11
GRADINIŢA VOINICEL Str. Spitalului nr. 22 Tel./Fax 0265 525.484 E-mail [email protected] PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROIECT animale polare

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PROIECT animale polare

GRADINIŢA VOINICEL Str. Spitalului nr. 22Tel./Fax 0265 525.484E-mail [email protected]

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Educatoare

Tőkes Dumitrița Nicoleta

Page 2: PROIECT animale polare

SCRISOARE DE INTENȚIE

Dragi părinti, În săptămâna ce urmează ne-am propus să abordăm tema “Călătorii imaginare în zonele polare”, tema prin intermediul căreia dorim să oferim copiilor cât mai multe informații despre o lume mai puțin cunoscută dar atât de interesantă ,,lumea de gheata”. Orice materiale , legate de temă, pe care le puteți trimite la grădiniță pentru observare și discutare pot fi de folos.

Vă multumim!

DATA: 02.02.2012

Page 3: PROIECT animale polare

TEMA ANUALĂ: CUM ESTE/A FOST ȘI VA FI PE PĂMÂNT?

SUBTEMA: ANIMALELE POLARE

TEMA ZILEI: CĂLĂTORIE ÎN ZONELE POLARE

DURATA: o zi

NIVELUL II (GRUPA PREGĂTITOARE)

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

SCOPUL ACTIVITĂȚII

Consolidarea deprinderilor de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor, precum şi a

deprinderii de a le include corect în propoziţii sau fraze scurte, respectând acordul dintre

subiect şi predicat; dezvoltarea atenţiei voluntare şi a memoriei vizuale, stimularea rapiditaţii

în gândire.

CENTRE DE INTERES:

Artă: Urmele animalelor polare (ștampilare)

Comportamente urmărite:

Să aplice ștampilele cu urmele animalelor polare pe traseul dat.

Joc de masă: ”Așează-mă la locul meu!”

Să recunoască diferute animale (polare, sălbatice, subacvatice)

Să grupeze jetoanele primite, astfel încât fiecare animal să fie așezat la

mediul căruia îi aparține.

Știință: ”Știm să numărăm!” –fișă de lucru

Să numere obiectele din imagine

Să deseneze atâtea obiecte câte îi indică cifra din căsuță

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

Page 4: PROIECT animale polare

Domeniul limbă și comunicare (DLC) + Domeniul Om și societate (DOS)

Domeniul limbă și comunicare (Educarea limbajului)

Eu spun una, tu spui multe! –joc didactic

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ VIZATE:

Consolidarea deprinderii de a alcătui propoziţii;

Identificarea unor mijloace de îmbogăţire a vocabularului (singularul şi pluralul);

Exersarea deprinderii de a delimita cuvintele din propoziţii şi de a le reprezenta grafic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să enumere singularul şi pluralul substantivelor de pe jeton;

Să transforme singularul în plural şi invers;

Să formuleze propoziţii în care să folosească în mod corect singularul şi pluralul substantivelorsa completeze singularul si pluralul in cadrul propozitiilor eliptice;

Să participe afectiv la joc, manifestându-se liber, creativ ;

Să se conformeze regulilor de joc ;

Să-şi ajute coechipierii ;

Să se autoevalueze.

SARCINA DIDACTICǍ: Alegerea corectă a jetonului cu una sau mai multe imagini şi

exprimarea corectă a substantivului la singular şi plural.

REGULILE JOCULUI: Ursulețul Fram are patru cutii magice. Copiii extrag din cutia

magică o surpriză, denumesc imaginea şi pun un alt coleg să spună opusul acesteia,

singularul sau pluralul. Copiii alcătuiesc propoziţii simple cu cuvântul din imagine,

precizează numărul cuvintelor din fiecare propoziţie. Fiecare răspuns va fi aplaudat şi

recompensat.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, întrecerea, aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor,

mânuirea baghetei.

ORGANIZAREA JOCULUI: frontal, individual, pe echipe.

Page 5: PROIECT animale polare

Domeniul om și societate (Activitate practică) Peisaj polar

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ VIZATE:

Consolidarea cunoştinţelor elementare despre particularităţile materialelor ;

Formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica;

Educarea simţului şi gustului estetic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

să denumească corect materialele şi instrumentele de lucru ;

să lipească materialele în formele date

să-şi exprime părerea faţă de lucrarea proprie şi faţă de cele ale colegilor.

să mânuiască corect şi lejer instrumentul de lucru;

să aibă o atitudine pozitiva faţă de muncă

să-si dezvolte gustul estetic.

