24
PROIECT DE LECŢIE LA ISTORIE PROF. Psihopedagog

Proiect de Lectie ISTORIE 3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect de lectie

Citation preview

COALA CU CLASELE I-VIII NR

PROIECT DE LECIE

DATA: 06.05.2015

INSTITUIA: C.S.E.I. NR.1 Bistria

CLASA: a VII-a A

GRAD DE DEFICIEN: moderat

ARIA CURRICULAR: Om i societate

DISCIPLINA DE NVMNT: IstorieSUBIECTUL LECIEI: Moldova n vremea lui tefan cel MareTIPUL LECIEI: predare-nvare

DURATA: 45 minuteSCOPUL:

Receptarea noilor realitai existente n Moldova n timpul domniei lui tefan cel Mare.

OBIECTIVE GENERALE:

Dobndirea de noi cunotine cu privire la caracteristicile domniei lui tefan cel Mare. Dezvoltarea dragostei pentru Istoria Romaniei.OBIECTIVE OPERAIONALE:

a). Cognitive:

O1: s enumere corect 2-3 trsturi de personalitate ale domnitorului tefan cel Mare;O2: s identifice pe harta istoric teritoriul rii Moldovei;

O3: s enumere cteva btlii i importana acestora, din timpul domnitorului Moldovei; O4: s recunoasc cteva ceti i mnstiri ridicatede de tefan cel Mare.

b). Afective:

O1: s manifeste atractivitate pentru activitatea propus;

O2: s participe cu interes la activitate;

O3: s coopereze i s cear ajutor n realizarea activitii.

c). Psiho-motorii:

O1: s adopte n timpul activitii poziii corporale ergonomice;

O2: s dezvolte abiiti grafo-motorii i oculo-motorii;

O3: s mnuiasc corect ustensilele de lucru utilizate n timpul leciei.

STRATEGII DIDACTICE:

a). MIJLOACE DE NVMNT:

Istorie manual pentru clasa a IV-a, Editura CD Press, Bucureti, 2006. - prezentare Power Point Domnia lui tefan cel Mare - fiele de munc independent

- jetoane i cartonae cu imagini

- harta Romniei din sec. al. XIV-lea

- diplome, buline.

b). METODE I PROCEDEE: Conversaia, nvarea prin descoperire, povestirea , exerciiul, explicaia, munca independent i munca n echip,

jocul didcatic.

c). FORME DE ORGANIZARE: colectiv-dirijat cu sarcini frontale, individual-independent cu sarcini frontale, independent cu sarcini difereniate.

d). TIPURI DE NVARE: receptiv-reproductiv, operaional.

SISTEM DE EVALUARE:

a). Forme de evaluare: evaluarea continu.

b). Metode de evaluare: observarea curent, observarea dirijat, chestionarea oral.

ELEMENTE DE JOC:

Surpriza

Ateptarea

Ghicirea

Recompense verbale

Recompense materiale

Buline

Diplome

REGULA JOCULUI: Se va anuna intenia prin care se va face activitatea. Activitatea se va desfura sub forma unuei competiii, numit Jocul la tombol. Astfel c, elevii vor fi mprii n 4 grupe, fiecare grup va avea de rezolvat mai multe sarcini. Dac la fiecare sarcin au ndeplinit corect cerinele, atunci grupele vor primi o bulin galben, iar dac nu vor ndeplini corect sarcnile cerute, vor primi cte o bulin albastr. Grupa nr. 4, va fi alctuit din membrii juriului, se vor alege 3 elevi din clas care vor analiza atent munca celorlali colegi. La sfritul activitii, n funcie de cte buline galbene sau albastre au acumulat grupele de elevi vor primi drept recompens o diplom de excelen.

