Zaini Abdullah (KPF 5023) 1
UNIT 6
PERANCANGAN UNIT PERANCANGAN UNIT PELAJARAN PELAJARAN
BERASASKAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARANSUKATAN PELAJARAN
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 2
HASIL PEMBELAJARAN
1. Menjelaskan corak pengjaran yang berkaitan dengan kurikulum bilik darjah.
2.Melengkapkan jadual rancangan pengajaran tahunan.
3.Menulis rancangan pengajaran harian dengan betul.
4.Menghuraikan kepentingan membuat rancangan pengajaran harian yang lengkap.
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 3
Mata Pelajaran
Unit 1 Unit 2
Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3
P P P P P P P P P
Perancangan & Pelaksanaan Kurikulum Di Bilik Darjah
KBSMSukatan Pelajaran
Huraian Sukatan Pelajaran
Rancangan Pengajaran Tahunan
Rancangan Pengajaran Harian
Hasil Pembelajaran:
Senarai pernyataan pencapaian secara hirarki tentang pengetahuan, kemahiran, kebolehan, sikap yang perlu dikuasai oleh pelajar mengikut
aturan pencapaian yang telah ditentukan selepas menerima pengajaran.04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 4
MATA PELAJARAN
Unit 1 Unit 2
Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3
P P P P P P P P P
Penyusunan Kandungan Kurikulum Sekolah
Kurikulum sebagai hasil (ends) kenyataan objektif yang dihajatkan
Pengalaman pembelajaran sebagai cara (means) mencapai objektif isi & kaedah
Menegak
M e n d a t a r
Tahap
antara m/p
PENYUSUNAN
P E L A J A R A N
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 5
Rancangan Corak
Pengajaran
Matlamat, Tujuan, Objektif
amCiri-Ciri Pelajar
Objektif Pembelaj
aran
Pra Penilaian
Isi Pelajaran
Penilaian
Perkhidmatan
bantuan
Aktiviti & Bahan
P & P
Kemp, J.E. (1987)
04/12/23
Tempoh pengajaran mulai: ________________ Hingga: _________________ Mata pelajaran: _________________________ Tingkatan: _________
Jumlah waktu pengajaran seminggu: __________
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
Minggu Tajuk/
Tema
Objektif/ hasil pembelajaran
Kemahiran/ kaedah/ Teknik
Bahan/ nilai/ KBKK
1
2
3
42
Bolehkah anda lengkapkan jadual tersebutmengikut subjek pengkhususan anda?
04/12/23 6Zaini Abdullah (KPF 5023)
04/12/23 Zaini Abdullah (KPF 5023) 7
RANCANGAN RANCANGAN PENGAJARAN PENGAJARAN
HARIANHARIAN
Zaini Abdullah (KPF 5023) 8
Mengapa Guru Perlu Menyediakan Rancangan Pengajaran?
Memudahkan mengingat semula
Sentiasa berfokus kepada objektif
Membantu memahami isi kandungan
Membantu penyediaan bahan yang sesuai
Perancangan & persediaan yang teratur
Meningkatkan keyakinan diri
Menggunakan kaedah pengajaran yang betul
Panduan kepada guru pengganti
Pemantauan & penelahan kesilapan
Bimbingan & Refleksi
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 9
Tarikh/ Hari: 28 Ogos 2007/ Selasa Masa : 9.00–10.20 am (80 minit) Tingkatan : 4 Sains Bil. Pelajar : 30 Orang M/ Pel
: Biologi Tajuk : Ekologi
Objektif : Pada akhir pengajaran, pelajar dapat;
i. Mendifinisikan ekologi antara benda hidup
ii. Menjelaskan interaksi komponen biotik & abiotik
iii. Meramalkan isu ekologi tempatan
IV. Menghargai alam sekitar tempat manusia tinggal. (Domain Afektif)
Konsep : Ekologi, habitat, biotik, abiotik
ABM : Komputer, LCD, Poster, buku teks.
