9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : Pendidikan Khas - Sinaran Bidang Kegiatan : 3. Membentuk dan Membuat Binaan Aktiviti / Teknik : Menghasilkan Diorama Tema : Flora dan Fauna Tajuk : Taman Bunga Masa : 1 jam ( 60 minit ) Objektif Pengajaran Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan binaan diorama bertemakan taman bunga Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: Mengenali aktiviti menghasilkan diorama. Memahami dan mengaplikasikan cara-cara menghasilkan diorama bertemakan taman bunga Menceritakan proses untuk menghasilkan diorama bertemakan taman bunga. Penerapan Nilai : Yakin, menghargai Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasi Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid telah biasa melihat ataupun pergi ke taman bunga Murid pernah mewarnakan gambar taman bunga

Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

Embed Size (px)

DESCRIPTION

psv

Citation preview

Page 1: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : Pendidikan Khas - Sinaran

Bidang Kegiatan : 3. Membentuk dan Membuat Binaan

Aktiviti / Teknik : Menghasilkan Diorama

Tema : Flora dan Fauna

Tajuk : Taman Bunga

Masa : 1 jam ( 60 minit )

Objektif Pengajaran

Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan binaan diorama bertemakan

taman bunga

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

Mengenali aktiviti menghasilkan diorama.

Memahami dan mengaplikasikan cara-cara menghasilkan diorama

bertemakan taman bunga

Menceritakan proses untuk menghasilkan diorama bertemakan taman bunga.

Penerapan Nilai : Yakin, menghargai

Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasi

Pengetahuan Sedia Ada Murid :

Murid telah biasa melihat ataupun pergi ke taman bunga

Murid pernah mewarnakan gambar taman bunga

Page 2: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

Hasil Pembelajaran Murid

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

Menghasilkan binaan diorama bertemakan taman bunga menggunakan

teknik yang betul

Menyatakan langkah-langkah menghasilkan binaan diorama

Nilai Murni : Bersih, hormat menghormati, kerjasama

Unsur KBKK : Konstruktivisme

BBM : Kotak kasut, gam, gunting, tali, kertas warna, pensil warna,

‘double sided tape’

Prosedur

Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.

Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses

pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan

kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.

Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.

Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara membuat binaan

diorama bertemakan taman bunga

Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan binaan diorama

Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap

Apresiasi dan refleksi.

Penutup

Sosial atau

Kognitif

Page 3: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

Jadual Pelaksanaan

Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P

Catatan

(strategi / kaedah,

ABM, nilai dan

ilustrasi )

Set Induksi

(3 minit)

Gambar taman bunga

Aktiviti Guru

- Guru menunjukkan gambar

taman bunga.

- Guru menarik perhatian

murid berkaitan gambar

yang ditunjukkan dengan

mengajukan beberapa

soalan.

-

Aktiviti Murid

-Murid melihat gambar yang

ditunjukkan

- Murid memberi respon dan

menjawab soalan yang

dikemukakan oleh guru

Kaedah : Kelas

Strategi : Guru

bersoal jawab

dengan murid

ABM :

Laptop

LCD

Konsep 5P :

Penggabungjalinan

kemahiran dalam

Subjek Sains

Pengenalan

Konsep

Langkah 1

(5 minit)

Pengenalan tajuk aktviti

pelajaran dan

penerangan konsep

Penerangan konsep

Diorama

Aktiviti Guru

-Guru mengaitkan aktiviti di

Set Induksi dengan

tajuk/aktiviti yang akan

dipelajari

- Guru menerangkan definisi

dan konsep diorama

- Guru menunjukkan contoh-

contoh diorama (paparan

slide bergambar)

Kaedah : Kelas

Strategi :

Penerangan guru

ABM :

Laptop

LCD

Page 4: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P

Catatan

(strategi / kaedah,

ABM, nilai dan

ilustrasi )

Aktiviti Murid

-Murid mendengar

penerangan guru

-Murid menjawab soalan-

soalan berkaitan yang

ditujukan oleh guru

Perkembangan

Langkah 3

(5 minit)

Penerangan tentang

tajuk, bahan-bahan dan

aktiviti yang akan

dijalankan

Aktiviti Guru

- Guru memperkenalkan alat

dan bahan yang akan

digunakan untuk aktiviti hari

ini

- Guru menunjukkan hasil

karya yang telah siap

Aktiviti Murid

- Murid mendengar

penerangan guru berkaitan

tajuk dan aktiviti yang akan

dipelajari.

