14
  No. Terbit : 1 Juli 2012  No. Dok. : FM-KR. 07 Revisi : 01 RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) SMK Negeri 2 Nganjuk Operates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of Vocational High School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing.  Certificate No:QEC28777 I. IDENTITAS Satuan Pendidikan : SMK NEGERI 2 NGANJUK Kompetensi Keahlian : Semua Kompetensi Keahlian Mata pelajaran : Bahasa Inggris Kelas / Semester : XI AP 2 / III Pertemuan ke : 1- 5 Alokasi Waktu : 10 X 45 Menit II. STANDAR KOMPETENSI : Berkomunikassi dengan Bahasa Inggris setara Level Elementary III. KOMPETENSI DASAR : 2.4 menceritakan pekerjaan dimasa lalu dan rencana kerja yang akan datang IV. INDIKATOR A. Akademik : Pertemuan 1  Mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa lampau dengan benar. Pertemuan 2-3  Mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa datang dengan benar . Pertemuan 4  Menulis surat pribadi yang menceritakan tentang kehidupan massa lalu dan rencana dimasa depan dengan baik dan benar B. Pend. Karakter Bangsa : Disiplin, Rasa ingin tahu, mandiri, Bersahabat, Komunikatif, kerja keras, senang membaca V. TUJUAN PEMBELAJARAN : A. Akademik Pertemuan 1 1. Pengetahuan : Siswa mampu mengemukakan yngkapan tentang kegiatan masa lampau dengan benar. 2. Sikap : Siswa diharapkan disiplin, mandiri, kerja keras dalam proses belajar pembelajaran 3. Keterampilan : Siswa mampu mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa lampau dengan tenses yang benar Pertemuan 2-3 1. Pengetahuan :

7. RPP Simple future1-5.docx

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 1/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

I. IDENTITAS

Satuan Pendidikan : SMK NEGERI 2 NGANJUK 

Kompetensi Keahlian : Semua Kompetensi KeahlianMata pelajaran : Bahasa InggrisKelas / Semester : XI AP 2 / III

Pertemuan ke : 1- 5

Alokasi Waktu : 10 X 45 Menit

II. STANDAR KOMPETENSI : Berkomunikassi dengan Bahasa Inggris setara Level Elementary

III. KOMPETENSI DASAR  : 2.4 menceritakan pekerjaan dimasa lalu dan rencana kerja yangakan datang

IV. INDIKATOR A.  Akademik :

Pertemuan 1

  Mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa lampau dengan benar.

Pertemuan 2-3

  Mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa datang dengan benar 

.

Pertemuan 4

  Menulis surat pribadi yang menceritakan tentang kehidupan massa lalu dan rencana dimasadepan dengan baik dan benar 

B. Pend. Karakter Bangsa : Disiplin, Rasa ingin tahu, mandiri, Bersahabat, Komunikatif,

kerja keras, senang membaca

V. TUJUAN PEMBELAJARAN :

A. Akademik 

Pertemuan 11. Pengetahuan :

Siswa mampu mengemukakan yngkapan tentang kegiatan masa lampau dengan benar.2. Sikap :

Siswa diharapkan disiplin, mandiri, kerja keras dalam proses belajar pembelajaran

3. Keterampilan :Siswa mampu mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa lampau dengan tenses

yang benar 

Pertemuan 2-3

1.  Pengetahuan :

Page 2: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 2/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

Siswa mampu mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa datang dengan benar 

2.  Sikap :

Siswa diharapkan disiplin, mandiri, kerja keras dalam proses belajar pembelajaran

3.  Keterampilan :

Siswa mampu mengemukakan ungkapan tentang kegiatan masa datang atau rencana

masa datng dengan tenses yang benar 

Pertemuan 4

1.  Pengetahuan :

Siswa mampu menulis surat pribadi yang menceritakan tentang kehidupan masa lalu dan

rencana dimasa depan dengan baik dan benar.