BIBLIOGRAFIE:

M. E. C. , Curriculum Naional, Programa colar pentru Istorie, clasa a-IV-a, Bucureti, 2005.

Beliu, Daniela&colab. Istorie Sugestii didactice pentru clasa a IV-a, Ed. Educaia 2000+, Bucureti, 2006.

www.didactic.ro DESFURAREA ACTIVITII

TIMP ESTIMA- TIVETAPELE DESFURRII LECIEICONINUTUL TIINIFIC AL LECIEISTRATEGIA DIDACTIC

TEHNICI DE INSTRUIREFORME DE ORGANIZAREMIJLOACE DE NVMNT

1 minut1. Organizarea clasei pentru lecie- Elevii i pregtesc cele necesare pentru lecie (manuale, caiete, stilouri, creioane colorate etc.)

ConversaiaColectiv dirijatManuale,culegeri, rechizite

2 minute 2. Captarea ateniei - Captarea ateniei se face printr-o ghicitoare:

Zice-se c-a fost sub soare

Un domn mic, dar numit Mare

Cnd pe turci i nvingea,

Mnstire construia. (tefan cel Mare)(ANEXA nr.1)

Se prezint portretul domnitorului

Observarea dirijat

Problematizarea Colectiv dirijat

Portretul lui tefan cel Mare

2 minute3. Anunarea temei i a obiectivelor- Se anun titlul leciei ,,Moldova n vremea lui tefan cel Mare i se notez titlul leciei pe tabl.

- Elevii sunt anunai c activitatea se va desfura sub forma unui joc competitiv.

- Pe parcursul acestui joc vor dobndi informaii cu privire la : nceputul domniei;

Organizarea rii;

Luptele pentru aprarea rii;

Sfritul i importana domniei lui tefan

Explicaia

Conversaia Colectiv dirijat

10 minute4. Reactualizarea cunotinelor- Reactualizarea cunotinelor se va face prin rezolvarea primei sarcini de lucru din cadrul jocului. (ANEXA nr.2)

- Se anun numele jocului i regulile acestuia.

Jocul la tombol

Clasa este mprit n 4 grupe.

Grupa nr.4 este alctuit din membrii juriului.

Grupele pe parcursul leciei vor avea de rezolvat mai multe sarcini.

Juriul va nota, ct de bine s-au descurcat grupele, oferind buline galbene pentru cei care au rezovat corect exerciiul i buline roii pentru cei care nu au reuit s duc la bun sfrit sarcina de lucru.

Sarcina nr.1. Fiecare grup va trebui s extrag cte un jeton cu imaginea unui domnitor deja cunoscut. Astfel ca fiecare grup va avea cte un jeton extras.

Elevii din grup vor trebui s precizeze:

Numele domnitorului

Unde a domnit(punnd pe hart, imaginea domnitorului).

Cteva carcateristici referitoare la domnia acestuia.

Conversaia

Exerciiul

Explicaia

Jocul didacticPe grupe dirijat cu sarcini difereniate

Colectiv dirijatCutia cu tombola

Jetoane cu imagini

Harta Moldovei din timpul lui tefan cel Mare

5 minute5. Prezentarea noului coninut - Se prezint materialul n Power Point: tefan cel Mare. Li se cere elevilor s urmreasc portretele sale, mbrcmintea, spada, privirea, inuta, s rein cele mai importante biserici, mnstiri, ceti prezentate. ( ANEXA nr.3)Observaia independentIndividual independent

Materialul Power Point tefan cel Mare

15 minute6. Dirijarea nvrii i obinerea performanelor- Se poart o scurt discuie despre materialul prezentat. ( ANEXA nr.4)

- Astfel c elevii afl informaii cu privire la domnia lui tefancel Mare: tefan cel Mare a fost un domnitor gospodar, bun organizator al luptelor, priceput n rzboaie, dorind libertatea poporului su. A construit cele mai puternice ceti: Cetatea Alb, Chilia la Dunre( pentru a opri naintarea turcilor), Cetatea Sucevei, Cetatea Neamului. Aflm c dup fiecare btlie tefan ridica cte o mnstire sau biserici, n amintirea celor czui pe cmpul de btlie, recompensa pe cei mai viteji dintre lupttorii si cu moii.

