Upload
others
View
15
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
KONTROLA NOSILNOSTI ŽERJAVNE PROGE
Valjan HEB 300
DVIGALOTEHNA
Darko Dajčman, inž.str.
1
Kontrola nosilnosti žerjavne proge
Prečni prerez:
valjani HEB 300
varjeni polnostenski prerez (≈HEB 300)
Uporabljeni standardi EC1 in EC3
EC 1→ SIST EN 1991: Vplivi (obtežbe) žerjavovin drugih strojev na konstrukcije
EC 3 → SIST EN 1993: Projektiranje žerjavnih prog
• SIST EN 1991‐3:2006 : Vplivi (obtežbe) na konstrukcije. Vplivi žerjavov in drugih strojev
• SIST EN 1993‐1‐1:2006 : Projektiranje jeklenih konstrukcij, splošna pravila
• SIST EN 1993‐1‐8:2006 : Projektiranje spojev, npr. zvari
• SIST EN 1993‐1‐9:2005 : Utrujanje
• SIST EN 1993‐6:2007 : Projektiranje žerjavnih prog (postopki za izračun napetosti)
Uporabljena literatura
[1] Seeßelberg, Kranbahnen, Bemessung und konstruktive Gestaltung, Bauwerk, Berlin,
[2] Thiele/Lohse, Stahlbau, Tei l 2, B. G. Teubner, Stutgart, 1997
[3] Kindman, Stracke, Verbindungen im Stahl‐ und Verbundbau, Ernst&Sohn, Berlin, 2010
Nujno potrebna teorija za razumevanje izračuna:
• Bočna zvrnitev
• Imperfekcija
• Ovirana torzija
• Utrujanje
Vrste kontrol žerjavne proge:
• Globalna nosilnost (ravnotežje na konstrukciji)
• Lokalne napetosti zaradi kolesnega pritiska
• Bočna zvrnitev nosilca
• Izbočenje pločevin prečnega prereza (stojina, pasnica)
• Pomiki (vertikalni in horizontalni)
• Utrujanje (problem v detajlih)
2
Predstavitev problema – globalna analiza
Prvi del (statika , trdnost):
– Določitev obtežb žerjavne proge
– Izračun notranjih veličin (N,V,M) ‐ [Statika]
– Globalna kontrola napetosti (nosilnosti) ‐ [Trdnost]
Drugi del (detajli, zvari):
– Kontrola zvarov v polnostenskem varjenem nosilcu žerjavne proge
– Lokalne napetosti zaradi kolesnega pritiska
Tretji del (specialnosti):
– Bočna zvrnitev
– Izbočenje pločevine v prečnem prerezu (stojina, pasnica)
– Kontrola vertikalnih in horizontalnih pomikov
– Utrujanje materiala
Prvi del ( statika trdnost)
• Obtežbe žerjavne proge
• Izračun notranjih veličin (N,V,M)
• Izračun statičnih vrednosti prereza (A, Iy, Wy…)
• Globalna kontrola napetosti (nosilnosti)
PODATKI
• Žerjavna proga z dvema poljema, prečni prerez HEB 300, S235
•Tirnica ploščato jeklo 50×40 mm, privarjena z neprekinjenim kotnim zvarom a= 5 mm
• Tirnice ne upoštevamo pri nosilnosti
• Karakteristična lastna teža žerjavne proge (HEB‐300+tirnica) g=1.35 kN/m
• Žerjavna proga je podprta s konzolami na stebrih hale
• Rebra nad podporami, viličasto podpiranje
• Mostni žerjav, razmak med kolesi c=3.6 m
• Dvižni razred HC2, obremenitveni razred S2
• Hitrost vožnje v=40 m/min, pogonski sistem IFF
• Bočno vodenje z venci
• Hitrost dvigovanja bremena: 5 m/min
3
Podatki o obtežbah (običajno jih da proizvajalec žerjava)
Vertikalne sile na kolesih:
Rh = 57 kN (zaradi bremena)
Rg = 18 kN (zaradi lastne teže žerjava)
Horizontalne sile na kolesih:
H1 = 20 kN, H2 = 0 (poševni tek)
H1 = -H2 = HM = 8.6 kN (pospeševanje / zaviranje)
Statični sistem z vertikalnimi in horizontalnimi silami
SILE SO POTUJOČE
Prikaz posameznih obtežb žerjava in žerjavne proge
Žerjavna proga teče preko več podpor, breme je v sredini
4
Vertikalne sile na kolesih ‐breme v skrajni poziciji min R max R
Kadar je maček z bremenom v skrajnem položaju je nosilec proge najbolj obremenjen.
Karakteristični položaji bremena
Breme na sredini razpona žerjava
Breme levo
Breme desno
5
Pospeški in mase: masa bremena, mostu in mačka
Pogonski sistem EFF → IFF
DIN : EFF
EC : IFF
F – fixed, Festlager: fiksirano glede na bočno gibanje; kolo sprejema sile prečno na smer vožnje
(kolo je togo povezano z njegovo osjo)
E = I ‐ Einzelradantrib, independend: pogon posameznega kolesa
Masne sile vzdolž žerjavne proge
Pogonska
osovina 1
Prosto tekalna
osovina 2
Bočno
vodenje z
venci
Pogonska
osovina
Čelni voziček
Smer pospeševanja
Žerjavna proga
6
Horizontalne vzdolžne in prečne masne sile (HMi) (zaradi pospeškov)
K1, K2 → pogonski sili na kolesih
Sb – težišče mostu žerjava
Sk ‐ težišče mačka
Sh ‐ težišče bremena
Sges – skupno težišče
Poševni tek
S – sila zaradi poševnega teka
Most žerjava
Žerj
avn
a p
roga
1
Žerj
avn
a p
roga
2
Smer vožnje Proga 1 Proga 2
Pogon posameznega kolesa, bočno vodenje z venci
7
Obtežbe žerjavne proge
Kot smo že omenili, te sile običajno dobimo od proizvajalca mostnega žerjava
Določitev kombinacij obtežb SIST EN 1991‐3: 2006 Vplivi na konstrukcije
3. del: Vplivi žerjavov in drugih strojev
Kombinacije obtežb in dinamični faktorji
Tvorimo 10 obtežnih kombinacij (1‐10)
Dinamični faktorji ( ϕ1 ….ϕ7 ) – opis
Odločujoči kombinaciji : 1 in 5
Obratovanje –MSN (ULS):1 …7
MSN –mejno stanje nosilnosti
ULS – Ultimate Limit State
Preobremenitveni test: 8
(LT, testno breme)
Nezgodno delovanje: 9, 10
(nalet, prevrnitev)
8
ϕ1 - Nihanje konstrukcije žerjava , zaradi dvigovanja bremena
ϕ2 ali ϕ3 ‐ Faktor udarcev pri dvigovanju bremena ali nenadnemu odklopu bremena (npr. magnet)
ϕ4 ‐ Udarci zaradi vožnje žerjava po tirnicah
ϕ5 ‐ Udarci zaradi pogona žerjava
ϕ6 ‐ Gibanje bremena pri testu
ϕ7 ‐ Udarci pri naletu žerjava v odbijače
9
Izračun dinamičnih faktorjev za naš primer
ϕ1 = 1,1 faktor udarcev zaradi nihanja konstrukcije žerjava pri dvigovanju bremena
𝜑2 = 1,10 + 0,34 ∗5𝑚 𝑚𝑖𝑛⁄
60𝑠𝑒𝑐 𝑚𝑖𝑛⁄= 1,13 faktor udarcev pri dviganju bremena
𝜑3 = 𝜑4 = 1,0 padec bremena, vožnja žerjava po tirnicah
𝜑5 = 1,5 udarci zaradi pogonskih sil
PODATKI za tvorjenje kombinacij obtežb ‐ povzetek:
Vertikalne sile na kolesih:
Rh = 57 kN (zaradi bremena)
Rg = 18 kN (zaradi lastne teže žerjava)
Horizontalne sile na kolesih:
H1 = 20 kN, H2 = 0 (poševni tek)
H1 = -H2 = HM = 8.6 kN (pospeševanje / zaviranje)
Faktorji udarcev:
𝜑1 = 1.1 nihanje žerjava pri dvigovanju bremena
𝜑2 = 1.13 udarci bremena pri dvigovanju
𝜑5 = 1.5 udarci pogonskih sil
Kombinacije obtežb (upoštevamo udarce)
Odločujoče kombinacije obtežb ; Glej Tabelo 2.2 iz standarda!
