12
Rizea Simina Ştefana Anul III, seria 2, grupa 8 Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei” Plan de lecţie Data: 11. 12. 2012 Clasa: a VII-a D Profesor: Rizea Simina Ştefana Durata: 50 minute Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Autor. Narator. Personaj Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor Scopul: formarea abilităţii de operare cu noţiunile: autor , narator , personaj La sfârşitul lecţiei elevii vor putea: o să fie capabili să definească autorul, naratorul şi personajul 1

Plan de Lectie

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

Plan de lecţie

Data: 11. 12. 2012

Clasa: a VII-a D

Profesor: Rizea Simina Ştefana

Durata: 50 minute

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: Autor. Narator. Personaj

Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor

Scopul: formarea abilităţii de operare cu noţiunile: autor, narator,

personaj

La sfârşitul lecţiei elevii vor putea:

o să fie capabili să definească autorul, naratorul şi personajul

o să sesizeze rolul autorului, naratorului şi al personajului

o să distingă autorul de narator

1

Page 2: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

Scenariul lecţiei

I. ACTUALIZARE

Se încearcă o captare a atenţiei elevilor prin împărţirea lor pe grupe. Trebuie să aleagă bileţele pe care sunt notate versuri care conţin nume de culori şi de anotimpuri. Se vor grupa în funcţie de biletul ales şi vor rămâne aşa pe parcursul lecţiei (Anexa 1). (5 min)

Elevii sunt întrebaţi dacă au citit acasă textul-suport pentru lecţia de astăzi (Florin scrie un roman, Mircea Cărtărescu) şi dacă le-a plăcut, care este acţiunea şi care sunt personajele. Vor fi întrebaţi cine a scris textul. După ce vor da răspunsul li se va arăta o fotografie cu Mircea Cărtărescu (Anexa 2) şi li se vor prezenta câteva informaţii despre acesta. (10 min)

II. CONSTITUIREA SENSULUI

După această discuţie, elevii sunt rugaţi să spună ce cred că reprezintă un autor, un narator şi un personaj, iar apoi sunt rugaţi să coreleze noţiunile de autor, narator şi personaj cu cel care povesteşte, cel care scrie şi cel care e implicat în acţiune. Plecând de la ceea ce au spus elevii, profesorul notează pe tablă definiţiile celor trei concepte. (5 min)

Profesorul le explică elevilor că textul conţine trei secvenţe narative, care se constituie în povestiri în ramă, putând avea fiecare câte un titlu. Fiecare grupă trebuie să aleagă câte un titlu pentru cele trei secvenţe, pe care le vor scrie pe post-it-uri colorate. (Anexa 3)

2

Page 3: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

Fiecare grupă alege câte un delegat care va spune titlurile şi va explica cum au fost alese. Se discută despre acţiune şi personaje şi sunt delimitate, în text, fragmentele reprezentative fiecărei secvenţe. (10 min)

Se impart fişe cu exerciţii (Anexa 4) şi li se acordă timp pentru rezolvarea lor. (8 min) Echipa care termină prima primeşte o bulină roşie şi o pereche de ochişori, a doua primeşte o bulină galbenă şi o pereche de ochişori, iar cea de pe locul al treilea primeşte o bulină albastră şi o pereche de ochişori pe care le vor lipi pe fişa de lucru (Anexa 3). ( 2 min)

Elevii sunt întrebaţi dacă au mai întâlnit în lecţiile trecute texte narate ca o povestire în ramă (Iapa lui Vodă, M. Sadoveanu). Profesorul desenează pe tablă un tabel în care sunt prezentate conceptele de autor, narator, personaje atât la textele Iapa lui Vodă şi Florin scrie un roman cât şi la un text citit ca lectură particulară. (5 min)

III. REFLECŢIA

Fiecare echipă este rugată să spună două sau trei cuvinte-cheie pentru lecţia de astăzi.

Elevii sunt rugaţi să vină la tablă şi să deseneze o faţă care să descrie starea lor de spirit din timpul lecţiei şi din timpul rezolvării sarcinilor de lucru.

Tema pentru acasă: Dacă ai fi scriitor, ai prefera să scrii despre realitatea care te înconjoară sau despre lumea visului? Scrie un text de minimum 10 rânduri în care să răspunzi la întrebare şi să-ţi motivezi opţiunea. (5 min)

3

Page 4: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

Anexa 1

În ochii tăi ca-n două oglinzi însufleţiteAmurgul îşi răsfrânge privirea-nsângeratăŞi ochii tăi sunt roşii ca două flori de macPlutind împerecheate pe luciul unui lac.

Cântec de Ion Minulescu

Se-aprind fantasmagoric caise şi gutui:Trandafirii lampioane şi lămpi de aur verde...Dar părăsind cămara ce minţile îmi pierde,Tot rodul vrăjitoarei cu lacăt îl încui.

Camara de fructe de Ion Pillat

- Eu, mai bine-ar fi să tac:Asa galben sunt, că-mi vineSă-mi închipui că pe mineM-a ouat un cozonac!...

La Paşti de George Topârceanu

4

Page 5: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”Plouă de sus...Toamna ironicăÎmi scrie-o cronicăCât un Larousse.

Noiembrie de George Topârceanu

Cu firea ei cea arzătoareSosit-a vara înapoi.Toţi pomii sunt în sărbătoare,În tei stă floare lângă floare…E dulce vara pe la noi!

Vara de Duiliu Zamfirescu

Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,Răspândind fiori de gheață pe ai țării umeri dalbi.

Iarna de Vasile Alecsandri

Ah! iată primăvara cu sânu-i de verdeață!În lume-i veselie, amor, sperare, viață,Și cerul și pământul preschimbă sărutăriPrin raze aurite și vesele cântări!

Oaspeţii primăverii de Vasile Alecsandri

5

Page 6: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

Anexa 2

Anexa 3

6

Page 7: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

7

Page 8: Plan de Lectie

Rizea Simina ŞtefanaAnul III, seria 2, grupa 8Profesor coordonator: Hoitan Veronica Şcoala Generală nr. 172, “Sf. Andrei”

Anexa 4

Naratorul poate povesti, într-o operă epică, la persoana I (narator implicat în acţiune sau narator subiectiv) sau a III-a (narator care nu se implică în acţiune sau narator obiectiv).

Lucraţi în echipă şi arătaţi la ce persoană a verbului sunt realizate povestirile din textul Florin scrie un roman din manual.

Prima povestire, în care personajul principal e Florea haiducul, este narată la persoana ……………

Naratorul acelei povestiri este ……………………, aşa cum rezultă din a doua povestire. A doua povestire, care îl are ca personaj principal pe Florin, este narată la persoana …………….. Naratorul acestei povestiri este …………………….. aşa cum rezultă din a treia secvenţă narativă. Ultima secvenţă narativă, care îl are ca protagonist pe Florescu, este narată la persoana …………… Naratorul acestei povestiri, care se anunţă şi ca autor al textului, este …………..

8