1
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS
FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN MANUSIA
KDP3016 PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
NAMA PENSYARAH: Tn. Haji Abu Bakar B.Yusuf
TARIKH HANTAR : 29 MAY 2011
TUGASAN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA KUMPULAN :
1. SIA HUI LING (D20102041833)2. LAI KIM LEE (D20102041492)3. THONG MEI FANG (D20102041467)
2
ISI KANDUNGAN
1.0 Racangan Pengajaran Harian 1 3 – 7
1.1 Lampiran 1 8
1.2 Lampiran 2 9
2.0 Racangan Pengajaran Harian 2 10 – 16
2.1 Lampiran 1 17
3.0 Racangan Pengajaran Harian 3 18 – 23
3.1 Lampiran 1 24
3.2 Lampiran 2 25
4.0 Racangan Pengajaran Harian 4 26 – 31
4.1 Lampiran 1 32
4.2 Lampiran 2 33
4.3 Lampiran 3 34
3
1.0 Rancangan Pelajaran Harian 1
Tarikh : 21.04.2011
Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi
Tahun : 6F
Bilangan Murid : 42 orang
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
a) Kesan
i. Perubahan landskap akibat
Perlombongan
Pembalakan
Pembinaan
Pertanian
Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual
Kaedah : Simulasi
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
1) Menyenaraikan perubahan landskap akibat daripada kegiatan
ekonomi.
2) Berlakon satu situasi yang berkenaan kesan terhadap landskap.
Pengabung jalinan kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
5.4 (2)
Menerangkan perubahan dan kesa terhadap
landskap daripada kegiatan
Perlombongan
Pembalakan
Pembinaan
Pertanian
5.4.1
Cara-cara menjaga alam sekitar
Pengetahuan Sedia Ada :
4
1) Murid telah mempelajari pelbagai kegiatan ekonomi.
Unsur Patriotisme : Menyedari pentingnya menjaga alam sekitar
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :
1) Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membanding beza, mencirikan, membuat
kesimpulan.
2) Pembelajaran Kontekstual : Mengaitkan isu semasa yang berlaku.
Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :
1) Slaid PP
2) Gambar
3) Kad Tugasan
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 5 minit ) Sila rujuk
lampiran 1
1. Guru
memaparkan dan
menceritakan
sebuah cerita.
2. Guru
menyoalkan
soalan :
a) Jika
mempunyai
pilihan, mengapa
Wan Lee tidak
berhasrat
perkembangan
ekonomi?
3. Guru
memperkenalkan
tajuk pengajaran
hari ini :
Kesan
1. Murid
mendengar
2. Murid
menjawab :
Kegiatan
ekonomi
menjejaskan
kehidupannya,
seperti masalah
udara, air dan
bunyi.
Nilai Murni :
Menghargai
Alam Sekitar
ABM :
Slaid PP
KBKK :
Menganalisis
5
Perubahan
Landskap
Langkah 1
( 10 minit )
( Sebelum
menebang
pokok )
( Selepas
menebang
pokok )
1. Guru
memaparkan dua
keping gambar
2. Guru
menyoalkan
soalan :
a) Apakah
perbezaan
kedua-dua
gambar ini?
b) Terangkan
perubahan
landskap yang
berlaku.
1. Murid
memerhati.
2. Murid
menjawab
soalan.
ABM :
Gambar
KBKK :
Membanding
beza
Langkah 2
( 10 minit )
Perubahan
landskap akibat :
Perlombongan
Pembalakan
Pembinaan
1. Guru
memaparkan
gambar.
2. Guru
menerangkan
perubahan
landskap dan
akibatnya.
a) Perlombangan
b) Pembalakan
c) Pembinaan
d) Pertanian
3. Guru
membimbing
murid
menerangkan isu
1. Murid
memerhatikan
gambar.
2. Murid
menyatakan
kesan terhadap
landskap.
3. Murid
memberikan
contoh isu
semasa.
Nilai :
Menyedari
pentingnya
menjaga alam
sekitar
ABM :
Gambar
KBKK :
Mencirikan
6
Pertanian
semasa yang
berlaku.
Langkah 3
( 15 minit )
Sila rujuk
lampiran 2
1. Guru
membahagikan
murid kepada 4
kumpulan.
