7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Masa Tajuk Hasil Pembelajaran: Strategi Pengajaran Penyerapan ilmu Penerapan Nilai KPS KBKK/KBSB Sains 5 Maju ( 10 orang murid lelaki / 20 orang murid perempuan)- Tahap Sederhana 60 minit Arus dan Litar Elektrik Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, pelajar boleh: i. Mengenalpasti jenis litar selari dan sesiri. ii. Membina litar selari dan sesiri. iii. Dapat membuat perbezaan antara kedua jenis litar. iv. menjawab soalan-soalan latihan berkaitan litar selari dan sesiri secara bertulis dalam buku latihan dalam masa 10 minit tanpa rujuk. Inkuiri penemuan Kemahiran Hidup Kerjasama, Kejujuran, Kegigihan Memerhati, Menciri, Mengelas, Mensintesis,, Mengeksperimen, Menginferens, Membuat kesimpulan Berkomunikasi

Rancangan Pengajaran Harian-Litar Elektrik Sesiri Dan Selari

  • Upload
    rina

  • View
    1.451

  • Download
    6

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian-Litar Elektrik Sesiri Dan Selari

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Tahun

Masa

Tajuk

Hasil Pembelajaran:

Strategi Pengajaran

Penyerapan ilmu

Penerapan Nilai

KPS

KBKK/KBSB

Kecerdasan Pelbagai

Media Pengajaran

Pengetahuan Sedia Ada

Sains

5 Maju ( 10 orang murid lelaki / 20 orang murid perempuan)- Tahap Sederhana

60 minit

Arus dan Litar Elektrik

Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, pelajar boleh:

i. Mengenalpasti jenis litar selari dan sesiri.

ii. Membina litar selari dan sesiri.

iii. Dapat membuat perbezaan antara kedua jenis litar.

iv. menjawab soalan-soalan latihan berkaitan litar selari dan sesiri secara bertulis dalam buku latihan

dalam masa 10 minit tanpa rujuk.

Inkuiri penemuan

Kemahiran Hidup

Kerjasama, Kejujuran, Kegigihan

Memerhati, Menciri, Mengelas, Mensintesis,, Mengeksperimen, Menginferens, Membuat kesimpulan

Berkomunikasi

Menjana idea, Mereka cipta, Mensintesis, Merancang strategi penyelesaian masalah, Membuat

keputusan, Membanding dan membeza, Menghubung kait, Menyelesaikan masalah

Logikal, Interpersonal, Intrapersonal, Ruang/imaginasi, Kinestatik

Kertas edaran, Alatan/radas sains, Bahan-bahan maujud, perisian tunjuk cara.

Sebelum ini murid telah mempelajari tentang fungsi dan simbol alat elektrik.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian-Litar Elektrik Sesiri Dan Selari

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Media Pengajaran

Guru Pelajar

Set Induksi

5 minit

(Menarik perhatian)

Peranan elektrik

dalam kehidupan

seharian.

Guru mengemukakan

soalan berikut:

- Perhatikan di

sekeliling anda dan

namakan peralatan

yang menggunakan

elektrik.

- Bagaimana alat ini

membantu dalam

kehidupan seharian

anda?

Murid memberi respon

secara lisan.

Soalan penyoalan

Langkah 1

Fasa Pengenalan

10 minit

(Menyampaikan

objektif)

(Memberi bahan rangsangan)

Konsep Litar Tertutup

dan terbuka.

Guru menunjukkan kepada

pelajar slaid powerpoint yang

menunjukkan gambaran litar

terbuka dan tertutup.

Guru membuat perkaitan kepada

jenis-jenis litar.

Murid memerhati dengan

penuh kesungguhan.

Slaid Powerpoint- Litar

terbuka dan tertutup.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian-Litar Elektrik Sesiri Dan Selari

Guru mengedarkan kertas edaran

yang menunjukkan susunan litar

sesiri dan

selari dalam bentuk simbol.

Murid berbincang

dalam kumpulan untuk

mengenalpasti jenis-jenis

litar.

Kertas edaran

Langkah 2Fasa Penerokaan

20 minit(Menampilkan

pencapaian)(Memberi

bimbingan)

Jenis-jenis litar:

- Litar Sesiri

- Litar Selari

Guru meminta murid membuka

perisian tunjuk cara yang dapat

membantu murid membina litar

sesiri dan selari berpandukan

kertas edaran.

Guru berfungsi sebagai fasilitator

dan bergerak dari satu kumpulan

ke satu kumpulan untuk

membimbing murid.

Murid membina litar sesiri

dan selari di dalam perisian

tunjuk cara.

Komputer

Perisian Tunjuk cara

Langkah 3Fasa Aplikasi

(20 minit)(Pengukuhan dan

Pemindahan)

Eksperimen:

Membina Litar Sesiri dan

Selari dengan

menggunakan radas

elektrik.

Guru mengedarkan radas elektrik

kepada setiap kumpulan.

Guru meminta setiap kumpulan

membina litar sesiri dan selari

yang sebenar berdasarkan

Murid melaksanakan

aktiviti seperti yang

diarahkan secara

kumpulan.

Alat/Radas elektrik :

Mentol, wayar, suis, sel

kering.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian-Litar Elektrik Sesiri Dan Selari

perisian yang telah dibina.

Guru berfungsi sebagai fasilitator

dan bergerak dari satu kumpulan

ke satu kumpulan untuk

membimbing murid.

Langkah 4

Fasa Penutup

(5 minit)

(Pengukuhan dan

Penilaian)

Membuat rumusan

dan penilaian

Guru mengemukakan soalan

berikut kepada pelajar

- Apa kesimpulan

yang boleh dibuat

tentang eksperimen

yang anda telah

laksanakan?

Guru memberi latihan interaktif

kepada pelajar dengan

menghantar attachment kepada

setiap pelajar sebagai latihan

Ulangkaji di rumah.

Murid memberi

respons secara lisan.

Murid menjawab

secara individiu latihan di

rumah.

Soalan Latihan

Latihan Interaktif

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian-Litar Elektrik Sesiri Dan Selari