A domnit 47 de ani (1457 1504) i a fost nmormntat la Mnstirea Putna.

Sarcina nr.2. Cu ajutorul acestor informaii, grupele de concureni, vor avea de rezolvat a doua sarcin din cadrul competiiei.

Grupele vor trebui s extreg din nou la tombol, cte un plic. Plicurile vor conine materiale de lucru, cu privire la: 1. Btliile duse de tefan cel Mare.

2. Mnstirile construite de acesta.

3. Cetile ridicare de domnitor.

- Fiecare grup va trebui s realizeze un poster, cu ajutorul informaiilor aflate n plicul extras. Dup care s-i prezinte posterul n faa clasei.

Conversaia

Exerciiul

nvarea prin descoperire

Expunerea

Munca n echipe

Observarea dirijat

Colectiv dirijat cu sarcini frontale

Pe grupe dirijat cu sarcini frontale

Cutia cu tombola

Plicuri

Jetoane cu imagini

Jetoane cu informaii

5 minute6. Asigurarea feed-backului- Asigurarea feed-backului se va face de ctre profesor, prin cteva ntrebri orale, cu privire la informaiile dobndite pe parcursul leciei.

( ANEXA nr.5) 1).Cine a fost tefan cel Mare?

2). Cum a fost caracterizat ca domnitor ?

3). De ce a fost numit Cel Sfnt ?

4). Ce a construit dup fiecare victorie ? 5). Completarea unui jeton cu trsturile

domnitorului.Conversaia

Problematizarea Colectiv dirijat cu sarcini frontale

5 minute7. Evaluarea Sarcina nr.3. Cu ajutorul ntrebrilor puse mai deveme, se distribuie fiecrui elev, cte o fi de lucru, ce va conine: doi itemi: completare de spaii libere i un rebus, cu informaii referitoare la domnia lui tefan cel Mare.

(ANEXA nr.6)

Exerciiul

Conversaia Individual independent cu sarcini frontale Fia de munc independent

1 minut8. Asigurarea transferului i a reteniei

- Se fac aprecieri asupra participrii elevilor la activitate.

- Tot acum memebrii juriului, cu ajutorul profesorului, vor anuna clasamentul grupelor, n funcie de punctajul dobndit.

- i se vor distribui diplome.

- Se va da tema de cas. ( ANEXA nr.7)

Conversaia Colectiv dirijat

Anexa 1GHICITOARE

Zice-se c-a fost sub soare

Un domn mic, dar numit Mare

Cnd pe turci i nvingea,

Cte o mnstire construia.

(tefan cel Mare)

Anexa 2

Iancu de Hunedoara a domnit ntre anii Vlad epe a domnit ntre anii

( 1387-1456), n Transilvania. ( 1456-1462), n ara Romneasc.

Alexandru cel Bun a domnit ntre anii tefan cel Mare a domnit ntre anii

(1400-1432), n Moldova. ( 1457-1504), n Moldova.

Anexa 4

BTLIILE DUSE DE TEFAN CEL MARE

Mahomed al II-lea trimite asupra Moldovei

o armat numeroas. nfruntarea are loc la

Podul nalt (Vaslui), in iarna anului 1475.

Mica armat moldoveneasc iei nvingtoare.

Turcii se ntorc, i nving armata lui tefan la

Rzboieni. ns tefan nu se las i reueste s

se refac i s obin *independena(=libertatea)

Moldovei.

tefan cel Mare duce i alete btlii mpotriva ttarilor i polonezilor, care vroiau s *cotropeasc(=fure/ cucereasc) ara.

n 1497, la Codrii Cosminului, tefan

l nfrnge pe rgele Poloniei,

care a ncercat s cucereasc Moldova.

nvini polonezii, recunosc

independena rii.

