SCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR.1 GIURGIU PROPUNĂTOR: VÎRBAN Petronela Sorina
PROIECT DIDACTIC Data: 05.05.2015 Clasa: I Aria curriculară: Limbă și comunicare Unitatea de învățare: Învățăm actul lexic si grafic Disciplina: Citire-scriere-comunicare Tema lecției: Sunetul si litera F. Scopul lecției: Realizarea pregătirii pentru actul lexic și grafic. Tipul lecției: Însușire de noi cunoștiințe OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- să exemplifice cel puţin trei cuvinte care conţin sunetul „f“ pentru fiecare poziţie a acestuia (iniţială, interioară, finală), pe baza unor exemple date; O2- să citească corect cel puţin trei-patru cuvinte şi un frag ment din text, pe baza modelului invatatorului; O3- să recunoască, încercuind cel puţin de trei ori, litera „F“ de tipar într-o serie de litere şi cuvinte, pe baza explicaţiilor invatatorului; O4- să povestească cel puţin un fragment din lectura „Fata babei şi fata moşneagului“, observând ilustraţiile date; STRATEGII DIDACTICE Metode și procedee: conversația euristică, observația dirijată, exercițiul, explicația Mijloace: tabla, caietele, fișe de lucru, imagini, flipchart. Forme de organizare: frontală și individuală Timp alocat: 50 de minute BIBLIOGRAFIE: -Asociaţia RENINCO România –Curriculum pentru copiii cu deficienţe(dizabilităţi) severe şi profunde, iunie 2001; -Muşu Ionel, Taflan Aurel (coordonatori), Terapie educaţională integrată, Ed.PROHUMANITATE, Bucureşti,1997; -Păunescu Constantin, Kostyak Carmen, Muşu Ionel, Lupu Florica, Metodologia învăţării
limbii române în şcoala ajutătoare, E.D.P., Bucureşti, 1982; -Radu Gheorghe, Psihopegagia dezvoltării şcolarilor cu handicap, E.D.P.,Bucureşti, 1999.
SCENARIUL DIDACTIC
CONŢINUTUL LECŢIEI
MODURI DE ORGANIZARE
SECVENŢELE
LECŢIEI
Activitatea cadrului didactic
Activitatea cursantilor
Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Moduri de
organizare
EVALUARE
1.
Moment
organizatoric.
-Stabileşte un climat propice desfăşurǎrii activităţii. Se pregătesc materialele necesare desfăşurǎrii acesteia.
Se pregǎtesc pentru ora . conversaţia
-frontal
2.
Verificarea
cunoştinţelor
anterioare ale
elevilor.
-In timp ce cadrul didactic
propune un joc cursantii isi
pregatesc caietele
-Explica felul în care se va
desfăşura jocul si obiectvele
acestuia(se asigura că elevii si-
au însuşit literele învăţate
anterior şi că realizează relaţia
existentă între sunet şi literă)
fiecare cursant primeşte câte
un jeton pe care este scrisă o
literă
- va rosti diferite cuvinte
- elevii trebuie să ridice jetonul
cu litera corespunzătoare
Deschid caietele la lectia anterioara
Ridica jetonul cu litera corespunzătoare sunetului iniţial al cuvântului rostit.
Conversa-tia
-jetoane cu
litere
Anexa 1
-Frontal
-Frontal
Observația
sunetului iniţial al cuvântului
rostit.
Solicita citirea textului de către
câţiva cursanti. -„Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi?” Va numi cursantii care vor citi lecţia astfel: -citire selectivă (cuvintele de pe planşa-fluture, literele şi cuvin-tele despărţite în silabe, cuvintele şi propoziţia scrise cu litere de mână); -citire în lanţ; -citirea integrală a textului;
-„.... sunetul şi litera „f„ mic de tipar”.
Vor citi lecţia integral , in lant , selectiv .
Conversa-tia
-Abecedar
-Frontal
-Frontala
-Frontal
3.
Anunţarea
obiectivelor
- cursantii sunt anunţaţi că vor învăţa o altă literă care o să le permită să scrie mai multe cuvinte.
Vor fi atenţi .
Conversa-ţia
-Frontal
4.
Captarea
atenţiei.
-Prezintă o planşă care surprinde aspecte din povestea „Fata babei şi fata moşneagului“. Cere cursantilor să recunoască povestea şi autorul acesteia.
Identifică povestea şi autorul ei, Ion Creangă. Scriu numele autorului pe fişa de lucru.
Conversa-tia -planşă cu imagini din
povestea „Fata
babei şi fata
moşnea-gului“
portretul
lui Ion
Creangă
-frontal
-observarea sistematică
5.
Desfăşurarea
propriu-zisă a
lecţiei.