2.  Sikap :

Siswa diharapkan disiplin, mandiri, kerja keras dalam proses belajar pembelajaran

3.  Keterampilan :

Siswa mampu menguasai pengetahuan dan keterampilan Bahasa Inggris untuk 

mendukung pencapaian kompetensi progran keahlian.

B. Pend. Karakter Bangsa : Disiplin, Rasa ingin tahu, mandiri, Bersahabat, Komunikatif,

kerja keras, senang membaca

VI. MATERI PELAJARAN :

Pertemuan 1

1.  Simple past tense

Kalimat verbal : S + V2+.....

Kalimat nominal : S + was/ were +......

Kegunaan => simple past tense digunakan untuk menyatakan peristiwa atau kejadian yang

terjadi pada masa lampau.Regular verb : usually end in – ed  

Example:

Play ---

playedCook --- cooked

Study --- studied

Listen --- listened

Work --- worked 

Irreguler verb : do not have past forms which can be predicted.

Example : 

 buy --- bought

write ---

wrote

Page 3: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 3/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

take --- took 

go --- wentcatch --- caught

Pertemuan 2 dan 3

  Simple future tenses

Kegunaan : untuk menyatakan suatu pekerjaan atau peristiwa yang belum terjadi dan akan

 berlaku dimasa akan datang.

Rumus : S +Shall/will+ V1+ O

Contoh kalimat: (+) Azka will help me to do my homework 

(-) Azka will not help me to do my homework 

(?) will Azka help me to do my homework?

  Future continouous tenses

Kegunaan : untuk menyatakan suatu pekerjaan atau peristiw yang akan sedang terjadi

dimasa akan datang.

Rumus : S+ shall/ will+ be + V-ing+ O

Contoh kalimat: (+) I shall be sending invitations for the concert next week.

(-) I shall not be sending invitations for the concert next week.

(?) shall I/you not be sending invitations for the concert next

week.

Pertemuan 4

  Modal Auxiulary

Kegunaan : The modal auxiliary verbs adalah kata-kata seperti can, will, shall, may, might,

should, ought to, must, could yang digunakan bersama dengan kata kerja dan

ditempatkan di depan subyek.

Rumus : S + the modal auxiliary + infinitive

Contoh kalimat :

1. Will (Future)• They will come here on time 

2. Could (ability in the past, possibility)

• She could climb when she wa still young. (ability in the past) • She could come in a minute. (possibility) 

3. Can (ability, permission)

• He can play the pino. (ability) 

• They can play football here. (Permission) 

4. May (Pemission, possibility)

• The children may play here. (permission) 

• He may get a raise. (possibility) 

5. Might (Possibility)

Page 4: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 4/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

• He might get a rise in his salary. (possibility)

6. Should/ought to (obligation, desirability)

• Students ought to/should study regularly. (obligation) • You ought not to/shouldn’t drink and drive. (desirability) 

7. Must (conclusion, probability, necessity)

• He must be twenty years old. (conclusion, probability)• You must be hungry. (conclusion, probability) 

• You must study tonight. 

Pertemuan 5

  Personal letter 

311 East Duke StreetStanley, N.C. 28164

August 15, 2004

Dear Phil,

How has your summer been? Not too hot I hope. Did you get to visit your grandparents? Did you go on your trip to Toronto as you had hoped? They say Toronto is a

 beautiful city.

This is my second season at Camp Bellaire. I just passed my swimming test. Now I can

swim out to the raft and also use the boats. To pass I had to jump into the water with myclothes on (as if I had just fallen out of a boat). Then I had to take them off down to my trunks,

even my shoes and socks, and finally swim back to shore. It was tough, but I did it!I’m looking forward to seeing you soon. There is lots of news to catch up on! 