Glede na velikost dinamičnih faktorjev sta odločujoči le dve kombinaciji pri obratovanju
(a) ‐ LG1: vožnja z bremenom in pogon (pospeševanje/zaviranje),
(b) ‐ LG5: vožnja z bremenom in poševni tek
Karakteristične vrednosti vertikalnih kolesnih sil – kombinacija obtežb 1 in 5
LG 1 : F = F1 = F2 = 𝜑1 * Rg + 𝜑2 * Rh = 1,1 * 18 + 1,13 * 57 = 84,2 kN
LG 5 : F = F1 = F2 = 𝜑4 * Rg + 𝜑4 * Rh = 1,0 * 18 + 1,0 * 57 = 75,0 kN
Karakteristične vrednosti horizontalnih kolesnih sil – kombinacija obtežb 1 in 5
LG 1 : H1 = -H2 = 𝜑5 * HM = 1,5 * 8,6 = 12,9 kN
LG 5 : H1 = 1 * HS = 1,0 * 20 = 20,0 kN ; H2 = 0
10
Prijemališče horizontalne sile
Pojavi se TORZIJSKI MOMENT
Izračun napetosti zaradi upogibnih momentov My in Mz v zgornjem vogalu pasnice
Prerez je dejansko obremenjen z dvojnim upogibnim (My in Mz) in torzijskim momentom(Mx).
Dokaz lahko poenostavimo, če torzijo zanemarimo in predpostavimo, da prevzame horizontalni
moment Mz le zgornja pasnica in 1/5 stojine.
Žerjav obremenjuje progo kot POTUJOČE BREME
Statični izračun moramo opraviti za več položajev žerjava.
1/5 stojine
My + Mz
11
Vožnja žerjava po progi‐ primer
Pozicije 1 … 4 (Horizontalne sile niso vrisane)
Potujoče breme - POMEMBNO
Določitev ekstremnih vrednosti notranjih veličin (N V M) in njihove pozicije
Mobile loads‐ Potujoče obtežbe
Metode za določitev ekstremnih vrednosti notranjih veličin (N V M) in njihovih pozicij
Vplivnice ‐ analitična določitev,(Culmann )
Ovojnice: Numerična določitev s programom
Vplivnice
• Analitična določitev ekstremnih vrednosti in njihovih pozicij za vsako notranjo veličino.
N, Vy, Vz, My, Mz in torzijo
– Mxp primarni Mt → ( τt )
– Mxs sekundarni Mt → ( τt )
– Mw moment zaradi ovirane torzije → ( σw )
12
Odločujoča statična sistema za izračun notranjih veličin (N V M)
a) Obremenitveni primer LG1 (pospeševanje/zaviranje ‐ M)
b) Obremenitveni primer LG5 (poševni tek ‐ S)
Možnosti izračuna (NVM)
1) “Peš” –glej nadaljevanje
2) S splošnim računalniškim programom po metodi končnih elementov
3) Specialnim računalniškim programom za žerjave in žerjavne proge
Ekstremne (največje) vrednosti notranjih veličin (N V M) za posamezne obtežbe :
vertikalne ( Rg , Rh ) in
horizontalne (HM , HS )
“Peš” izračun s SUPERPOZICIJO
Statični izračun notranjih veličin (N V M)
• Kadar “peš” določamo notranje veličine, poenostavimo statične sisteme z uporabo superpozicije.
(Velja tudi pri uporabi računalniških programov)
Superpozicija
=
+
13
Lastna teža proge
LG1 LG5
Vertikalne sile na kolesih (My,Vz)v polju (ekstremne vrednosti in pozicije)
Podpora B, levo (li) – desno (re)
Velikost My
in položaj
A B C
5,1kN
-6,1kNm
3,4 kNm
Vz
My
14
Horizontalne sile na kolesih (max Mz) in pripadajoči My momenti (ekstremne vrednosti in pozicije)
Horizontalne strižne sile max_Vy zaradi pogona in poševnega teka. Nad podporami
(ekstremne vrednosti in pozicije)
Največji upogibni momenti My nad podporami zaradi vertikalnih sil na kolesih
(ekstremne vrednosti in pozicije)
KOMBINACIJE OBTEŽB
Notranje veličine(N V M) potrebne za dimenzioniranje
PROJEKTNE VREDNOSTI (indeks d)
ODLOČUJOČI KOMBINACIJI
• Kombinacija obtežb EK 1:
– 1.35 [ LG1 + lastna teža žerjava]
– 1.35 [( vožnja z bremenom + pospeški) +LTŽ]
• Kombinacija obtežb EK 5:
– 1.35 [ LG5 + lastna teža žerjava]
– 1.35 [( vožnja z bremenom + poševni tek +LTŽ]
15
Kombinacija obtežb EK 1 pospeševanje/zaviranje
Že faktorizirano s faktorji udarcev, dodamo še γF = 1,35
Kombinacija obtežb EK 1 žerjavne proge (upoštevamo udarce in faktor varnosti)
Projektne vrednosti momentov:
- Največji vertikalni moment na x=2.1 m (prvo polje, od leve podpore):
My,Ed = 1,35 * ( 3,4 + 106,1 ) = 147,9 kNm »SUPRPOZICIJA«
- Največji horizontalni moment na x= 3.36 m (prvo polje, od leve podpore):
Mz,Ed = 1,35 * 17,6 = 23,7 kNm
Na varni strani smo, če kombiniramo My,Ed in Mz, Ed , čeprav ne delujeta na istem mestu
EK1 – strižne sile na vmesni in končni podpori
- Maksimalne vertikalne sile na vmesni podpori
Vz, Ed = 1,35 * ( -5,1 – 124,9 ) = 175,5 kN »SUPERPOZICIJA«
- Maksimalne horizontalne sile na končni podpori
Vy, Ed = 1,35 * ( -12,9) = -17,4 kN
Kombinacija obtežb EK 5 žerjavne proge / Vožnja z bremenom + poševni tek
Maksimalne vertikalne in horizontalne notranje količine My, Mz, Vy, Vz
Za EK 5 ( 1,35 * LK5 + 1,35 * lastna teža proge )
- Maksimalni vertikalni moment v poziciji x = 2,1 m :
My, Ed = 1,35 * (3,4 + 94,5) = 132,2 kNm »SUPERPOZICIJA«
- Maksimalni horizontalni moment v poziciji x = 2,58 m :
Mz, Ed = 1,35 * 24,9 = 33,60 kNm
- Maksimalna vertikalna sila na vmesni podpori
Vz, Ed = 1,35 + (-5,1 – 111,2) = 157,0 kN »SUPERPOZICIJA«
- Maksimalna horizontalna sila na končni podpori
Vy, Ed = 1,35 * (-20) = -27 kN
Že pomnoženo s 𝜑i
16
Notranje veličine potrebne za dimenzioniranje žerjavne proge lahko določimo tudi s primernim
računalniškim programom (in primernim znanjem).
