47
1 UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN MANUSIA KDP3016 PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1 NAMA PENSYARAH: Tn. Haji Abu Bakar B.Yusuf TUGASAN 2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN NAMA KUMPULAN : 1. SIA HUI LING (D20102041833) 2. LAI KIM LEE (D20102041492) 3. THONG MEI FANG (D20102041467)

Tugasan 2 rancangan pelajaran harian

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

1

UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN MANUSIA

KDP3016 PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

NAMA PENSYARAH: Tn. Haji Abu Bakar B.Yusuf

TARIKH HANTAR : 29 MAY 2011

TUGASAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA KUMPULAN :

1. SIA HUI LING (D20102041833)2. LAI KIM LEE (D20102041492)3. THONG MEI FANG (D20102041467)

Page 2: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

2

ISI KANDUNGAN

1.0 Racangan Pengajaran Harian 1 3 – 7

1.1 Lampiran 1 8

1.2 Lampiran 2 9

2.0 Racangan Pengajaran Harian 2 10 – 16

2.1 Lampiran 1 17

3.0 Racangan Pengajaran Harian 3 18 – 23

3.1 Lampiran 1 24

3.2 Lampiran 2 25

4.0 Racangan Pengajaran Harian 4 26 – 31

4.1 Lampiran 1 32

4.2 Lampiran 2 33

4.3 Lampiran 3 34

Page 3: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

3

1.0 Rancangan Pelajaran Harian 1

Tarikh : 21.04.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

a) Kesan

i. Perubahan landskap akibat

Perlombongan

Pembalakan

Pembinaan

Pertanian

Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual

Kaedah : Simulasi

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyenaraikan perubahan landskap akibat daripada kegiatan

ekonomi.

2) Berlakon satu situasi yang berkenaan kesan terhadap landskap.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (2)

Menerangkan perubahan dan kesa terhadap

landskap daripada kegiatan

Perlombongan

Pembalakan

Pembinaan

Pertanian

5.4.1

Cara-cara menjaga alam sekitar

Pengetahuan Sedia Ada :

Page 4: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

4

1) Murid telah mempelajari pelbagai kegiatan ekonomi.

Unsur Patriotisme : Menyedari pentingnya menjaga alam sekitar

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

1) Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membanding beza, mencirikan, membuat

kesimpulan.

2) Pembelajaran Kontekstual : Mengaitkan isu semasa yang berlaku.

Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :

1) Slaid PP

2) Gambar

3) Kad Tugasan

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit ) Sila rujuk

lampiran 1

1. Guru

memaparkan dan

menceritakan

sebuah cerita.

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Jika

mempunyai

pilihan, mengapa

Wan Lee tidak

berhasrat

perkembangan

ekonomi?

3. Guru

memperkenalkan

tajuk pengajaran

hari ini :

Kesan

1. Murid

mendengar

2. Murid

menjawab :

Kegiatan

ekonomi

menjejaskan

kehidupannya,

seperti masalah

udara, air dan

bunyi.

Nilai Murni :

Menghargai

Alam Sekitar

ABM :

Slaid PP

KBKK :

Menganalisis

Page 5: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

5

Perubahan

Landskap

Langkah 1

( 10 minit )

( Sebelum

menebang

pokok )

( Selepas

menebang

pokok )

1. Guru

memaparkan dua

keping gambar

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Apakah

perbezaan

kedua-dua

gambar ini?

b) Terangkan

perubahan

landskap yang

berlaku.

1. Murid

memerhati.

2. Murid

menjawab

soalan.

ABM :

Gambar

KBKK :

Membanding

beza

Langkah 2

( 10 minit )

Perubahan

landskap akibat :

Perlombongan

Pembalakan

Pembinaan

1. Guru

memaparkan

gambar.

2. Guru

menerangkan

perubahan

landskap dan

akibatnya.

a) Perlombangan

b) Pembalakan

c) Pembinaan

d) Pertanian

3. Guru

membimbing

murid

menerangkan isu

1. Murid

memerhatikan

gambar.

2. Murid

menyatakan

kesan terhadap

landskap.

3. Murid

memberikan

contoh isu

semasa.

Nilai :

Menyedari

pentingnya

menjaga alam

sekitar

ABM :

Gambar

KBKK :

Mencirikan

Page 6: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

6

Pertanian

semasa yang

berlaku.