2. Guru
memberi murid
satu kegiatan.
3. Guru
meminta murid
berbincang
satiap kegiatan
dengan
menyatakan
kesan terhadap
landskap.
Kemudian,
membuat satu
situasi lakonan.
1. Murid duduk
mengikut
kumpulan
masing-masing.
2. Murid
mendapat soalan
dengan
mencabut undi
kad tugasan.
3. Murid
berbincang
dalam kumpulan
untuk
menyatakan
kesan dan
mengagihkan
peranan
lakonan.
Nilai :
Bekerjasama
ABM :
Kad Tugasan
KBKK :
Menganalisis
Langkah 4
( 15 minit )
1. Guru
meminta murid
berlakon situasi
dalam
kumpulan.
2. Guru
memberi komen
yang
1. Murid
berlakon dalam
kumpulan.
2. Murid-murid
memberikan
idea yang baru.
Nilai :
Bekerjasama
7
sewajarnya.
Penutup
( 5 minit )
Rumusan 1. Guru minta
murid
menyenaraikan
perubahan
landskap akibat
daripada
kegiatan
ekonomi.
1. Murid
menyatakan
perubahan dan
akibat landskap
yang dipelajari.
KBKK :
Membuat
kesimpulan
1.1 Lampiran 1
8
Saya bernama Wan Lee, tinggal di Sibu. Semasa saya masih budak lagi, memang
tidak ada jalan raya, kilang dan bangunan yang tinggi di sini. Suasana pada masa itu aman-
damai dan tenteram, udara segar dan air sungainya jernih.
Kini,keadaan itu tidak wujud lagi. Udara kian dicemar, air sungai berselerak dengan
sampah-sarap,maka berlakunya pencemaran air. Bunyi pembinaan rumah, kilang dan
kenderaan menjejaskan keamanan di sini. Inilah akibat daripada perkembangan ekonomi.
Jika saya berhak membuat pilihan, saya tidak akan bersetuju dengan perkembangan
ekonomi secara demikian.
1.2 Lampiran 2
9
Kad Tugasan 1
Kegiatan : Perlombongan
Kesan terhadap landskap :
a) Kolam atau tasik besar.
b) Tanah tandus yang hilang kesuburan.
c) Timbunan bukit pasir atau tahi bijih.
d) Lekukan yang dalam, luas dan bercerun-curam.
Kad Tugasan 2
Kegiatan : Pembalakan
Kesan terhadap landskap :
e) Masalah hakisan dan tanah runtuh.
f) Kawasan hutan menjadi lapang dan meningkatkan suhu.
g) Tanah menjadi tandus dan akan ditumbuhi semak samun.
Kad Tugasan 3
Kegiatan : Pembinaan empangan hidroelektrik
Kesan terhadap landskap :
a) Menyebabkan kawasan hutan yang luas ditenggelami air.
b) Kemusnahan tumbuh-tumbuhan dan hasil hutan di kawasan itu.
Kad Tugasan 4
Kegiatan : Pertanian
Kesan terhadap landskap :
a) Penebangan pokok yang berleluasa menyebabkan tanah runtuh.
b) Suhu meningkat.
2.0 Rancangan Pelajaran Harian 2
Tarikh : 28.04.2011
Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi
10
Tahun : 6F
Bilangan Murid : 42 orang
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
b) Kesan
ii. Pencemaran
Air
Bunyi
Udara
Tanah
Pendekatan : Pembelajaran Konstruktivisme
Kaedah : Penggunaan Teknologi
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
3) Menyatakan punca berlakunya pencemaran akibat daripada
kegiatan ekonomi.
4) Mengenal pasti kesan pencemaran terhadap tumbuhan, hidupan
laut, haiwan dan manusia dalam kumpulan.
Pengabung jalinan kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
5.4 (1)
Menyatakan punca berlakunya pencemaran
akibat daripada kegiatan ekonomi.
5.4 (3)
Menghubungkaitkan kesan pencemaran
terhadap tumbuhan, hidupan laut, haiwan
dan manusia.
5.4.1
Berdasarkan gambar, menjelaskan
pencemaran yang berlaku.
5.4.2
Mengenal pasti kesan pencemaran dalam
kumpulan.