Ekstremne notranje veličine in kritična mesta Ovojnice vseh obremenitvenih kombinacij (EK1, EK5)
Izdelano s programom:
Poz 1
Poz 2
Poz 3
Poz 4
Kritična
prereza
17
EK1 ‐ Breme + pospeševanje (ovojnice za štiri pozicije žerjava)
Trdnostni izračun - Izračun napetosti
PODATKI POTREBNI ZA TRDNOSTNI IZRAČUN
1. Notranje sile in momenti (NVM v kritičnih prerezih)
2. Statične vrednoti prečnega prereza (A, As, Iy, Iz, It, Wy, Wz, Wt )
a) Statične vrednosti za izračun napetosti v elastičnem področju (Wel,y … )
b) Statične vrednosti za izračun popolne plastifikacije prečnega prereza (Wpl,y …)
Razlika med rabo Wel,y in Wpl,y
Vy
Wz
My
Mz
18
Statične vrednosti prereza HEB 300 - elastične in plastične
Odčitamo iz ustreznih tabel
EN : HE 300B Jekleni profil s širokimi vzporednimi pasnicami, vroče valjan DIN 1025 – 2 : 1995-11 ; EN 53 – 62
A= 149 cm2 Iy= 25170 cm4 Iz= 8560 cm4 b = 30 cm h = 30 cm tg = 1,9 cm ts = 1,1 cm
Odpornostni moment Wel,y = 1680 cm3 → Elastično Wpl,y = 1915 cm3 → Plastično
Statične vrednosti za zgornjo pasnico
Zgornja pasnica in 1/5 višine stojine
Aog = 30 * 1,9 + 5,24 * 1,1 = 62,8 cm2 Iz,Og = Iz/2 = 4280 cm4 iz,Og = 8,06 cm Wz,Og,el = Wz,el/2 = 286 cm3 Wz,Og,pl = Wz,pl/2 = 435 cm3 Wz,el in Wz,pl odčitamo iz tabel
19
Nosilnost prečnega prereza pri popolni plastifikaciji (SIST EN 1993‐1‐1:2006) Mpl,y,Rd…..
Nosilnost prečnega prereza ‐ opisno
Pri tej metodi ne potrebujemo slike porazdelitve napetosti.
Nosilnost prečnega prereza pri nategu:
Npl,Rd = A * fy
Nosilnost prečnega prereza pri upogibu:
Mpl,y,Rd = Wpl,y * fy
(SIST EN 1993‐1‐1:2006) Nosilnost prereza pri popolni plastifikaciji prereza za:
– Upogibni moment M pl,y,Rd
– Upogibni moment M pl,z,Rd
– Moment ovirane torzije M pl,w,Rd
– Vertikalno strižno silo V pl,y,Rd
– Horizontalno strižno silo V pl,z,Rd
𝑀𝑝𝑙,𝑦,𝑅𝑑 =𝑊𝑝𝑙,𝑦 ∗ 𝑓𝑦
𝛾𝑀0=1915 𝑐𝑚3 ∗ 23,5 𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
𝛾𝑀0=450 𝑘𝑁𝑚
𝛾𝑀0
𝑀𝑝𝑙,𝑧,𝑅𝑑 =𝑊𝑝𝑙,𝑧 ∗ 𝑓𝑦
𝛾𝑀0=870𝑐𝑚3 ∗ 23,5 𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
𝛾𝑀0=204𝑘𝑁𝑚
𝛾𝑀0
Av
𝑀𝑝𝑙,𝑤,𝑅𝑑 =(ℎ − 𝑡𝑓) ∗ 𝑏
2 ∗ 𝑡𝑓 ∗ 𝑓𝑦
4 ∗ 𝛾𝑀0=28,1 ∗ 302 ∗ 1,9 ∗ 23,5
4 ∗ 𝛾𝑀0=28,2𝑘𝑁𝑚2
𝛾𝑀0
𝑉𝑝𝑙,𝑧,𝑅𝑑 =𝐴𝑣 ∗ 𝑓𝑦
√3 ∗ 𝛾𝑀0=47,35𝑐𝑚2 ∗ 23,5 𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
√3 ∗ 𝛾𝑀0=642𝑘𝑁
𝛾𝑀0
𝐴𝑣 = 𝐴 − 2 ∗ 𝑏 ∗ 𝑡𝑓 + (𝑡𝑤 + 2 ∗ 𝑟) ∗ 𝑡𝑓= 194𝑐𝑚2 − 2 ∗ 30𝑐𝑚 ∗ 1,9𝑐𝑚 + (1,1𝑐𝑚 + 2 ∗ 2,7𝑐𝑚) ∗ 1,9𝑐𝑚 = 47,35𝑐𝑚2
𝑉𝑝𝑙,𝑦,𝑅𝑑 =𝐴𝑂𝑔 ∗ 𝑓𝑦
√3 ∗ 𝛾𝑀0=30 ∗ 1,9𝑐𝑚2 ∗ 23,5 𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
√3 ∗ 𝛾𝑀0=773𝑘𝑁
𝛾𝑀0
Kontrola nosilnosti, ko dovolimo, da se prerez plastificira
N My Vz
20
Izračun napetosti zaradi upogibnih momentov My in Mz v zgornjem vogalu pasnice
Uporabljeni računski model:
My Mz
Princip računanja primerjalne napetosti za dvojni upogib (My, Mz)
𝜎𝑥,𝑝𝑟 =𝑀𝑦
𝑊𝑦+𝑀𝑧𝑊𝑧
Diagrami notranjih veličin (NVM)
EK1 ‐ Breme + pospeševanje (ovojnice za štiri pozicije žerjava)
1/5 stojine
V elastičnem področju
Dvojni upogib
Vy
Vz
My
Mz
21
EK5 ‐ Breme + poševni tek (ovojnice za štiri pozicije žerjava)
Notranje veličine potrebne za dimenzioniranje (vplivnice za 4 pozicije žerjava)
POVZETEK ‐
EK1‐Breme+ pospeševanje EK5 ‐ Breme+ poševni tek
Vy,Ed (kN) 27.0=20×1.35
Vz,Ed (kN) 177.5 (podpora)
My,Ed (kNm) 147.9 (polje) 132.2
Mz,Ed (kNm) 23.7 (polje) 33.6
Dimenzioniranje
Podatki :
• Ekstremne notranje veličine (NVM)
• Statične vrednosti prečnih prerezov (As, Wy, Wz)
Računski model
22
Izračun elastičnih napetosti zaradi upogibnih momentov My in Mz v zgornjem vogalu pasnice
𝜎𝑥,𝐸𝑑 =𝑀𝑦,𝐸𝑑
𝑊𝑦,𝑒𝑙+𝑀𝑧,𝑂𝑔,𝐸𝑑
𝑊𝑧,𝑒𝑙,𝑂𝑔≤ 𝑓𝑦,𝑑
Kombinacija : breme + pospeški (M)
𝐸𝐾1 ∶ 𝜎𝑥,𝐸𝑑 =14790𝑘𝑁𝑐𝑚
1680𝑐𝑚3+2370𝑘𝑁𝑐𝑚
286𝑐𝑚3= 8,8 + 8,3 = 17,1𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ ≤ 𝑓𝑦,𝑑 =𝑓𝑦
𝛾𝑀0
=23,5𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
𝛾𝑀0
Kombinacija : breme + poševni tek (S)
𝐸𝐾5 ∶ 𝜎𝑥,𝐸𝑑 =13220𝑘𝑁𝑐𝑚
1680𝑐𝑚3+3360𝑘𝑁𝑐𝑚
286𝑐𝑚3= 7,9 + 11,7 = 19,6𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ ≤ 𝑓𝑦,𝑑 =𝑓𝑦
𝛾𝑀0
=23,5𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
𝛾𝑀0
Izkoriščenost prereza
EK1 : 80 % in EK5 : 92 % pri γM0 = 1,1
EK1 : 73 % in EK5 : 83 % pri γM0 = 1,0
Kontrola nosilnosti z metodo prereza – plastifikacija prečnega prereza SIST EN 1993‐1‐1:2006 →EC3
Opisni prikaz postopka
(𝑀𝑦,𝐸𝑑
𝑀𝑝𝑙,𝑦,𝑅𝑑)
2,0
+𝑀𝑧,𝐸𝑑
𝑀𝑂𝑔,𝑝𝑙,𝑧,𝑅𝑑≤ 1,0
Plastifikacija prečnega prereza
𝐸𝐾5 , 𝑀𝑦,𝐸𝑑 = 132,2𝐾𝑛𝑀 ; 𝑀𝑧,𝐸𝑑 = 33,6𝐾𝑛𝑀
𝑀𝑝𝑙,𝑦,𝑅𝑑 =450𝑘𝑁𝑚
𝛾𝑀0 ; 𝑀𝑂𝑔,𝑝𝑙,𝑧.𝑅𝑑 =
𝑀𝑝𝑙,𝑧,𝑅𝑑
2= 102𝑘𝑁𝑚 𝛾𝑀0⁄
Primerjalna napetost
dvojni upogib
23
Kontrola
(132,2
450𝛾𝑀0⁄
)
2,0
+33,6
102𝛾𝑀0⁄
= 0,24 𝑧𝑎 𝛾𝑀0 = 1,0 𝑖𝑛 0,47 𝑧𝑎 𝛾𝑀0 = 1,1
Po tej metodi je izkoriščenost žerjavne proge manjša, ker smo izrabili plastične rezerve prereza.