Langkah 3

( 15 minit )

Sila rujuk

lampiran 2

1. Guru

membahagikan

murid kepada 4

kumpulan.

2. Guru

memberi murid

satu kegiatan.

3. Guru

meminta murid

berbincang

satiap kegiatan

dengan

menyatakan

kesan terhadap

landskap.

Kemudian,

membuat satu

situasi lakonan.

1. Murid duduk

mengikut

kumpulan

masing-masing.

2. Murid

mendapat soalan

dengan

mencabut undi

kad tugasan.

3. Murid

berbincang

dalam kumpulan

untuk

menyatakan

kesan dan

mengagihkan

peranan

lakonan.

Nilai :

Bekerjasama

ABM :

Kad Tugasan

KBKK :

Menganalisis

Langkah 4

( 15 minit )

1. Guru

meminta murid

berlakon situasi

dalam

kumpulan.

2. Guru

memberi komen

yang

1. Murid

berlakon dalam

kumpulan.

2. Murid-murid

memberikan

idea yang baru.

Nilai :

Bekerjasama

Page 7: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

7

sewajarnya.

Penutup

( 5 minit )

Rumusan 1. Guru minta

murid

menyenaraikan

perubahan

landskap akibat

daripada

kegiatan

ekonomi.

1. Murid

menyatakan

perubahan dan

akibat landskap

yang dipelajari.

KBKK :

Membuat

kesimpulan

1.1 Lampiran 1

Page 8: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

8

Saya bernama Wan Lee, tinggal di Sibu. Semasa saya masih budak lagi, memang

tidak ada jalan raya, kilang dan bangunan yang tinggi di sini. Suasana pada masa itu aman-

damai dan tenteram, udara segar dan air sungainya jernih.

Kini,keadaan itu tidak wujud lagi. Udara kian dicemar, air sungai berselerak dengan

sampah-sarap,maka berlakunya pencemaran air. Bunyi pembinaan rumah, kilang dan

kenderaan menjejaskan keamanan di sini. Inilah akibat daripada perkembangan ekonomi.

Jika saya berhak membuat pilihan, saya tidak akan bersetuju dengan perkembangan

ekonomi secara demikian.

1.2 Lampiran 2

Page 9: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

9

Kad Tugasan 1

Kegiatan : Perlombongan

Kesan terhadap landskap :

a) Kolam atau tasik besar.

b) Tanah tandus yang hilang kesuburan.

c) Timbunan bukit pasir atau tahi bijih.

d) Lekukan yang dalam, luas dan bercerun-curam.

Kad Tugasan 2

Kegiatan : Pembalakan

Kesan terhadap landskap :

e) Masalah hakisan dan tanah runtuh.

f) Kawasan hutan menjadi lapang dan meningkatkan suhu.

g) Tanah menjadi tandus dan akan ditumbuhi semak samun.

Kad Tugasan 3

Kegiatan : Pembinaan empangan hidroelektrik

Kesan terhadap landskap :

a) Menyebabkan kawasan hutan yang luas ditenggelami air.

b) Kemusnahan tumbuh-tumbuhan dan hasil hutan di kawasan itu.

Kad Tugasan 4

Kegiatan : Pertanian

Kesan terhadap landskap :

a) Penebangan pokok yang berleluasa menyebabkan tanah runtuh.

b) Suhu meningkat.

2.0 Rancangan Pelajaran Harian 2

Tarikh : 28.04.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Page 10: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

10

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

b) Kesan

ii. Pencemaran

Air

Bunyi

Udara

Tanah

Pendekatan : Pembelajaran Konstruktivisme

Kaedah : Penggunaan Teknologi

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

3) Menyatakan punca berlakunya pencemaran akibat daripada

kegiatan ekonomi.

4) Mengenal pasti kesan pencemaran terhadap tumbuhan, hidupan

laut, haiwan dan manusia dalam kumpulan.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (1)

Menyatakan punca berlakunya pencemaran

akibat daripada kegiatan ekonomi.

5.4 (3)

Menghubungkaitkan kesan pencemaran

terhadap tumbuhan, hidupan laut, haiwan

dan manusia.

5.4.1

Berdasarkan gambar, menjelaskan

pencemaran yang berlaku.