5.4.3
Memberikan rangsangan yang baru terhadap
alam sekitar.
Pengetahuan Sedia Ada :
2) Murid mengetahui pencemaran yang berlaku daripada media massa kini.
3) Murid pernah melihat dan mendengar kesan pencemaran.
11
Unsur Patriotisme : Menjaga alam sekitar merupakan tanggungjawab
bersama.
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :
3) Kemahiran Berfikir : Membanding beza, mencirikan, mengelaskan, mengumpul
dan mengelaskan, menganalisis dan membuat kesimpulan.
4) Pembelajaran Konstruktivisme : Murid mendapat pengetahuan yang baru
daripada punca dan kesan pencemaran.
Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :
4) Gelas
5) Air
6) Dakwat
7) Slaid PP
8) Kotak
9) Gambar
10) Radio
11) Sampul surat
12) Kad tajuk
13) Tayangan video
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Air jernih
1. Guru membuat
demonstrasi : satu
gelas air yang bersih
dititikkan beberapa
titik dakwat.
2. Guru menyoalkan
soalan :
a) Mengapakah air
berubah warna?
b) Adakah anda boleh
minum air yang telah
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menjawab
soalan :
a) Titik dakwat
yang mengubahi
warna air.
b) Tidak boleh.
ABM :
Gelas, Air,
Dakwat
KBKK :
Membanding
beza
12
Air yang telah
dititik dakwat
berubah warna?
3. Guru
memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini :
Pencemaran
Langkah 1
( 15 minit )
Pencemaran Air
Punca :
a) Pembuangan
sisa toksik dan
sampah sarap.
b) Bahan
buangan
daripada
kegiatan
melombong
bijih timah.
c) Kegiatan
melombong
petroleum.
d) Tumpahan
minyak ke laut.
1. Guru menayang
pelbagai jenis
pencemaran seperti
pencemaran air,
pencemaran bunyi,
pencemaran udara dan
pencemaran tanah.
2. Guru menyoalkan
soalan :
a) Apakah yang
dapat dilihat daripada
gambar ini?
b) Apakah
pencemaran yang
berlaku?
c) Mengapakah
pencemaran ini
berlaku?
1. Murid
memerhatikan
gambar.
2. Murid
menjawab dan
memberi respon.
Nilai :
Menjaga alam
sekitar
merukan
tanggungjawa
b bersama.
ABM :
Slaid PP
KBKK :
Mencirikan
13
Pencemaran
Bunyi
Punca :
A ) Bunyi
jentera
perkilangan dan
pembinaan.
B) Bunyi
kenderaan
bermotor.
Pencemaran
Udara
Punca :
a) Kegiatan
pemecahan batu
di kuari.
b) Pengeluaran
asap daripada
kegiatan
industri.
c) Pembakaran
terbuka.
14
d) Asap
kenderaan
Pencemaran
Tanah
Punca :
a) Bahan-bahan
toksik daripada
semburan.
b) Penyemburan
racun ke
tumbuhan.
Langkah 2
( 10 minit )
Gambar-gambar
did ala kotak,
sila rujuk
lampiran 1.
1. Guru bersedia
sebuah kotak dan
beberapa keping
gambar di letak ke
dalam kotak.
2. Guru member
arahan kepada murid.
1. Murid
menjalankan
satu permainan.
2. Murid
bergilir-gilir
menghantar
kotak bersama
iringan muzik.
3. Apabila
muzik berhenti,
murid yang
sedang
memegang
kotak akan
mencabut
sekeping
gambar dan
menyatakan
ABM :
Gambar,
Kotak, Radio
KBKK :
Mengelaskan
15
jenis
pencemaran.
4. Permainan
ini diteruskan
sehingga semua
gambar dijawab.
Langkah 3
( 15 minit )
Murid duduk
dalam kumpulan
dan berbincang
kesan-kesan
jenis
pencemaran
a) Air
b) Bunyi
c) Udara
d) Tanah
1. Guru
membahagikan murid
kepada 4 kumpulan.
2. Guru memberi
setiap kumpulan satu
sampul surat.
3. Guru meminta
murid keluarkan tajuk
masing-masing dan
berbincang.
4. Guru
membimbing.
