4
PRIPREMA ZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA Škola: Srednja škola Marka Marulića Slatina Razred: 1.- 4. Datum: Nastavnik/ca: Zorislav Jelenčić, prof. Školska godina 2012/13. Redni broj sata: uvodni sat Nastavni predmet: Etika, Politika i gospodarstvo, Sat razrednika, Izvannastavna aktivnost Nastavna cjelina: Obrazovanjem protiv korupcije Nastavna jedinica: Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije Ključni pojmovi: korupcija, mito, javni i privatni interes, opće (zajedničko) dobro, posljedice korupcije, iznuđivanje, osjećaj nepravde CILJEVI I ZADACI (ishodi za učenike): materijalni (kognitivni) razjašnjavanje pojmova korupcije i mita, saznavanje mogućih posljedica korupcije funkcionalni prepoznavanje koruptivnog ponašanja u svakodnevnom životu i uočavanje posljedica takvog ponašanja odgojni (afektivni) osvješćivanje učenika da korupcija utječe na živote svakoga od nas i svih nas i potrebe učinkovitog suprotstavljanja korupciji radi općeg (zajedničkog) dobra Korelacija s nastavnim sadržajima: psihologija, filozofija, politika i gospodarstvo, sociologija, vjeronauk Metode rada: vođeni razgovor Oblici rada: frontalni, individualni Vrsta sata: obrada nastavnog gradiva Nastavna sredstva i pomagala: radni list Organizacija nastavnog rada - artikulacija metodičke jedinice: Faze rada i sadržaj: Metodičko oblikovanje: AKTIVNOSTI ZA UČENIKE Vrijeme (orijentacijsk i) 1. Uvodni dio uvođenje u temu: Aktualnost problema korupcije u suvremenom društvu nastavnik učenike uvodi u temu 2 min. 2. Glavni dio Razjašnjavanje pojmova korupcije i mita: Što je, po vašem mišljenju, korupcija? Znače li pojmovi mito i korupcija isto? Ako znače, zašto imamo dva naziva za istu stvar? Ako ne znače, u čemu je razlika? Na koje se načine može korumpirati? (novac, materijalne stvari, seks) Koji su najčešći načini korumpiranja? Koga se najčešće korumpira? Navedite primjere. Koja su zanimanja najpodložnija korupciji? U kojim slučajevima biste vi nekoga korumpirali (dali novac ili nešto drugo za kakvu uslugu)? vođeni razgovor 40 min.

Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

  • Upload
    zorisla

  • View
    56

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

Citation preview

Page 1: Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

PRIPREMA ZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA

Škola: Srednja škola Marka Marulića Slatina Razred: 1.- 4. Datum: Nastavnik/ca: Zorislav Jelenčić, prof. Školska godina 2012/13. Redni broj sata: uvodni sat

Nastavni predmet:

Etika, Politika i gospodarstvo, Sat razrednika, Izvannastavna aktivnost

Nastavna cjelina:

Obrazovanjem protiv korupcije

Nastavna jedinica: Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

Ključni pojmovi: korupcija, mito, javni i privatni interes, opće (zajedničko) dobro, posljedice korupcije, iznuđivanje, osjećaj nepravde

CILJEVI I ZADACI (ishodi za učenike):

materijalni (kognitivni) razjašnjavanje pojmova korupcije i mita, saznavanje mogućih posljedica korupcije

funkcionalni prepoznavanje koruptivnog ponašanja u svakodnevnom životu i uočavanje posljedica takvog ponašanja

odgojni (afektivni) osvješćivanje učenika da korupcija utječe na živote svakoga od nas i svih nas i potrebe učinkovitog suprotstavljanja korupciji radi općeg (zajedničkog) dobra

Korelacija s nastavnim sadržajima: psihologija, filozofija, politika i gospodarstvo, sociologija, vjeronauk Metode rada: vođeni razgovor Oblici rada: frontalni, individualni Vrsta sata: obrada nastavnog gradiva Nastavna sredstva i pomagala:

radni list

Organizacija nastavnog rada - artikulacija metodičke jedinice:

Faze rada i sadržaj: Metodičko oblikovanje: AKTIVNOSTI ZA UČENIKE

Vrijeme (orijentacijski)

1.

Uvodni dio

uvođenje u temu: Aktualnost problema korupcije u suvremenom društvu

nastavnik učenike uvodi u temu

2 min.

2.

Glavni dio

Razjašnjavanje pojmova korupcije i mita:

Što je, po vašem mišljenju, korupcija?

Znače li pojmovi mito i korupcija isto? Ako znače, zašto imamo dva naziva za istu stvar? Ako ne znače, u čemu je razlika?

Na koje se načine može korumpirati? (novac, materijalne stvari, seks)

Koji su najčešći načini korumpiranja?