STRATEGIA DIDACTICA:

a) METODE: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, descoperirea, exerciţiul,

problematizarea.

b) MIJLOACE DIDACTICE: ursul Fram din plus, cutii care conţin imagini diverse în

interior (singular sau plural), bagheta lui Fram, ursul polar, vulpea polara , stimulente , lipici,

hârtie colorată, imagini cu peisaje de la poli, orez, zahăr, sare.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

“Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T. – 2008;

“Jocuri didactice pentru educarea limbajului”, Indrumător metodic – Aurelia Ana,

Smaranda Cioflica, Ed. Tehno-Art, 1999;

„Programa activităţilor instructiv-educative din grădiniţa de copii”, Editia a II-a revizuita,

M.E.C./Bucuresti 2005;

www.didactic.ro

SCENARIUL ZILEI

Page 6: PROIECT animale polare

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Ziua începe cu întâlnirea de dimineață ”Călătorie la Poli!”

Salutul: "Bună dimineața!

Educatoarea îi va întâmpina cu urmatoarea ghicitoare:

”Albă, rece și pufoasă

Nu pot să o țin în casă

Dar în curte-o strâng grămadă

Și o fac om de zăpadă”

Educatoarea va iniția un dialog:

“-Dragi copii, stiți voi care este raspunsul la această ghicitoare?”

“-Zăpada.”

“-Cine poate să-mi spuna în care zonă a pământului este mereu

zăpadă?”

“-La Polul Nord și la Polul Sud”

“-Acum inchideti ochisorii si inchipuiti-va ca sunteti la Polul Nord, ce

animale întâlnim acolo?

”-Urși polari, vulpe polară, foci, iepure polar.”

-”Dar la Polul Sud?”

-”Pinguini, balena albastră, elefantul de mare.”

Prezența copiilor:

Fiecare copil primeste câte un cartonaș colorat, faptul că au mai ramas cartonașe neîmpărțite

dovedește faptul că lipsesc unii copiii, se face prezența.

Calendarul naturii

Au loc discuții referitoare la anotimpul în care ne aflăm, lunile de iarnă, starea vremii în acest

anotimp, ziua, luna, anul în care ne aflăm, starea vremii din această zi. Se așează jetoanele

corespunzătoare pe planșa cu calendarul naturii.

Noutățile zilei : Elementul surpriză este Fram, ursul polar care aduce cu el o scrisoare. Se

prezintă copiilor conținutul scrisorii. (Anexa 1)

Page 7: PROIECT animale polare

II. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA)1. Copiii sunt orientați spre centrele de interes, unde vor avea posibilitatea să rezolve o

fișă de lucru (Știință), vor putea recunoaște urmele animalelor polare prin ștampilare (Artă),

vor putea. Anexa 2

2. Ștafeta vânătorilor eschimoși

Colectivul așezat pe două linii, în adâncime, primii concurenti din fiecare echipă au

obiectul de stafetă (câte un iepure polar) în mână .

La semnalul educatoarei pornesc spre obstacolul din fața fiecăruia, îl ocolesc și se

deplasează tot în alergare de viteză, predă ștafeta următorului coechipier și se așează în spatele

șirului prin exterior. Câstiga echipa care termina prima. Dupa jocul de proba se începe

stafeta.

Tranziții: „Mersul pinguinului”

„Mersul ursulețului”

„Iarna ne-a sosit în zori” – cântec

,,Ninge, ninge”

Rutine: „Respect locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de ordine și curățenie;

„Prosopelul însetat” – exersarea unor deprinderi de igienă personală.

Page 8: PROIECT animale polare

Anexa 1 Dragi copii,

„Vă trimit aceste imagini pentru a vă aduce mai aproape ținutul nostru numit Polul Nord. Se află chiar în partea de sus a globului geografic. Am rugat-o pe doamna educatoare să fie ghidul vostru în această călătorie. Plastilina o veți transforma în ghețari și animale polare, veți surprinde imagini cu ghețari și animale în puzzle-ul pregătit și veți construi ghețari reci, înalți cât muntele. Cu ajutorul imaginilor obținute și ale celor trimise de mine veți continua călătoria, după care vă întoarceți în ținutul vostru unde a venit ursul polar la circ să facă acrobații; atunci voi va trebui să îl imitați și să mergeți în echilibru, așa cum de multe ori a făcul el spectacol pentru voi, drept mulțumire. Vă doresc să aveți parte de cele mai frumoase aventuri!”