Your Friend,

Mike

VII. KEGIATAN PEMBELAJARAN :

Pertemuan I : ------------------------------------- 1. Selasa, 30 Oktober 2012

Kegiatan Awal ( 15 menit )

1.  Gur u mengucapkan salam dan berdo’a sebelum pelajaran dimulai

2.  Guru memeriksa kehadiran siswa

3.  Mengingat kembali pelajaran sebelumnya

4.  Menyampaikan kepada siswa tentang materi pembelajaran hari ini

5.  Menjelaskan tentang tujuan pembelajaran

6.  Memberikan motivasi

Page 5: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 5/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

Kegiatan inti ( 60 menit)1.  Guru melakukan tanya jawab tentang kegiatan siswa yang telah lalu.

2.  Siswa menjawab pertanyaan guru3.  Guru menjelaskan tentang kegunaan Simple Past Tense. 4.  Siswa memperhatikan penjelasan guru

5.  Guru menjelaskan perbedaan reggular and irragular verb

6.  Siswa memperhatikan penjelasan guru7.  Guru memandu siswa membuat kalimat Simple Past Tense 

8.  Siswa membuat pola kalimat dengan pola Simple Past Tense dengan benar.

Kegiatan akhir (15 menit)1.  Guru menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan

2.  Guru memberikan evaluasi

3.  Guru memberikan pekerjaan rumah4.  Guru memberitahukan gambaran umun tentang materi selanjutnya5.  Guru mengucapkan salam

Pertemuan II : -------------------------------------- Sabtu, 03 November 2012

Kegiatan Awal ( 15 menit )1.  Guru mengucapkan salam dan berdo’a sebelum pelajaran dimulai

2.  Guru memeriksa kehadiran siswa

3.  Mengingat kembali pelajaran sebelumnya4.  Menyampaikan kepada siswa tentang materi pembelajaran hari ini

5.  Menjelaskan tentang tujuan pembelajaran

6.  Memberikan motivasi

Kegiatan Inti ( 60 menit )

1  Guru melakukan tanya jawab dengan siswa mengenai rencana mereka di

masa yang akan datang.2  Siswa menjawab pertanyaan guru.

3  Guru menjelaskan tentang pola kalimat Simple Future Tense dengan benar.

4  Siswa memperhatikan penjelasan guru5  Guru memandu siswa membuat kalimat Simple Future Tense. 

6  Siswa membut kalimat kalimat Simple Future Tense dengan benar.

7  Guru memandu siswa mengubah kalimat Simple Future Tense possitive,

negative, interrogative.8  Siswa mengubah kalimat possitive, negative, interrogative.

Kegiatan Akhir ( 15 menit )1.  Guru menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan

2.  Guru memberikan pekerjaan rumah

3.  Guru memberikan gambaran umum materi selanjutnya4.  Guru mengucapkan salam

Pertemuan III : ---------------------------------------- Selasa, 06 November 2012

Page 6: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 6/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

Kegiatan Awal ( 15 menit )

1.  Guru mengucapkan salam dan berdo’a sebelum pelajaran dimulai2.  Guru memeriksa kehadiran siswa

3.  Mengingat kembali pelajaran sebelumnya4.  Menyampaikan kepada siswa tentang materi pembelajaran hari ini5.  Menjelaskan tentang tujuan pembelajaran

6.  Memberikan motivasi

Kegiatan Inti ( 60 menit )

1.  Guru melakukan tanya jawab dengan siswa mengenai rencana mereka di

masa yang akan sedang terjadi.

2.  Siswa menjawab pertanyaan guru.

3.  Guru menjelaskan tentang pola kalimat  Future Contimuous Tense dengan

 benar. 

4.  Siswa memperhatikan penjelasan guru 

5.  Guru memandu siswa membuat kalimat  Future ContinuousTense. 

6.  Siswa membut kalimat kalimat  Future Continuous Tense dengan benar. 

7.  Guru memandu siswa mengubah kalimat Simple Future Tense possitive,

negative, interrogative. 