Nilai : Menghargai, mengormati, kerjasama
Kemahiran: komunikasi, mencari maklumat
Aktiviti : Tayangan video perbincangan pembentangan kuiz
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.
Domain Objektif Kognitif
Format
Asas
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 10
i. Rancangan Mengajar Harian: Model Masteri
1. Set Induksi Bagaimana guru boleh mendapatkan perhatian murid pada awal pengajaran?
2. PerkembanganBagaimana minat murid boleh dikekalkan sepanjang pengajaran dan bagaimana guru boleh membantu murid supaya pemindahan pembelajaran berlaku?
Dilaksanakan mengikut langkah demi langkah:
Aktiviti 1
Aktiviti 2
Aktiviti 3
Aktiviti 4
3. PenutupBagaimana guru boleh menggalakkan murid untuk mengingat terhadap apa yang telah dipelajari?
4. Refleksi Muhasabah terhadap proses pengajaran & pembelajaran yang telah dilaksanakan.
04/12/23
Penilaian formatif selepas aktiviti disusuli aktiviti pemulihan & pengkayaan
Zaini Abdullah (KPF 5023) 11
ii. Model Konstruktivisme 5-fasa (Needham, 1987) (Penyelesaian Masalah, Penemuan, Projek)
Fasa 1 Orientasi
murid digalakkan bertukar-tukar fikiran utk merangsang murid meninjau semula idea asal mereka
Fasa 2 Cetusan Idea
Menimbulkan minat dan menyediakan suasana pembelajaran yang kondusif
Fasa 3 Penstrukturan semula idea
guru digalakkan merancang aktiviti yang sesuai untuk membantu murid mengubah idea asal mereka. Murid diberi peluang untuk mencabar idea asal sendiri dan juga idea rakan-rakan mereka.
Fasa 4 Penggunaan
Idea
murid boleh menggunakan idea baru mereka untuk menyelesaikan masalah dan menerangkan fenomena yang berkaitan dengan idea-idea itu
Fasa 5 Renungan
kembali
murid membandingkan idea asal mereka dengan idea baru dan merenung kembali proses pembelajaran yang telah mengakibatkan perubahan ke atas idea mereka.
04/12/23
Fasa Tujuan/ Kegunaan Kaedah
1. Orientasi Menimbulkan minat dan menyediakan suasana
Amali penyelesaikan masalah, tunjukcara, tayangan filem, video dan keratan akhbar
2. Pencetusan Idea
Murid dan guru sedar tentang idea terdahulu
Amali, perbincangan, pemetaan konsep dan laporan
3. Penstrukturan semula idea
i. Penjelasan dan pertukaran
ii. Pendedahan kepada situasi konflik
iii. Pembinaan idea baru
iv. Penilaian
Wujudkan kesedaran tentang idea alternatif. Menyedari bahawa idea sedia ada perlu diubahsuai, diperkembangkan atau diganti dengan idea yang lebih saintifik. Mengenalpasti idea-idea alternatif dan memeriksa sendiri secara kritis idea-idea sedia ada. Menguji kesahan idea-idea sedia ada.Pengubahsuaian, pemgembangan atau penukaran idea.Menguji kesahan untuk idea-idea baru yang dibina.
Perbincangan dalam kumpulan kecil dan buat laporan
Perbincangan, pembacaan, input guru.
Amali, projek, eksperimen, tunjukcara guru04/12/23 12Zaini Abdullah (KPF 5023)
4. Pggunaan idea
Pengukuhan kepada idea yang telah dibina dalam situasi baru dan biasa
Penulisan sendiri kerja projek
5. Renungan kembali
Menyedari tentang perubahan idea murid. Murid dapat membuat refleksi sejauh manakah idea asal mereka telah berubah.
Penulisan kendiri, perbincangan kumpulan, catatan peribadi dan lain-lain.