Strižne sile ( EC3 : enačba 6.17 in SIST EN 1993-1-1:2006 točka 6.2.10)
𝐸𝐾1 ∶ 𝑉𝑧,𝐸𝑑𝑉𝑝𝑙,𝑧,𝑅𝑑
=175,5𝑘𝑁
642𝑘𝑁𝛾𝑀0⁄
= 0,27 ∗ 𝛾𝑀0 ≤ 0,5
𝐸𝐾5 ∶ 𝑉𝑦,𝐸𝑑
𝑉𝑝𝑙,𝑦,𝑅𝑑=
27𝑘𝑁
773𝑘𝑁𝛾𝑀0⁄
= 0,03 ∗ 𝛾𝑀0 ≤ 0,5
Ker je prispevek strižnih sil manjši od 0.5, jih ni potrebno upoštevati pri interakciji (N,V,M).
Primerjava rezultatov
Metoda izračuna Izkoriščenost
V elastičnem območju napetosti 83 %
Popolna plastifikacija prereza 42 %
24
Kontrola zvarov v polnostenskem varjenem nosilcu žerjavne proge
Lokalne napetosti zaradi kolesnega pritiska
KONTROLA GLOBALNIH NAPETOSTI
Varjeni polnostenski nosilec. Prečni prerez je I.
Globalne napetosti izračunamo iz notranjih veličin dobljenimi iz ravnotežja na nosilcu.
Kontrola napetosti v zvaru I prereza polnostenskegavarjenega nosilca za dve izvedbi zvara: K zvar in
kotni zvar.
Možne izvedbe kotnih zvarov
prenos sile samo preko zvarov prenos sile preko kontakta in zvarov
Izračun globalnih napetosti - Ravnotežje na nosilcu
Notranje veličine in prečni prerez
Varjeni polnostenski I prerez‐ podoben HEB 300
Podatki (projektne vrednosti): N=0 Vy = ‐11.52 kN Vz = ‐49.68 kN Mx = ‐ 3.33 kNm My = 163.35 kNm Mz = ‐12.41 kNm
Mejna vrednost : fy = 235 MPa Varjeni polnostenski I prerez‐
podoben HEB 300
25
Izračun statičnih vrednosti varjenega prereza. Prerez ima enake vrednosti kot valjani HEB 300. Zato je
5.2 mm višji.
SPLOŠNO v elastičnem področju; ne prekoračimo meje tečenja
Kontrolirali smo napetosti v kritični točki. Poznati moramo porazdelitev posameznih napetosti.
26
Izračun največjih normalnih napetosti, upogiba My in Mz
Podatki (projektne vrednosti): My = 163.35 kNm Mz = ‐12.41 kNm
Podatki: Wy = 1646.4 cm3 Wz = 570.2 cm3
𝜎𝑥,𝑀𝑦 =𝑀𝑦
𝑊𝑦=16335𝑘𝑁𝑐𝑚
1646,4𝑐𝑚3= 9,9216𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 99,2𝑀𝑃𝑎
𝜎𝑥,𝑀𝑧 =𝑀𝑧𝑊𝑧=3251𝑘𝑁𝑐𝑚
570,2𝑐𝑚3= 5,7015𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 57,0𝑀𝑃𝑎
Primerjalna napetost (normalna napetost za dvojni upogib):
𝜎𝑥,𝑚𝑎𝑥 = 99,2 + 57,0 = 156,2𝑀𝑃𝑎
Izračun strižnih napetosti
Podatki (proje. vrednosti): Vy = -11,52 kN Vz = -49,68 kN
Podatki ‐ strižni površini: Ay = 2×30.0×1.9 = 114.0 cm2 pasnica Az = 26.2×1.1 = 28.82 cm2 stojina
Strig v pasnici
𝜏𝑠,𝑉𝑦 =𝑉𝑦
𝐴𝑦=11,52
114,0= 0,1011𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 1,0𝑀𝑃𝑎
Strig v stojini
𝜏𝑠,𝑉𝑧 =𝑉𝑧𝐴𝑧=49,68
28,82= 1,7238𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 17,2𝑀𝑃𝑎
Izračun torzijskih napetosti
Porazdelitev torzijskih napetosti zaradi primarnega M (St. Venant)
27
Podatek: (proj. vred.:) Mx = -3,33 kNm
𝐼𝑡 =∑(ℎ𝑖 ∗ 𝑡𝑖
3)
3
It = 148,80 cm4
Pasnica
𝑊𝑡,𝑚𝑖𝑛 =𝐼𝑡𝑡𝑚𝑎𝑥
=148,80
1,9= 78,3158𝑐𝑚3
𝜏𝑡,𝑚𝑎𝑥 =𝑀𝑥𝑊𝑡,𝑚𝑖𝑛
=333,0
78,3158= 4,2520𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 42,5𝑀𝑃𝑎
Stojina
𝑊𝑡,𝑠 =𝐼𝑡𝑡𝑠=148,80
1,1= 135,2727𝑐𝑚3
𝜏𝑡,𝑠 =𝑀𝑥𝑊𝑡,𝑠
=333,0
135,27= 2,4617𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 24,6𝑀𝑃𝑎
Izračun primerjalne napetosti v vogalu pasnice
σx = 156,2 MPa τ = 42,5 + 1,0 = 43,5 MPa
𝜎𝑝𝑟 = √𝜎𝑥2 + 3 ∗ 𝜏2 = √156,22 + 3 ∗ 43,52 = 173,4𝑀𝑃𝑎
𝜎𝑅,𝑑 = 235𝑀𝑃𝑎 −𝑚𝑒𝑗𝑛𝑎 𝑛𝑜𝑠𝑖𝑙𝑛𝑜𝑠𝑡 173,4 MPa < 235 MPa 173,4/235 = 0,738 < 1
73,8 % izkoriščenost
Napetosti v zvarih
Dve izvedbi kotni zvar, K zvar
K zvar s polno penetracijo
28
Čelni zvari s polno penetracijo
Pri zvarih s polno penetracij o morata biti osnovni in dodajni material povsem zlita in spojena po celotni debelini pločevine. Prekinjeni čelni zvari niso dovoljeni. Projektne nosilnosti čelnih zvarov s polno penetracijo ni potrebno računati. Dovolj je kontrola nosilnosti v osnovnem materialu na mestu zvara, če tam nastopajo konice obremenitev. Za te zvare se predpostavi, da je nosilnost zvara vedno večja ali enaka nosilnosti šibkejšega od spojenih elementov. Mehanske lastnosti v zvaru in toplotni vplivni coni morajo namreč biti večje od nominalnih mehanskih lastnosti osnovnega materiala (napetost tečenja, natezna trdnost, lomna žilavost). Ta predpostavka se zagotovi z ustrezno zasnovo, izvedbo in kontrolo zvarov. (skladno s SIST EN 1090‐2). Za projektanta tak pristop pomeni veliko olajšavo, breme odgovornosti pa se prenese na izdelovalca konstrukcije in kontrolorja. Kotni zvar – izbira debeline zvara (a)
tp = 19 mm ts = 11 mm tmin = 11 mm a < 0,7 tmin = 0,7 x 11 = 7,7 mm a = 4 mm ( izberemo)
Kontrola kotnega zvara v kritičnem prerezu PODATKI (projektne vrednosti): N = 0 Vy = ‐11.52 kN Vz = ‐49.68 kN Mx = ‐ 3.33 kNm My = 163.35 kNm Mz = ‐12.41 kNm Iy = 25122 cm4
Izračun normalne napetosti v zvaru
𝜎𝑤 =𝑀𝑦 ∗ 𝑧𝑤
𝐼𝑦
𝜎𝑤 =16335 ∗ 13,1
25122= 8,518𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 85,2𝑀𝑃𝑎
29
Izračun strižne napetosti v zvaru
𝜏𝑠,𝑤 =𝑉𝑧 ∗ 𝑆𝑝𝐼𝑦 ∗ ∑𝑎
Vs – strižna sila Sp – statični moment pasnice Iy – upogibni vztrajnostni moment ∑a – vsota debelin zvarov
Izračun statičnega momenta pasnice Sp
Višina stojine: 305,2 – 2 x 19 = 267,2 mm Razdalja med celotnim težiščem in težiščem pasnice Zp = (267.2+19)/2= 143.1 mm Ap = 30.0×1.9 = 57.0 cm2 Statični moment pasnice Sp = Ap x Zp = 57.0×14.31 =815.67 cm3 Dva kotna zvara a= 4 mm
Izračun tangencialnih napetosti v zvaru zaradi Vz in Mx
Tangencialna napetost zaradi (Vz)
𝜏𝑠,𝑤 =𝑉𝑧 ∗ 𝑆𝑝𝐼𝑦 ∗ ∑𝑎
=49,68 ∗ 815,67
25122 ∗ 2 ∗ 0,4= 2,0163𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 20,2𝑀𝑃𝑎
Tangencialna napetost v pasnici in stojini zaradi Mx. (Glej “peš” izračun torzijskih napetosti!)