8.  Siswa mengubah kalimat possitive, negative, interrogative. 

Kegiatan Akhir ( 15 menit )

1.  Guru menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan

2.  Guru memberikan pekerjaan rumah

3.  Guru mengucapkan salam

Pertemuan IV : ---------------------------------------- Sabtu, 10 November 2012

Kegiatan Awal ( 15 menit )1.  Guru mengucapkan salam dan berdo’a sebelum pelajaran dimulai

2.  Guru memeriksa kehadiran siswa

3.  Mengingat kembali pelajaran sebelumnya4.  Menyampaikan kepada siswa tentang materi pembelajaran hari ini

5.  Menjelaskan tentang tujuan pembelajaran

6.  Memberikan motivasi

Kegiatan Inti ( 60 menit )

1.  Guru melakukan Tanya jawab dengan siswa mengenai rencana mereka dimasa yang akan datang.

2.  Siswa menjawab pertanyaan guru

3.  Guru menjelaskan tentang kegunaan pola lkalimat  Modal Auxilary dengan benar.

4.  Siswa memperhatikan penjelasan guru. 

5.  Guru menjelaskan macam-macam modal auxilary

6.  Siswa memperhatikan macam-macam modal auxilary

Page 7: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 7/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

7.  Guru memberikan worksheet kepada siswa

8.  Siswa menerima worksheet9.  Guru membacakan teks descriptive

10. Siswa mendengarkan teks yang dibaca guru11. Guru meminta siswa menjawab pertanyaan yang ada di worksheet12. Siswa menjawab pertanyaan

13. Guru memandu siswa untuk berlatih membuat kalimat dengan Modal

Auxilary dengan benar.

14. Siswa berlatih membuat kalimat dengan Modal Auxilary dengan benar.

Kegiatan Akhir ( 15 menit )

1.  Guru menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan

2.  Guru memberikan pekerjaan rumah3.  Guru mengucapkan salam

Pertemuan V : -------------------------------------- Selasa, 13 November 2012

Kegiatan Awal ( 15 menit )

1.  Guru mengucapkan salam dan berdo’a sebelum pelajaran dimulai 

2.  Guru memeriksa kehadiran siswa

3.  Mengingat kembali pelajaran sebelumnya

4.  Menyampaikan kepada siswa tentang materi pembelajaran hari ini

5.  Menjelaskan tentang tujuan pembelajaran

6.  Memberikan motivasi

Kegiatan Inti ( 60 menit )

1.  Guru memberikan contoh personal latter dalam Bahasa Inggris

2.  Siswa memperhatikan penjelasan guru.

3.  Guru menjelaskan bagian-bagian dalam personal letter.

4.  Siswa memperhatikan penjelasan guru.

5.  Guru menjelaskan tentang bagaimana membuat personal letter dengan tata

 bahasa yang benar.

6.  Siswa berlatih membuat personal letter sendiri.

Kegiatan Akhir ( 15 menit )1. Guru menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan

2. Guru memberikan pekerjaan rumah

3. Guru mengucapkan salam

VIII. MODEL DAN METODE PEMBELAJARAN

A.  Model : Tanya jawab, Diskusi, Penugasan

B.  Metode Pembelajaran : Three phases of technique

Page 8: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 8/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

IX. BAHAN/ALAT DAN SUMBER PEMBELAJARAN :

A.  Alat / Bahan : laptop, LCD, power point, Whiteboard, Boardmarker 

B.  Sumber : internet, Modul, Kamus

X. PENILAIAN:

A. Bentuk Penilaian : : Tes Tulis dan Tes Kinerja

B. Naskah Soal :

Pertemuan I

Activity 1

Fill the blank of simple past tense

1.  They........the homework.(do)

2.  I....a cup of milk.(drink)3.  She.......the window.(close)

4.  He......to find my key.(help)

5.  Father.......to me that I must study.(say)

6.  Yesterday I.......money in the class.(find)

7.  Mother.......where did you go last night.(know)

8.  She......surprise from her husband.(get)

9.  My brother.......a letter for my uncle in Surabaya.(write)

10. We.........to study everyday.(promise)

Kunci jawaban

Activity 1

1.  Did

2.  Drank 

3.  Closed

4.  Helped

5.  Said

6.  Found

7.  Knew

8.  Got

9.  Wrote

10. Promised

Pertemuan 2

Activity 1

Change into negative and introgative form of simple future tense using will and shall