-Întreabă cursantii dacă cunosc şi alte poveşti scrise de Ion Creangă. -Solicită cursantilor să identifice sunetul care se aude la începutul titlului poveştii ilustrate. -Anunţă cursantii că vor învăţa litera F (de tipar) şi litera de mână, pentru a putea citi şi a scrie cuvinte şi propoziţii care încep cu această literă. - Prezintă obiectivele lecţiei, pe înţelesul elevilor. -Dirijează cursantii în observarea ilustraţiei din manual, formularea de propoziţii pe baza acesteia şi în desprinderea din comunicare a propoziţiei „Fata moşului era harnică“. -Solicită stabilirea numărului de cuvinte din acestă propoziţie şi realizarea analizei şi sintezei cuvântului care conţine litera „F“ de tipar (Fata); -Prezintă planşa cu litera „F“ de tipar.
Cursantii spun titlurile poveştilor cunoscute de ei ( „Capra cu trei iezi“, „Punguţa cu doi bani“, „Povestea porcului“).
Elevii identifică sunetul „f“.
Ascultă explicaţiile
invatatorului.
Ascultă explicaţiile invatatorului.
Analizează ilustraţia, formulează propoziţii pe baza acesteia.
Stabilesc numărul cuvintelor din propoziţie. Despart în silabe primul cu-vânt, identifică sunetele care îl compun.
Privesc litera şi ascultă
conversaţia
conversaţia
-explicaţia
conversaţia
Anexa 2
-Abecedar
planşa cu
-frontal
-frontal/in- dividual
-observarea sistematică
-Dirijează elevii în găsirea unor cuvinte care se scriu cu această literă: -nume de oameni: Florin, Florina, Fănel, Florica, Felicia, Flavius, Florea, Florescu; -nume de animale: Fifi; - nume de personaje din poveşti: Făt-Frumos, Flămânzilă; - nume de oraşe: Focşani,
Feteşti, Fălticeni, Făgăraş,
Făurei;
-Propune cursantilor recunoaşterea şi încercuirea literei F pe abecedar(in titlu) -Iniţiază descifrarea lecţiei şi exersarea actului citirii, prin următoarele activităţi: -citire în gând a cuvintelor şi a textului; -citire model a invatatorului; -dialog dirijat despre conţinutul textului (explicarea cuvintelor şi expresiilor: „a supăra“, „a suferi“, „a cicăli“, „a nu suferi pe cineva“); -citire în lanţ; -citire integrală, individuală; -citire selectivă; -Formulează întrebări care vizează textul citit. -Prezintă cursantilor litera F
explicaţiile invatatorului.
Ascultă explicaţiile invatatorului şi identifică cuvinte care se scriu cu litera studiată.
Încercuiesc litera pe abecedar.
Citesc potrivit cerinţelor (în gând, în lanţ, integral, selec-tiv). -a intrista; -a indura,a se chinui; -a bate la cap,a certa mereu; -a fi manios pe cineva,a nu tolera.
Formulează răspunsuri la întrebări.
Privesc litera de mână,
-exerciţiul
-diferite procedee de
citire (model, integrală,
selectivă, în
litera „F
Abecedar
-planşa cu litera F de
mână
Anexa 3
-individual
-frontal
de mână, solicitând cursantii să identifice elementele grafice componente. Se stabilesc asemănările şi deosebirile cu alte litere. -Scriu la tablă titlul model
(litera F mare de mână –
model).
-Propun realizarea unor
exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii. Pentru
realizarea acestui moment al
lecţiei solicit elevilor să faa
exercitii pentru incalzirea
muschilor mainii.
-Solicit scrierea literei f mare de
mână în aer, în palmă, pe bancă
şi apoi pe caiete, verificând
permanent modul de scriere al
cursantilor. -Exerciţiu de rezervă-scrierea
identifică elementele grafice componente. (un
bastonaş cu întorsătura
în partea de jos, o linie
şerpuită în partea de sus
şi una mai mică la mijloc).
Sunt atenti .
lanţ)
exerciţiul explicaţia
demonstraţia conversaţia
-individual
-frontal
6.
Evaluarea
-Voi evidenţia cursantii care au fost activi pe tot parcursul lecţiei, dar şi pe cei care au participat mai puţin în desfăşurarea lecţiei
Vor fi atenţi la spusele cadrului didactic.
-exercitiul -individual -Fise de lucru
7.
Tema pentru
acasă
-„Ca temă pentru acasă aveţi de citit lecţia „F„mare de tipar .”
Vor fi atenti la spusele doamnei.
Conversatia -Abecedar -frontal
8.
Aprecieri
asupra
modului cum s-
a desfăşurat
prima parte a
lecţiei
-Apreciez modul de desfăşurare
a primei părţi a orei şi de
participare a cursanților la
aceasta.
Vor fi atenţi la spusele
doamnei .
Conversatia -Frontal
Anexa 1: Jetoane cu litere decupabile
Anexa 2: Planse din povestea ”Fata babei și fata mosului” de Ion Creanga
Anxa 3: Plansa litera f/F