5.4.2

Mengenal pasti kesan pencemaran dalam

kumpulan.

5.4.3

Memberikan rangsangan yang baru terhadap

alam sekitar.

Pengetahuan Sedia Ada :

2) Murid mengetahui pencemaran yang berlaku daripada media massa kini.

3) Murid pernah melihat dan mendengar kesan pencemaran.

Page 11: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

11

Unsur Patriotisme : Menjaga alam sekitar merupakan tanggungjawab

bersama.

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

3) Kemahiran Berfikir : Membanding beza, mencirikan, mengelaskan, mengumpul

dan mengelaskan, menganalisis dan membuat kesimpulan.

4) Pembelajaran Konstruktivisme : Murid mendapat pengetahuan yang baru

daripada punca dan kesan pencemaran.

Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :

4) Gelas

5) Air

6) Dakwat

7) Slaid PP

8) Kotak

9) Gambar

10) Radio

11) Sampul surat

12) Kad tajuk

13) Tayangan video

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Air jernih

1. Guru membuat

demonstrasi : satu

gelas air yang bersih

dititikkan beberapa

titik dakwat.

2. Guru menyoalkan

soalan :

a) Mengapakah air

berubah warna?

b) Adakah anda boleh

minum air yang telah

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menjawab

soalan :

a) Titik dakwat

yang mengubahi

warna air.

b) Tidak boleh.

ABM :

Gelas, Air,

Dakwat

KBKK :

Membanding

beza

Page 12: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

12

Air yang telah

dititik dakwat

berubah warna?

3. Guru

memperkenalkan tajuk

pengajaran hari ini :

Pencemaran

Langkah 1

( 15 minit )

Pencemaran Air

Punca :

a) Pembuangan

sisa toksik dan

sampah sarap.

b) Bahan

buangan

daripada

kegiatan

melombong

bijih timah.

c) Kegiatan

melombong

petroleum.

d) Tumpahan

minyak ke laut.

1. Guru menayang

pelbagai jenis

pencemaran seperti

pencemaran air,

pencemaran bunyi,

pencemaran udara dan

pencemaran tanah.

2. Guru menyoalkan

soalan :

a) Apakah yang

dapat dilihat daripada

gambar ini?

b) Apakah

pencemaran yang

berlaku?

c) Mengapakah

pencemaran ini

berlaku?

1. Murid

memerhatikan

gambar.

2. Murid

menjawab dan

memberi respon.

Nilai :

Menjaga alam

sekitar

merukan

tanggungjawa

b bersama.

ABM :

Slaid PP

KBKK :

Mencirikan

Page 13: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

13

Pencemaran

Bunyi

Punca :

A ) Bunyi

jentera

perkilangan dan

pembinaan.

B) Bunyi

kenderaan

bermotor.

Pencemaran

Udara

Punca :

a) Kegiatan

pemecahan batu

di kuari.

b) Pengeluaran

asap daripada

kegiatan

industri.

c) Pembakaran

terbuka.

Page 14: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

14

d) Asap

kenderaan

Pencemaran

Tanah

Punca :

a) Bahan-bahan

toksik daripada

semburan.

b) Penyemburan

racun ke

tumbuhan.

Langkah 2

( 10 minit )

Gambar-gambar

did ala kotak,

sila rujuk

lampiran 1.

1. Guru bersedia

sebuah kotak dan

beberapa keping

gambar di letak ke

dalam kotak.

2. Guru member

arahan kepada murid.

1. Murid

menjalankan

satu permainan.

2. Murid

bergilir-gilir

menghantar

kotak bersama

iringan muzik.

3. Apabila

muzik berhenti,

murid yang

sedang

memegang

kotak akan

mencabut

sekeping

gambar dan

menyatakan

ABM :

Gambar,

Kotak, Radio

KBKK :

Mengelaskan

Page 15: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

15

jenis

pencemaran.

4. Permainan

ini diteruskan

sehingga semua

gambar dijawab.

Langkah 3

( 15 minit )

Murid duduk

dalam kumpulan

dan berbincang

kesan-kesan

jenis

pencemaran

a) Air

b) Bunyi

c) Udara

d) Tanah

1. Guru

membahagikan murid

kepada 4 kumpulan.