1.  They will build a new house.

2.  I shall wash some clothes.

3.  I shall turn the heater on.

4.  I will buy a new car.

Page 9: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 9/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

5.  She shall translate the language.

Activity 2

Change into positive, negative, and introgative form of future tense using is/ am/ are + going to

1.  The girl played dolls.

2.  I am a student.

3.  The students will have a test.

4.  George did the homework.

5.  The phone was ringing.

Kunci jawaban

Activity 1

1.  - They will not build a new house

-  Will they build a new house?2.  - I shall not wash some clothes

-  Shall I wash some clothes?

3.  - I shall not turn the heater on

-  Shall i turn the heater on?

4.  - I will not buy a new car 

-  Will I buy a new car?

5.  - she shall not translate the language

-  Shall she translate the language?

Activity 2

1.  + The girl is going to play the doll

 –  The girl is not going to play the doll

? is the girl going to play the doll?

2.  + I am going to be a student

 –  I am not going to be a student

? am I going to be a student

3.  + the students are going to have a test

 –  The students are not going to have a test

? are the students going to have a test?4.  + George is going to do the homework 

 –  George is not going to do the homework 

? is george going to do the homework?

5.  + the phone is going to ring

 –  The phone is not going to ring

? is the phone going to ring?

Page 10: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 10/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

Pertemuan III

Activity 1

Future continuousMatch the word with the sentences1.  They.................the room

2.  We....................tennis at four o’clock tomorrow afternoon 

3.  He..................in a hotel during his businesse in Tokyo

4.  Rita................in the room

5.  I....................for you at the airport

6.  He..................the mountain next Saturday

7.  She..................dinner at seven this evening

8.  You..................at police office

9.  Father...............newspaper tomorrow morning

10. My sister............a music

Kunci jawaban1.  Will be cleaning

2.  Shall be playing

3.  Will be staying

4.  Will be sleeping

5.  Shall be waiting

6.  Will be climbing

7.  Wil be having

8.  Will be working9.  Will be reading

10. Shall be listening

Pertemuan IV

Dreamland Beach

Dreamland(1) ........is one of the beautiful beaches in Bali. This beach is located in Pecatu, on the

South part of Bali(2) ......... . You(3) ....... about 45 minutes to reach this beach from Ngurah RaiAirport, or 30 minutes from Kuta beach, or 20 minutes from Garuda Wisnu Kencana (GWK) (4)

..........., to get into this beach. The(5) ........... in this beach is absolutely beautiful. Hills and rocks

surround this beach. On the way, you (6)........how wide the sea is. You (7)........that God has made a

 pretty world for us to live in. From the hill, you(8)..........the fantastic view. The white sand glistens

shone by the sun. The(9).......run after each other. And in the evening, you (10)........the sunset through

the hill. It is just awesome.

On the beach, you (11)........ many things. You (12)........ walk along the beach, seeing the

wonderful scenery. You (13)........sunbathe, play beach volleyball, you (14)......., and so on. Sometimes,

Page 11: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 11/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

there is also shooting of (15)......... video along the beach. So, do not be surprised if you see “camera,

roll on, and action!”. 

There are also some (16).........in this beach in order to make you more comfortable to enjoy your holiday. There are umbrellas you (17).........if you want to relax without getting dark because of the

sunlight. If you want (18).........but you do not bring any swimsuit, you (19)....... one there. If you are

hungry or thirsty, just go to (20)......... There are also toilets. You can even play golf near the beach!

And if you want to stay longer, you should rent resorts and villas, because from there you can sleep in

which provide the wonderful panorama along the hill.