5. Guru meminta
ketua kumpulan
membentang
maklumat.
1. Murid duduk
mengikut
kumpulan
masing-masing.
2. Murid
mendapat
sampul surat.
3. Murid
keluarkan bahan
yang terdapat
dalam sampul
surat itu.
4. Murid
berbincang.
5. Ketua
kumpulan
membentang
maklumat.
Nilai :
Bekerjasama,
Kesyukuran
ABM :
Sampul surat,
Kad Tajuk
KBKK :
Mengumpul
dan
mengelaskan
Langkah 4
( 10 minit )
Laman web untuk tayangan video daripada “Youtube ” http://www.youtube.com/watch?v=71iswpZHdWQ&feature=related
1. Guru
menayangkan video
yang mengenai “
Cintai Alam Sekitar ”.
2. Guru menyoalkan
soalan :
a) Mengapakah
keadaan ini berlaku?
1. Murid
memerhatikan
video.
2. Murid
menjawab
soalan dengan
pendapat
masing-masing.
Nilai :
Menjaga
Alam Sekitar
ABM :
Tayangan
Video
16
b) Apakah perasaan
anda selepas
menonton video ini?
c) Apakah yang anda
perlu lakukan sebagai
salah seorang warga
bumi?
3) Murid
membuat
perbincangan
keseluruhan
kelas.
KBKK :
Menganalisis
Penutup
( 5 minit )
Soalan kuiz
spontan :
1. Jenis
pencemaran
Air
Bunyi
Udara
Tanah
2. Punca
berlaku
pencemaran
3. Kesan
daripada
pencemaran
1. Guru menjalankan
kuiz spontan.
2. Guru menyeru
murid-murid
bertanggungjawab
dengan keadaan bumi
untuk mengelakkan
pencemaran.
1. Murid
menjawab
soalan kuiz.
KBKK :
Membuat
kesimpulan
Nilai :
Menjaga alam
sekitar
merupakan
tanggungjawa
b bersama.
2.1 Lampiran 1
Gambar-gambar di dalam kotak
17
Pencemaran Udara Pencemaran Air
Pencemaran Tanah Pencemaran Bunyi
Pencemaran Udara Pencemaran Bunyi
3.0 Rancangan Pelajaran Harian 3
Tarikh : 05.05.2011
Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi
Tahun : 6F
18
Bilangan Murid : 42 orang
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
c) Kesan
iii. Kepupusan
Flora
Fauna
Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan
Kaedah : Penyelesaian Masalah
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
5) Menyatakan aktiviti ekonomi yang menyebabkan kepupusan
flora dan fauna.
6) Menyenaraikan kesan kepupusan flora dan fauna.
7) Melukis satu ramalan kepupusan flora dan fauna.
Pengabung jalinan kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
5.4 (5)
Menghuraikan aktiviti ekonomi yang
menyebabkan kepupusan flora dan fauna.
5.4 (6)
Meramalkan akibat daripada kepupusan
sumber terhadap kegiatan ekonomi.
5.4.1
Menganalisis kesan yang berlaku kepupusan
flora dan fauna.
5.4.2
Menyampaikan maklumat melalui
persembahan lisan dan lukisan.
5.4.3
Membuat kesimpulan melalui menyusun
urutan.
Pengetahuan Sedia Ada :
4) Murid pernah melihat pelbagai jenis flora dan fauna.
5) Murid mengetahui beberapa jenis flora dan fauna yang telah pupus.
Unsur Patriotisme : 1. Menghargai khazanah alam
2. Menghargai kewujudan pelbagai flora dan fauna
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :
19
1) Kemahiran Berfikir :,Mengelaskan , mencirikan, menganalisis, menjana idea dan
membuat urutan.
2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : a) Murid mencari jawapan berdasarkan gambar.
b) Murid melukis ramalan akibat daripada
kepupusan.
Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :
14) Model binatang
15) Gambar
16) Kertas tugasan
17) Kertas A4
18) Kad huraian
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Model haiwan :
Dinasaur
Panda
Penguin
Burung
dodo
1. Guru
menunjukkan
beberapa model
haiwan.
2. Guru
meminta murid
menyebut nama
haiwan.
