PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a X- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic Al.I. Cuza Suceava
DISCIPLINA: RELIGIE
LECTIA: STILURI ARHITECTURALE ROMÂNEŞTI
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor Hopulele Mihai-Bogdan
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să prezinte arhitectura Bisericii înainte de întemeierea ţărilor române.
2. Să cunoască arhitectura Bisericii pe zone: Transilvania, Ţara Românească,
Moldova.
3. Să precizeze evoluţia arhitecturală a Bisericii româneşti.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Biblia
3. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele instruirii (timp)
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee
Forme de organizare
Resurse materiale
Modalităţi de
evaluareMoment organizatoric(2 min)
- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.
Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
Captarea atenţiei (1 min)
-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite
Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.
Expunerea Frontal Tablă, cretă
-
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)
-
Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară.
Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere
Conversaţiaeuristică
Frontal Manual Evaluare
orală
Dirijarea învăţării. 80 min.
O 1
O 2
O 3
Notează titlul lecţiei pe tablă. Explică elevilor cum era Biserica românească înaintea de unire.Prezintă elevilor arhitectura bisericească pe zone, Transilvania, Ţara romîneasca, Moldova.Explcă elevilor evoluţia arhitecturii bisericeşti şi deosebirile care se stabilesc de la o zonă la alta.
Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.
Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează
ConversaţiaExpunerea Modelarea
Frontal ManualBiblia
Evaluare orală
Obţinerea performanţei8 min.
- Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.
Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-
ul
Individual Manual Evaluare scrisă
Încheierea lecţiei 2 min
- Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea
Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea
-
Schița tablei
Stiluri arhitecturale româneşti
Pe teritoriul actual al țării au început să se ridice locașuri de cult creștine și până în zilele
noastreacestea au fost construite în toate stilurile arhitecturale.
În epoca anterioară constituirii țărilor românești s-au ridicat biserici de tip bizantin. Ex:
Mănăstirea Vodița și Biserica Palatul Domnesc.
În Transilvania până în sec XIV bisericile erau consruite din piatră și erau variate ca plan
și structură. Majoritatea au fost dărâmate.
Adevărata valoare o reprezintă bisericile din lemn.
În Țara Românească stilul bizantic a fost consacrat definitiv ca stil ofocial.
În Moldova arhitectura a avut o dezvoltare proprie și are la baza elementul autohton.
Secolul XX este marcat de dispariția a vechiului stil arhitectural sub influența agresivă a
stilurilor occidentale.
Recommended