10
 PROIECT DE LECTIE Data: 18 ianuarie 2012 Numele profesorului: Scoala: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”, Ploiesti  Clasa: a XI-a Titlul lectiei: Somajul Scopuri: - dezvoltarea limbajului economic - formarea capacitatii de analiza si sinteza - dezvoltarea memoriei de lunga durata Obiective operationale: La sfarsiitul lectiei, toti elevii vor fi capabili: O 1 :sa defineasca termenul “somaj” pe baza prezentarii facute de profesor; O 2 :sa prezente cel putin 3 conditii pentru ca o persoana sa fie considerata somera pe b aza prezentarii facute de profesor; O 3 : sa prezinte cel putin 1 mod prin care se poate determina nivelul somajului pe baza explicatiilor profesorului; O 4 : sa prezente cel putin 3 tipuri de somaj pe baza prezentarii facute de profesor; O 5 :sa rezolve cel putin 1 exercitiu despre somaj pe baza lectiei studiate la clasa; O 6 :sa rezolvare cel putin 3 puncte dintr- un exercitiu despre somaj pe baza le ctiei studiate la clasa; Metode de invatamant: conversatia, explicatia, descrierea, exercitiul Mijloace de invatamant: manualul, tabla, creta, fise de lucru Forme de organizare: instruire frontal si individuala Bibliografie: Manual Economie, clasa a XI-a, Editura didactica si pedagogica, 2007

PROIECT DE LECTIE

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect de lectie disciplina pedagogie

Citation preview

Page 1: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 1/10

PROIECT DE LECTIE

Data: 18 ianuarie 2012 Numele profesorului:

Scoala: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”, Ploiesti  

Clasa: a XI-a

Titlul lectiei: Somajul

Scopuri: - dezvoltarea limbajului economic

- formarea capacitatii de analiza si sinteza

- dezvoltarea memoriei de lunga durata

Obiective operationale:

La sfarsiitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:

O1:sa defineasca termenul “somaj” pe baza prezentarii facute de profesor;

O2:sa prezente cel putin 3 conditii pentru ca o persoana sa fie considerata somera pe baza prezentarii facute de profesor;

O3: sa prezinte cel putin 1 mod prin care se poate determina nivelul somajului pe baza explicatiilor profesorului;

O4: sa prezente cel putin 3 tipuri de somaj pe baza prezentarii facute de profesor;

O5:sa rezolve cel putin 1 exercitiu despre somaj pe baza lectiei studiate la clasa;

O6:sa rezolvare cel putin 3 puncte dintr-un exercitiu despre somaj pe baza lectiei studiate la clasa;

Metode de invatamant: conversatia, explicatia, descrierea, exercitiul

Mijloace de invatamant: manualul, tabla, creta, fise de lucruForme de organizare: instruire frontal si individuala

Bibliografie: Manual Economie, clasa a XI-a, Editura didactica si pedagogica, 2007

Page 2: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 2/10

 

SCENARIU DIDACTIC

Nr

crt

Evenimentele instruirii Timp Obiective Desfasurarea lectiei Metode,

procedee si

mijloace deinvatare

Observatii

1 Moment organizatoric 1’  Profesorul pregateste materialul pentru lectie si asigura disciplina

elevilor.Elevii isi pregatesc pe banci materialele necesare.

conversatie

2 Verificarea temei 3’  Profesorul ii solicita pe elevi sa prezinte tema iar daca sunt nelamuriri

legate de aceasta alege in mod aleator un elev care sa rezolve

problemele la tabla.Elevii prezinta tema si corecteaza eventualele

greseli.

exercitiul

aplicatia 

3 Captarea atentiei 3’  Profesorul le cere elevilor sa si aminteasca din lectia precedenta formele

pe care le imbraca dezechilibrele economice.Apoi profesorul le arata

elevilor cateva imagini reprezentative despre inflatie si somaj.(vezi

anexa 1).

conversatia

didactica,

expunerea

4 Anuntarea temei lectiei 1’  Profesorul anunta tema lectiei si scrie titlul pe tabla.Elevii trec titlul

lectiei in caiet.

“SOMAJUL” 

conversatia

didactica

5 Predarea propriu-zisa 20’  O1

O2

Profesorul - defineste termenul “somaj”.