2. Guru memberi

setiap kumpulan satu

sampul surat.

3. Guru meminta

murid keluarkan tajuk

masing-masing dan

berbincang.

4. Guru

membimbing.

5. Guru meminta

ketua kumpulan

membentang

maklumat.

1. Murid duduk

mengikut

kumpulan

masing-masing.

2. Murid

mendapat

sampul surat.

3. Murid

keluarkan bahan

yang terdapat

dalam sampul

surat itu.

4. Murid

berbincang.

5. Ketua

kumpulan

membentang

maklumat.

Nilai :

Bekerjasama,

Kesyukuran

ABM :

Sampul surat,

Kad Tajuk

KBKK :

Mengumpul

dan

mengelaskan

Langkah 4

( 10 minit )

Laman web untuk tayangan video daripada “Youtube ” http://www.youtube.com/watch?v=71iswpZHdWQ&feature=related

1. Guru

menayangkan video

yang mengenai “

Cintai Alam Sekitar ”.

2. Guru menyoalkan

soalan :

a) Mengapakah

keadaan ini berlaku?

1. Murid

memerhatikan

video.

2. Murid

menjawab

soalan dengan

pendapat

masing-masing.

Nilai :

Menjaga

Alam Sekitar

ABM :

Tayangan

Video

Page 16: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

16

b) Apakah perasaan

anda selepas

menonton video ini?

c) Apakah yang anda

perlu lakukan sebagai

salah seorang warga

bumi?

3) Murid

membuat

perbincangan

keseluruhan

kelas.

KBKK :

Menganalisis

Penutup

( 5 minit )

Soalan kuiz

spontan :

1. Jenis

pencemaran

Air

Bunyi

Udara

Tanah

2. Punca

berlaku

pencemaran

3. Kesan

daripada

pencemaran

1. Guru menjalankan

kuiz spontan.

2. Guru menyeru

murid-murid

bertanggungjawab

dengan keadaan bumi

untuk mengelakkan

pencemaran.

1. Murid

menjawab

soalan kuiz.

KBKK :

Membuat

kesimpulan

Nilai :

Menjaga alam

sekitar

merupakan

tanggungjawa

b bersama.

2.1 Lampiran 1

Gambar-gambar di dalam kotak

Page 17: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

17

Pencemaran Udara Pencemaran Air

Pencemaran Tanah Pencemaran Bunyi

Pencemaran Udara Pencemaran Bunyi

3.0 Rancangan Pelajaran Harian 3

Tarikh : 05.05.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Page 18: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

18

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

c) Kesan

iii. Kepupusan

Flora

Fauna

Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan

Kaedah : Penyelesaian Masalah

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

5) Menyatakan aktiviti ekonomi yang menyebabkan kepupusan

flora dan fauna.

6) Menyenaraikan kesan kepupusan flora dan fauna.

7) Melukis satu ramalan kepupusan flora dan fauna.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (5)

Menghuraikan aktiviti ekonomi yang

menyebabkan kepupusan flora dan fauna.

5.4 (6)

Meramalkan akibat daripada kepupusan

sumber terhadap kegiatan ekonomi.

5.4.1

Menganalisis kesan yang berlaku kepupusan

flora dan fauna.

5.4.2

Menyampaikan maklumat melalui

persembahan lisan dan lukisan.

5.4.3

Membuat kesimpulan melalui menyusun

urutan.

Pengetahuan Sedia Ada :

4) Murid pernah melihat pelbagai jenis flora dan fauna.

5) Murid mengetahui beberapa jenis flora dan fauna yang telah pupus.

Unsur Patriotisme : 1. Menghargai khazanah alam

2. Menghargai kewujudan pelbagai flora dan fauna

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

Page 19: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

19

1) Kemahiran Berfikir :,Mengelaskan , mencirikan, menganalisis, menjana idea dan

membuat urutan.

2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : a) Murid mencari jawapan berdasarkan gambar.

b) Murid melukis ramalan akibat daripada

kepupusan.

Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :

14) Model binatang

15) Gambar

16) Kertas tugasan

17) Kertas A4

18) Kad huraian

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Model haiwan :

Dinasaur

Panda

Penguin

Burung

dodo

1. Guru

menunjukkan

beberapa model

haiwan.

2. Guru

meminta murid

menyebut nama

haiwan.