Torzijske napetosti v pasnici in stojini (Mx): τt,p = 42.5 MPa τt,s = 24.6 MPa
Izračun primerjalne napetosti v kotnem zvaru
𝜎𝑤 = 85,2𝑀𝑃𝑎
𝜎𝑝𝑟,𝑤 = √𝜎𝑤2 + 3 ∗ (𝜏𝑥𝑧
2 + 𝜏𝑥𝑦2 )
𝜎𝑝𝑟,𝑤 = √85,22 + 3 ∗ (44,82 + 42,52) = 136,75𝑀𝑃𝑎
Zp
30
Nosilnost kotnega zvara fvwd
Poenostavljena metoda
𝑓𝑣𝑤𝑑 =𝑓𝑢
√3 ∗ 𝛽𝑤 ∗ 𝛾𝑀2=
360
√3 ∗ 0,8 ∗ 1,25= 207,8𝑀𝑃𝑎
S253
Fu = 360 MPa t < 40 mm trdnost materiala
Βw = 0,8 korelacijski faktor
γM2 = 1,25 delni varnostni faktor za nosilnost
Dokaz nosilnosti kotnega zvara
136.74 MPa < 207.5 MPa
136.74 / 207.5 = 0.6590 < 1.0
Izkoriščenost 65.9%≈ 66.0%
31
LOKALNE NAPETOSTI
Kolesni pritisk
Standardi za kolesni pritisk:
• DIN 4132
• EC 3‐6 Poglavje 5.4 (SIST EN 1993‐6: 2007)
Kritično mesto na nosilcu
Kritična je zgornja točka na stojini v neposredni bližini
podpore za pozicijo mačka,
ki da največjo strižno silo.
Podatki
Fz,E = 84.2 kN (kolesni pritisk , upoštevali smo le faktorja udarcev ϕ1 in ϕ2
Vz,max,Ed = 165.79 kN (strig nad podporo, projektna vrednost)
My,Ed= 74.96 kNm (upogib nad podporo, projektna vrednost)
Fz,E = 84,2 kN
32
Izračun projektne vrednosti kolesnega pritiska Fz,Ed
Fz,Ed = Fz,E * γF
γF = 1.35 delni varnostni faktor za obremenitev
Fz,Ed = 84.2∙1.35 = 113.67 kN
Kontrola napetosti v valjanem prečnem prerezu HEB 300.
Porazdelitev globalnih in lokalnih napetosti na vrhu stojine
σx,Ed , τx,Ed → globalne napetosti, iz ravnotežja sil
σoz,Ed → lokalna napetost zaradi kolesnega pritiska
Izračun globalne napetosti σx,Ed (z) na zgornjem robu stojine zaradi M = 74.96 kNm
HEB 300 Iy = 25166 cm4
tg =tf = 19 mm ts = tw =11 mm r = 27 mm hi = 208 mm
z = 300/2 – 19 – 27 = 104 mm = 10,4 cm
𝜎𝑥,𝐸𝑑(𝑧) =𝑀𝑦,𝐸𝑑 ∗ 𝑧
𝐼𝑦=7496 ∗ 10,4
25166= 3,0978𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 31,0𝑀𝑃𝑎
Na podporo je upogibna napetost natezna (+)
33
Izračun globalne strižne napetosti zaradi največje strižne sile Vz,Ed = 165.79 kN
Vz,Ed = 165,79 kN hi = 208 mm ts = 11 mm As = hi * ts = 20,8*1,1 = 22,88 cm3
𝜏𝑥𝑧,𝐸𝑑 =𝑉𝑧,𝐸𝑑𝐴𝑠
=165,79
22,88= 7,25𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ = 72,5𝑀𝑃𝑎
Izračun lokalnih napetosti σoz,Ed EN1993-6: 2007 (E) poglavje 5.7
leff → vplivna dolžina za kolesno silo
Izračun lokalnih napetosti σoz,Ed v prehodu zaokrožitve v stojino
• Napetosti v stojini zaradi centričnega kolesnega pritiska
• Izračun vplivne širine kolesnega pritiska leff
Kolesni pritisk
σoz,Ed
34
Razdalja med vrhom tirnice in spodnjim robom pasnice hr + tf
bfr = 50 mm širina tirnice 50×30
hr = 30 mm višina obrabljene tirnice
hr + tf = 3 cm +1.9 cm = 4.9 cm
Efektivna širina pasnice beff
Del pasnice, ki sodeluje pri prenosu kolesne sile v stojino
beff = bfr + hr +tf = 5cm + 4,9cm = 9,9 cm < b = 30 cm
Izračun vztrajnostnega momenta nadomestne zgornje pasnice s privarjeno tirnico za vodoravno
lokalno težiščno os
𝐼∗ = 𝐼𝑟𝑓 =5 ∗ 33
12+9,9 ∗ 1,93
+ 15 ∗ 1,362 + 18,81 ∗ 1,092 = 11,25 + 5,66 + 27,74 + 22,35
= 67𝑐𝑚2
A2 = 3*5 = 15,0 cm2 → z1 = 1,36 cm A1 = 9,9*1,9 = 18,81 cm2 → z1 = 1,09 cm
Vplivna dolžina na stojini za kolesni pritisk
tw = ts = 11 mm
𝑙𝑒𝑓𝑓 = 3,25 ∗ (𝐼∗
𝑡𝑤)
13= 3,25 ∗ (
67,0
1,1)
13= 12,8𝑐𝑚
35
Lokalna napetost v stojini
𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑 =𝐹𝑧,𝐸𝐷
𝑡𝑤 ∗ (𝑙𝑒𝑓𝑓 + 2 ∗ 𝑟)= −
1,35 ∗ 84,2
1,1 ∗ (12,8 + 2 ∗ 2,7)= 5,7𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
Lokalna strižna napetost
𝜏𝑜𝑥𝑧,𝐸𝑑 = 0,2 ∗ 𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑 = 0,2 ∗ 5,7 = 1,1𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
Kontrola lokalnih napetosti
𝜎𝑜𝑧,𝐸𝐷𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
=5,7
23,5𝛾𝑀0⁄
= 0,24 ∗ 𝛾𝑀0 < 1,0
𝜏𝑜𝑥𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦(𝛾𝑀0 ∗ √3)⁄
=1,1 ∗ √3
23,5𝛾𝑀0⁄
= 0,08 ∗ 𝛾𝑀0 < 1,0
Primerjalna napetost na vrhu stojine nad podporo
σx,Ed = 30.98 MPa τx,Ed = 72.50 MPa σoz,Ed= ‐57.0 MPa τoz.Ed = 11.0 MPa
fy = 235 MPa γM0 = 1,0
(𝜎𝑥,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
)
2
+ (𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
)
2
−(𝜎𝑥,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
) ∗ (𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
) +
(
𝜏𝑥𝑧,𝐸𝑑 + 𝜏𝑜𝑥𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦(𝛾𝑀0 ∗ √3)⁄
)
2
≤ 1,0
(30,98
235)2
+ (57,0
235)2
− (30,98
235) ∗ (
57,0
235) + (
72,5 + 11,0
235)2
= 0,2344 ≤ 1,0
36
KOTNI ZVARI
Kontrola napetosti v varjenem prečnem prerezu podobnem HEB 300.