“Somajul = fenomen care se manifesta cu intensitati diferite in toate

tarile lumii, este apreciat ca reprezentand esecul economiei de a utiliza

toate resursele disponibile de munca.” Elevii scriu definitia in caiet.

Profesorul prezinta conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o

persoana pentru a fi considerate somera.

“Pentru ca o persoana sa fie considerate somera, trebuie sa indeplineasca

urmatoarele conditii:

  sa fi depasit varsta de 15 ani;

prelegerea

explicatia

argumentarea

Page 3: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 3/10

 

O3

O4 

  sa fie apta de munca, din punct de vedere a starii de sanatate;

  sa nu aiba loc de munca;

  sa caute un loc de munca;

sa fie disponibila pentru angajare imediata.” 

Elevii noteaza informatiile in caiet si pun intrebari referitoare la

lectie.

Profesorul explica modurile prin care se poate determina nivelulsomajului.

“Nivelul soma jului se poate determina: absolut, prin numarul de somerisi, relativ, prin rata somajului.” 

-descrie rata somajului si prezinta formula acesteia.

“Rata somajului (R S) arata numarul de someri la 100 de personae active,

disponibile. Populatia active disponibila (Pad) cuprinde persoanele

active, cu exceptia femeilor casnice si a elevilor si studentilor care au

varsta legala de munca, dar sunt cuprinsi in invatamantul de zi.

RS = (S/Pad)*100 “ 

Un elev este solicitat sa scrie definitia pe tabla.

Profesorul prezinta tipurile de somaj si realizeaza o schema a acestora

pe tabla.(vezi anexa 2)

“Dupa cauzele somajului se disting: 

  somajul ciclic, care se manifesta in fazele de recesiune aleciclului economic pe termen mediu. In aceste perioade, cererea

agregata scade si odata cu ea si cererea de munca; 

  somajul frictional, care este caracterizat drept un somaj

inevitabil determinat de timpul necesar absolventilor sa-sigaseasca un loc de munca sau a celor care au renuntat la o slujba,

pentru a gasi alta; 

  somajul sezonier, care este determinat de fluctuatiile sezoniereale activitatii economice.De exemplu, angajati ai localurilor si

hotelurilor de pe litoral intra iarna in somaj sezonier; 

  somajul tehnologic, care este determinat de inlocuirea vechilortehnologii cu altele noi care, conducand la cresterea

Page 4: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 4/10

productivitatii, determina scaderea cererii de munca; 

  somajul structural, care este determinat de nepotrivirile dintrestructura ofertei si cea a cererii de munca pe profesiuni si

regiuni.

Din perspectiva raportului cerere-oferta-salariu se disting

  somaj involuntar, cand datorita scaderii cererii de bunuri deconsum, oamenii nu gasesc de lucru nici la salariul current alpietei; 

  somaj voluntar, cand salariul negociat sau dorit de lucratori

depaseste salariul de echilibru si astfel apare un exces de ofertade munca peste cererea de munca a firmelor.” 

Elevii participa la discutii.

6 Evaluarea 12’  Profesorul le cere elevilor sa efectueze o activitate de munca

independenta.(vezi anexa 3)

Elevii rezolva aplicatiile din fisa de lucru.

aplicatia,

exercitiul

7 Analiza rezultatelor 5’  O5

O6 

Profesorul solicita catorva elevi sa dea raspuns la aplicatia 1.

5 elevi sunt verificati aleator la exercitiul 2, fiecare cate o litera a

exercitiului.Elevii raspund la intrebarile profesorului si citesc rezolvarile

fisei de lucru.

conversatia

didactica,

explicatia

8 Aprecierea activitatii 3’  Profesorul face aprecieri asupra intregii activitati, al modului de

implicare al elevilor si al comportamentului acestora.Elevii asculta cu

atentie ceea ce spune profesorul.

conversatia

didactica

9 Tema pentru acasa 2’  Elevii vor primi tema pentru acasa exercitiul 1 de la pagina 154 si

exercitiul 2 de la pagina 155.(vezi anexa 4)Elevii asculta si noteaza indicatiile date asupra temei.