3. Guru

meminta murid

mengelaskan

haiwan kepada

kumpulan yang

telah pupus dan

hampir pupus.

4. Guru

memperkenalkan

tajuk pengajaran

hari ini :

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menyebut nama

haiwan.

3. Murid

mengasingkan

haiwan kepada

dua kumpulan.

Nilai :

Kesyukuran

ABM :

Model haiwan

KBKK :

Mengelaskan

Page 20: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

20

Kesan

kepupusan

Flora

fauna

Langkah 1

( 10 minit )

Sila rujuk

lampiran 1.

1. Guru

memaparkan

gambar kegiatan.

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Apakah

kegiatan

ekonomi ini?

b)Bagaimanakah

kegiatan ini

menjejaskan

alam sekitar ?

3. Guru

menerangkan

huraian

mengenai

kegiatan.

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menjawab

melalui

pemerhatian dan

pengetahuan

sedia ada.

ABM :

Gambar

KBKK :

Mencirikan

Langkah 2

( 10 minit )

Kertas tugasan, sila

rujuk lampiran 2.

1. Guru

mengedarkan

kertas tugasan.

2. Guru

meminta murid

membuat kertas

tugasan secara

berpasangan.

3. Guru

bincangkan

1. Murid

mendapat kertas

tugasan.

2. Murid

mengisikan

huraian secara

berpasangan.

3. Murid

membaca

soalan.

ABM :

Kertas tugasan

KBKK :

Mencirikan

Page 21: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

21

jawapan.

Langkah 3

( 15 minit )

Gambar

Rafflesia

Harimau

Tongkat Ali

Orang Utan

Beruang Polar

Penyu

1. Guru

membahagikan

murid kepada 6

kumpulan.

2. Guru

meminta murid

mencabut

gambar.

3. Guru

meminta murid

menjawab

soalan berikut

berdasarkan

gambar :

a) Huraian flora

atau fauna.

b) Masalah

yang berlaku.

c) Kesan

daripada

masalah.

4. Guru

meminta murid

menjawab

soalan dengan

kreativiti

kumpulan.

1. Murid

duduk dalam

kumpulan

masing-masing.

2. Ketua

kumpulan

mencabut

gambar.

3. Murid

berbincang

soalan dalam

kumpulan.

4. Murid

mengemukakan

soalan dengan

pelbagai cara,

misalnya

lakonan iklan,

pembentangan,

peta minda,

temubual,

perbualan dan

sebagainya.

Nilai :

Kesyukuran,

Menghargai

khazanah alam

ABM :

Gambar

KBKK :

Menganalisis

Langkah 4 1. Guru 1. Murid Nilai :

Page 22: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

22

( 15 minit ) mengedarkan

kertas A4

kepada murid..

2. Guru

mengemukakan

soalan :

Melukiskan

ranalan akibat

daripada

kepupusan

sumber terhadap

kegiatan

ekonomi.

3) Guru

memaparkan

beberapa lukisan

murid dan

meminta murid

menerangkan

idea ramalan.

mendapat kertas

A4.

2. Murid

melukis lukisan

ramalan

daripada komik,

poster,

gambaran dan

sebagainya..

3) Murid

memerangkan

idea lukisan

ramalan.

Menghargai

khazanah alam,

berterima kasih

ABM :

Kertas A4

KBKK :

Menjana idea

Penutup

( 5 minit ) Kegiatan ekonomi

yang tidak

terkawal.

Menjejaskan

sumber alam.

Kemusnahan

habitat flora dan

fauna.

1. Guru

menunjukkan

kad huraian.

2. Guru

meminta murid

menyusun

huraian dengan

urutan yang

betul.

1. Murid

membaca kad

huraian.

2. Murid

menyusun

huraian dengan

urutan yang

betul.

3. Murid

membaca

huraian dalam

urutan yang

KBKK :

Membuat

urutan

ABM :

Kad huraian

Page 23: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

23

Kepupusan flora

dan fauna.

betul.

3.1 Lampiran 1

Kegiatan Huraian

a) Pembalakan Terdapat hampir 408 spesies pokok

yang berguna dalam hutan di

Malaysia.

