22
Zaini Abdullah (KPF 5023) 1 UNIT 6 PERANCANGAN UNIT PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN SUKATAN PELAJARAN 06/08/22

PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 1

UNIT 6

PERANCANGAN UNIT PERANCANGAN UNIT PELAJARAN PELAJARAN

BERASASKAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARANSUKATAN PELAJARAN

04/12/23

Page 2: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 2

HASIL PEMBELAJARAN

1. Menjelaskan corak pengjaran yang berkaitan dengan kurikulum bilik darjah.

2.Melengkapkan jadual rancangan pengajaran tahunan.

3.Menulis rancangan pengajaran harian dengan betul.

4.Menghuraikan kepentingan membuat rancangan pengajaran harian yang lengkap.

04/12/23

Page 3: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 3

Mata Pelajaran

Unit 1 Unit 2

Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3

P P P P P P P P P

Perancangan & Pelaksanaan Kurikulum Di Bilik Darjah

KBSMSukatan Pelajaran

Huraian Sukatan Pelajaran

Rancangan Pengajaran Tahunan

Rancangan Pengajaran Harian

Hasil Pembelajaran:

Senarai pernyataan pencapaian secara hirarki tentang pengetahuan, kemahiran, kebolehan, sikap yang perlu dikuasai oleh pelajar mengikut

aturan pencapaian yang telah ditentukan selepas menerima pengajaran.04/12/23

Page 4: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 4

MATA PELAJARAN

Unit 1 Unit 2

Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3

P P P P P P P P P

Penyusunan Kandungan Kurikulum Sekolah

Kurikulum sebagai hasil (ends) kenyataan objektif yang dihajatkan

Pengalaman pembelajaran sebagai cara (means) mencapai objektif isi & kaedah

Menegak

M e n d a t a r

Tahap

antara m/p

PENYUSUNAN

P E L A J A R A N

04/12/23

Page 5: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 5

Rancangan Corak

Pengajaran

Matlamat, Tujuan, Objektif

amCiri-Ciri Pelajar

Objektif Pembelaj

aran

Pra Penilaian

Isi Pelajaran

Penilaian

Perkhidmatan

bantuan

Aktiviti & Bahan

P & P

Kemp, J.E. (1987)

04/12/23

Page 6: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Tempoh pengajaran mulai: ________________ Hingga: _________________ Mata pelajaran: _________________________ Tingkatan: _________

Jumlah waktu pengajaran seminggu: __________

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

Minggu Tajuk/

Tema

Objektif/ hasil pembelajaran

Kemahiran/ kaedah/ Teknik

Bahan/ nilai/ KBKK

1

2

3

42

Bolehkah anda lengkapkan jadual tersebutmengikut subjek pengkhususan anda?

04/12/23 6Zaini Abdullah (KPF 5023)

Page 7: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

04/12/23 Zaini Abdullah (KPF 5023) 7

RANCANGAN RANCANGAN PENGAJARAN PENGAJARAN

HARIANHARIAN

Page 8: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 8

Mengapa Guru Perlu Menyediakan Rancangan Pengajaran?

Memudahkan mengingat semula

Sentiasa berfokus kepada objektif

Membantu memahami isi kandungan

Membantu penyediaan bahan yang sesuai

Perancangan & persediaan yang teratur

Meningkatkan keyakinan diri

Menggunakan kaedah pengajaran yang betul

Panduan kepada guru pengganti

Pemantauan & penelahan kesilapan

Bimbingan & Refleksi

04/12/23

Page 9: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 9

Tarikh/ Hari: 28 Ogos 2007/ Selasa Masa : 9.00–10.20 am (80 minit) Tingkatan : 4 Sains Bil. Pelajar : 30 Orang M/ Pel

: Biologi Tajuk : Ekologi

Objektif : Pada akhir pengajaran, pelajar dapat;

i. Mendifinisikan ekologi antara benda hidup

ii. Menjelaskan interaksi komponen biotik & abiotik

iii. Meramalkan isu ekologi tempatan

IV. Menghargai alam sekitar tempat manusia tinggal. (Domain Afektif)

Konsep : Ekologi, habitat, biotik, abiotik

ABM : Komputer, LCD, Poster, buku teks.

