34
SKOLE: Hinna ungdomsskole KLASSE/GRUPPE: Tysk 10.trinn ELEVTALL: 26 FAGLÆRER: Ann-Britt Sørbø KOMPETANSEMÅL LÆRINGSMÅL (KONKRETISERING) A SPRÅKLÆRING 1. utnytte egne erfaringer med språklæring i læring av det nye språket 2. undersøke likheter og ulikheter mellom morsmålet og det nye språket og utnytte dette i egen språklæring 3. bruke digitale verktøy og andre hjelpemidler 4. beskrive og vurdere eget arbeid med å lære det nye språket • kunne sammenlikne med engelsk og/eller andre språk • kunne finne passende læringsstrategier • kunne oversette med riktig ordstilling • kunne finne likheter og forskjeller i grammatikken • kunne lage presentasjon av ulike tema og finne relevant informasjon på Internett på fremmedspråket. • kunne bruke ordboka aktivt. • selv kunne bli i stand til å velge egnede læringsstrategier B KOMMUNIKASJON 1.bruke språkets alfabet og tegn • kunne uttale alle bokstavene i

 · Web viewLektion 2: Auf den Spuren berümter Personen. I denne perioden skal du lære tyske ord og uttrykk i forbindelse med ferie. Du skal lære hva ulike sportsgrener heter på

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

SKOLE: Hinna ungdomsskole

KLASSE/GRUPPE: Tysk 10.trinn

ELEVTALL: 26

FAGLÆRER: Ann-Britt Sørbø

KOMPETANSEMÅL LÆRINGSMÅL (KONKRETISERING)

A SPRÅKLÆRING

1. utnytte egne erfaringer med språklæring i læring av det

nye språket

2. undersøke likheter og ulikheter mellom morsmålet og det nye språket og utnytte dette i egen språklæring

3. bruke digitale verktøy og andre hjelpemidler

4. beskrive og vurdere eget arbeid med å lære det nye språket

• kunne sammenlikne med engelsk og/eller andre språk

• kunne finne passende læringsstrategier

• kunne oversette med riktig ordstilling

• kunne finne likheter og forskjeller i grammatikken

• kunne lage presentasjon av ulike tema og finne relevant

informasjon på Internett på fremmedspråket.

• kunne bruke ordboka aktivt.

• selv kunne bli i stand til å velge egnede læringsstrategier

B KOMMUNIKASJON

1.bruke språkets alfabet og tegn

2. finne relevante opplysninger og forstå hovedinnholdet i skriftlige og muntlige tilpassede og autentiske tekster i ulike sjangere

3. delta i enkle, spontane samtalesituasjoner

4. forstå og bruke et ordforråd som dekker dagligdagse situasjoner

5. presentere ulike emner muntlig

6. gi uttrykk for egne meninger og følelser

7. forstå og bruke tall i praktiske situasjoner

8. kommunisere med forståelig uttale

9. bruke grunnleggende språklige strukturer og

former for tekstbinding

10. tilpasse språkbruken i noen grad til ulike

kommunikasjonssituasjoner

11. skrive tekster som forteller, beskriver eller

informerer

12. bruke lytte-, tale-, lese- og skrivestrategier tilpasset

Formålet

13.bruke kommunikasjonsteknologi til samarbeid og møte med autentisk språk

• kunne uttale alle bokstavene i alfabetet (spesielle, annerledes bokstaver og diftonger)

• kunne bruke tegn (tødler, aksenter etc) og vite hva disse tegnene har å si for uttalen

• kunne oversette tekster

• kunne presentere tema muntlig og svare på spørsmål fra faglærer knyttet opp mot tema.

• kunne hilse/presentere seg selv og andre

• kunne fortelle om skole og fritidsaktiviteter

• kunne bestille mat/billetter, lage handledialoger.

• kunne spørre om veien

• kunne fortelle om eget land

• kunne snakke om vær og årstider

• kunne delta i dagligdagse samtaler

• kunne stille spørsmål og svare på dem

• presentere utvalgte tema på fremmedspråket. (Landets kultur, musikk, historie, skole, miljø og geografiske trekk).