Page 24: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

24

Kegiatan pembalakan yang tidak

terkawal akan memusnahkan flora

dan menjejaskan kehidupan dan

habitat fauna.

b) Pembinaan empangan Pembinaan empangan akan

menjejaskan habitat hidupan liar dan

spesies pokok berharga di hutan.

Kawasan hutan juga akan

ditenggelami air.

c) Perikanan Penggunaan pukat mata halus oleh

melayan boleh menyebabkan anak

ikan, sotong, udang dan ketam

terperangkap serta tidak sempat

membesar dan membiak.

Kesannya, hasil laut akan

berkurangan dan boleh pupus.

3.2 Lampiran 2

Nama :

a) _______________________________

b) _______________________________

Kelas :_______________

Page 25: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

25

Kegiatan yang boleh menyebabkan kepupusan sumber :

Kegiatan Huraian

a) Pembalakan ( Jawapan sila rujuk lampiran 1 )

b) Pembinaan empangan

c) Perikanan

4.0 Rancangan Pelajaran Harian 4

Tarikh : 12.05.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

Page 26: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

26

d) Cara mengatasi

i. Pemeliharaan

ii. pemuliharaan

Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan

Kaedah : Penyelesaian Masalah

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

8) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan

alam sekitar.

9) Mencipta barangan daripada bahan buangan.

10) Melakarkan “ Bandar Impian ” di kawasan bekas tanah

lombong.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (1)

Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan

dan pemuliharaan alam sekitar.

5.4.1

Menjawab soal-selidik daripada kegiatan

harian.

5.4.2

Mencipta barangan daripada bahan buangan.

5.4.3

Melakarkan lukisan.

Pengetahuan Sedia Ada :

6) Murid mengetahui sampah-sarap yang dihasilkan harian.

7) Murid pernah lihat dan menggunakan tong sampah kitar semula.

Unsur Patriotisme : Menyedari bahawa penjagaan alam sekitar merupakan

tanggungjawab bersama.

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

3) Kemahiran Berfikir :,Menganalisis , mencirikan, membanding beza, menjana idea

2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : Berbincang mencipta barangan daripada bahan

buangan.

Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :

19) Kotak

Page 27: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

27

20) Sampah

21) Jadual

22) Kertas soal-selidik

23) Bahan buangan

24) Kertas A4

25) Gambar

26) Jadual kontrak

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Sampah sarap :

Kertas, botol,

kaca, tin kosong,

bahan plastic.

A) Kotak

berwarna jingga

B) Kotak

berwarna biru

1. Guru

menunjukkan

beberapa jenis

sampah sarap.

2. Guru

meminta murid

membuangkan

sampah ke

dalam kotak

sampah yang

berwarna seperti

tong sampah

kitar semula.

3. Guru

memperkenalkan

tajuk pengajaran

hari ini :

Pemeliharaan

dan

pemuliharaan

alam sekitar.

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

membuangkan

bahan buangan

mengikut

kumpulan ke

dalam kotak

sampah.

Nilai :

Menghargai

sumber

ABM :

Kotak sampah

KBKK :

Membanding

beza

Page 28: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

28

C) Kotak

berwarna perang

Langkah 1

( 10 minit )

Jadual,

sila rujuk

lampiran 1.

1. Guru

memaparkan

jadual.

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Apakah cara

pemeliharaan

dan

pemuliharaan

yang boleh

lakukan dalam

kegiatan ini?

3. Guru

memaparkan

jawapan dan

memberikan

penerangan dan

contoh.

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menjawab

soalan.

3. Murid

mendengar

penerangan.

Nilai :

Menyedari

bahawa

penjagaan alam

sekitar

merupakan

tanggungjawab

bersama.

ABM :

Jadual

KBKK :

Mencirikan

Langkah 2

( 10 minit )

Kertas soal-

selidik,

sila rujuk

lampiran 2.

1. Guru

mengedarkan

kertas soal-

selidik.

2. Guru

meminta murid

menjawab soal-

selidik.

1. Murid

mendapat kertas

soal-selidik.

2. Murid

menjawab soal-

selidik.

3. Murid

menjawab.

Nilai :

Menjaga alam

sekitar

ABM :

Kertas soal-

Page 29: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

29

3. Guru

membaca

kegiatan

menjaga alam

sekitar.