Nilai : Menghargai, mengormati, kerjasama

Kemahiran: komunikasi, mencari maklumat

Aktiviti : Tayangan video perbincangan pembentangan kuiz

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Domain Objektif Kognitif

Format

Asas

04/12/23

Page 10: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 10

i. Rancangan Mengajar Harian: Model Masteri

1. Set Induksi Bagaimana guru boleh mendapatkan perhatian murid pada awal pengajaran?

2. PerkembanganBagaimana minat murid boleh dikekalkan sepanjang pengajaran dan bagaimana guru boleh membantu murid supaya pemindahan pembelajaran berlaku?

Dilaksanakan mengikut langkah demi langkah:

Aktiviti 1

Aktiviti 2

Aktiviti 3

Aktiviti 4

3. PenutupBagaimana guru boleh menggalakkan murid untuk mengingat terhadap apa yang telah dipelajari?

4. Refleksi Muhasabah terhadap proses pengajaran & pembelajaran yang telah dilaksanakan.

04/12/23

Penilaian formatif selepas aktiviti disusuli aktiviti pemulihan & pengkayaan

Page 11: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 11

ii. Model Konstruktivisme 5-fasa (Needham, 1987) (Penyelesaian Masalah, Penemuan, Projek)

Fasa 1 Orientasi

murid digalakkan bertukar-tukar fikiran utk merangsang murid meninjau semula idea asal mereka

Fasa 2 Cetusan Idea

Menimbulkan minat dan menyediakan suasana pembelajaran yang kondusif

Fasa 3 Penstrukturan semula idea

guru digalakkan merancang aktiviti yang sesuai untuk membantu murid mengubah idea asal mereka. Murid diberi peluang untuk mencabar idea asal sendiri dan juga idea rakan-rakan mereka.

Fasa 4 Penggunaan

Idea

murid boleh menggunakan idea baru mereka untuk menyelesaikan masalah dan menerangkan fenomena yang berkaitan dengan idea-idea itu

Fasa 5 Renungan

kembali

murid membandingkan idea asal mereka dengan idea baru dan merenung kembali proses pembelajaran yang telah mengakibatkan perubahan ke atas idea mereka.

04/12/23

Page 12: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Fasa Tujuan/ Kegunaan Kaedah

1. Orientasi Menimbulkan minat dan menyediakan suasana

Amali penyelesaikan masalah, tunjukcara, tayangan filem, video dan keratan akhbar

2. Pencetusan Idea

Murid dan guru sedar tentang idea terdahulu

Amali, perbincangan, pemetaan konsep dan laporan

3. Penstrukturan semula idea

i. Penjelasan dan pertukaran

ii. Pendedahan kepada situasi konflik

iii. Pembinaan idea baru

iv. Penilaian

Wujudkan kesedaran tentang idea alternatif. Menyedari bahawa idea sedia ada perlu diubahsuai, diperkembangkan atau diganti dengan idea yang lebih saintifik. Mengenalpasti idea-idea alternatif dan memeriksa sendiri secara kritis idea-idea sedia ada. Menguji kesahan idea-idea sedia ada.Pengubahsuaian, pemgembangan atau penukaran idea.Menguji kesahan untuk idea-idea baru yang dibina.

 

Perbincangan dalam kumpulan kecil dan buat laporan

Perbincangan, pembacaan, input guru.

Amali, projek, eksperimen, tunjukcara guru04/12/23 12Zaini Abdullah (KPF 5023)

Page 13: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

4. Pggunaan idea

Pengukuhan kepada idea yang telah dibina dalam situasi baru dan biasa

Penulisan sendiri kerja projek

5. Renungan kembali

Menyedari tentang perubahan idea murid. Murid dapat membuat refleksi sejauh manakah idea asal mereka telah berubah.