• kunne snakke om hva en liker og ikke liker, er enig eller ikke enig i

• kunne tallene, både grunntall og ordenstall

• kunne klokka

• kunne si datoer og årstall

• kunne snakke om penger og pris

• kunne delta i en samtale

• kunne uttalereglene for det aktuelle språket

• kunne lese en tekst med korrekt uttale

• kunne bruke verb i presens, presens perfektum og futurum (imperativ og infinitivsetninger).

• kunne bruke substantiv i entall og flertall

• kunne bruke artiklene

• kunne bruke personlige pronomen og eiendomsord

• kunne bruke adjektiv

• kunne de modale hjelpeverbene

• kunne bruke preposisjonene

• kunne bruke nominativ, akkusativ og dativ. Kunne enkel analyse.

• kunne bruke riktig tid av verbet

• kunne bruke høflig tiltale til rett tid

• kunne skrive tekster som forberedelse til muntlige presentasjoner

• kunne trekke ut ord de kjenner igjen fra en ukjent tekst.

• kunne skjønne innholdet i en ukjent tekst uten å forstå alle ord i teksten

• kunne bruke internettet som kilde til informasjon

C SPRÅK, KULTUR OG SAMFUNN

1. samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser

i språkområdet og i Norge

2. sammenligne noen sider ved tradisjoner, skikker og

levemåter i språkområdet og i Norge

3. samtale om språk og sider ved geografiske forhold i

språkområdet

4. gi uttrykk for opplevelser knyttet til språkområdets

kultur

• kunne samtale om:

− skolehverdag og fritidsaktiviteter

− kjente personer

− aktuelle hendelser i nåtid og fortid

• kunne sammenlikne:

− skolehverdag og fritidsaktiviteter

− høytidsdager

− matvaner

− sport og kultur

• kunne samtale om:

− geografi og kultur i ulike land i språkområdet

• kunne fortelle om egne opplevelser i forhold til film, musikk, reiser, sport, historie og kultur

Tysk(arbeidsplan 1)

Kompetansemål fra Læreplanen, L06:

1. Du skal kunne delta i enkle, spontane samtalesituasjoner.

2. Du skal kunne kommunisere med forståelig uttale.

3. Du skal kunne bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding.

4. Du skal kunne samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge.

5. Du skal kunne presentere ulike emner muntlig

Kjennetegn på måloppnåelse:

Se trinns hjemmeside

Felles lærestoff:

Noch Einmal 3

Lektion 1: Frei sein

Lektion 2: Auf den Spuren berümter Personen.

I denne perioden skal du lære tyske ord og uttrykk i forbindelse med ferie. Du skal lære hva ulike sportsgrener heter på tysk og bruke dette i blant annet en mimelek. Videre skal også vi bli kjent med noen berømte personer fra det tyskspråklige området. I grammatikken skal du lære mer om presens perfektum og vi skal repetere andre enkle grammatiske termer.

Slik blir du vurdert:

I denne perioden legges det spesielt vekt på muntlig aktivitet

· Muntlig presentasjon av sommerferien din

Fremføre ut fra følgende krav:

· Høyt og tydelig

· Du kan stoffet utenat –(stikkord OK)

· Maks 5 min.

Fortelle om sommerferien din i presens perfektum

· Muntlig presentasjon av en berømt tysk person

Fremføre ut fra følgende krav:

· Høyt og tydelig

· Du kan stoffet utenat –(stikkord OK)

· Maks 5 min.

Velge riktig tid av verbet

Gloser

Uke

37

Aktivitet: Lese og oversette tekst 1A s.12-13

Aktivitet: Mein Sommerurlaub = muntlig oppgave.

Grammatikk: Repetere presens perfektum

Uke

38

Aktivitet: Jobb med sommerferieoppgaven din Muntlig presentasjon i uke 37!

Muntlig presentasjon:

Mein Sommerurlaub

Uke

39

Tema: Sport

Les tekst 1B s.19. Lær deg idrettene på s.19. Les og oversett tekst 1B s.19-20.