- Murid melihat, meneliti dan

memegang contoh hasil

karya .

Kaedah : Kelas

Strategi :

Penerangan dan

memberi contoh

ABM :

Contoh hasil karya

Nilai : Menghargai

Ilustrasi :

Contoh Hasil Karya

Langkah 4

(7 minit)

Tunjukcara / demonstrasi Aktiviti Guru

- Guru menunjukkan cara

membina diorama taman

bunga

Kaedah : Kelas

Strategi :

Penerangan dan

Page 5: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

tunjukcara

Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P

Catatan

(strategi / kaedah,

ABM, nilai dan

ilustrasi)

Cara penghasilan:

1) Menyediakan kotak /

membalut kotak

2) Menghias bahagian

dalam kotak /

pemandangan belakang

taman

3) Melukis, menggunting

dan menghasilkan

bentuk-bentuk bunga

4) Melukis, mewarna dan

menggunting gambar

binatang kecil

5) Melakar dan

menggunting bentuk-

bentuk pokok

6) Menyusun atur dan

menghias bahagian

dalam kotan

menggunakan hiasan

yang telah dibuat

- Guru menunjukkan carta

penghasilan diorama secara

berperingkat

- Guru meminta murid untuk

turut serta dalam sesi

tunjukcara.

Aktiviti Murid

- Murid melihat tunjukcara

yang ditunjukkan oleh

guru.dan menyatakan

langkah-langkah bagi

membina diorama taman

bunga

- Murid turut serta dalam

demonstrasi guru dengan

bimbingan dan panduan

guru

ABM :

Kotak Kasut,

Kertas warna,

Pensil. Warna,

Gunting, Tali,

‘Double SideTape’

Nilai : Kebersihan

Langkah 5

(30 minit)

Gerakerja murid

- menghasilkan binaan

diorama

Aktiviti Guru

- Guru membimbing dan

memberi panduan kepada

murid semasa aktiviti

dijalankan

Kaedah :

Individu / Kelas

Page 6: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P

Catatan

(strategi / kaedah,

ABM, nilai dan

ilustrasi )

Aktiviti Murid

- Murid menghasilkan

diorama mengikut langkah-

langkah yang telah

ditunjukkan

Strategi :

Bimbingan

membina diorama

ABM :

Kotak Kasut,

Kertas warna,

Pensil. Warna,

Gunting, Tali,

Kemuncak

Langkah 6

(7 minit)

Penilaian hasil kerja

murid dalam

menghasilkan binaan

diorama taman bunga

Aktiviti Guru

- Guru meminta beberapa

orang murid menunjukkan

hasil kerja mereka

- Guru meminta murid lain

membuat penilaian dan

ulasan

Aktiviti Murid

- Murid yang dipilih

menceritakan serba sedikit

tentang hasil karya mereka.

- Murd-murid lain akan

membuat ulasan bersama-

sama guru.

Kaedah :

Individu / Kelas

Strategi :

Mempamerkan

hasil kerja yang

siap

Nilai :

Menghargai

Hormat-

menghormati

TKP :

Intrapersonal

Penutup

(3 minit)

Membuat rumusan

-Kognitif

-Sosial

Guru membuat rumusan

tentang teknik dan kualiti

hasil karya murid dan

menerapkan nilai-nilai murni

Kaedah : Kelas

Strategi : Merumus

hasil kerja murid.

Nilai : Menghargai

Page 7: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

Nota : TKP - Teori Kecerdasan Pelbagai

Refleksi P&P:

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

Page 8: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah

TUGASAN PSV 3105

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PSV – PENDIDIKAN KHAS

BIDANG:

3. MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN

AKTIVITI:

DIORAMA

TEMA:

FLORA DAN FAUNA

Disediakan Oleh:

NOR SHAKIAH BINTI HUSSAIN

PPG PJJ AMBILAN JUN 2011 – PENDIDIKAN KHAS

Untuk Perhatian Pensyarah:

PN. SITI HAYATI BT. HJ. MOHD. YUSOF

Page 9: Rph Psv - Diorama Nor Shakiah