Globalne in lokalne napetosti v kotnem zvaru pasnica / stojina
potek napetostnih silnic ; napetostni lok
Izvedba zgornjega zvara na stiku stojina / pasnica
Kotni zvari niso primerni zaradi utrujanja
K zvar - priporočljiv
Izračun globalne normalne napetosti σx,w,Ed v kotnem zvaru
𝜎𝑥,𝑤,𝐸𝑑 =𝑀𝑦,𝐸𝑠 ∗ 𝑍𝑤
𝐼𝑦
37
Izračun strižne globalne napetosti v kotnem zvaru τxz,w,Ed
Ap → površina pasnice Zp→ razdalja med celotnim težiščem i težiščem pasnice aw → debelina kotnega zvara statični moment pasnice Sp = Ap * Zp
𝜏𝑥𝑧,𝑤,𝐸𝑑 =𝑉𝑧,𝐸𝑑 ∗ 𝑆𝑝𝐼𝑦 ∗ 2𝑎𝑤
Izračun lokalnih napetosti v kotnem zvaru
𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑 =𝐹𝑧,𝐸𝑑
𝑙𝑒𝑓𝑓 ∗ 2𝑎𝑤
𝜏𝑜𝑥𝑧,𝐸𝑑 = 0,2 ∗ 𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑
Fz,Ed → vrednost obremenitve koles leff → vplivna dolžina aw → debelina kotnega zvara
Vplivnica za zvar
Širjenje obremenitve in vplivna dolžina leff po EC 3-6, poglavje 5.7
Kontrola napetosti v zvaru
(𝜎𝑥,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
)
2
+ (𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
)
2
−(𝜎𝑥,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
) ∗ (𝜎𝑜𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦𝛾𝑀0⁄
) +
(
𝜏𝑥𝑧,𝐸𝑑 + 𝜏𝑜𝑥𝑧,𝐸𝑑𝑓𝑦(𝛾𝑀0 ∗ √3)⁄
)
2
≤ 1,0
𝑓𝑢(𝛽𝑤 ∗ 𝛾𝑀2)⁄ → Nosilnost zvara po EN 1993-1-8 : 2005 (E)
fu → nazivna natezna trdnost šibkejšega spojnega dela
βw → korelacijski faktor iz tabele 4.1 ( βw = 0,8….1,0 ; γM2 = 1,25 )
38
Bočna zvrnitev
Bočna zvrnitev je nevarna pri vitkih upogibno obremenjenih dolgih nosilcih, kjer ima prečni prerez
majhen TORZIJSKI vztrajnostni moment.
Pri bočni zvrnitvi so deformacije upogibne in torzijske.
Kritični moment za bočno zvrnitev
Odvisen je od več togosti:
E * IZ , - upogibna togost prereza
G * It , - torzijska togost prereza
E * Iω , - torzijska togost prereza pri oviralni torziji
𝑀𝑐𝑟 = 𝐶1 ∗𝜋
𝑘𝑧 ∗ 𝐿∗ √𝐸𝐼𝑧 ∗ 𝐺𝐼𝑡 +
𝜋2 ∗ 𝐸𝐼𝑧 ∗ 𝐸𝐼𝜔
(𝑘𝜔 ∗ 𝐿)
Iz – vztrajnostni moment okoli šibke osi
It – torzijski vztrajnostni moment pri enakomerni torziji
Iω – torzijski vztrajnostni moment pri oviralni torziji
L - razmak med bočnimi podporami ( bočno podprt celoten prerez ali vsaj tlačen pas )
Zmanjševanje nevarnosti bočne zvrnitve
Uporaba prečnega prereza z velikim torzijskim vztrajnostnim momentom (npr. škatlasti
prečni prerezi)
39
Ojačitev tlačene pasnice
Stransko podpiranje tlačene pasnice
Rebri nad podporo:
1) Lokalni vnos sile
2) Členkasti tip podpore pri bočni zvrnitvi
Rebri nad podporo, bočno držanje z vijakom
Bočna zvrnitev Izračun
EC 3-6 → SIST EN 1993-6:2007; Žerjavne proge
Metoda izračuna (1): 1) Bočna zvrnitev po EC 3-6, Poglavje 6.3.2.3 (uklon tlačene pasnice z delom stojine)
utrujanje
utrujanje
40
Metoda izračuna (2):
2) Bočna zvrnitev:
teorija drugega reda (TDR)
imperfekcija
ovirana torzija
linearno napetostno stanje v prerezu
Metoda izračuna (3):
3) Bočna zvrnitev po EC 3-6, Dodatek A
teorija drugega reda
imperfekcija
ovirana torzija
popolna plastifikacija prečnega prereza
1)Bočna zvrnitev po EC 3-6, Poglavje 6.3.2.3 (uklon tlačene pasnice z delom stojine)
Metoda, ki jo zaradi enostavnosti najpogosteje uporabljamo v praksi .
AOg - Površina zgornje pasnice (tlačna pasnica + 1/5 stojine) iz,Og - Vztrajnostni radij zgornje pasnice za vertikalno os My,Ed in Mz,Ed - Notranje veličine (obremenitve) nadomestne palice
Upogibni moment My,Ed nadomestimo z dvojico sil, ki delujeta v pasnicah
𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 =𝑀𝑦,𝐸𝑑
ℎ − 𝑡𝑓
h – tf razdalja med težiščema pasnice
Določitev tlačne sile v pasnici zaradi upogibnega momenta (My)
Dvojica sil NMy = My / hf
Dvojica sil
NMy → NOg,Ed – v izračunu
41
Obremenitve nadomestne palice:
- tlačna osna sila(NOg,Ed) in
- upogibni moment (Mz,Ed)
Prečni prerez nadomestne palčice
NOg,Ed + Mz,Ed Nadomestna palica obremenjena s tlačno silo in upogibnim momentom.