Repeter presens perfektum - gjør oppgave 18 s.30

Korte ord: oppgave 19 s.31

Uke

40

Aktivitet: Bekannte Personen

Kapittel 2: Auf den Spuren beühmter Personen

Tekst 2A og tekst 2B –

Begynne å jobbe med muntlig oppgave: Bekannte Personen

Muntlig presentasjon: Bekannte Personen

Tysk (arbeidsplan 2)

Kompetansemål fra Læreplanen, L06:

6. Du skal kunne delta i enkle, spontane samtalesituasjoner.

7. Du skal kunne kommunisere med forståelig uttale.

8. Du skal kunne bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding.

9. Du skal kunne samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge.

Felles lærestoff:

Lektion 3: Kultur ist Cool.

I denne perioden skal du lære om tysk kultur. Vi skal blant annet se en tysk musikkvideo og se på tegninger av en tysk kunstner. Du skal også få fortelle om hvilken musikk du liker på tysk.

I grammatikken skal vi jobbe mye med repetisjon av bla. imperativ, dativ, spørreord etc.

Slik blir du vurdert:

· Muntlig aktivitet i timene

· Skriftlig arbeid som framføres

· Gloseprøver

· Muntlig presentasjon m/samtale

Uke

42

Muntlig presentasjon: Bekannte Personen og mein Sommerurlaub.

Grammatikk: Repeter den bestemte og den ubestemte artikkelen. Spørreord.

Jobbe med oppgave 3 s.43-44

Personlige pronomen i dativ. Oppgave 14 s.53.

Verb som styrer dativ. Oppgave 15 s.54-55.

Uke

43

Muntlig presentasjon: Bekannte Personen og mein Sommerurlaub.

Grammatikk: Repetert den bestemte og den ubestemte artikkelen. Spørreord.

Jobbe med oppgave 3 s.43-44

Personlige pronomen i dativ. Oppgave 14 s.53.

Verb som styrer dativ. Oppgave 15 s.54-55.

Uke

44

Tema: Kultur

Kapittel 3: Kultur ist COOL!

Tekst 3A s.68-69 + gloser

Uke

45

Tema: Kultur

Kapittel 3: Kultur ist COOL!

Tekst 3B s.73-74 + gloser

Uke

46

Tema: Kultur

Kapittel 3: Kultur ist COOL!

Tekst 3c s.78-79 + gloser

Uke

47

Aktivitet jobbe med muntlig oppgave:

«Meine Lieblingsgruppe»

Framføring og samtale denne uken + uke 48

Tysk (arbeidsplan 3)

Kompetansemål fra Læreplanen, L06:

10. Du skal kunne delta i enkle, spontane samtalesituasjoner.

11. Du skal kunne kommunisere med forståelig uttale.

12. Du skal kunne bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding.

13. Du skal kunne samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge.

Kjennetegn på måloppnåelse:

Se trinnets hjemmeside

Felles lærestoff:

Lektion 4: Multikulti

I denne perioden skal du lære mer om tysk kultur og finne ut hva det vil si å være flerkulturell. Vi skal blant annet se på hvordan det er å være utlending i Tyskland. I grammatikken skal vi jobbe med sterk og svak adjektivbøyning.

I forbindelse med jul skal vi også kose oss litt med film, lek, spill og moro.

Slik blir du vurdert:

· Muntlig aktivitet i timene

· Gloseprøver

· Muntlig presentasjon m/samtale

Uke

48

Muntlig presentasjon: Meine Lieblingsgruppe, for de som ikke er ferdige.

Bare en time denne uken.

Uke

49

Text 4A: Wer kann mir einen Rat geben? S.88

Grammatikk: Svak adjektivbøyning

Uke

50

Text 4B: Tante Wilma riecht nach Knoblauch.

Grammatikk: Svak adjektivbøyning

Uke

51

Tema: Weihnachten.

Film med tysk tale.