MNSTIRILE CONSTRUITE DE TEFAN CEL MARE

Cei 47 de ani de domnie a lui tefan cel Mare nseamn pentru Moldova o perioad de dezvoltare economic i de nflorire cultural.n urma ctigrii unei btlii, tefan nla cte o biseric sau cte o mnstire pe care le nzestra cu picturi i obiecte de mare valoare.

Mnstirea Putna,

Mnstirea Vorone

Biserica Adormirea Maicii Domnului Biserica Sfntul Gheorghe

Biserica Sfntul Ilie, Suceava Biserica Sfntul Nicolae, IaiCETILE RIDICATE DE TEFAN CEL MARE

ara era aprat de ceti ca Cetatea

HYPERLINK "http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Alb%C4%83" Alb la Nistru, cetatea Chilia la Dunre,, spre Carpai Cetatea

HYPERLINK "http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Neam%C8%9Bului" Neamului. Moldova era stabil politic i bogat. Buna organizare a drumurilor i determina pe negustorii strini s treac prin Moldova, aducnd mirodenii, covoare, blnuri, metale i pietre preioase. Vmile culese de la acetia a crescut economia rii. Astfel se explic mijloacele materiale care i-au permis lui tefan s lupte i s construiasc fr ncetare n lunga lui domnie

Cetatea Alb Cetatea Chilia

Cetaea Neamului Cetatea Sucevei

Anexa 5

ntrebri:1).Cine a fost tefan cel Mare?

2). Cum a fost caracterizat ca domnitor ?

3). De ce a fost numit Cel Sfnt ?

4). Ce a construit dup fiecare victorie ?

5). Completai aceast imagine cu cteva trsturi ale domnitorului.

Anexa 6

FI DE LUCRU

1).Completeaz enunurile, folosind cuvintele din parantez:

tefan cel Mare a fost domn al ....................... ntre anii ............................ n timpul domniei a dorit s obin ........................Moldovei

Cel mai aprig duman al Moldovei era .................................................... La ..........................., tefan obine cea mai important ....................... mpotriva turcilor.

Pentru faptele sale, Biserica Ortodox l-a fcut ..........................................

(Moldovei, independena, sfnt, victorie,

Imperiul Otoman, 1457-1504, Podul nalt)

2). Completeaz rebusul:

1. Numele domnitorului

2. Cum este el? (trei adjective)

3. O propoziie despre domnitor

4. Ce a fcut el? (trei verbe)

5. O nsuire reprezentativ pentru tefan cel Mare.Anexa 7

De citit acas.

DIPLOMASe acord echipei.....................

Format din elevii................................

............................................................

din coala..................................

localitatea................................

pentru.................................................

Director,

Prof., Data

1.

2.

3.

4.

5.

Sfaturi date tinerilor oteni de ctre tefan cel Mare

Dup socotina mea, voi, cei tineri de azi putei nzui a fi de folos rii, pzind poruncile cele din veac ale vieii noastre.i a rostit atunci tefan cteva sfaturi nelepte i astzi de urmat:

S lucrezi cu credin; n lucru temeinic st fericirea ta.

Nu judeca pe alii nainte de a te fi judecat pe tine.

Fii cumptat n toate. Nechibzuina, lenevia i lcomia pierd omenia.

Tinere nu uita! ndrzne te nati,nelept te faci.

S spui adevrul! Cine vrea cu adevrat liber trebuie s nvee s spun adevrul, pentru c adevrul ntreg nseamn libertate deplin.

Ad-i aminte! Dup vorbe mari urmeaz fapte mici .

Omul cel mai puternic este cel cu inim curat.

George Dinograncea,Legende (nelepciunea lui tefan cel Mare)

PROIECT DE LECIE LA ISTORIE

PROF. Psihopedagog

MOLDOVAN IULIANA