Koga se najčešće korumpira? Navedite primjere.

Koja su zanimanja najpodložnija korupciji?

U kojim slučajevima biste vi nekoga korumpirali (dali novac ili nešto drugo za kakvu uslugu)?

vođeni razgovor

40 min.

Page 2: Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

U kojim slučajevima pokloni nisu korupcija? O čemu to ovisi (vrsti i vrijednosti poklona)?

Pokušaj definicije:

Pokušajmo definirati korupciju - tko korumpira i zašto, tko biva korumpiran i zašto?

Jedna od mogućih definicija korupcije: Korupcija je pojava kod koje se, uz pomoć obećanja, odnosno nuđenja koristi ili novca, navodi drugu osobu, koja ima neku odgovornost ili ovlast, da djeluje protivno pravu i svojoj dužnosti.

Zvuči jako učeno - pokušajmo analizirati: što znači imati neku odgovornost i ovlast?

Kakvu odgovornost i ovlast imaju profesori? (ocjenjuju učenike za pokazano znanje, omogućuju im upis na fakultet ili dobivanje određenog posla na temelju kvalifikacije)

Npr. netko kupi ispit i postane liječnik, koje su moguće negativne posljedice?

Koje su odgovornosti liječnika? Dobivaju li za svoj posao plaću?

Zašto ih je potrebno dodatno nagrađivati, ako dobivaju plaću za ono što rade?

Koga se smatra najkorumpiranijim? Jesu li svi političari korumpirani?

Posljedice korupcije:

Što ima loše u korupciji, ako i jedna i druga strana dobrovoljno pristane?

Tko trpi štetu? Navest ćemo neke posljedice korupcije i komentirati:

stvaranje osjećaja široke, gotovo opće nepravde

dovodi do nepravedne raspodjele dobara, jer stvara nejednakost građana: jedni mogu kupiti i ono na što nemaju pravo, a drugi ne mogu postići ni ono na što imaju pravo

ona pogađa sve porezne obveznike, a najteže one najsiromašnije

korupcija potiče javne službenike da svoj interes stavljaju iznad općeg dobra, tj. da "prodaju" opće dobro, iako ih društvo plaća i povjerava im brigu isključivo o općem dobru

korupcija rađa gorčinu u građana i zbog nje najdarovitiji i najbolji odlaze u svijet

ona obeshrabruje napor, učenje, kreativnost i poduzetnički duh

ona zatire povjerenje u demokratske institucije, a ugrožava i same temelje demokracije

Još jednom, kome šteti korupcija? Zašto ne bismo trebali tolerirati korupciju?

Možemo li biti prisiljeni na korupciju? Pojam iznuđivanja:

Od korupcije, tj. potkupljivanja treba razlikovati iznuđivanje, kod kojeg nositelj neke javne ovlasti traži od građana da za ono na što imaju pravo (npr. neku potvrdu) "plati" mimo i protiv zakona.

Jeste li se vi ili netko vama poznat susreo s iznuđivanjem? Navedite primjere

Page 3: Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

3.

Zaključni dio Zašto se ne bismo trebali ni smjeli pomiriti s postojanjem korupcije u našem društvu? Domaća zadaća: Opišite jedan istinit slučaj korupcije (ne morate navoditi prava imena)

razgovor

3 min.

Radni list:

Page 4: Što je korupcija i kakve su posljedice korupcije

Korupcija

Korupcija je pojava kod koje se, uz pomoć obećanja, odnosno nuđenja koristi ili novca, navodi drugu osobu, koja ima neku odgovornost ili ovlast, da djeluje protivno pravu i svojoj dužnosti.

Posljedice korupcije:

stvaranje osjećaja široke, gotovo opće nepravde

dovodi do nepravedne raspodjele dobara, jer stvara nejednakost građana: jedni mogu kupiti i ono na što nemaju pravo, a drugi ne mogu postići ni ono na što imaju pravo

ona pogađa sve porezne obveznike, a najteže one najsiromašnije

korupcija potiče javne službenike da svoj interes stavljaju iznad općeg dobra, tj. da "prodaju" opće dobro, iako ih društvo plaća i povjerava im brigu isključivo o općem dobru

korupcija rađa gorčinu u građana i zbog nje najdarovitiji i najbolji odlaze u svijet

ona obeshrabruje napor, učenje, kreativnost i poduzetnički duh

ona zatire povjerenje u demokratske institucije, a ugrožava i same temelje demokracije

Od korupcije, tj. potkupljivanja treba razlikovati iznuđivanje, kod kojeg nositelj neke javne ovlasti traži od građana da za ono na što imaju pravo (npr. neku potvrdu) "plati" mimo i protiv zakona.

Izvor: Neven Šimac, Protiv korupcije, Abeceda demokracije