16
1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5 KEMBOJA Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Tahun 5 Kemboja Bilangan Pelajar : 20 Orang Tarikh : 08 April 2013 (Isnin) Masa : 1030-1130 pagi Bidang : Membentuk Dan Membuat Binaan Tajuk/Tema : Muka Haiwan / Alam semula jadi Aktiviti : Topeng Muka Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menghasilkan topeng mata. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat: i) Memahami teknik lukisan yang boleh digunakan untuk membentuk dan menghias topeng muka. ii) Mengetahui kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka atau sebagai alat mainan untuk kanak-kanak. iii) Mengetahui bahawa unsur-unsur seni dan prinsip rekaan terdapat pada topeng muka yang dihasilkan. iv) Menghargai hasil kerja rakan dan diri sendiri. KBKK : Kreatif Menghubungkaitkan, menjana idea Kritis - Membanding beza Pengisian Kurikulum Ilmu Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Matematik, Pendidikan Moral, Sains Nilai Murni Kasih sayang, bekerjasama, menghargai hasil kerja, bersyukur, berhati-hati, tolong-menolong, bertanggung jawab, tekun

RPH Membentuk Dan Membuat Binaan-Topeng

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Pendidikan Seni

Citation preview

  • 1

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    PENDIDIKAN SENI VISUAL

    TAHUN 5 KEMBOJA

    Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

    Kelas : Tahun 5 Kemboja

    Bilangan Pelajar : 20 Orang

    Tarikh : 08 April 2013 (Isnin)

    Masa : 1030-1130 pagi

    Bidang : Membentuk Dan Membuat Binaan

    Tajuk/Tema : Muka Haiwan / Alam semula jadi

    Aktiviti : Topeng Muka

    Pengetahuan Sedia

    Ada

    : Murid pernah menghasilkan topeng mata.

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

    i) Memahami teknik lukisan yang boleh digunakan

    untuk membentuk dan menghias topeng muka.

    ii) Mengetahui kewujudan topeng muka sebagai

    hiasan muka atau sebagai alat mainan untuk

    kanak-kanak.

    iii) Mengetahui bahawa unsur-unsur seni dan prinsip

    rekaan terdapat pada topeng muka yang

    dihasilkan.

    iv) Menghargai hasil kerja rakan dan diri sendiri.

    KBKK : Kreatif Menghubungkaitkan, menjana idea

    Kritis - Membanding beza

    Pengisian Kurikulum Ilmu

    Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Matematik,

    Pendidikan Moral, Sains

    Nilai Murni

    Kasih sayang, bekerjasama, menghargai hasil kerja,

    bersyukur, berhati-hati, tolong-menolong,

    bertanggung jawab, tekun

  • 2

    Kemahiran Bernilai

    Tambah (KBT)

    Menjana idea, kajian masa depan, kemahiran berfikir,

    membanding-beza

    Alat Bantu Mengajar : Powerpoint, Contoh yang telah siap

    Media

    : Bahan

    i) Pensel warna

    ii) Oil pastel / krayon

    Alat

    i) Kad tebal

    ii) gunting

    iii) tali

    iv) gam

    Prosedur

    Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai

    dengan tahap murid.

    Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur

    supaya proses pengajaran dan pembelajaran

    berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-

    kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif .

    Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran

    dengan set induksi.

    Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap

    dan memperkenalkan bahan yang akan digunakan

    untuk membuat topeng muka haiwan.

    Guru memberi penerangan dan tunjuk cara kepada

    murid-murid untuk menghasilkan topeng muka

    haiwan.

    Memberi bimbingan kepada murid dalam

    menghasilkan hasil kerja seni.

    Apresiasi dan refleksi.

    Penutup

    Sosial

    kognitif

  • 3

    Langkah /

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Teka-teki haiwan

    Guru menanyakan beberapa

    soalan teka-teki haiwan

    kepada murid-murid

    Murid menjawab soalan teka-

    teki yang diberikan.

    Guru meminta murid untuk

    meniru bunyi dan gaya

    pergerakan haiwan tersebut.

    Murid melakukan aksi meniru

    bunyi dan pergerakan haiwan.

    Guru bertanyakan soalan

    tentang bagaimana rupa muka

    haiwan yang murid nyatakan

    tadi.