Penulisan kendiri, perbincangan kumpulan, catatan peribadi dan lain-lain.

Manusia mempunyai naluri ingin tahu biarkan naluri itu tumbuh dengan terbimbing untuk mencipta dunia yang tersendiri.

04/12/23 13Zaini Abdullah (KPF 5023)

Page 14: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Objektivisme Konstruktivisme

Titik Tolak Pindahkan pengetahuan Kekuatan dan kelemahan pelajar

Tujuan Perubahan Membangunkan pelajar yang bertanggungjawab

Peranan Murid Penerima pasif Pembuat keputusan yang aktif

Peranan Guru Pemberi maklumat Pemudah cara

Indikator kejayaan

Perubahan mengikut markah ujian

Kebolehan mengaplikasi idea secara berdikari, dan menetapkan matlamat

Pembelajaran Presriptif Menyokong pengambilan risiko

Persekitaran Diarah guru Kumpulan koperatif

Komunikasi Guru Pelajar

Guru memperbaiki kesilapan, sehala

Dua arah, positif, spesifik dan regular

Strategi Penyoalan

Soalan tertutup Soalan terbuka

Maklum Balas Menentukan sama ada jawapan betul

Menggalakkan & memuji

Struktur Masa dan rutin tetap Anjal - input pelajar

Perbandingan Model Objektivisme Dan Konstruktivisme

04/12/23 14Zaini Abdullah (KPF 5023)

Page 15: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 15

NotaLangkah 1 dan 2 melibatkan interaksi sosial dan kolaborasiLangkah 3 dan 5 melibatkan penggunaan teknologi maklumatLangkah 2, 4, dan 6 melibatkan kemahiran berfikir dan nilai murni

CONTOH PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SECARA BESTARI

Tajuk : EKOLOGI

5. Persembahan

3. Meneroka Internet Akses maklumat tambahan

http://envirolink.org http://www.mindspring.com/~zoonet http://www.kie.berkeley.edu/KIE.html

http://www.rspac.ivv.nasa.gov

4. Laporan Menganalisis dan mensintesis maklumat yg diperolehi dalam bentuk yang jelas dan padat.

Persembahan multimedia seperti menggunakan PowerPoint

Menyediakan laman web mengenai ekologi tempatan

E-mel hasil kepada rakan yang berminat dari sekolah lain

Menyertai forum berkenaan dgn ekologi

6. Penutup• Merenung (reflect) dan

menganalisis proses pembelajaran yang dilalui

• Meramal isu-isu berkaitan ekologi tempatan

contoh: Bagaimana usaha pemuliharaan kawasan

paya bakau di Malaysia• Pelajar yang berminat akan

meneroka bidang ekologi dengan lebih mendalam

1. Sumbang SaranGuru memberi panduan. Pelajar berbincang dan menjana soalan hubungan ekologi antara benda hidup

2. Kerja LapanganMenyiasat ekologi

habitat tempatan melalui proses sains

Meneroka laman web berkaitan ;contoh: Laman web Bird Watchers (www.cfbw.com) Laman web Green Peace, dll (www.ilmunet.com/akn)

LAN interaksi dgn sekolah lain di Malaysia tentang kajian ekologi mereka yang berlainan habitat

Lawatan maya ekologi ke laman lain melalui jaringan dunia

E-mel para penyelidik, inst. sains ttg perkara baru kajian ekologi

04/12/23

Page 16: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 16

Pembestarian Budaya Pengajaran Dan Pembelajaran

Budaya Pengajaran-Pembelajaran Sedia Ada:

Pemerolehan fakta Berasaskan memori Berpusatkan guru Konteks setempat Buku teks

Budaya Bestari

Budaya kaya ilmu Berfikiran kritis dan kreatif Berpusatkan pelajar: akses kendiri, kadar kendiri, terarah kendiri Konteks global Penggunaan kemudahan

teknologi multimedia dalam P & P.

