4
PROIECT DIDACTIC DATA: 29.03.2013 CLASA I UNITATEA DE INVATAMNT::CNI “Matei Basara! PROPUNATOR : I"i#i M$%a"isa&'risti%a Aria #(rri#("ar) : Te*%$"$+ii Obiectul : Ai"it),i -ra#ti#e SUBIECTUL :C$"a /e *artie&“P$rtret! TIPUL LECTIEI : $r area /e -ri#e-eri i /e-ri%/eri OBIECTIV CADRU: Pr$ie#tarea #$%4e#ti$%area si e5a"(area (%$r -r$/(se si -"e. OBIECTIVE DE RE ERINTA: 2.1. Sa $ser5e #ara#teristi#i a"e (%$r $/e"e /ate. 2.2. Sa a-"i#e eta-e"e rea"i6arii (%$r -r$/(se si -"e /i% /i4erite ateria". OBIECTIVE OPERATIONALE : A. CO7NITIVE: OC1: sa $ser5e -"a%sa $/e"8 OC2:sa&si i%s(seas#a te*%i#a /e "(#r(8 OC3:sa /e#(-e6e e"e e%te"e #$ -$%e%t a"e #$"a ("(i: #*i-(" #$i4(" si -ar("8 OC :sa asa "e6e #$re#t si esteti# -arti"e #$ -$%e%t a"e #$"a ("(i. B. A ECTIVE: OA :sa a%i4este i%teres 4ata /e $4erta /i/a#ti#a8 OA;: sa se $i"i6e6e -e%tr( rea"i6area sar#i%i"$r /ate. C. PSI<OMOTORII: OPM=: sa&si re-ri e is#ari"e i%(ti"e i% $ra8 OPM>: sa&si /iri e6e e4$rt(" $#("$ $t$r #atre #e%tr(" s(+erat. STRATE7II DIDACTICE: C$%5ersatia e?-"i#atia e?er#iti(" /e $%stratia a#ti5itatea i%/e-e%/e%t e? Res(rse: & ateria"e: *artie #$"$rata #art$%e #$"$rate /ese%e sa"$% "i-i#i 4$ar4e#a &( a%e: #$-ii -r$4es$ri i%5atat$r -ra#ti#a%ti &te -$ra"e: 0 /e i%(te 1

Proiect didactic-abilitati practice- gradinita

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic-abilitati practice- gradinita

Citation preview

25 oct 2

PROIECT DIDACTICDATA: 29.03.2013

CLASA I

UNITATEA DE INVATAMNT::CNI Matei BasarabPROPUNATOR: Ilici Monalisa-KristinaAria curricular : Tehnologii

Obiectul : Abiliti practiceSUBIECTUL:Colaj de hartie-PortretTIPUL LECTIEI: Formarea de priceperi i deprinderi OBIECTIV CADRU:

Proiectarea,confectionarea si evaluarea unor produse simple.OBIECTIVE DE REFERINTA:2.1. Sa observe caracteristici ale unor modele date.2.2. Sa aplice etapele realizarii unor produse simple din diferite material.OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. COGNITIVE:

OC1: sa observe plansa model;OC2:sa-si insuseasca tehnica de lucru;OC3:sa decupeze elementele component ale colajului: chipul, coiful si parul;OC4:sa asambleze corect si estetic partile component ale colajului.B. AFECTIVE:

OA5 :sa manifeste interes fata de oferta didactica;

OA6: sa se mobilizeze pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:

OPM7: sa-si reprime miscarile inutile in ora;

OPM8: sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul sugerat.STRATEGII DIDACTICE:Conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, activitatea independent, expunereaResurse:-materiale: hartie colorata, cartone colorate, desene sablon, lipici, foarfeca, acuarele-umane: copii, profesori, invatator, practicanti-temporale: 50 de minute

Momentele lectiei

- timp- Obiective operationale CONTINUT STIINTIFICStrategii didacticeevaluare

1.Moment organizatoric

Pregatirea materialului didactic necesar si asigurarea disciplinei in clasa.

ConversatiaFrontala

2. Captarea atentiei

O5O1

Astzi vom face impreuna ora de abilitati si pentru inceput vreau sa imi raspundeti la o intrebare:

Voi ati incercat vreodata sa faceti portretul unei persoane?

Copiii vor da diverse raspunsuri, iar pe baza acestora voi face introducerea in noua tema. ConversatiaFrontala si individuala

Anuntarea temei si a subiectului

O5

O1

O2

O3O2O1

O6

Le comunic elevilor ca astazi la ora de abilitati practice vom realize un colaj de hartie-Portret. Astazi vom face portretul uni baietel. Pentru realizarea acestuia vom picta, dar vom si decupa.Prezint modelul de plansaElevii vor observa plansa model si vor fi atenti la explicatiile mele.Solicit elevilor, s verifice dac au materialele necesare realizrii lucrrii.

Propun un fond muzical cu versuri de primvar.

Stabilesc sarcinile de lucru pe etape.(anexa1)Urmresc realizarea lor, fac precizri asupra modului n care lucreaz elevii.Etape:

1. Se alege plansa de fond. 2. Se realizeza chipul baiatului din forma aflata al sfarsitul caietului special. 3. Se picteaza chipul baiatului conform plansei model.4. Se realizeaza coiful dintr-un dreptunghi cu lungimea de 20 cm si latimea de 15 cm. 5. Se realizeaza parul dintr-un dreptunghi franjurat cu foarfeca intr-o parte.6.Se asambleaza partile componente pe o foaie coloratasi se picteaza amanuntele fetei. Le voi demonstra etapele realizarii lucrarii: tehnica, materialele si elementele de limbaj plastic utilizate.

ExplicatiaExemplulConversatia

Frontala si individuala

Lucrul practic al elevilor

35 minuteO3

O7 O4O8Elevii sunt invitati sa lucreze,explicandu-se pe parcurs eventualele nelamuriri.

La sfarsitul procesului de creatie lucrarile vor fi prezentate colegilor si vor fi apreciate de acestia dar si autoapreciate de autorul lor tinand cont de criteriile de evaluare ( respectarea temei plastice, a subiectului, originalitate).

ExplicatiaConversatiaFrontala si individuala

Evaluarea si autoevaluarea lucrarilor

O3

O5Se vor face aprecieri generale asupra modului in care s-a desfasurat ora de abilitati practice.Explicatia

ConversatiaFrontala si individuala

PAGE 2