proiect lectie RODIS.doc

  • Upload
    gabi

  • View
    373

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    1/11

    PROIECT DIDACTIC

    Unitatea scolara: LICEUL TEORETIC BECHET

    Profesor : Tulba-Lecu Adelina

    Data: 11.05.2016

    Clasa: a -XII-a B

    Modulul: Efecua!ea anali"el#! $%ecifice la #b ine!ea %!#du$el#! de #!i&ine ani'al(ț

    Domeniul: Indu$!ie ali'ena!( 

    Aria curriculara: )ae'aic(* iin e $iȘ ț  Te+n#l#&ii

    Tema lectiei: Determinarea calita ii cărniiț

    Tipul lectiei: ,ia!e i c#n$#lida!eș

    Timpul acordat: 50 'inue

    Locul de desfă urare:ș  ala de cla$(

    Unitatea de competen ăț : Efectuarea analizelor specifice la produse de oriine animală

    Competente specifice:

    • Efectuează analiza senzorială

    • Determină caracteristici ficico!c"imice

    • Ela#orează documente pe teme profesionale

    Competen$e deri%ate:

    • C/1. ( !eali"e"e anali"a $en"#!ial( a c(!nii i %!e%a!ael#! din ca!neș• C/2. ( dee!'ine ca!ace!i$ici fi"ic#-c+i'ice la ca!ne i %!e%a!ae din ca!neș

    • C/. ( c#'%lee"e d#cu'ene de anali"ebuleine de anali"(

    &trateia didactica

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    2/11

     '(Metode de instruire:  Metode de comunicare:)E*poziti%e: e%une!ea*e%licaia.)Con%ersati%e: c#n3e!$aia ine!aci3a $i de c#n$#lida!e*in3aa!ea %!in de$c#%e!i!e.

    +(Metode intuiti%e: #b$e!3aia di!i4aa.

    ,(Mi-loace de in%atamant: abla*c!ea*caiee de n#ie*fi e de d#cu'ena!e*fi e de luc!uș ș

    .(/orme de oranizare:  )#d de !e%a!i"a!e al $a!cinii:f!#nal  )#d de !e"#l3a!e al $a!cinii:indi3idual  )#d de di!i4a!e a aci3iaii:- de ca!e %!#fe$$#! 

      - %!in 'ae!ialul didacic uili"a.

    0(E%aluarea: c#ninua*%e!'anena cu 3al#a!e de dia&n#$ic $i %!#&!e$.

    1(2i#liorafie:  )Cu!!iculu' cla$a a-XII-a Te+nician anli"e %!#du$e ali'ena!e

      lanifica!ea calenda!i$ic(. 

    3(Desfasurarea acti%itatii:

    Aci3iai de %!e&ai!e de$fa$u!ae in afa!a #!el#! de cu!$

    Aci3iai de$fa$ua!e de %!#fe$#! abili!ea c#ninuului de in$!ui!e

    abili!ea c#'%eenel#! de!i3ae abili!ea $!ae&iil#! didacice a%licae

    abili!ea 'e#del#! de e3alua!e

    Aci3iai de$fa$u!ae de ele3i udie!ea n#iel#! din %#!#f#liu

    udie!ea 'ae!ialului bibli#&!afic !ec#'anda de %!#fe$#! $i a fi$el#! din

     %#!#f#liu.

    Desfasurarea Acti%itatii Didactice

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    3/11

    Momen

    tul

    lec$iei

    Compe

    !ten$e

    Acti%itatea profesorului Acti%itatea

    ele%ului

    Min Metode

    didactice

    Resurse /orm

    e%alua

    )#'en

    #!&ani"a

    #!ic

    - alu( ele3ii. 7e!ifica

    ab$enele $i %!e&ae$e

    'ae!ialul didacic.

    R($%und la

    $alu.

    !e&ai!ea

    de ca!e

    ele3i a

    caieel#! de

    n#ie

     %en!u

    lecie.

    2 C#n3e!$a8i

    a

    in!#duci3

    a.

    Caal#&*c

    a!i*caie

    e*%#!#f#

    liu.

    Ca%a!ea

    aen ieiț

    ele3il#! 

    -.Anun ( e'a lec ieiț ț  :Determinarea calita iițcărnii

    . Ele3ii

    !a$%und la

    in!eba!i.

    C#n3e!$ai

    a

    ine!aci3a

    .

    Caiee.

    #!#f#li

    u.

    C+e$

    e #!ala

    Reacual

    i"a!ea

    cun#$in

    el#!

    ane!i#a! 

    e

    Ad!e$ea"a ele3il#! 9n!eba!i :

    1.Cu' !ebuie $( fie

    9nc(%e!ea 9n ca!e $e

    efecuea"( anali"a

    $en"#!ial(

    2.Cu' $e nu'e$c %e!$#anele

    ca!e efecuea"( ea'ina!ea

    .Ca!e e$e #!dinea de

    ea'ina!e a ca!ace!i$icil#!

    Ele3ii

    !a$%und la

    9n!eba!i

    /i!i4a!ea

     %!ed(!ii-

    9n3aa!ii

    - !#fe$#!ul %!e"in(

    Pricipiul metodei de analiza

    snzorială

    • C/1. ( !eali"e"e

    anali"a $en"#!ial( a

    c(!nii i %!e%a!ael#!ș

    din ca!ne

    Ele3ii

    a$cula cu

    aenie iș

    n#ea"( 9n

    caieele de

    n#i e.ț

    5 E%une!e

    E%licaia

    C#n3e!$ai

    a

    ine!aci3a

    $i de

    Caiee

    lan$e

    ,i e deș

    d#cu'en

    a!e

    ,i e deș

    Ob$e!

    $i$e'

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    4/11

    !inci%iul 'e#dei de

    dee!'ina!e a u'idi( ii*H-ț

    ului i idenifica!eaș

    a'#niacului cu !eaci3e

     ;e$$le! 

    • C/2. ( dee!'ine

    ca!ace!i$ici fi"ic#-

    c+i'ice la ca!ne iș

     %!e%a!ae din ca!ne

    • C/. ( c#'%lee"e

    d#cu'ene de

    anali"ebuleine de

    anali"(!#fe$#!ul 9'%a!e

    fi e de d#cu'ena!eși de luc!u ele3il#! .ș!#fe$#!ul 9nd!u'(

    aci3iaea

    ace$#!a*a%#i li%e eș

     %e abl( i di$cu(ș

    !a$%un$u!ile ace$#!a.

    Ele3ii

    !e"#l3(

    $a!cinile

    dae

    c#n$#lida! 

    e.

    luc!u

    A$i&u!a! 

    ea

    feedbac

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    5/11

    Fișă de documentare

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    6/11

    Fișă de lucru

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    7/11

    Fișă de lucru

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    8/11

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    9/11

    Fișă de lucru

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    10/11

    Fișă de evaluareNume și prenume elev…………………………….

    Clasa…………………………

  • 8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc

    11/11

    I.Realizați corespondența între coloanele A și B

    A

    B

    Cârnați proaspeți Preparate din carne crude(neferte și

    neaumate)

    Parizer Preparate din carne pasteurizate

    Muschi Montana Specialitați aumate

    Salam de Sibiu Specialitați aumate uscate

    Carne tocată

    II.La eaminarea or!anoleptică"Aspectul pe secțiune se apreciază la elii cu rosimea de !a"#mmb"$mmc"%mm#.Consistența se apreciază!a"prin pipăireb"prin masticarec"prin mirosire

    III.$nuntați principiul metodei de anliză senzorială.