Projekt USPOSABLJANJE UČITELJEV ZA UVAJANJE POSODOBITEV GIMNAZIJSKIH PROGRAMOV

Preview:

DESCRIPTION

Projekt USPOSABLJANJE UČITELJEV ZA UVAJANJE POSODOBITEV GIMNAZIJSKIH PROGRAMOV. PRIPRAVA NA TIMSKO IZVEDBO POUKA: Šolski primeri in refleksija. PROJEKTNI TIMI ZA TIMSKO POUČEVANJE, 16 in 18/3 – 2010 Katja Pavlič Škerjanc, katja.pavlic@zrss.si. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007-2013, razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjsko učenje;

prednostne usmeritve: Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.

PRIPRAVA NA TIMSKO IZVEDBO POUKA:

Šolski primeri in refleksija

Projekt USPOSABLJANJE UČITELJEV ZA UVAJANJE POSODOBITEV GIMNAZIJSKIH PROGRAMOV

PROJEKTNI TIMI ZA TIMSKO POUČEVANJE, 16 in 18/3 – 2010Katja Pavlič Škerjanc, katja.pavlic@zrss.si

interaktivno timsko

poučevanje

pripravena timsko

izvedbo pouka (DN):

ugotovitve

• Ni idealne priprave, predloge … (učitelja)

statičnost vs. dinamičnost, fleksibilnost … (prilagajanje kontekstu – šoli, dijakom, učni situaciji … učitelju - učiteljem)

“žlahtna rutina”

Skupna predloga za načrtovanje?

Nujnost (zapisa) priprave na pouk?K(d)aj?

• Z zakonom določena delovna obveznost učitelja (ZOFVI, 119. člen: Priprava na pouk obsega: - sprotno vsebinsko in metodično

pripravo, - pripravo didaktičnih pripomočkov.)

• Šolska obveznost• Vpeljava novosti Timski pouk

V kakšni obliki?

• Šolska predloga

• Skupna predloga ► Skupni okvir

1. Določitev ciljev ITP2. Oblikovanje poučevalnih

timov3. Določitev izvedbenih

okvirov (čas, prostor)Predloga oz.

obrazec za pripravo na pouk?

Spremljanje izvajanja?

Kaj? Kdo? Kako?

Priprava na ITP: (Nujni?) elementi1. Splošni podatki:

Ciljna skupina dijakov (letnik, oddelek, starost), Predmet(a) Učitelja Datum, šolska ura, prostor (kateri, posebne zahteve – ureditev

učilnice) Učni pripomočki (za učitelja, za dijake)

2. Žarišče/Fokus ure oz. učnega sklopa3. Tip ure/Učni pristop, metoda, oblika4. Vrsta ITP5. Potrebno predznanje6. Učni cilji in/oz. pričakovani učni dosežki7. Potek ure in/oz. dejavnosti učiteljev in dijakov8. Ugotavljanje učnih dosežkov (preverjanje, ocenjevanje …9. Logistika: Kdo bo poskrbel za ureditev učilnice, kdo za fotokopije,

kdo bo odklenil učilnico, kdo s dogovoril z vzdrževalcem naprav/knjižničarko za …?

Iz priprave na ITP …

• GLAVNE POMANJKLJIVOSTI:- Kurikularne povezave vs. timsko poučevanje- Ne-rezultatno opredeljevanje ciljev- (Cilji/rezultati vs. vrsta ITP)- Opredelitev učnih dejavnosti: aktivnosti vs. miselni procesi (spoznavna pot) - Zapisi/Načrti poteka učne ure

Splošne ugotovitve• V vsaki šolski pripravi zanimive, kažipotne rešitve.

Pojmovna zmešnjava ali nujnost soočenja z mnogopomenskostjo

besed• Izdelava plakata• Je to

– cilj, – pričakovani učni rezultat ali – dejavnost?

• V resnici vse troje, odgovor se skriva v pomenu in/oz. interpretaciji posameznih pojmov.

Cilj vs. pričakovani učni rezultat

Ključna razlika je v gledišču (točki, s katere gledamo):

----------------------- Cilj = (se prevede v)

-------------------------- Pričakovani učni

dosežek/rezultat

Cilj vs. pričakovani učni rezultat----------- CILJ = želja oz. namen, postavljen v prihodnost in

opredeljen z nedokončnimi trditvami • prevladujejo nedovršne glagolske oblike in brezosebno

izražanje• npr. razvijanje medkulturne občutljivosti

------------- PRIČAKOVANI UČNI REZULTAT= cilj, ki ga gledamo kot že uresničenega v

optimalni kakovosti, ki jo lahko ugotavljamo (ne pa vedno tudi ocenjujemo);

• izraženi s stališča dijaka v dovršnih glagolskih oblikah in opremljeni z dokazili o dosežku in njegovi kakovosti

• npr. dijak razvije medkulturno občutljivost; to dokaže tako, da…

IZDELAVA PLAKATA?• Izdelava plakata kot cilj (►izdelovanje …)

– Dijak naj bi se naučil izdelati plakat/izdelovati plakate; zato mora razumeti, kakšen medij je plakat, katere jezike oz. govorice uporablja (verbalno, vizualno) in kdaj je to sredstvo učinkovito oz. smotrno, razvijal bo veščine izdelovanja plakata v vseh elementih itd.

