6
PROIECT DE LECTIE Data: Clasa: a VII- a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica Unitatea de invatare: Omul - fiinta sociala Tema: Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale Tipuri de relatii inter si intra grupale Tipul lectiei: predare –invatare Obiectiv- cadru: Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor. Obiective de referinta: 1.1 Să utilizeze corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte- activităţi de lămurire a înţelesului cuvintelor . 3.1 Să utilizeze deprinderi şi competenţe de dialog, de dezbatere publică a unei probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversaţie dirijată, dezbatere pe o anumită temă în legătură cu un subiect controversat. 3.2 Să aprecieze diferite perspective de gândire şi de acţiune- exerciţii care solicită exprimarea părerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale. Obiective operationale: La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili: Sa gaseasca elementele specifice vechilor practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea institutiilor societatii; obiectivul este atins daca surprind elementele structurii piramidale. Sa argumenteze necesitatea noilor abordari ale managementului organizational; obiectivul este atins daca gasesc macar un argument in favoarea managementului de tip retea.

Proiect de Lectie Tema 1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect de Lectie Tema 1

PROIECT DE LECTIE

Data: Clasa: a VII- aAria curriculara: Om si societateDisciplina: Cultura civicaUnitatea de invatare: Omul - fiinta socialaTema: Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale Tipuri de relatii inter si intra grupale Tipul lectiei: predare –invatare Obiectiv- cadru: Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor.

Obiective de referinta: 1.1 Să utilizeze corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte- activităţi de lămurire a înţelesului cuvintelor . 3.1 Să utilizeze deprinderi şi competenţe de dialog, de dezbatere publică a unei probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversaţie dirijată, dezbatere pe o anumită temă în legătură cu un subiect controversat.

3.2 Să aprecieze diferite perspective de gândire şi de acţiune- exerciţii care solicită exprimarea părerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale.

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:

– Sa gaseasca elementele specifice vechilor practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea institutiilor societatii; obiectivul este atins daca surprind elementele structurii piramidale.

– Sa argumenteze necesitatea noilor abordari ale managementului organizational; obiectivul este atins daca gasesc macar un argument in favoarea managementului de tip retea.

– Sa identifice in evenimente si ipostaze din realitate tipurile de relatii intra si inter grupale; obiectivul este atins daca identifica cel putin tipurile principale de relatii.

– Sa exemplifice cu situatii din experienta personala tipurile de relatii invatate; obiectivul este atins daca exemplele sunt adecvate.

Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, studiul de caz, exercitiul, invatarea prin descoperire, problematizarea,Mijloace didactice: fise de evaluare, imagini care sa ilustreze tipologia grupurilor, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.

Page 2: Proiect de Lectie Tema 1

Desfasurarea lectiei:

Momente- le lectiei

Ob.de ref.

Activitati de invatare du rata

Resurse Evalua-re

Momentorgani- zatoric1.Activarea informatii- lor nece- sare temei

2.Anuntarea temei si a importantei acesteia3.Invatarea propriu-zisa

3.1

3.2

Asigur in clasa un climat potrivit desfasurarii lectiei.

Anuntarea temei se va face printr-o discutie legata de evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale. “In opinia voastra, ar fi de dorit ca modelul organizarii militare sa fie imprumutat si de alte tipuri de organizatii si grupuri sociale, cum ar fi: scoala, familia, biserica, partidele politice? Cum vi se pare faptul ca intr-o organizatie oarecare se cere membrilor sai sa fie “soldati devotati” si sa-si subordoneze personalitatea in numele “binelui colectiv” ?

Anunt titlul, care se scrie pe tabla si in caiete.

a) Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale:

= Discutie despre vechile practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea bisericii, armatei, partidelor politice, a marilor si micilor companii. Se va scrie in caiete si la tabla:Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ).= Discutie referitoare la noile abordari ale conducerii, acelea de tip retea, cu o comunicare descentralizata. Se va scrie in caiete si la tabla:In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de formalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati in respectiva problema.

Exercitii: La ce disciplina de studiu de anul acesta va simtiti mai liberi in a va manifesta talentele ?

3’

5’

30’

Activita- tefrontala

Activita- te frontala

Activita- te frontala

formativa

Formativa

Page 3: Proiect de Lectie Tema 1

4.Evaluarea

5.Incheierea lectiei

3.21.1

3.23.11.1

Care profesor va respecta mai mult aptitudinile si va accepta limitele fiecaruia in parte? Ati avut vreodata impresia ca rezultatele voastre sunt mai spectaculoase in conditiile mai sus mentionate?

b) Tipuri de relatii intra si intergrupale= Conversatie despre relatiile in cadrul grupului cu accent pe apelul la experienta personala. Se vor exprima opinii in legatura cu situatiile alese de elevi pentru prezentare. Se va concluziona, notand pe caiete si la tabla:Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare, solidaritate, competitie sau conflict.

Elevii vor scrie pe caiete definitii pentru fiecare tip de relatie.Exercitii: Dati exemple concrete de competitii loiale si neloiale si precizati care sunt consecintele celor din urma.Cum reactionati cand cineva din grup va agreseaza? (il ignorati, deveniti si mai agresivi, apelati la ajutorul altor colegi, il reclamati parintilor sau profesorilor, incercati sa-l calmati aratandu-i ca greseste)

Elevii vor rezolva un test care cuprinde exercitii asemanatoare celor rezolvate in lectie.1. Să presupunem că parintii tai isi doresc sa te transfere la alta scoala, nemultumiti de rezultatele tale la invatatura. Cum ar trebui să colaborati pentru a gasi cea mai buna solutie?Consideri normal sa ai si tu o parere in aceasta problema?2. Un coleg care are multa incredere in tine vine la scoala si iti sopteste la ureche ca a consumat alcool inainte de a veni la ore. Cum reactionezi?3. Colega de banca te priveste insinuant si iti spune ca ii lipsesc bani din geanta. Cum vei proceda?4. Cu ce persoana sau grup cu care interactionezi de obicei ti-ar placea sa comunici mai bine? Propune o solutie pentru imbunatatirea situatiei.

Aprecierea activitatiiExplicarea sarcinilor pentru acasa

10’

2’

Imagini cu ti-puri de grupuriFotogra-fii ale elevilor cu familia, cu colegii, cu prietenii sau cu grupul religios.

Fise de evaluare

Activita- te indepen-denta

sumati-va

Page 4: Proiect de Lectie Tema 1

Didactica Specialitatii

FACULTATEA DE FILOZOFIE SI STIINTE SOCIAL POLITICE

ASISTENTA SOCIALAANUL II ID

PROIECTE

INTOCMIT :

Page 5: Proiect de Lectie Tema 1