Berubah Kepada

04/12/23

Page 17: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 17

membekal maklumat lebih menjawab daripada

menyoal bertanyakan soalan aras

rendah menggunakan sumber dalam media bercetak

membekal tugasan yang mencabar dan memerlukan penyiasatan dan analisis lebih menyoal bertanyakan soalan aras tinggi menggunakan sumber multimedia khususnya komputer

bergantung kepada guru memberi jawapan aras rendah bekerja berseorangan pasif

terarah kendiri memberi jawapan aras tinggi bekerja secara koperatif dan kolaboratif interaksi yang aktif

Perubahan diharap berlaku dalam pendekatan pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah seperti dijelaskan di bawah.

Amalan Pengajaran Sedia Ada

Perubahan Dalam Amalan Pengajaran Dan Pembelajaran

Amalan Pengajaran Bestari

Amalan Pembelajaran Sedia Ada Amalan Pembelajaran Bestari

04/12/23

Page 18: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 18

Pendekatan Penguasaan Bidang Ilmu

Pemerolehan ilmu perlu dilaksanakan melalui bidang mata pelajaran secara merentasi bidang ilmu lain sebagai aktiviti lanjutan dan pengkayaan.

Contohnya, tajuk berkaitan ekologi dalam sains boleh dikembangkan ke bidang sains sosial dengan mengkaji isu pencemaran alam sekitar, dan melangkah ke bidang seni dengan penyediaan poster dan bidang bahasa dengan penulisan sajak berkaitan isu yang sama.

Pendekatan ini menggalakkan ciri pembelajaran terarah kendiri yang menyumbang pengembangan daya kreativiti dan tahap kecemerlangan.

Pendekatan ini juga menjelmakan prinsip kesepaduan ilmu dalam menyusun kandungan kurikulum. Pendekatan bersepadu ini sesuai dilakukan melalui kerja projek dan tugasan-tugasan yang memerlukan penyelidikan dan penyelesaian masalah.

i. Galakan Meneroka

ii. Merentasi Bidang ilmu

04/12/23

Page 19: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 19

Proses pengajaran-pembelajaran bestariKebestarian pembelajaran bukan mementingkan teknologi maklumat semata-mata, malah, lebih kepada pembinaan daya berfikir di kalangan pelajar. Muka surat seterusnya memberi sedikit panduan tentang cara menjalankan pengajaran dan pembelajaran bestari tanpa kemudahan IT.

Penggunaan multimedia IT sebagai alat membantu (enabler)Teknologi memberi lebih banyak pilihan yang menarik bagi guru dan pelajar dari segi aktiviti pengajaran dan pembelajaran, di samping kemudahan perhubungan mel elektronik dan kemudahan mendapatkan maklumat tentang pelbagai perkara melalui Internet yang juga memperkayakan aktiviti bilik darjah.

Bolehkah Pengajaran Dan Pembelajaran Bestari Tanpa Kemudahan IT Dilaksanakan?

04/12/23

Page 20: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 20

Guru berperanan sebagai pembimbing, mana kala pelajar pula digalakkan berdikari dalam menimba ilmu menggunakan kemudahan teknologi maklumat seperti mengakses Internet dan menggunakan mel elektronik.

Guru tidak lagi memberi satu pengajaran yang sama untuk semua, tetapi akan cuba menyediakan pengalaman pembelajaran yang berlainan untuk setiap pelajar berdasarkan kebolehan dan minat pelajar itu.

Pelajar lebih bertanggungjawab ke atas pembelajaran sendiri dari segi kadar pembelajaran dan tajuk-tajuk lanjutan yang hendak diterokainya.

Peranan Guru Dalam Amalan Pengajaran Bestari

04/12/23

Page 21: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 21

Rumusan : Hasil Pengajaran & Pembelajaran

Pembelajaran PengajaranPembelajaran

Pe

mb

ela

jaran

Pengajaran

Pembelajaran

i. Ideal

ii. Baik

iii. Kurang Baik

iv. Tidak Berkesan04/12/23

Page 22: PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN

Zaini Abdullah (KPF 5023) 2204/12/23