Uke

02

Grammatikkuke: Svak og sterk adjektivbøyning

Oppgaver: 10-13 s.98-100

Uke

03

Tema: Das bin ich.

Muntlig presentasjon

Tysk (arbeidsplan 4)

Kompetansemål fra Læreplanen, L06:

14. Du skal kunne delta i enkle, spontane samtalesituasjoner.

15. Du skal kunne kommunisere med forståelig uttale.

16. Du skal kunne bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding.

17. Du skal kunne samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge.

Kjennetegn på måloppnåelse:

Se .trinns hjemmeside

Felles lærestoff:

Lektion : Damals

I denne perioden skal du lære mer om tysk historie. Vi skal se nærmere på Tyskland i mellomkrigsårene og på utviklingen i Tyskland etter 2. verdenskrig. I løpet av perioden skal vi blant annet se film med historisk tema.

I grammatikken skal vi jobbe videre med sterk og svak adjektivbøyning.

Slik blir du vurdert:

· Muntlig aktivitet i timene

· Gloseprøver

· Muntlig presentasjon m/samtale

· Skriftlig prøve uke 10

Uke

4

Framføring av: Das bin ich.

Uke

5

Kapittel 5: Damals

Tekst 5A: Er starb für seinen Nächsten s.112s. Gloser

Oppgaver: 1, 2 og 3 s.116.

Slå opp på internett og finn ut hva som hendte i Krystallnatta i november 1938

Uke

6

Kapittel 5: Damals

Tekst 5B: Die DDR s.120

Oppgaver: 11 s.125.

Gloseprøve.

Dramatisering av teksten

Uke

8

Film med tysk tale.

Uke

9

Muntlig presentasjon!

Skriv et handlingsreferat fra filmen på tysk.

Framføres og eventuelle spørsmål besvares

Uke

10

Felles lærestoff:

Repetisjon av analyse og tysk historie!

PRØVE (analyse og tysk historie).

Tysk (arbeidsplan 5)

Kompetansemål fra Læreplanen, L06:

18. Du skal kunne delta i enkle, spontane samtalesituasjoner.

19. Du skal kunne kommunisere med forståelig uttale.

20. Du skal kunne bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding.

21. Du skal kunne bruke digitale verktøy og andre hjelpemidler.

22. Du skal kunne finne relevante opplysninger og forstå hovedinnholdet i skriftlige og muntlige tilpassede og autentiske tekster i ulike sjangre

23. Du skal kunne presentere ulike emner muntlig

24. Du skal kunne samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge.

Felles lærestoff:

Lektion : Kapittel 6: Umwelt

Kapittel 7: Wir sind die Zukunft!

I denne perioden skal du lære om det å ta vare på miljøet. Viktige ord blir ressurser, miljøvern, forurensning og resirkulering. Vi skal også snakke om skole og utdanning. Vi ser blant annet på forskjeller og likheter på det tyske og det norske skolesystemet. I uke 19 skal også hver av dere få fortelle hvilke fremtidsplaner dere har.

Slik blir du vurdert:

· Muntlig aktivitet i timene

· Gloseprøver

· Muntlig presentasjon m/samtale

Uke

11

Tekst 6A: Norwegen – das sauberste Land in der Welt s.138-140

Les og oversett tekst 6A

Partnerarbeid s.140 (Kan gjøres alene!)

Uke

13

Kapittel 6: Umwelt

Tekst 6B: Was machst du um die Umwelt zu schonen? S.144-145

Uke

14

PRØVEMUNTLIG/REPETISJONSUKE

Uke

15

Kapittel 7: Wir sind die Zukunft!

Tekst 7A: Meine Zukunft s.160-161

Oppgaver: Vor dem Lesen, Partnerarbeit, oppgave 2 s.163-164, oppgave 5-7 s.167

Grammatikk: Verb som styrer dativ

Det tyske skolesystemet.

Uke

16

Felles lærestoff:

Kapittel 7: Wir sind die Zukunft!