4. Guru

menyeru murid

menjaga alam

sekitar melalui

kegiatan harian.

selidik

KBKK :

Mencirikan

Langkah 3

( 15 minit )

1. Guru

membahagikan

murid kepada 6

kumpulan.

2. Guru

meminta murid

mencipta

barangan dengan

menggunakan

bahan buangan.

3. Guru

member tunjuk

ajar.

4. Guru

meminta ketua

kumpulan

memaparkan

barangan ciptaan

kumpulan

masing-masing.

5. Guru

memberi komen.

1. Murid

duduk mengikut

kumpulan

masing-masing.

2. Murid

mencipta

barangan dalam

kumpulan.

3. Ketua

kumpulan

memaparkan

barangan

ciptaan.

4. Murid

member komen

dan pendapat.

Nilai :

Bekerjasama,

menjimat

ABM :

Bahan buangan

KBKK :

Menjana idea

Page 30: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

30

Langkah 4

( 15 minit )

Bekas tanah

lombong

Tasik Titiwangsa

Contoh bekas

tanah lombong

yang telah

diubahsuaikan.

1. Guru

memaparkan

gambar.

2. Guru

membahagikan

murid kepada

empat orang

sekumpulan.

3) Guru

mengedarkan

kertas lukisan.

4) Guru

meminta murid

melakar “

Bandar Impian ”

di kawasan

bekas tanah

lombong.

5) Guru

meminta murid

memaparkan

lakaran lukisan.

1. Murid

memerhatikan

gambar.

2. Murid

duduk dalam

kumpulan.

3) Murid

mendapat kertas

lukisan.

4) Murid

melakar “

Bandar Impian

” dalam

kumpulan.

5) Murid

memaparkan

lukisan dan

memberi

penerangan.

Nilai :

Bekerjasama

ABM :

Kertas A4,

gambar

KBKK :

Menjana idea

Penutup

( 5 minit )

Kontrak

pengisytiharan

menjaga alam

sekitar, sila rujuk

lampiran 3.

1. Guru

memaparkan “

Kontrak

pengisytiharan

menjaga alam

sekitar ”.

2. Guru

meminta murid

bercadang dan

mengisi kontrak.

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

bercadang

beberapa

langkah

pemeliharaan

dan

pemuliharaan

yang terlibat.

3. Wakil murid

Nilai :

Menyedari

bahawa

penjagaan alam

sekitar

merupakan

tanggungjawab

bersama.

KBKK :

Page 31: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

31

3. Guru

meminta murid

membaca

kontrak.

mengisi

kontrak.

4. Murid

membaca

kontrak.

Mencirikan

ABM :

Jadual kontrak

4.1 Lampiran 1

Kegiatan Langkah pemeliharaan Langkah Pemuliharaan

Alam sekitar Kitar semula dan guna semula. Menghiaskan alam sekitar.

Pembalakan Mewujudkan taman negara dan kawasan

hutan simpan.

Penghutanan semula.

Penanaman Menggunakan bahan organik. Menanam tanaman bergilir-

gilir.

Perlombongan Merancang penggunaan tanah. Menebus guna bekas

lombong menjadi kawasan

Page 32: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

32

rekreasi.

Pembinaan Menanam pokok bunga di tepi jalan raya. Menubuhkan kawasan

pelancongan dan kawasan

perikanan di empangan

hidroelektrik.

4.2 Lampiran 2

Kertas Soal Selidik

Adakah anda melakukan kegitan ini?

Kegiatan Menjaga alam sekitar Selalu Kadang kala Tidak pernah

1. Jimat menggunakan kertas

2. Mengelaskan bahan buangan

Page 33: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

33

3. Menanam pokok bunga

4. Tidak mengguna polistirena

5. Menderma wang kepada

kumpulan menjaga alam

sekitar

6. Tidak membakar bahan

buangan

7. Mengguna kenderaan awam

8. Membawa beg semasa

membeli belah

9. Mengurangkan penggunaan

alat elektrik

4.3 Lampiran 3

Kontrak pengisytiharan menjaga alam sekitar

Nama saya _____________________. Saya memutuskan giat melibatkan diri dalam kegiatan

menjaga alam sekitar yang berikut :

1.

Page 34: Tugasan 2   rancangan pelajaran harian

34

2.

3.

4.

5.

Tarikh :__________________