conversatia

didactica

Page 5: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 5/10

Anexa 1

Page 6: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 6/10

 

Page 7: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 7/10

 

Anexa 2 OGLINDA TABLEI

SOMAJUL

Somajul = fenomen care se manifesta cu intensitati diferite in toate tarile lumii, este apreciat ca reprezentand esecul economiei de a utiliza toate resursele

disponibile de munca

Rata somajului

RS = (S/Pad)*100 unde RS = rata somajului

S = somajul

Pad = populatia activa disponibila

Tipuri de somaj

somaj ciclic

somaj frictional

1)  Dupa cauzele somajului somaj sezonier 2) Din perspectiva raportului somaj involuntar

somaj tehnologic cerere-oferta-salariu somaj voluntar

somaj structural

Page 8: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 8/10

 

Anexa 3

FISA DE LUCRU

ECONOMIE- “SOMAJUL” 

1)  BIFATI CU “A = ADEVARAT” SAU “F = FALS” URMATOARELE ENUNTURI: 

Somerul este persoana:

a)  apta de munca ____

b)  lenesa ____

c)  cu handicap ____,

dar care nu-si gaseste:

a)  pantofi ____b)  sot/ sotie ____

c)  de munca ____ .

2)  REZOLVATI INCERCUIND RASPUNSUL CORECT URMATORUL TEXT GRILA TINAND CONT CA LA FIECARE INTREBARE POATE FI

UNUL, DOUA, TREI SAU NICIUNUL RASPUNSURI CORECTE:

A)  Aparitia sa in momentele de recesiune ale ciclului economic se numeste somaj:

a)tehnologic

b) ciclicc)structural

B)  Durata medie a somajului este:

a)  Timpul mediu trecut de la pierderea locului de munca pana la reangajare

b)  Varsta medie a somerilor

c)  Timpul hotarat de govern pentru plata ajutorului de somaj ?

Page 9: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 9/10

C)  Masuri care privesc direct somajul:

a)  Calificarea, recalificarea, orientarea somerilor

b)  Crearea de noi locuri de munca

c)  Noi forme de angajare

D)  Rata somajului este:

a)  madia ratelor la banci ale somerilor

b)  diferenta dintre numarul de someri de la o guvernare la alta

c)  diferenta dintre numarul de someri sic el al muncitorilor activi ?

E)  Combaterea somajului face obiectul preocuparii guvernelor si sindicatelor care au stabilit:

a)  Pe termen scurt: acordarea ajutorului de somaj

b)  Pe termen mediu: promovarea scaderii natalitatii

c)  Pe termen lung: scaderea numarului de someri prin crearea de noi locuri de munca.

Page 10: PROIECT DE LECTIE

5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 10/10

 

Anexa 4 TEMA PENTRU ACASA

1. Asociati enunturile din prima coloana a tabelului de mai jos , unui tip de somaj

care s-ar putea produce ca urmare a evenimentului la care se refera aceste enunturi.

  Eveniment Tipul de somaj

a)Odata cu privatizarea si lichidarea intreprinderilor, in deceniul

trecut rata somajului a fost mai mare in anumite zone ale tarii,

numite zone de favorizate.

b)In perioada de vara, lucratorii angajati in asigurarea serviciilor

de transport pe cablu a schiorilor isi pierd locurile de munca.

c)Conform unei legi economice numite legea lui Okun, daca

PIB-ul real scade cu 2% fata de PIB-ul potential, rata somajului

creste cu 1%.

d)La terminarea liceului, numerosi absolventi cauta un loc de

munca.

e)In industria serviciilor de telefonie fixa, numarul angajatilor s-

a redus ca urmare a cresterii numarului de utilizatori de Internet

si telefoane mobile.

f)Numerosi absolventi de facultati economice au dificultati in a-

si gasi un serviciu datorita lipsei de experienta.

2.In Romania, in luna septembrie a anului 2005, rata somajului inregistrat a fost de 5,5%.Aceasta inseamna ca:

a)  5% din populatia totala a tarii era somera;

b)  5% din populatia tarii era ocupata;

c)  95% din populatia apta de munca era ocupata;

d)  5% din populatia active disponibila era inregistrata ca fiind somera.