Tekst 7B: Der Arbeidstag eines Landwirts s. 168-169

Oppgaver: Vor dem Lesen, Partnerarbeit, oppgave 10 s.170-171 og oppgave 11 s.172

Grammatikk: Preposisjoner som styrer akkusativ og dativ (= Vekselpreposisjoner) og verb

Uke

17/18

Felles lærestoff:

Muntlig oppgave: Meine Zukunft.

Fortelle på tysk om hvilke fremtidsplaner du har.

Eventuelle spørsmål besvares.

Tysk (arbeidsplan 6)

Kompetansemål fra Læreplanen, L06:

25. Du skal kunne delta i enkle, spontane samtalesituasjoner.

26. Du skal kunne kommunisere med forståelig uttale.

27. Du skal kunne bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding.

28. Du skal kunne bruke digitale verktøy og andre hjelpemidler.

29. Du skal kunne finne relevante opplysninger og forstå hovedinnholdet i skriftlige og muntlige tilpassede og autentiske tekster i ulike sjangre

30. Du skal kunne presentere ulike emner muntlig

31. Du skal kunne samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge.

Felles lærestoff:

Lektion : Kapittel 8: Was ist los?

I denne perioden skal du bruke alt du har lært i løpet av 3 år med tysk. Du skal framføre egenprodusert tekst og ha samtale med faglærer på tysk. I uke 24 skal du være klar til en eventuell muntlig eksamen i tysk. Vi skal også jobbe med oppgaver, med innhold, som kan være bra å ha med seg videre inn i fremtiden.

Takk for tre fine år og lykke til videre i livet.

Slik blir du vurdert:

· Muntlig aktivitet i timene

· Muntlig presentasjon m/samtale

Uke

19

Framføring av oppgaven «Meine Zukunftspläne» / «Meine Zukunft».

Uke

20

Framføring av oppgaven «Meine Zukunftspläne» / «Meine Zukunft».

Uke

21

Eksamensuke (ikke tysk denne uken)

Uke

22

Tekst 8B: Diebstahl mit Komplikationen s.192-193

Oppgaver: 1 s.188, 2 s.189, 4-5 s.190, 9 s.194, 11 s.195 og 12 s.196. Horübung 8D s.203.

Uke

23

Felles lærestoff:

Forberedelse til muntlig eksamen.

(Tilbakelevering av tyske lesebøker)

Uke

24

Felles lærestoff:

Forberedelse til muntlig eksamen.

Uke

25

Schöne Ferien!

Kjennetegn på måloppnåelse

Kjennetegn på måloppnåelse.

Karakter i tyskfaget.

Karakteren 5 og 6

Høy grad av måloppnåelse

Karakteren 4 og 3

Middels grad av måloppnåelse

2 Karakteren og 1

Basis grad av måloppnåelse

Tilnærmet korrekt intonasjon og uttale

Stort sett god intonasjon og

uttale

Usikker på uttale og har i

stor grad norsk tonefall

Svært bra ordforråd og variasjon i ord og

uttrykk

Ganske bra ordforråd og variasjon i ord og uttrykk

Lite ord- og uttrykksforråd

Få grammatikk feil

Noen grammatiske feil

Mange grammatiske feil

Viser stor grad av frigjøring fra manus

Klarer delvis å frigjøre seg fra manus

Leser opp fra manus

Behersker bøyning av verb og bruker riktig tid av verbet.

Bruker en del verb i flere tider og kan bøye mange verb.

Uttrykker seg uten bøyninger

av verbene.

Presenterer et bredt spekter av fakta på en

tydelig måte.

Presenterer gode fakta som kommer greit fram.

Presentasjonen er kort og/eller inneholder en stor grad av fakta og ord eleven ikke forstår.

Kan samtale om ulike tema og svare på

spørsmål.

Kan forstå og svare på en del spørsmål.

Kan forstå noen få enkle spørsmål.

Kan fortelle fritt om seg selv og familien,

hobbyer og fremtidsplaner.

Kan fortelle om seg selv og familien,

hobbyer og fremtidsplaner.

Kan med ledende spørsmål

fortelle litt om seg selv og familien.