Statične vrednosti prečnega prereza so v prvem delu
Formula za kontrolo bočne zvrnitve ( EN 1993 – 1 – 1 : 2005 (E))
𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1
𝜒𝑧 ∗ 𝐴𝑂𝑔 ∗ 𝑓𝑦+𝑘𝑧𝑧 ∗ 𝑀𝑧,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1𝑊𝑂𝑔,𝑧 ∗ 𝑓𝑦
≤ 1
Izračun osne sile in uklonske dolžine (EC 3-6, pog. 6.3.2.3 (1) za EK 1 )
𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 =𝑀𝑦,𝐸𝑑
ℎ − 𝑡𝑓=14790𝑘𝑁𝑐𝑚
(30 − 1,9)𝑐𝑚= 526𝑘𝑁
Uklonska dolžina tlačene palice za dvopolno progo Lcr = 0,85*l = 0,85*6m = 5,1 m
𝜆𝑧 =𝐿𝑒𝑟
𝑖𝑧,𝑂𝑔 ∗ 𝜆𝑙=
510𝑐𝑚
8,06𝑐𝑚 ∗ 93,9= 0,67
Izračun korekcijskih faktorje za uklon (χz) in upogib (kzz)
𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1
𝜒𝑧 ∗ 𝐴𝑂𝑔 ∗ 𝑓𝑦+𝑘𝑧𝑧 ∗ 𝑀𝑧,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1𝑊𝑂𝑔,𝑧 ∗ 𝑓𝑦
≤ 1
Valjan profil z privarjeno ploščato progo :
- uklonska krivulja c
- faktor nepopolnosti α = 0,49
𝜙 = 0,5 ∗ [1 + 𝛼 ∗ (𝜆𝑧 − 0,2) + 𝜆𝑧2] = 0,5 ∗ [1 + 0,49 ∗ (0,67 − 0,2) + 0,672] = 0,84
𝜒𝑧 =1
𝜙 + √𝜙2 − 𝜆𝑧2
=1
0,84 + √0,842 − 0,672= 0,74
42
Za razred prereza 1 in 2 je po EC 3-1-1, dodatek B
𝑘𝑧𝑧 = 𝐶𝑚𝑧 ∗ [1 + (2 ∗ 𝜆𝑧 − 0,6) ∗𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1
𝜒𝑧 ∗ 𝐴𝑂𝑔 ∗ 𝑓𝑦] = 0,9 ∗ [1 + (2 ∗ 0,67 − 0,6) ∗
526 ∗ 𝛾𝑀10,74 ∗ 62,8 ∗ 23,5
]
= 1,25 za γM1 = 1,1
= 1,22 za γM1 = 1,0
Vendar pa velja :
𝑘𝑧𝑧 ≤ 𝐶𝑚𝑧 ∗ [1 + 1,4 ∗𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1
𝜒𝑧 ∗ 𝐴𝑂𝑔 ∗ 𝑓𝑦] = 0,9 ∗ [1 + 1,4 ∗
526 ∗ 1,0
0,74 ∗ 62,8 ∗ 23,5] = 1,5
Kontrola ( kzz = 1,25 )
𝑁𝑂𝑔,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1
𝜒𝑧 ∗ 𝐴𝑂𝑔 ∗ 𝑓𝑦+𝑘𝑧𝑧 ∗ 𝑀𝑧,𝐸𝑑 ∗ 𝛾𝑀1𝑊𝑂𝑔,𝑧 ∗ 𝑓𝑦
≤ 1
526 ∗ 𝛾𝑀10,74 ∗ 62,8 ∗ 23,5
+1,25 ∗ 2370 ∗ 𝛾𝑀1
435 ∗ 23,5= 𝛾𝑀1 ∗ (0,48 + 0,29) = 𝛾𝑀1 ∗ 0,77 ≤ 1
2) Druga metoda - TDR, imperfekcija, ovirana torzija
Izpis iz ustreznega računalniškega programa (TDR)
Kontrola napetosti
Upoštevamo: imperfekcijo, TDR, ovirano torzijo in Linearno napetostno stanje
Nadomestna imperfekcija ν = l/400 = 1,5 cm
EK 1 : σx,Ed = 16,3 kN/cm2 (mesto x = 2,52 m )
EK 5 : σx,Ed = 19,1 kN/cm2 (mesto x = 2,28 m )
Kontrola : 19,1
23,5∗ 𝛾𝑀0 = 0,81 ∗ 𝛾𝑀0
3) Tretja metoda - TDR, imperfekcija, ovirana torzija, plastifikacija prereza
Bočna zvrnitev po EC 3-6, Dodatek A (plastifikacija prečnega prereza)
Notranje količine (NVM) izračunamo po TDR.
Upoštevamo imperfekcijo in ovirano torzijo.
𝑘𝑜𝑛𝑡𝑟𝑜𝑙𝑎 ∶ (𝑀𝑦,𝐸𝑑
𝑀𝑝𝑙,𝑦,𝑅𝑑)
2
+𝑀𝑧,𝐸𝑑𝑀𝑝𝑙,𝑧,𝑅𝑑
+𝑀𝑤,𝐸𝑑𝑀𝑝𝑙,𝑤,𝑅𝑑
≤ 1,0
Mw,Ed = Tw,Ed (oznaka po EC3) – torzijski moment oviralne torzije
EK 5 , mesto x = 2,28 m :
- My,Ed = 130 kNm
- Mz,Ed = 36,3 kNm
- Mw,Ed = 3,96 kNm2
Mpl,y,Rd = 450 kNm/γM0 ; Mpl,z,Rd = 204 kNm/γM0 ; Mpl,w,Rd = 28,2 kNm2/γM0
43
Kontrola :
(130
450𝛾𝑀0⁄
)
2
+36,3
204𝛾𝑀0⁄
+3,96
28,2𝛾𝑀0⁄
=
= 0,40 za γM0 = 1,0
= 0,45 za γM0 = 1,1
Primerjava metod
Metoda Izkoriščenost Opomba
1 77 % Nadomestna palica (pasnica in 1/5 stojine), linearno napetostno stanje
2 81 % TDR, imperfekcija, ovirana torzija, linearno nap. stanje
3 40 % TDR, imperfekcija, ovirana torzija, plastifikacija prerez
TPR – teorija prvega reda:
mali pomiki,
ravnotežje na nedeformiranem telesu
(OSNOVNA STATIKA in TRDNOST)
TDR - teorija drugega reda:
mali pomiki,
ravnotežje na deformiranem telesu
OSNOVNA TRDNOST → UKLON, IZBOČITEV,
problem lastnih vrednosti, določimo le kritično obremenitev;
NATANČNEJŠI IZRAČUNI LINIJSKI IN PLOSKOVNIH KONSTRUKCIJ –
z računalniškimi programi in dobrim teoretičnim znanjem ;
Timošenkova metoda, Newton- Raphson
TTR - teorija tretjega reda:
veliki pomiki,
ravnotežje na deformiranem telesu,
(SKRATKA BREZ POENOSTAVLJANJA RAČUNSKEGA MODELA,
Uporabno: za raziskave, ugotavljanje napake metode razvite po TPR in TDR)
44
Imperfekcija
Globalna imperfekcija
Palica : palična konstrukcija :
Kot pomika – zasuka ϕ pri palici in palični konstrukciji
Npr. – napake pri montaži
Lokalna imperfekcija
Lokalne nadomestne nepopolnosti
Uklonska krivulja
Elastična analiza
e0 / L
Plastična analiza
e0 / L
a0 l /350 l / 300
a l /300 l / 250
b l /250 l / 200
c l /200 l / 150
d l /150 l / 100
Projektne vrednosti amplitude lokalnih nepopolnosti
Npr. – os profila ni ravna
Lokalna imperfekcija na žerjavni progi
•Imperfekcija (za naš primer v = L/400) v vodoravni ravnini žerjavne proge
tloris
Dodatne napetosti zaradi ovirane torzije
45
Če se pri torziji nosilec neovirano deformira, se ne pojavijo dodatne napetosti
Če so torzijske deformacije ovirane (vpetja prereza), nastanejo dodatne napetosti
Dodatne normalne in tangencialne napetosti zaradi ovirane torzije
Dodatne normalne napetosti zardi ovirane torzije
Osnovne tangencialne napetosti zaradi St. Venantove torzije
Dodatne tangencialne napetosti zardi ovirane torzije
Občutljivost profilov na vbočenje
• Občutljivi profili so I, U in Z
– Upoštevamo St. Venant-ovo in ovirano torzijo
• Neobčutljivi so L in T profili ter okrogle, kvadratne in pravokotne cevi
– Upoštevamo samo St. Venant-ovo torzijo
Torzija odprtih profilov (I, U in Z)
Če pri torzijsko obremenjenem odprtem profilu (I, U in Z) preprečimo vbočenje, nastanejo poleg
primarnih torzijskih napetosti(St. Venant) še sekundarne torzijske in normalne napetosti.
Dodatne napetost nastanejo:
• Pri spremembi torzijskega momenta po osi nosilca
46
• Pri oviranju vbočenja (npr. vpetje, čelna plošča …)
Izbočenje pločevine (stojina, pasnica)
Vrste izbočitve stojine SIST EN 1993-1-5:2007
Lokalno plastificiranje stojine neposredno pod koncentrirano silo
Lokalno izbočenje stojine neposredno pod koncentrirano silo
Izbočitev celotnega polja zaradi prečne sile
Problem izbočenja zaradi N in My , Fz ter Vz
Bočna togost na vmesni
podpori ?