3. Guru
meminta murid
mengelaskan
haiwan kepada
kumpulan yang
telah pupus dan
hampir pupus.
4. Guru
memperkenalkan
tajuk pengajaran
hari ini :
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menyebut nama
haiwan.
3. Murid
mengasingkan
haiwan kepada
dua kumpulan.
Nilai :
Kesyukuran
ABM :
Model haiwan
KBKK :
Mengelaskan
20
Kesan
kepupusan
Flora
fauna
Langkah 1
( 10 minit )
Sila rujuk
lampiran 1.
1. Guru
memaparkan
gambar kegiatan.
2. Guru
menyoalkan
soalan :
a) Apakah
kegiatan
ekonomi ini?
b)Bagaimanakah
kegiatan ini
menjejaskan
alam sekitar ?
3. Guru
menerangkan
huraian
mengenai
kegiatan.
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menjawab
melalui
pemerhatian dan
pengetahuan
sedia ada.
ABM :
Gambar
KBKK :
Mencirikan
Langkah 2
( 10 minit )
Kertas tugasan, sila
rujuk lampiran 2.
1. Guru
mengedarkan
kertas tugasan.
2. Guru
meminta murid
membuat kertas
tugasan secara
berpasangan.
3. Guru
bincangkan
1. Murid
mendapat kertas
tugasan.
2. Murid
mengisikan
huraian secara
berpasangan.
3. Murid
membaca
soalan.
ABM :
Kertas tugasan
KBKK :
Mencirikan
21
jawapan.
Langkah 3
( 15 minit )
Gambar
Rafflesia
Harimau
Tongkat Ali
Orang Utan
Beruang Polar
Penyu
1. Guru
membahagikan
murid kepada 6
kumpulan.
2. Guru
meminta murid
mencabut
gambar.
3. Guru
meminta murid
menjawab
soalan berikut
berdasarkan
gambar :
a) Huraian flora
atau fauna.
b) Masalah
yang berlaku.
c) Kesan
daripada
masalah.
4. Guru
meminta murid
menjawab
soalan dengan
kreativiti
kumpulan.
1. Murid
duduk dalam
kumpulan
masing-masing.
2. Ketua
kumpulan
mencabut
gambar.
3. Murid
berbincang
soalan dalam
kumpulan.
4. Murid
mengemukakan
soalan dengan
pelbagai cara,
misalnya
lakonan iklan,
pembentangan,
peta minda,
temubual,
perbualan dan
sebagainya.
Nilai :
Kesyukuran,
Menghargai
khazanah alam
ABM :
Gambar
KBKK :
Menganalisis
Langkah 4 1. Guru 1. Murid Nilai :
22
( 15 minit ) mengedarkan
kertas A4
kepada murid..
2. Guru
mengemukakan
soalan :
Melukiskan
ranalan akibat
daripada
kepupusan
sumber terhadap
kegiatan
ekonomi.
3) Guru
memaparkan
beberapa lukisan
murid dan
meminta murid
menerangkan
idea ramalan.
mendapat kertas
A4.
2. Murid
melukis lukisan
ramalan
daripada komik,
poster,
gambaran dan
sebagainya..
3) Murid
memerangkan
idea lukisan
ramalan.
Menghargai
khazanah alam,
berterima kasih
ABM :
Kertas A4
KBKK :
Menjana idea
Penutup
( 5 minit ) Kegiatan ekonomi
yang tidak
terkawal.
Menjejaskan
sumber alam.
Kemusnahan
habitat flora dan
fauna.
1. Guru
menunjukkan
kad huraian.
2. Guru
meminta murid
menyusun
huraian dengan
urutan yang
betul.
1. Murid
membaca kad
huraian.
2. Murid
menyusun
huraian dengan
urutan yang
betul.
3. Murid
membaca
huraian dalam
urutan yang
KBKK :
Membuat
urutan
ABM :
Kad huraian
23
Kepupusan flora
dan fauna.
betul.
3.1 Lampiran 1
Kegiatan Huraian
a) Pembalakan Terdapat hampir 408 spesies pokok
yang berguna dalam hutan di
Malaysia.