Manusia mempunyai naluri ingin tahu biarkan naluri itu tumbuh dengan terbimbing untuk mencipta dunia yang tersendiri.
04/12/23 13Zaini Abdullah (KPF 5023)
Objektivisme Konstruktivisme
Titik Tolak Pindahkan pengetahuan Kekuatan dan kelemahan pelajar
Tujuan Perubahan Membangunkan pelajar yang bertanggungjawab
Peranan Murid Penerima pasif Pembuat keputusan yang aktif
Peranan Guru Pemberi maklumat Pemudah cara
Indikator kejayaan
Perubahan mengikut markah ujian
Kebolehan mengaplikasi idea secara berdikari, dan menetapkan matlamat
Pembelajaran Presriptif Menyokong pengambilan risiko
Persekitaran Diarah guru Kumpulan koperatif
Komunikasi Guru Pelajar
Guru memperbaiki kesilapan, sehala
Dua arah, positif, spesifik dan regular
Strategi Penyoalan
Soalan tertutup Soalan terbuka
Maklum Balas Menentukan sama ada jawapan betul
Menggalakkan & memuji
Struktur Masa dan rutin tetap Anjal - input pelajar
Perbandingan Model Objektivisme Dan Konstruktivisme
04/12/23 14Zaini Abdullah (KPF 5023)
Zaini Abdullah (KPF 5023) 15
NotaLangkah 1 dan 2 melibatkan interaksi sosial dan kolaborasiLangkah 3 dan 5 melibatkan penggunaan teknologi maklumatLangkah 2, 4, dan 6 melibatkan kemahiran berfikir dan nilai murni
CONTOH PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SECARA BESTARI
Tajuk : EKOLOGI
5. Persembahan
3. Meneroka Internet Akses maklumat tambahan
http://envirolink.org http://www.mindspring.com/~zoonet http://www.kie.berkeley.edu/KIE.html
http://www.rspac.ivv.nasa.gov
4. Laporan Menganalisis dan mensintesis maklumat yg diperolehi dalam bentuk yang jelas dan padat.
Persembahan multimedia seperti menggunakan PowerPoint
Menyediakan laman web mengenai ekologi tempatan
E-mel hasil kepada rakan yang berminat dari sekolah lain
Menyertai forum berkenaan dgn ekologi
6. Penutup• Merenung (reflect) dan
menganalisis proses pembelajaran yang dilalui
• Meramal isu-isu berkaitan ekologi tempatan
contoh: Bagaimana usaha pemuliharaan kawasan
paya bakau di Malaysia• Pelajar yang berminat akan
meneroka bidang ekologi dengan lebih mendalam
1. Sumbang SaranGuru memberi panduan. Pelajar berbincang dan menjana soalan hubungan ekologi antara benda hidup
2. Kerja LapanganMenyiasat ekologi
habitat tempatan melalui proses sains
Meneroka laman web berkaitan ;contoh: Laman web Bird Watchers (www.cfbw.com) Laman web Green Peace, dll (www.ilmunet.com/akn)
LAN interaksi dgn sekolah lain di Malaysia tentang kajian ekologi mereka yang berlainan habitat
Lawatan maya ekologi ke laman lain melalui jaringan dunia
E-mel para penyelidik, inst. sains ttg perkara baru kajian ekologi
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 16
Pembestarian Budaya Pengajaran Dan Pembelajaran
Budaya Pengajaran-Pembelajaran Sedia Ada:
Pemerolehan fakta Berasaskan memori Berpusatkan guru Konteks setempat Buku teks
Budaya Bestari
Budaya kaya ilmu Berfikiran kritis dan kreatif Berpusatkan pelajar: akses kendiri, kadar kendiri, terarah kendiri Konteks global Penggunaan kemudahan
teknologi multimedia dalam P & P.
