200020012002200320042005

    Zloudna novotvorina dunika (bronha) i plua188158178162171176

    Zloudna novotvorina debeloga i zavrnog crijeva898510511594101

    Zloudna novotvorina eluca516562495252

    Zloudna novotvorina mokranog mjehura463846513836

    Zloudna novotvorina kestenjae (prostate)43547578120119

    Zloudna novotvorina grkljana283538303136

    Izvor podataka: Registar za rak RH

    f dg%2005

    dojka50.0171

    debelo i zavr. crijevo22.276

    bronhi i plua11.740

    tijelo maternice9.131

    eludac7.024

    100.0342

    m dg%2005

    Ca bronha i plua33.8176

    Ca prostate22.9119

    Ca debeloga i zavrnog crijeva19.4101

    Ca eluca10.052

    Ca mokranog mjehura6.936

    Zloudna novotvorina grkljana6.936

    100.0520

    List6

    List5

    List4

    Dijagnoza200020012002200320042005

    UkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRang

    Zloudna novotvorina dunika (bronha) i plua188115811781162117111761

    Zloudna novotvorina debeloga i zavrnog crijeva892852105211529431013

    Zloudna novotvorina eluca513653624495524524

    Zloudna novotvorina mokranog mjehura464385465514385365

    Zloudna novotvorina kestenjae (prostate)43554475378312021192

    Zloudna novotvorina grkljana286356386306316366

    Izvor podataka: Registar za rak RH

    List2

    Dijagnoza2000200120022003200420052006

    UkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRang

    Zloudna novotvorina dunika (bronha) i plua1631140116211521157118611411

    Zloudna novotvorina debeloga i zavrnog crijeva702404593742593822652

    Zloudna novotvorina eluca423473622483622483334

    Zloudna novotvorina prostate294522284394374444403

    Zloudna novotvorina grkljana265255205205305295255

    Izvor podataka:

    DEM-2 obrazac; Dravni zavod za statistiku za godine 2000.-2006. godine

    rak ukupni OBZ

    Dijagnoza2000200120022003200420052006

    UkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRangUkupnoRang

    Zlocudna novotvorina dojke641611671502751711751

    Zloudna novotvorina debeloga i zavrnog crijeva542502602511632532692

    Zloudna novotvorina dunika (bronha) i plua303235333413343293363

    Zloudna novotvorina jajnika194244235165125224235

    Zloudna novotvorina eluca185353294344284215264

    Izvor podataka:

    DEM-2 obrazac; Dravni zavod za statistiku za godine 2000.-2006. godine

    incidencija_ukupno po dobi

    INCIDENCIJA

    140-208140-208140-208153-154153-154153-154

    C00-C97C00-C97C00-C97C18-C21C18-C21C18-C21

    All sitiesAll sitiesAll sitiesColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anusColon, rectum, sigma et anus

    GODINAMukieneUkupnoMukieneUkupno

    198859655911555353106

    198958460611904661107

    199061651811345748105

    199155949310525264116

    1992510399909464389

    199352748210095551106

    19945324539857138109

    199558451711016040100

    199659054511356060120

    199757654711236682148

    199858157911608567152

    199979569314889080170

    200067262712998993182

    200167463813128596181

    2002769656142510586191

    2003755660141511591206

    200476258313459488182

    2005777641141810176177

    Broj novih sluajeva raka debelog crijeva u Osjeko-baranjskoj upaniji od 2000. do 2005. godine

    GODINAUKUPNODOB

    0-45-910-1415-1920-2425-2930-3435-3940-4445-4950-5455-5960-6465-6970-7475-7980-8485+NEP

    200018221571018293729251621

    20011811166918193540291430

    200219121331514243834391530

    20032062791216294630312040

    2004182111408815232743311550

    20051772171614183235281770

    1962165357394121

    Broj novih sluajeva raka debelog crijeva u Osjeko-baranjskoj upaniji od 2000. do 2005. godine prema dobi na 100.000 stanovnika

    GODINAUKUPNODOB

    0-45-910-1415-1920-2425-2930-3435-3940-4445-4950-5455-5960-6465-6970