• Izdelava plakata kot pričakovani učni rezultat – Plakat je pričakovani končni rezultat nekega projektnega dela, s katerim

dijak dokaže, da je dosegel cilje projekta … Izdelek je “merljivi” učni rezultat, zato morajo obstajati kriteriji in merila (opisniki) za njegovo ocenitev, s katerimi je dijak vnaprej seznanjen, saj usmerjajo celotni učni proces, torej tako poučevanje kot učenje. - Če je plakat dijakov pričakovani učni rezultat, za katerega še nima ustreznega predznanja, je izdelava plakata hkrati tudi cilj kurikularne povezave.

• Izdelava plakata kot učna dejavnost - (►izdelovanje …)– Dijak v učnem procesu izdela plakat z ustrezno podporo učitelja ob

upoštevanju kriterijev in meril za ocenjevanje kakovosti.

“Inflacija” ciljev kurikularnih povezav?

• KAR NAČRTUJEMO, TO TUDI SPREMLJAMO IN EVALVIRAMO!

• Sito smiselnosti: Kurikularne povezave morajo– biti skladne z UČNIMI CILJI kurikula in predmetov oz. s

PRIČAKOVANIMI UČNIMI REZULTATI (in/oz. nacionalnimi standardi znanja) in

– vključevati VSE KORAKE UČENJA IN VSE FAZE UČNEGA PROCESA (vključno z ugotavljanjem doseganja ciljev - s preverjanjem in ocenjevanjem učnih rezultatov)

• Primarni cilji in pričakovani učni rezultati kurikularnih povezav:– Vse primarne pričakovane učne rezultate je treba

spremljati in ugotavljati, tiste, ki jih je mogoče, pa – po preverjanju - tudi oceniti.

• Sekundarni cilji in dodatni/naključni oz. kolateralni dosežki kurikulanih povezav ?

VZVRATNO NAČRTOVANJE• Opredeliti

pričakovane dosežke

• Določiti načine za ugotavljanje dosežkov

• Načrtovati proces učenja in poučevanja

KAKO SE PRIPRAVLJAMO NA POUK

vzvratno načrtovanje (backward planning)

Najprej si postavimo tri ključna vprašanja:

 

1. Kam želim, da prispejo moji učenci?

učni cilji ► pričakovani učni izidi - standardi znanja (expected learning outcomes)

2. Kako bom vedel, ali so prišli na cilj oz. do kam so prišli na poti do cilja?

vrednotenje “znanja” standardi znanja ► kriteriji, opisniki 3. Kako bodo (= bomo

skupaj) prispeli tja? učni proces = dejavnosti dijaka +

dejavnosti učitelja (ob uporabi različnih učnih orodij)

Aktivnosti in (učne) dejavnosti in izvedba: pred/med/po?

Pred izvedbo Med izvedbo Po izvedbi

UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki

? ? DN ? ? DN

predznanje -predpriprava

učne dejavnosti po zaključku – navezava na … …

interaktivno timsko

poučevanje

priprava na timsko

izvedbo pouka:

nujni razmisleki

• Smiseln cilj• Dosegljiv rezultat• Izvedljiva “logistika”• Racionalna delitev

dela (kaj skupaj, kaj posamično / ločeno; kaj pred, kaj med, kaj po …?)

• “Dober” načrt izvedbe (dejavnosti, ki podpirajo cilje in pričakovane rezultate; potek učne ure/učnih ur)

Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)

• “Dober” načrt spremljave

• “Dobra” evalvacija

• “Dobra” diseminacija

Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)

• Dosegljiv rezultat

• Dosegljivost v časovnih okvirih, ki upoštevaj dijakove učne dejavnosti– pred poukom– med njim in – po njem

• Ugotovljivost/merljivost dosežka– standardi znanja– kriteriji, opisniki

Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)

Aktivnosti in (učne) dejavnosti in izvedba: pred/med/po?

Pred izvedbo Med izvedbo Po izvedbi

UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki UČ 1 UČ 2 Dijaki

? ? DN ? ? DN

predznanje -predpriprava

učne dejavnosti po zaključku – navezava na … …

Čas? Čas?

Čas?

• Dosegljiv rezultat

Refleksija (5 min)

Poročanja in razprava

Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)

• Dosegljiv rezultat

ZAPISKI:

Priprava na timsko izvedbo pouka (ITP)

Recommended