24
Kegiatan pembalakan yang tidak
terkawal akan memusnahkan flora
dan menjejaskan kehidupan dan
habitat fauna.
b) Pembinaan empangan Pembinaan empangan akan
menjejaskan habitat hidupan liar dan
spesies pokok berharga di hutan.
Kawasan hutan juga akan
ditenggelami air.
c) Perikanan Penggunaan pukat mata halus oleh
melayan boleh menyebabkan anak
ikan, sotong, udang dan ketam
terperangkap serta tidak sempat
membesar dan membiak.
Kesannya, hasil laut akan
berkurangan dan boleh pupus.
3.2 Lampiran 2
Nama :
a) _______________________________
b) _______________________________
Kelas :_______________
25
Kegiatan yang boleh menyebabkan kepupusan sumber :
Kegiatan Huraian
a) Pembalakan ( Jawapan sila rujuk lampiran 1 )
b) Pembinaan empangan
c) Perikanan
4.0 Rancangan Pelajaran Harian 4
Tarikh : 12.05.2011
Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi
Tahun : 6F
Bilangan Murid : 42 orang
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
26
d) Cara mengatasi
i. Pemeliharaan
ii. pemuliharaan
Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan
Kaedah : Penyelesaian Masalah
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
8) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan
alam sekitar.
9) Mencipta barangan daripada bahan buangan.
10) Melakarkan “ Bandar Impian ” di kawasan bekas tanah
lombong.
Pengabung jalinan kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
5.4 (1)
Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan
dan pemuliharaan alam sekitar.
5.4.1
Menjawab soal-selidik daripada kegiatan
harian.
5.4.2
Mencipta barangan daripada bahan buangan.
5.4.3
Melakarkan lukisan.
Pengetahuan Sedia Ada :
6) Murid mengetahui sampah-sarap yang dihasilkan harian.
7) Murid pernah lihat dan menggunakan tong sampah kitar semula.
Unsur Patriotisme : Menyedari bahawa penjagaan alam sekitar merupakan
tanggungjawab bersama.
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :
3) Kemahiran Berfikir :,Menganalisis , mencirikan, membanding beza, menjana idea
2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : Berbincang mencipta barangan daripada bahan
buangan.
Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :
19) Kotak
27
20) Sampah
21) Jadual
22) Kertas soal-selidik
23) Bahan buangan
24) Kertas A4
25) Gambar
26) Jadual kontrak
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Sampah sarap :
Kertas, botol,
kaca, tin kosong,
bahan plastic.
A) Kotak
berwarna jingga
B) Kotak
berwarna biru
1. Guru
menunjukkan
beberapa jenis
sampah sarap.
2. Guru
meminta murid
membuangkan
sampah ke
dalam kotak
sampah yang
berwarna seperti
tong sampah
kitar semula.
3. Guru
memperkenalkan
tajuk pengajaran
hari ini :
Pemeliharaan
dan
pemuliharaan
alam sekitar.
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
membuangkan
bahan buangan
mengikut
kumpulan ke
dalam kotak
sampah.
Nilai :
Menghargai
sumber
ABM :
Kotak sampah
KBKK :
Membanding
beza
28
C) Kotak
berwarna perang
Langkah 1
( 10 minit )
Jadual,
sila rujuk
lampiran 1.
1. Guru
memaparkan
jadual.
2. Guru
menyoalkan
soalan :
a) Apakah cara
pemeliharaan
dan
pemuliharaan
yang boleh
lakukan dalam
kegiatan ini?
3. Guru
memaparkan
jawapan dan
memberikan
penerangan dan
contoh.
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menjawab
soalan.
3. Murid
mendengar
penerangan.
Nilai :
Menyedari
bahawa
penjagaan alam
sekitar
merupakan
tanggungjawab
bersama.
ABM :
Jadual
KBKK :
Mencirikan
Langkah 2
( 10 minit )
Kertas soal-
selidik,
sila rujuk
lampiran 2.
1. Guru
mengedarkan
kertas soal-
selidik.
2. Guru
meminta murid
menjawab soal-
selidik.
1. Murid
mendapat kertas
soal-selidik.
2. Murid
menjawab soal-
selidik.
3. Murid
menjawab.
Nilai :
Menjaga alam
sekitar
ABM :
Kertas soal-
29
3. Guru
membaca
kegiatan
menjaga alam
sekitar.