    Guru memperkenalkan tajuk

    pengajaran. Topeng muka

    Ilmu :

    Pendidikan

    Jasmani dan

    Kesihatan,

    Sains

    Nilai Murni:

    Bekerjasama

    KBT:

    Kecerdasan

    pelbagai

    Lampiran 1:

    (Soalan Teka-

    teki)

    Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan

  • 4

    Masa Pembelajaran

    Langkah 1

    Pemerhatian

    (10 Minit)

    Mengecam jenis-

    jenis haiwan

    Penerangan unsur

    seni : Jalinan,

    rupa, warna,

    bentuk, garisan

    Prinsip rekaan:

    Keseimbangan

    Guru menunjukkan slaid

    beberapa gambar muka

    haiwan dan murid menyebut

    nama-nama haiwan tersebut.

    Murid diberi penerangan

    tentang langkah-langkah

    menghasilkan topeng muka.

    Murid dibahagikan kepada

    beberapa kumpulan.

    Murid juga diperkenalkan

    dengan bahan dan alat yang

    akan digunakan untuk

    menjalankan aktiviti membuat

    topeng muka.

    Murid ditunjukkan dengan

    contoh-contoh yang telah siap.

    Ilmu:

    Sains

    Nilai :

    Bekerjasama

    KBT:

    Menjana idea,

    membanding-

    beza, kajian

    masa depan,

    kecerdasan

    pelbagai

    BBM

    Powerpoint,

    media yang

    diperlukan,

    contoh yang

    telah siap

    Lampiran 2

    Contoh yang

    telah siap

    Lampiran 3:

    Media: Alat

    dan bahan

  • 5

    Langkah /

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Langkah 2

    Penerokaan

    (15 Minit)

    Penerangan dan

    Sesi tunjuk cara

    i) Melakar muka

    haiwan

    ii) Mengulang

    semula lakaran

    dengan

    menggunakan

    pen marker.

    iii) Mewarna

    topeng haiwan

    dengan

    menggunakan

    pensel warna

    atau oil pastel

    iv) Melekatkan

    topeng muka

    haiwan pada

    kertas tebal.

    v) Menggunting

    bahagian tepi

    topeng mula.

    vi) Menebuk

    lubang pada

    tepi topeng

    muka.

    vii) Mengikat tali

    pada topeng

    muka.

    Murid diberi penerangan langkah

    demi langkah untuk menghasilkan

    topeng muka haiwan.

    i) Lakaran kasar muka haiwan

    dibuat terlebih dahulu.

    ii) Setelah melakar muka haiwan,

    lakaran tersebut diulang

    dengan menggunakan pen

    marker supaya garisan tepi

    topeng kelihatan lebih jelas.

    iii) Muka haiwan diwarna dengan

    menggunakan pesel warna

    atau oil pastel.

    iv) Topeng muka yang selesai

    diwarna dilekatkan pada

    kertas yang lebih tebal.

    v) Kemudian, gunting topeng

    muka mengikut garisan pen

    marker tadi.

    vi) Setelah topeng dgunting,

    tebuk bahagian tepi untuk

    mengikat tali.

    Ilmu:

    Sains

    Nilai :

    Bekerjasama,

    tolong-

    menolong,

    bersyukur,

    berhati-hati

    KBT:

    Menjana idea,

    membanding-

    beza, kajian

    masa depan,

    kecerdasan

    pelbagai

    Lampiran 4

    Lembaran

    kerja

  • 6

    Langkah /

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Langkah 3

    Penghasilan

    (25 minit)

    i.

    Murid mengeluarkan alat dan

    bahan yang diperlukan untuk

    menghasilkan topeng muka.

    Murid membina topeng muka

    mengikut langkah-langkah

    yang telah diterangkan oleh

    guru.

    Ilmu:

    Sains

    Nilai :

    Bekerjasama,

    tolong-

    menolong,

    bersyukur,

    berhati-hati,

    tekun

    KBT:

    Menjana idea,

    membanding-

    beza, kajian

    masa depan,

    kecerdasan

    pelbagai

    BBM:

    Kertas tebal.

    Pensel

    warna, oil

    pastel. tali

    Lampiran 5:

    (Aktiviti

    Murid)

  • 7

    Langkah /

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Penutup

    (5 Minit)

    Apresiasi seni,

    kritikan seni dan

    nilai estetika

    Murid menjalankan satu

    permainan kecil Pukul Berapa

    Datuk Harimau

    i) Murid masing-masing

    memakai topeng muka

    yang telah dihasilkan.

    ii) Murid menjalankan

    permainan kecil

    iii) Murid juga menyatakan

    perasaan mereka

    setelah bermain dengan

    hasil karya masing-

    masing

    iv) Guru merumuskan

    pengajaran dan

    pembelajaran pada hari

    tersebut.