Berubah Kepada
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 17
membekal maklumat lebih menjawab daripada
menyoal bertanyakan soalan aras
rendah menggunakan sumber dalam media bercetak
membekal tugasan yang mencabar dan memerlukan penyiasatan dan analisis lebih menyoal bertanyakan soalan aras tinggi menggunakan sumber multimedia khususnya komputer
bergantung kepada guru memberi jawapan aras rendah bekerja berseorangan pasif
terarah kendiri memberi jawapan aras tinggi bekerja secara koperatif dan kolaboratif interaksi yang aktif
Perubahan diharap berlaku dalam pendekatan pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah seperti dijelaskan di bawah.
Amalan Pengajaran Sedia Ada
Perubahan Dalam Amalan Pengajaran Dan Pembelajaran
Amalan Pengajaran Bestari
Amalan Pembelajaran Sedia Ada Amalan Pembelajaran Bestari
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 18
Pendekatan Penguasaan Bidang Ilmu
Pemerolehan ilmu perlu dilaksanakan melalui bidang mata pelajaran secara merentasi bidang ilmu lain sebagai aktiviti lanjutan dan pengkayaan.
Contohnya, tajuk berkaitan ekologi dalam sains boleh dikembangkan ke bidang sains sosial dengan mengkaji isu pencemaran alam sekitar, dan melangkah ke bidang seni dengan penyediaan poster dan bidang bahasa dengan penulisan sajak berkaitan isu yang sama.
Pendekatan ini menggalakkan ciri pembelajaran terarah kendiri yang menyumbang pengembangan daya kreativiti dan tahap kecemerlangan.
Pendekatan ini juga menjelmakan prinsip kesepaduan ilmu dalam menyusun kandungan kurikulum. Pendekatan bersepadu ini sesuai dilakukan melalui kerja projek dan tugasan-tugasan yang memerlukan penyelidikan dan penyelesaian masalah.
i. Galakan Meneroka
ii. Merentasi Bidang ilmu
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 19
Proses pengajaran-pembelajaran bestariKebestarian pembelajaran bukan mementingkan teknologi maklumat semata-mata, malah, lebih kepada pembinaan daya berfikir di kalangan pelajar. Muka surat seterusnya memberi sedikit panduan tentang cara menjalankan pengajaran dan pembelajaran bestari tanpa kemudahan IT.
Penggunaan multimedia IT sebagai alat membantu (enabler)Teknologi memberi lebih banyak pilihan yang menarik bagi guru dan pelajar dari segi aktiviti pengajaran dan pembelajaran, di samping kemudahan perhubungan mel elektronik dan kemudahan mendapatkan maklumat tentang pelbagai perkara melalui Internet yang juga memperkayakan aktiviti bilik darjah.
Bolehkah Pengajaran Dan Pembelajaran Bestari Tanpa Kemudahan IT Dilaksanakan?
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 20
Guru berperanan sebagai pembimbing, mana kala pelajar pula digalakkan berdikari dalam menimba ilmu menggunakan kemudahan teknologi maklumat seperti mengakses Internet dan menggunakan mel elektronik.
Guru tidak lagi memberi satu pengajaran yang sama untuk semua, tetapi akan cuba menyediakan pengalaman pembelajaran yang berlainan untuk setiap pelajar berdasarkan kebolehan dan minat pelajar itu.
Pelajar lebih bertanggungjawab ke atas pembelajaran sendiri dari segi kadar pembelajaran dan tajuk-tajuk lanjutan yang hendak diterokainya.
Peranan Guru Dalam Amalan Pengajaran Bestari
04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 21
Rumusan : Hasil Pengajaran & Pembelajaran
Pembelajaran PengajaranPembelajaran
Pe
mb
ela
jaran
Pengajaran
Pembelajaran
i. Ideal
ii. Baik
iii. Kurang Baik
iv. Tidak Berkesan04/12/23
Zaini Abdullah (KPF 5023) 2204/12/23