Bočna togost zanemarljiva
47
(𝜎𝑥,𝐸𝑑
𝜌𝑥 ∗ 𝑓𝑦𝛾𝑀1⁄
)
2
+ (𝜎𝑧,𝐸𝑑
𝜌𝑧 ∗ 𝑓𝑦𝛾𝑀1⁄
)
2
−(𝜎𝑥,𝐸𝑑
𝜌𝑥 ∗ 𝑓𝑦𝛾𝑀1⁄
) ∗ (𝜎𝑧,𝐸𝑑
𝜌𝑧 ∗ 𝑓𝑦𝛾𝑀1⁄
) + 3 ∗ (𝜏𝐸𝑑
𝜒𝑤 ∗ 𝑓𝑦𝛾𝑀1⁄
)
2
≤ 1
Interakcija med:
• osno silo, upogibnim momentom (σx,Ed)
•prečno silo (kolesni pritisk) (σz,Ed)
•strižno silo (τEd)
Izbočenje stojine
Problem Rešitev
Računski model za kontrolo izbočenja z upoštevanjem kolesnega pritiska NAD PODPORO
Prečna obremenitev zgoraj
Prečna obremenitev spodaj
Bo
čna
togo
st
Bo
čna to
gost
Normalna napetost Normalna
napetost
Strižna napetost
Dolžina izbočenja
Viš
ina
izb
oče
nja
Dolžinska togost
48
Izbočenje tlačene pasnice
Škatlasti prerez
I prečni prerez
Ojačitev z vodoravnimi in navpičnimi rebri
Vodoravna ojačitev
Navpična ojačitev
Vodoravna rebra so pri tlačnih obremenitvah učinkovitejša kot vertikalna.
Kam namestimo rebra, da povečamo nosilnost pri izbočenju?
Vir: Petersen: Stahlbau,4. Auflage, str.411
𝛼 =𝑎
𝑏
𝜎1𝐾𝑖 = 𝑘𝜎𝑒 𝜎𝑒 =𝜋2𝐸
12(1 − 𝜇2)(𝑡
𝑏)2
Rebra ne smejo ležati v vozlišču izbočitvene oblike plošče. α ne sme biti celo število
49
Prečno rebro v tlačnem področju na višini 2/3 b ali 3/4 b . (b je višina stene) Močno poveča nosilnost. SAMO navpično rebro malo poveča nosilnost. Če leži v vozlišču je, neučinkovito. Nad podporo : strig, najučinkovitejše je diagonalno rebro. Učinkovito je tudi vertikalno rebro. Način postavitve reber za prosto položeni nosilec (sl. d).
Kontrola vertikalnih in horizontalnih pomikov
Kombinacije za pomike
Kombiniramo karakteristične obtežbe. 𝛾𝐹,𝑠𝑒𝑟 = 1,0
Vertikalne sile na kolesih:
Rh = 57 kN (zaradi bremena)
Rg = 18 kN (zaradi lastne teže žerjava)
Horizontalne sile na kolesih:
H1 = 20 kN , H2 = 0 (poševni tek)
H1 = -H2 = Hm = 8,6 kN (pospeševanje / zaviranje)
(Lastna teža ž.p. + LT žerjava + breme + poševni tek) * γF,ser
v štirih pozicijah
Kontrola pomikov
L = 6 m (eno polje)
Dopusti vertikalni pomik fz,dop = L/500 = 6000/500 = 12.0 mm
50
uz = 5.6 mm < 12.0 mm
Dopusti horizontalni pomik
Fy,dop = L/600 = 6000/600 = 10.0 mm
uy = 3.6 mm < 10.0 mm
Utrujanje materiala
Utrujanje žerjavne proge z dvema poljema – računsko poenostavimo primer z dvema poljema
Utrujanje po EC3
Podatki
• Žerjavna proga z dvema poljema: HEB 300, S235
• Tirnica 50×30 mm (obrabljena), privarjena z dvojnim kotnim zvarom a= 5 mm (tirnice statično ne
upoštevamo).
• Obremenitvena skupina žerjava: S2 (EN 1991-3:2006, Annex B)
• Faktorji udarcev: (EN 1991-3:2006, Table 2.4)
ϕfat,1 = 1.05 (LT), ϕfat,2 = 1.065 (breme)
Karakteristične vrednosti kolesnih pritiskov. Običajno poda proizvajalec žerjava.
Rg = 18.0 kN (zaradi teže žerjava)
Rh = 57.0kN (zaradi teže bremena)
Kolesni pritisk
F = ϕfat,1 * Rg + ϕfat,2 * Rh =1.05×18.0+1.065×57.0=79.6 kN
Obravnavani detajli, kategorije detajlov- trdnost utrujanja
V polju pod kolesom Nad vmesno podporo
51
Statični sistem in izbrani prerez za dokaz
Pozicija obremenitve max My Pozicija obremenitve min My
Žerjav v poziciji 1 Žerjav v poziciji 4
Pozicije obremenitve za max My in min My v poziciji x = 2,1 m
Moment My – Poz 1 • Izračunamo [kN,m]
Moment My – Poz 4 • Izračunamo [kN,m]
Maks. napetosti v prerezu x=2.1m Min. napetosti v prerezu x=2.1m
Razlika napetosti Δσ
52
Podatki - izračunani
σx,max = -60 MPa (pozicija 1)
σx,min = 11.7 MPa ≈ 12.0 MPa (pozicija 4)
Razlika napetosti
Δσx = | Δσx,maks - Δσx,min |=|-60 - 12|= 72.0 N/mm
Ekvivalenta razlika napetosti ΔσE,2 “primerjalna napetost”
• Vezana na N = 2×106 ciklov
ΔσE,2 = λ∙Δσx (enačba iz EC )
λ faktor ekvivalentnih poškodb - EC SIST EN 1991-3 : 2006
Izračun ekvivalentne razlike napetosti Δσe,2
ΔσX =72.0 N/mm
λ=0.315 ( Iz tabele 2.12)
ΔσE,2 = λ∙ΔσX
ΔσE,2 = 0.315∙72.0 = 23.0 MPa
Trdnost utrujanja za upogibno napetost v pasnici σx s privarjeno tirnico
±𝜎𝑥
53
Detajl (a) pasnica s privarjeno tirnico
Trdnost utrujanja ΔσC = 125 MPa Vezana na N = 2×106 ciklov
EC3 1-9, tab. 8.2
Dokaz nosilnosti pri utrujanju
Podatki – izračunani
ΔσE,2 = 23.0 MPa (ekvivalentna obremenitev detajla)
ΔσC = 125.0 MPa (trdnost utrujanja, kategorija detajla)
Delni varnosti faktorji (EN 1991-3)
γFf = 1.0 za obremenitev
γMf = 1.0 za material
Dokaz nosilnosti pri utrujanju Globalna upogibna napetost σx
𝛾𝐹𝑓 ∗ ∆𝜎𝐸,2∆𝜎𝐶
𝛾𝑀𝑓⁄=1,0 ∗ 23
125,01,0⁄
= 0,21 ≤ 1
Dinamična nosilnost ΔσC = 125 MPa
54
Utrujanje – kolesni pritisk
Dinamična nosilnost za kotni zvar
Obremenitvene napetosti v zvaru tirnice
Pozicija obremenitve a
Debelina zvara aw = 5 mm
87,5 % obraba tirnice : h = 0,875 * 4 cm = 3,5 cm
Dolžina obremenitve v zgornji pasnici enaka kot v kontroli izbočenja ss = 9,0 cm
Napetosti povzroča kolesna sila F = 79,6 kN
𝜎 =𝐹
𝑐 ∗ 2𝑎𝑤=
79,6𝑘𝑁
9𝑐𝑚 ∗ 2 ∗ 0,5𝑐𝑚= 8,8 𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄ ; 𝜏 = 0
𝜎𝑒𝑓 = √𝜎2 + 𝜏2 = √8,82 + 02 = 8,8𝑘𝑁
𝑐𝑚2 ⁄ 𝐸𝐶 3 − 1 − 9 𝑝𝑜𝑔. 5
Ker vsak prehod pri vožnji žerjava povzroča dve napetostni konici se razred (DIN 1055-10) poveča iz
S2 na S3 ; S3 → λ = 0,397
∆𝜎𝐸,2 = 𝜆 ∗ ∆𝜎𝑥 = 0,397 ∗ 8,8 = 3,5𝑘𝑁
𝑐𝑚2⁄
Referenčna vrednost Δσc = 3,6 kN/cm2
Kontrola
𝛾𝐸𝑓 ∗ ∆𝜎𝐸,2∆𝜎𝑐
𝛾𝑀𝑓⁄=1,0 ∗ 3,5
3,61,15⁄
= 1,22 (𝑖𝑧𝑘𝑜𝑟𝑖šč𝑒𝑛𝑜𝑠𝑡 𝑝𝑟𝑒𝑘𝑜𝑟𝑎č𝑒𝑛𝑎 112%)
Debelino vara moramo povečati na aw = 6 mm.
55