Kunci jawaban

1.  Beach 11. Can do

2.  Island 12. Can just3.  Will need 13. Can also

4.  Cultural park 14. Can surfing

5.  Panorama 15. Movie or music

6.  Can see 16. facilities

7.  Will realize 17. Can rent

8.  Can see 18. To swim

9.  Waves 19. Can buy

10. Can see 20. The restaurant

Pertemuan V

Personal letter 

Rearrange these jumbled sentences into a good friendly letter.

1.  Sincerely

2.  We have been back home for a week.

3.  Grania, we would like to say thank you very much for your kindness during our stay in Melbourne.

4.  I won’t be able to forget the penguins in Philip Island, too.

5.  By the way, when will all of you visit Indonesia ?” 

6.  I like Frankston beach with its silver gulls (thousands of them) and I enjoyed the serenity of Brighton

 beach.7.  Susi and I are happy.

8.  So long and we promise to always keep in touch with you.

9.  Chris and Susie

10. The fresh air, beautiful park, city trams and clean beaches fascinated us greatly.

11.  It’s nice to be back with the family at home.

12. We found everything so wonderful in your country.

13. We are looking forward to meeting you here.

14. We are fine at the moment, and our parents are pleased to see us coming home safely.

15. Dear Grania,

Page 12: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 12/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

Kunci jawaban

Dear Grania,

We have been back  home for a week. It’s nice to be back with the family athome. Susi and I are happy. We are fine at the moment, and our parents are pleased to

see us coming home safely.

Grania, we would like to say thank you very much for your kindness during our stay in Melbourne. We found everything so wonderful in your country. The fresh air,

 beautiful park, city trams and clean beaches fascinated us greatly. I like Frankston beach

with its silver gulls (thousands of them) and I enjoyed the serenity of Brighton beach. I

won’t be able to forget the penguins in Philip Island, too. By the way, when will all of 

you visit Indonesia ?” We are looking forward to meeting you here.

So long and we promise to always keep in touch with you.

Sincerely

Chris and Susie

C. Pedoman Penilaian :

Pertemuan 1

Activity 1

a.  Skor tiap point adalah 10

 b.  Total skor 10 x 10 = 100

Pertemuan 2

Activity 1a.  Skor tiap point adalah 10

b.  Total skor 10 x 10 = 100

Activity 2

a.  Skor tiap point adalah 6,6

b.  Total Skor 15 X 6,6 = 100

Pertemuan 3

Page 13: 7. RPP Simple future1-5.docx

7/16/2019 7. RPP Simple future1-5.docx

http://slidepdf.com/reader/full/7-rpp-simple-future1-5docx 13/13

  No. Terbit : 1 Juli 2012

 No. Dok. : FM-KR. 07 

Revisi : 01 

RENCANA PELAKSANAAN

PEMBELAJARAN (RPP)

SMK Negeri 2 NganjukOperates a QUALITY MANAGEMENT SYSTEM wich complies with the requirements of ISO 9001:2008 for the following scope. The registration covers the Quality Management System for the provision of VocationalHigh School education services majoring in accounting, fashion, office administration and marketing. Certificate No:QEC28777 

a.  Skor tiap point 10

 b.  Total skor 10 X 10 = 100

Pertemuan 4

a.  Skor tiap point 5

 b.  Total skor 5 X 20 = 100

Pertemuan 5

c.  Skor tiap point 1

d.  Total skor 

 

Catatan :………………………………………………………………………………… ...........… 

Guru Pamong

SUKARYANI,S.Pd,

 NIP.197106152008012013

 Nganjuk, 26 September 2012Guru PPL

ANIS UFTIKA RAHMAWATI

 NIM. 200910400714

Mengetahui,

Kepala UPTD SMKN 2 NGANJUK 

Drs HERU HERTANTO,M.PdPembina Tingkat 1

 NIP.196407171989031021