    Ilmu:

    Muzik

    Nilai :

    Bersyukur

    KBT:

    Menjana idea,

    membanding-

    beza, kajian

    masa depan,

    kecerdasan

    pelbagai

    Refleksi:

    Kekuatan

    Setiap kelemahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambah baikan

    bagi meningkatkan kualiti pengajaran pada masa akan datang. Kelemahan dan

    kekurangan yang di kesan selepas sesi pengajaran dan pembelajaran bersama

    murid akan menjadi kekuatan untuk guru agar lebih memperbaiki mutu

    pengajarannya pada masa akan datang. Aktiviti membina topeng muka pada kali ini

    sangat menyeronokkan. Semua murid terlibat secara aktif dan mereka seronok serta

  • 8

    teruja untuk menyiapkan tugasan membuat topeng muka yang diberikan kepada

    mereka. Saya juga tidak menghadapi masalah kawalan kelas kerana jumlah murid

    yang sederhana ramai di dalam kelas. Murid dapat menyiapkan topeng muka dan

    masa yang ditetapkan oleh guru dan seterusnya dapat melakonkan watak haiwan

    dan menjalankan permainan kecil seperti yang di arahkan oleh guru di dalam kelas.

    Aktiviti pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar dan objektif

    pembelajaran tercapai.

    Kelemahan

    Kelemahannya pula pembuatan topeng ini memerlukan penyediaan rancangan

    pembelajaran yang agak lama dan memerlukan bahan bantu mengajar sesuai

    sebelum memulakan aktiviti tersebut. Sekolah pendalaman seperti sekolah saya

    mengalami masalah kekurangan bahan bantu mengajar. Murid menghadapi

    kesukaran untuk mendapatkan bahan-bahan seperti kad manila. Oleh itu, saya telah

    menggantikan kad tebal iaitu bahagian belakang buku lukisan untuk menggantikan

    kad manila.

  • 9

    LAMPIRAN 1

    Teka-teki:

    Pergi memancing di Sungai Deli, Dapat seekor si ikan keli,

    Jika adik bijak bistari, Binatang apa keris di kaki?

    Dari mudik menuju ke muara, Untuk mencari pucuk paku, Tahukah adik binatang apa,

    Darahnya hitam tulangnya satu?

    Anak ayam mati tercekik,

    Dibuang orang di tepi lombong,

    Kalau adik orang yang cerdik,

    Apa binatang tanduk di hidung?

    Makan nasi berulam raja, Ditambah dengan sambal sotong,

    Kalau adik pandai meneka, Apa binatang tidur tergantung?

  • 10

    Lampiran 2

    Contoh-contoh topeng

  • 11

    LAMPIRAN 3

    Media

    Bahan:

    Alat:

    Pensel warna Oil Pastel

    gunting

    Kertas tebal gam

    Tali parcel Marker Getah

    Penebuk lubang

  • 12

    Lampiran 4

    Lembaran Kerja:

    (Langkah-langkah menghasilkan topeng muka haiwan)

    Sediakan alat dan bahan

    yang diperlukan

    Lipat kertas kepada 2 bahagian dan lukiskan

    bentuk muka haiwan

    Lukiskan muka haiwan kemudian lakaran tersebut diulang semula

    dengan pen marker.

    Warnakan muka haiwan dengan warna yang bersesuaian

  • 13

    Tebuk bahagian tepi topeng muka haiwan dan

    ikat dengan tali parcel atau ikat dengan

    menggunakan getah.

    Topeng yang telah siap

    Lekatkan gambar muka haiwan pada kertas tebal. Kemudian gunting

    mengikut bentuk mukahaiwan. Seterusnya, tebuk mata haiwan dengan

    menggunakan pisau kecil.

  • 14

    Lampiran 5:

    Murid menjalankan aktiviti membina topeng muka:

    Murid mengulang lakaran dengan

    menggunakan pen marker

    Melakar muka haiwan

    Murid mewarna topeng muka haiwan dan melekatkannya pada kertas

    tebal

    Murid menebuk mata topeng

    muka haiwan Sesi apreasiasi seni

  • 15

    Murid melakonkan gerakan haiwan dan meniru bunyi haiwan

    Sesi permainan kecik Pukul berapa datuk harimau

  • 16