4. Guru
menyeru murid
menjaga alam
sekitar melalui
kegiatan harian.
selidik
KBKK :
Mencirikan
Langkah 3
( 15 minit )
1. Guru
membahagikan
murid kepada 6
kumpulan.
2. Guru
meminta murid
mencipta
barangan dengan
menggunakan
bahan buangan.
3. Guru
member tunjuk
ajar.
4. Guru
meminta ketua
kumpulan
memaparkan
barangan ciptaan
kumpulan
masing-masing.
5. Guru
memberi komen.
1. Murid
duduk mengikut
kumpulan
masing-masing.
2. Murid
mencipta
barangan dalam
kumpulan.
3. Ketua
kumpulan
memaparkan
barangan
ciptaan.
4. Murid
member komen
dan pendapat.
Nilai :
Bekerjasama,
menjimat
ABM :
Bahan buangan
KBKK :
Menjana idea
30
Langkah 4
( 15 minit )
Bekas tanah
lombong
Tasik Titiwangsa
Contoh bekas
tanah lombong
yang telah
diubahsuaikan.
1. Guru
memaparkan
gambar.
2. Guru
membahagikan
murid kepada
empat orang
sekumpulan.
3) Guru
mengedarkan
kertas lukisan.
4) Guru
meminta murid
melakar “
Bandar Impian ”
di kawasan
bekas tanah
lombong.
5) Guru
meminta murid
memaparkan
lakaran lukisan.
1. Murid
memerhatikan
gambar.
2. Murid
duduk dalam
kumpulan.
3) Murid
mendapat kertas
lukisan.
4) Murid
melakar “
Bandar Impian
” dalam
kumpulan.
5) Murid
memaparkan
lukisan dan
memberi
penerangan.
Nilai :
Bekerjasama
ABM :
Kertas A4,
gambar
KBKK :
Menjana idea
Penutup
( 5 minit )
Kontrak
pengisytiharan
menjaga alam
sekitar, sila rujuk
lampiran 3.
1. Guru
memaparkan “
Kontrak
pengisytiharan
menjaga alam
sekitar ”.
2. Guru
meminta murid
bercadang dan
mengisi kontrak.
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
bercadang
beberapa
langkah
pemeliharaan
dan
pemuliharaan
yang terlibat.
3. Wakil murid
Nilai :
Menyedari
bahawa
penjagaan alam
sekitar
merupakan
tanggungjawab
bersama.
KBKK :
31
3. Guru
meminta murid
membaca
kontrak.
mengisi
kontrak.
4. Murid
membaca
kontrak.
Mencirikan
ABM :
Jadual kontrak
4.1 Lampiran 1
Kegiatan Langkah pemeliharaan Langkah Pemuliharaan
Alam sekitar Kitar semula dan guna semula. Menghiaskan alam sekitar.
Pembalakan Mewujudkan taman negara dan kawasan
hutan simpan.
Penghutanan semula.
Penanaman Menggunakan bahan organik. Menanam tanaman bergilir-
gilir.
Perlombongan Merancang penggunaan tanah. Menebus guna bekas
lombong menjadi kawasan
32
rekreasi.
Pembinaan Menanam pokok bunga di tepi jalan raya. Menubuhkan kawasan
pelancongan dan kawasan
perikanan di empangan
hidroelektrik.
4.2 Lampiran 2
Kertas Soal Selidik
Adakah anda melakukan kegitan ini?
Kegiatan Menjaga alam sekitar Selalu Kadang kala Tidak pernah
1. Jimat menggunakan kertas
2. Mengelaskan bahan buangan
33
3. Menanam pokok bunga
4. Tidak mengguna polistirena
5. Menderma wang kepada
kumpulan menjaga alam
sekitar
6. Tidak membakar bahan
buangan
7. Mengguna kenderaan awam
8. Membawa beg semasa
membeli belah
9. Mengurangkan penggunaan
alat elektrik
4.3 Lampiran 3
Kontrak pengisytiharan menjaga alam sekitar
Nama saya _____________________. Saya memutuskan giat melibatkan diri dalam kegiatan
menjaga alam sekitar yang berikut :
1.
34
2.
3.
4.
5.
Tarikh :__________________